CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Trochę historii...

Data: 2014-11-12

Jan Marciniak - wywiad

 Jan Marciniak: Od początku 1989 r. członek Obywatelskiego Komitetu Samorządowego, radny Rady Miejskiej I, II, V i VI kadencji, w latach 1990-98 Sekretarz Gminy, w latach 1998-2002 Zastępca Burmistrza Gminy Mosina, współzałożyciel i wieloletni Prezes, obecnie Sekretarz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej, w latach 2006-2014 przewodniczący klubu radnych Rady Miejskiej w Mosinie Koalicja Samorządowa.

więcej

"MIESZKAŃCY ZIEMI MOSIŃSKIEJ W LATACH 1919-1939" - Premiera nowej publikacji na "Szeroko na Wąskiej

Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas budowy samorządu, przekształcania oświaty, dynamicznego rozwoju życia społecznego, tworzenia zrębów silnej gospodarki. Ale to również czas szalejącej inflacji, którą zatrzymała reforma Władysława Grabskiego w roku 1924. To także lata światowego kryzysu, który rozpoczął się w 1929 r., a który dotknął Ziemię Mosińską w latach 30. XX w.

więcej
Data: 2014-06-04

Narodziny demokracji w Mosinie

Wczesną wiosną 1989 r., z inspiracji Zbigniewa Miczko – nauczyciela matematyki w Technikum Rolniczym w Grzybnie – powstał w Mosinie Komitet Obywatelski „Solidarność”. Celem była pomoc w uzyskaniu największej ilości głosów dla kandydatów „Solidarności” w wyborach do Sejmu kontraktowego i Senatu – 4.06.1989 r.

więcej

Zmarł radny Antoni Karliński

W wieku 66 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Antoni Karliński - radny Rady Miejskiej w Mosinie od 2002 r., Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej, członek klubu radnych NRM.

więcej
Data: 2014-04-22

Zmarła Maria Dahlke

Z ogromnym żalem zawiadamiam, że dziś w nocy zmarła Maria Dahlke. 

więcej
Data: 2014-05-31

Rogalinek. Historia na wyciągnięcie ręki

Na jednej z posesji przy ulicy Kościelnej w Rogalinku stoi murowana ceglana kapliczka. Została wybudowana w 1945 r. na miejscu wcześniejszej z 1912 r.

więcej
Data: 2014-05-04

Trzy w jednym

Kanonizacja Jana Pawła II, 10 rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej i 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydawało się niemożliwe, a jednak 2 maja udało się to jakoś połączyć...

więcej
Data: 2014-05-07

Pomnik

Jutro kolejna, już 69,  rocznica zakończenia II wojny światowej.
Na terenie Ukrainy giną ludzie i przesuwane są granice tego państwa. Ta sytuacja skłania do głębszej refleksji nad elementarną wartością jaką jest pokój.
Jutro, 8 maja 2014 r. o godz. 12:00 pod Pomnikiem na pl. 20 Października w Mosinie, z inicjatywy Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, jak co roku, odbędzie się spotkanie upamiętniające zakończenie II wojny światowej.
Zachęcam do udziału w tej uroczystości i przeczytania artykułu "Pomnik" Joanny Nowaczyk. Został on w 2009 r. nagrodzony w konkursie dziennikarskim Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyróżnieniem za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie...

więcej

O mosińskich mostach i moim ojcu…

 Eugeniusz Ludek - mieszkaniec Mosiny  w latach 1935 - 1972.
Wspomnienie z czasów wojny

więcej

Morena Pożegowska – historia zagospodarowania

 Małgorzata Kaptur: 4.02.2014 r.
Z początkiem roku ukazał się jubileuszowy numer „Kroniki Wielkopolski”- popularno-naukowego kwartalnika Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, wieńczący 40 lat tego wydawnictwa. W tej okolicznościowej pozycji, wśród materiałów dotyczących całego regionu, znalazł się obszerny artykuł z dziejów naszej najbliższej okolicy: „Morena Pożegowska – historia zagospodarowania” autorstwa Joanny Nowaczyk…

więcej

Stanisław Kasznica - żołnierz wyklęty z Krosinka

 Przemysław Mieloch: 1.03.2014 r.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczcijmy pamięć Stanisława Józefa Kasznicy - ostatniego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierza z Ziemi Mosińskiej.

więcej

Wyzwolenie Mosiny i kieszonkowy zegarek dziadka

Małgorzata Kaptur: 21.01.2014
69 lat temu do Mosiny zbliżały się wojska Armii Czerwonej. Niemcy mieszkający w okolicznych wsiach uciekali w popłochu zawinięci w puchowe pierzyny, bo zima w styczniu 1945 roku była mroźna. 22 stycznia pod Czapurami nastąpiło forsowanie pokrytej lodem Warty. Batalion czołgów radzieckich utworzył na zachodnim brzegu Warty przyczółek ułatwiający oddziałom Armii Czerwonej oskrzydlenie Poznania od strony południowej.
Wspomnienia o tamtych dniach spisał Jacek Szeszuła. Przeczytaj koniecznie.

więcej

Kazimierz Maciejewski - wspomnienie

 Małgorzata Kaptur: 19.08.2013 r.
18 sierpnia 2013 r. w wieku 81 lat po długiej chorobie zmarł Doktor Kazimierz Maciejewski. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się we wtorek 20 sierpnia 2013 r. o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Mosinie. 
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

więcej

Ku pamięci - uczcić Kaszniców

 17.11.2013 r.
W niedzielę 17 listopada, mija 55. rocznica śmierci profesora Stanisława Wincentego Kasznicy - rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1929-1931. Z tej okazji, w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta.

więcej

Mosińskie nekropolie

Mogiłami i nagrobnymi pomnikami pisane są dzieje rodzin i narodów. Na cmentarzach uczyć się można historii. Częścią tej historii są nie tylko pomniki znanych i zasłużonych postaci, ale i  groby zwykłych ludzi, groby naszych bliskich, które otaczamy czcią i wieczną pamięcią. 

więcej

W obliczu śmierci... listy pisane przed rozstrzelaniem

Małgorzata Kaptur: 20.10.2013 r.
W kolejną rocznicę rozstrzelania 15 mieszkańców Mosiny i okolic zachęcam do przeczytania listów trzech z nich pisanych w dniu śmierci. Zachęcam też do lektury innych artykułów zamieszczonych na stronie www.zolnierzewolnosci.pl

więcej

Holenderka z Rogalina

Piotr Wilanowski: 10.07.2013
W ostatnim numerze "Czasu Mosiny" ukazała się opowieść o porcelanowej figurce z rogalińskiego pałacu, która została wywieziona do Niemiec przez komendanta szkoły Hitlerjugend i kilka lat temu wróciła do Rogalina.
Może ktoś jest w posiadaniu przedmiotu, który ma również niezwykłą historię? Zachęcamy do podzielenia się z nami swoją opowieścią. (MK)

więcej

Nowa publikacja Biblioteki Ziemi Mosińskiej

Przemysław Mieloch: 1.08.2013 r
W Państwa ręce, Drodzy Czytelnicy, przekazujemy już piąty numer cyklu „Biblioteka Ziemi Mosińskiej” pt. „Mieszkańcy Ziemi Mosińskiej w czasach wojny 1939-1945 cz. 1”. 

więcej

Mosina w latach 30 - tych ubiegłego wieku

 MK:7.06.2013 r.
Bogatym źródłem wiedzy o życiu codziennym w Mosinie i okolicznych wsiach są przedwojenne Wiadomości Parafialne. Oprócz tekstów związanych z życiem kościoła zawierają wiele cennych informacji z różnych dziedzin. 

więcej

Pierwsze demokratyczne wybory

 MK: 5.06.2013 r.
Media wspominają pierwsze demokratyczne wybory do parlamentu z 4 czerwca 1989 r. To przełomowa data w naszej powojennej historii.  Rok później, 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Komitety Obywatelskie "Solidarność"  uzyskały w nich ok. 53,1% głosów. W Mosinie OKS zdobył zdecydowaną większość mandatów. Jan Marciniak tak wspomina ten czas ...

więcej

Urok starych fotografii

Małgorzata Kaptur: 7.05.2013 r.
Na zdjęciach jest zawsze więcej informacji niż nam się wydaje. Po latach widać to szczególnie. Głos Wielkopolski publikuje stare zdjęcia z wielkopolskich miasteczek. Dziś 16 zdjęć z Mosiny...

więcej

Kapliczki, figury świętych i krzyże przydrożne

Małgorzata Kaptur: 8.01.2013 r.
Jest wiele miejsc, gdzie wysiłkiem społeczności danej miejscowości, jednej rodziny, a czasem jednej tylko osoby postawiono kapliczkę, figurę świętego, krzyż, tablicę czy głaz pamiątkowy. Te zabytki małej architektury rozsiane po gminie stoją zazwyczaj przy drodze i choć proste i niepozorne są niemymi świadkami naszej przeszłości.

więcej

Bo wolność krzyżami się mierzy...

Małgorzata Kaptur: 9.11.2012 r.
Wystarczy zajrzeć na cmentarz w Rogalinku i uważnie odczytać miejsca śmierci mieszkańców tej wsi, by uświadomić sobie trudną polską drogę do wolności. Pamiątkowy głaz to doskonała lekcja historii. 19 młodych mężczyzn z Rogalinka zginęło w czasie I wojny światowej - 11 na froncie zachodnim i  8 na froncie wschodnim.

więcej

Miasto liczy straty

Jacek Szeszuła: 17.10.2012 r.
20 października wspominamy 15 mieszkańców Mosiny i okolic rozstrzelanych na rynku. Było to bez wątpienia najbardziej tragiczne wydarzenie w dziejach naszej gminy.
Wojna przyniosła również naszej gminie straty materialne. Bezpośrednio po wyzwoleniu Mosiny w styczniu 1945 roku władze miasta przystąpiły do spisu materialnych strat wojennych. Wyceniono je na blisko 33 mln przedwojennych złotych.

więcej

Kim była Emilie Krause?

Małgorzata Kaptur: 2.11.2012 r.
Wiadomo tylko, że urodziła się w 22 września 1861 r. i zmarła w wieku 33 lat. Mieszkała w Sowinkach i zapewne była potomkiem osadników olęderskich. Emilie miała szczęście, ponieważ jej grobowiec przetrwał  116 lat. Jej imię wyryte w piaskowcu każe się zadumać nad historią i nad losem pojedynczego człowieka.

więcej

Przeminęło z wiatrem...

Małgorzata Kaptur: 9.06.2012 r.
W naszej gminie było  w latach 40-tych ubiegłego wieku aż 10 wiatraków. Najdłużej w Mosinie, bo do 1950 r. istniał wiatrak przy ul. Sowinieckiej (teraz znajdują się bloki). Wiatraki stały też przy wjeżdzie do Krosinka, Krosna, w Drużynie, w Dymaczewie Nowym. (na podst. art. Z.Pohla "Ziemia Mosińska"). Najdłużej przetrwał wiatrak-koźlak w Daszewicach. Niestety można go obejrzeć już tylko na zdjęciach...

więcej

Mosiński "drapacz" chmur

Małgorzata Kaptur: 29.05.2012 r.
Od  30 lat stały element mosińskiego krajobrazu. Widać go z każdego miejsca w Mosinie i daleko poza nią. Jest punktem orientacyjnym w terenie. Ma 150 m wysokości i zajmuje 29 miejsce wśród najwyższych kominów w Polsce. Gdyby nasz komin był wieżowcem miałby 42 kondygnacje.
Powstał na terenie Swarzędzkich Fabryk Mebli. Dziś jest własnością prywatną.
Przyjrzyjmy się mu uważnie... Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje na temat "naszego" komina?

więcej

Przedwojenna szkoła szybowcowa w Mosinie

2.04.2012
Autorka artykułu "Skrzydlata Góra" , Joanna Nowaczyk, poszukuje informacji o przedwojennej szkole szybowcej w Mosinie, która mieściła się w "Perkiewiczówce", na Pożegowie.  Jeśli znasz dokładną lokalizację urządzeń tej szkoły, prosimy o kontakt.

więcej

Medale Rzeczpospolitej Mosińskiej

Małgorzata Kaptur: 30.04.2012
26 kwietnia Rada Miejska na wniosek Kapituły Medalu Rzeczpospolitej Mosińskiej przyznała  Medale jako najwyższe wyróżnienie i uhonorowanie za utożsamianie, umiłowanie i rozsławianie Ziemi Mosińskiej. Otrzymują je:
Prof. Stanisław Kasznica i jego syn Stanisław Józef - żołnierz wyklęty
Bronisława Dawidziuk - prezes Mosiń­skiego Chóru Kościel­nego p.w. św. Cecy­lii (od 25 lat).
Sylwetki nagrodzonych przyblizyła radnym Dziekan Kapituły pani Barbara Miczko-Malcher.

więcej

"Barwa" dawniej i dziś

Małgorzata Kaptur:  26.03.2012
Mosiński krajobraz,  bez efektownych budowli, szary i smętny z dominującym nad miastem i okolicą kominem - pozostałością po SFM i ruiną "Barwy", która od lat straszy pustymi oczodołami okien. Weszłam na teren, bo brama była otwarta na oścież. Nikt jak widać nie pilnuje tego miejsca. Budynek ledwo stoi, grozi zawaleniem.  Czy to miejsce jest właściwie zabezpieczone? Co z tym terenem będzie dalej?

więcej