CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

CZAPURY

Siłownia zewnętrzna - prezent od Luveny

2 czerwca w Czapurach została przekazana mieszkańcom siłownia zewnętrzna.

więcej
Data: 2014-07-11

Czapury. Nowe tereny inwestycyjne FH

Spółka deweloperska Family House otrzymała pozytywną decyzję środowiskową pozwalającą na zbudowanie nowej części osiedla (36 budynków mieszkalnych wielorodzinnych i 94 budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie szeregowej) w północnej części Czapur.  

więcej
Data: 2014-05-28

Czapury. Skarpy po deszczu.

Skarpy w Czapurach źle zniosły deszcz. Mieszkańcy ul. Czereśniowej protestowali, kiedy je usypano na ich ogródkach. Obawiali się, że będą niestabilne. Niestety, nie musieli długo czekać, by się o tym przekonać. 

więcej
Data: 2014-05-08

Nie wpłacę 20 tys. zł na szkołę w Czapurach...

Wczoraj napisałam o zawiadomieniu złożonym przez Waldemara Wiązka do prokuratury. Na przełomie marca i kwietnia w kilkudniowych odstępach otrzymałam pisma z trzech kancelarii. Czego dotyczyły dwa pozostałe?

więcej

Zagadka. O podwójnych standardach.

 Małgorzata Kaptur: 17.01.2014 r.
Radni wielokrotnie zadawali pytania dotyczące WZ dla Family House. Zawsze im odmawiano odpowiedzi, twierdząc, że radny może tylko pytać o aktualne problemy gminy. Te związane z Osiedlem Leśnym,  zdaniem pana Ambrożewicza i pani Szeligi, to pytania o indywidualne sprawy rozstrzygane w drodze decyzji administracyjnej, więc radny, (tym razem była to M. Twardowska) odpowiedzi otrzymać nie może.
Policzmy zatem sami ile miejsc postojowych przypada na 1 mieszkanie w szeregowcach przy ul. Morelowej na Osiedlu Leśnym w Czapurach.

więcej

Ważna droga? O co tutaj chodzi?

 Małgorzata Kaptur: 22.10.2013 r.
W opracowywanym planie zagospodarowania części Czapur między ul. Spokojną, Poznańską a Gromadzką znalazła się nowa droga o szerokości aż 25 -33 metrów. Mieszkańcy, przez których działki przechodzi zadają pytania. Niestety nikt nie potrafi, a może raczej nie chce im na nie odpowiedzieć.

więcej

Trudno o obiektywizm, kiedy współpraca z deweloperem przynosi korzyści

 Małgorzata Kaptur: 29.10.2013 r.
Sławomir Ambrożewicz jest  kierownikiem referatu planowania przestrzennego i budownictwa. Od niego zależy czy ktoś dostanie warunki zabudowy, jak długo będzie na nie czekał i czy będą korzystne dla niego lub nie. Ma również duży wpływ na plany zagospodarowania przestrzennego. Deweloper - spółka Family House dostaje warunki świadczące o wielkiej przychylności urzędu. Dzieje się tak, bo ten, od którego one zależą pracuje dla dewelopera. Projektuje dla niego domy. O sprawie pisze dzisiaj "Głos Wielkopolski".

więcej

Próba zastraszenia

 Małgorzata Kaptur: 21.02.2014 r.
Mieszkańcy ulicy Czereśniowej w Czapurach poprosili mnie o udział w dzisiejszej kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Kontrola wykazała wiele nieprawidłowości. Po podpisaniu protokołu pojawił się pan Jakub Pyżalski, który całą swoją frustrację skierował w moją stronę. Poziom agresji zaskoczył wszystkich obecnych.

więcej

Czapury - skarpy, skarpy, skarpy...

 Małgorzata Kaptur: 19.02.2014 r.
 Już w uchwalonym 25 lutego 2010 r. Studium wskazywano, że tereny, na których powstaje Osiedle Leśne są zagrożone erozją. To teren zagrożony ruchami masowymi ziemi. O tym wiedział pan Ambrożewicz, ale wydawał warunki zabudowy dopuszczając  w tym miejscu największe w gminie zagęszczenie zabudowy. Takie działania akceptował Burmistrz Gminy Mosina. 
Mimo tej wiedzy skarpy są usypywane nadal i to coraz bardziej strome... 

więcej

Czapury są za daleko...

 Małgorzata Kaptur: 11.02.2014 r.
Czapury są papierkiem lakmusowym działania naszej samorządowej władzy. Tu uchwala się plany, żeby zademonstrować mieszkańcom, że władza ma zawsze rację. Tu projektuje się 25 metrową drogę o długości... 400 m, która nie ma dalszego ciągu ani w jedną ani w drugą stronę. Tu robi się deweloperowi prezenty. To w tej wsi powstaje miasto bez planu, po to, by było wygodniej deweloperowi i burmistrzowi. A że mieszkańcom osiedla nie będzie się żyło wygodnie? To już ich zmartwienie. Przecież nikt ich nie zmusza do kupowania mieszkań... I mimo że Waldemar Waligórski sołtys i przewodniczący rady w jednej osobie dzień w dzień chodzi krok w krok za burmistrzami i ma wiadomości z pierwszej ręki, mieszkańcy Czapur o najważniejszych sprawach dowiadują się przypadkiem...

więcej

Czy leci z nami pilot? - czyli w oparach mosińskiego absurdu

 Małgorzata Kaptur: 6.03.2014 r.
Kiedy tydzień temu, w piątek,  byłam w urzędzie, nie zastałam żadnego z burmistrzów. Zofia Springer przebywała na L-4, Sławomir Ratajczak na urlopie (do czwartku), a Waldemar Krzyżanowski miał być dopiero o11.00. Na drzwiach pokoju 119 wisiała w najlepsze wizytówka kierownika od planowania przestrzennego, który został zwolniony dyscyplinarnie.

więcej

Ulica Promowa w Czapurach 100 lat temu i dzisiaj

 Małgorzata Kaptur: 22.11.2013 r.
28 listopada Radni będą uchwalać plan zagospodarowania dla zachodniej części Czapur. Kluczowa sprawa dla tego planu to degradacja części ulicy Promowej - od przeprawy w stronę Wiórka do ścieżki pieszo-rowerowej i wytyczenie nowej drogi. Mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Członkowie Komisji Inwestycji większością głosów odrzucili uwagi mieszkańców.

więcej

Kurnik dla brojlerów czy króliczarnia?

Małgorzata Kaptur: 10.09.2013r.
Takich określeń na Osiedle Leśne na  forum użyli jego mieszkańcy, kiedy dotarła do nich wiadomość o budowie kolejnego etapu, w którym powstaną 174 mieszkania. Po ukończeniu tego etapu na osiedlu będzie łącznie 760 mieszkań.

więcej

Dziwna działka - dziwni radni

Małgorzata Kaptur: 27.03.2013 r.
Jakiś czas temu pisaliśmy o działce w Krośnie w kształcie litery "L" o długości 182 m i szerokości 1 m. Cel jej wydzielenia był oczywisty. Myślałam, że to będzie jedyna taka działka, ale niestety znalazłam drugą. Ta jest trochę szersza. Ma 3 m szerokości i ponad 160 m i leży w Czapurach.

więcej

Wieści z Czapur

MK: 11.06.2013 r.
Mieszkańcy Czapur radzą sobie jak mogą. Ponieważ aktualna komunikacja już nie wystarcza na Osiedlu Leśnym powstała inicjatywa, by rozwiązać problem  poprzez uruchomienie prywatnych busów. Czy plan się powiedzie? Miejmy nadzieję, że tak.
Gmina pomoże mieszkańcom osiedla FH układając płyty na ulicy Leśnej (ulica gminna).

więcej

Problem z informacją i nie tylko z informacją... Sytuacja Waldemara Sprusińskiego

 MK: 4.07.2013 r.
Z wielką troską obserwuję to, co się dzieje w Czapurach. Kiedy w średniowieczu powstawało miasto władca określał jego kształt i zasady w nim obowiązujące w przywileju lokacyjnym. W dzisiejszych czasach, kiedy na wiejskim gruncie powstaje miasto, włodarz nie opracowuje planu, który określiłby różne funkcje obszaru, tylko pojedynczymi decyzjami pozwala na kolejne "przybudówki". Mowa będzie o kolejnej z nich, która zaniepokoiła mieszkańców. 

więcej

Zakręt na skarpie

MK. 28.05.2013 r.
Jutro Rada Miejska będzie nadawać nazwę kolejnej ulicy na Osiedlu Leśnym w Czapurach. W tej chwili jeszcze się nie da do niej dojechać. Kiedy jednak deweloper zbuduje drogi na osiedlu (w umowie ma termin do końca roku) mieszkańcy 132 mieszkań - IV - etap II i 32 - IV - etap I będą musieli zmieścić się na  zakręcie (szerokość jezdni ok. 8 m, kąt 90 stopni) na osiadającej skarpie.

więcej

O tym, jak pewnego razu burmistrz Ratajczak radnym bajki opowiadał...

Małgorzata Kaptur: 13.04.2013 r.
30 stycznia radni nadawali nazwy drogom na Osiedlu Leśnym IV etap II w Czapurach. Okazało się,  że jedna z tych ulic to działka gminna nr 206. Ponieważ przylega do dawnego pola sołeckiego - łącznika ekologicznego, sprzedanego za jedyne 90 tys. zł,  zadałam kilka pytań w tej sprawie.

więcej

Budowanie na krawędzi

Małgorzata Kaptur: 12.04.2013 r.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z Czapur.

więcej

Rozjadą nas szambowozy

Henryk Kociemba: 25.02.2013 r.
Mieszkam od 10 lat naprzeciwko budowanego ciągle przez p. Pyżalskiego osiedla mieszkaniowego w Czapurach, a właściwie kilku osiedli, wchodzących coraz głębiej w las wzdłuż rzeczki Głuszynki, wypełniających coraz dalej i systematyczniej piękną dolinę tej rzeczki „pięknymi” (jak mówi pan Przewodniczący Rady i zarazem sołtys Czapur i urzędnicy z Mosiny) blokowiskami, rzędowcami itp.

więcej

CZAPURY - uprzejmości dla dewelopera c.d.

Małgorzata Kaptur: 24.02.2013 r.
Osiedle Leśne V w Czapurach buduje się teraz po drugiej stronie rzeki, od strony ul. Gromadzkiej. Ma tu powstać ponad 100 mieszkań. Usypuje się skarpy, by zmieścił się doprojektowany później dodatkowy szeregowiec. Ma powstać w miejscu, gdzie rzeka ostro skręca i nurt podmywa brzeg.

więcej

CZAPURY - WIDZISZ RÓŻNICĘ?

Małgorzata Kaptur: 26.10.2012 r.
Poniżej dwa zdjęcia zrobione w tym samym miejscu - przy stawie w dolinie Głuszynki (Kopli). Pierwsze jest z marca 2011, drugie zrobiłam dzisiaj.

więcej

Czapury - Os. Leśne po obu stronach rzeki

Małgorzata Kaptur: 14.10.2012 r.
Są już w sprzedaży mieszkania i domy na Osiedlu Leśnym V w Czapurach. "Położone jest na zupełnie nowym terenie, który bezpośrednio nie sąsiaduje (graniczy) z żadnym z wcześniej zrealizowanych przez nas etapów inwestycji. Nieruchomości, które tu powstaną będą otoczone naturalną zielenią, a dojazd do nich będzie prowadził przez ul. Gromadzką". 

więcej

Niezrównoważony rozwój - czyli gwałt na przyrodzie w Czapurach

Małgorzata Kaptur: 18.03.2012
Zrównoważony rozwój jest wtedy, kiedy udaje się pogodzić ekonomię z ochroną środowiska i potrzebami społecznymi, kiedy szanuje się to, co jest i  troszczy się o to, co będzie po nas. To, co się dzieje w  Czapurach - to przyrody i jej.

więcej

To nie jest Głuszynka, to jest Kopel!

Małgorzata Kaptur: 17.04.2012
Na rzeczkę, która w Czapurach wpada do Warty mówi się u nas w gminie Głuszynka. Taka nazwa występuje np. w projekcie ostatniej uchwały dot. MPZP dla części Czapur. Tak naprawdę rzeczka płynąca przez Czapury to Kopel ( Kopla). Głuszynka wpływa do Kopla w Kamionkach, więc przez naszą gminę płynie już Kopel.

więcej
Data: 2011-09-16

Czy na Osiedlu Leśnym w Czapurach powstanie plac zabaw?

aktualizacja: 2011-09-28, 2011-09-30

Kto powinien zbudować plac zabaw dla dzieci na Osiedlu Leśnym w Czapurach - deweloper, czy Gmina? Oto jest pytanie! Bo w to, że plac zabaw jest potrzebny na osiedlu, gdzie mieszkają młode rodziny nikt chyba nie wątpi.

Proszę o umieszczanie  w y ł ą c z n i e  komentarzy związanych z  t e m a t e m  artykułu. 

więcej
Data: 2011-07-07

W Czapurach śmierdzi

Wpisany przez: Małgorzata Kaptur
czwartek, 7  lipca 2011
aktualizacja: 12 lipca 2011

Mieszkańcy Osiedla Leśnego skarżą się na dokuczliwy smród. Przyczyny są dwie: 
1. winne są szamba - Osiedle Family House w Czapurach, na którym wkrótce będzie mieszkać 1000 mieszkańców niestety nie ma kanalizacji.

2. winna jest lubońska Luvena produkująca nawozy sztuczne.

więcej
Data: 2011-04-28

Czy łatwo się wybudować w Czapurach?

Zależy komu. Jednym łatwo, innym nie. Aby przygotować się do sesji, na której będzie rozpatrywana skarga Państwa Cybalów  wybrałam się do Czapur, aby obejrzeć działkę na ulicy Promowej - kiedyś była w Czapurach przeprawa promowa przez Wartę - stąd nazwa ulicy. Ulica biegnie łukiem, zaczyna się i kończy przy ulicy Poznańskiej. Do przystani jest szersza, dalej w kierunku Wiórka zwęża się i biegnie wzdłuż sześciometrowej nadwarciańskiej skarpy, od której jest oddzielona pasem zieleni. Obok działki państwa Cybalów mieszkają w dwóch domach sąsiedzi - mówią, że w czasie ostatniej powodzi woda sięgała 1,5 m poniżej krawędzi skarpy, owszem woda zalała leżący niżej przy przystani odcinek ulicy Promowej, ale wtedy dojeżdżali z drugiej strony...

więcej


Zobacz także: