CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

W.Waligórski i demokracja

JA TU RZĄDZĘ!

 Małgorzata Kaptur: 28.02.2014
Wczorajsza sesja, choć nie miała wielu punktów w porządku obrad, trwała do 20.20. Dyskusje były długie i bardzo emocjonalne. Nie pomógł wcale nowy zegar do odmierzania czasu wypowiedzi, ponieważ przewodniczący zapominał często, by go włączyć.

więcej

Przewodniczący Rady okłamuje Wojewodę

 Małgorzata Kaptur: 7.03.2014 r.
Pan Waldemar Waligórski w piśmie do Wojewody, które radni otrzymali do wiadomości kłamie, ponieważ pisze, że wystąpił do Burmistrza o opinię prawną  w sprawie  skargi pani Małgorzaty Rajkowskiej i otrzymał ją ( 24 grudnia). Problem w tym, że Przewodniczący i radni nie otrzymali opinii prawnej, tylko pismo pani M. Szeligi, które opinią prawną nie jest.

więcej

Czy Mosina jest chora i potrzebuje doktora?

 MK:23.06.2013 r.
Los społeczeństwa w rękach obywateli! Nie zwlekaj! Nie czekaj aż opanuje cię tumiwisizm lub inna groźna zaraza. Pogotowie obywatelskie opisało  i skatalogowało choroby i epidemie, które łączą zasadnicze cechy:

więcej

"Dobry radny, to milczący radny". Staje się to niebezpieczną normą w funkcjonowaniu samorządu.

Małgorzata Kaptur: 17.12.2012 r.
Trafiłam dziś na ciekawy artykuł  Andrzej Osnowskiego, radnego z Mielca.
Czy radny powinien trzymać się japońskiej maksymy  „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”?

więcej

W sasiednich gminach jest więcej demokracji niż u nas

Małgorzata Kaptur: 31.10.2012 r.
Pani burmistrz życzy sobie, żeby radni do końca tygodnia poprzedzającego sesję dostarczyli na piśmie pytania, na które chcą uzyskać odpowiedź na sesji. Ktoś wpisał komentarz, że w ościennej gminie tak właśnie jest. Postanowiłam ustalić w której. Podzwoniłam, zajrzałam do protokołów z sesji i okazało się, że:

więcej

Zamiast emocji - suche fakty

Małgorzata Kaptur: 17.11.2012 r.
Mija dwa lata od kiedy Waldemar Waligórski pełni funkcję przewodniczącego. Nie ma szans na zmianę postępowania, bo uwagi, sugestie, prośby i wnioski radnych pozostały bez echa.
Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy przewodniczący - to pierwszy wśród równych,  czy pokrzykujący na żołnierzy kapral? To nie jest sprawa, która dotyczy jednej osoby - stan obecny szkodzi całej radzie, a w konsekwencji również gminie.

więcej

Dyktat przewodniczącego

Małgorzata Kaptur: 24.10.2012 r.
aktualizacja 16.11.2012

Sesje były zawsze o 16.00. Przewodniczący postanowił to zmienić, mimo że jego wniosek by sesje rozpoczynały się o godz. 13.00 złożony w grudniu ubiegłego roku nie uzyskał większości. Przewodniczący znał argumenty radnych. Po 10 miesiącach  zmienił zdanie i stwierdził, że będzie tak jak on chce. 

więcej

Jaki koń jest, każdy widzi...

Małgorzata Kaptur: 19.11.2012 r.
Z przykrością zawiadamiam, że Waldemar Waligórski nadal będzie pełnił funkcję przewodniczącego rady.
13 radnym wcale nie przeszkadza ani to, że pominął radę w rozpatrywaniu skargi na burmistrza, ani to, że przetrzymał dokumenty z kontroli RIO z wykazem nieprawidłowości, ani to, że jednoosobowo zmienił godzinę sesji, ani nawet prostackie komentarze i dowcipy.

więcej

Waldemar Waligórski nie poda się do dymisji

Marian Jabłoński: 10.10.2012
Waldemar Waligórski nie skierował skargi na burmistrza pod obrady Rady Miejskiej, tylko sam udzielił pisemnej odpowiedzi skarżącemu. Skarga dotyczyła przebiegu i rzetelności naboru na stanowisko asystenta ds. mediów.

więcej
Data: 2011-06-21

Opozycja i wasale

Władza chce mieć święty spokój, każda władza. Również nasza, mosińska, nie odstaje od reszty. Ale wymarzony spokój zakłóca opozycja. Na sesjach Rady Miejskiej, czy też branżowych komisjach, to opozycja zadaje dociekliwe, trudne pytania. To ona jest aktywna, to ona nadaje ton, to dzięki niej obrady nie są mdłe. Opozycja zadaje pytania w swoim imieniu, a także tych, którzy ich wybrali. Tak się złożyło, że plus minus połowa Rady, to radni opozycyjni. Zachowując tą proporcję, reprezentują połowę mieszkańców naszej gminy.  Myli się ten, który uważa, że aktywność opozycji wprowadza rozgardiasz podczas obrad. Wypowiedzi cechuje spokój, rozwaga i kultura, a przede wszystkim podejście merytoryczne do zagadnień. Kto bywa z mieszkańców na sesjach ten wie, o czy mówię.

więcej

Jak uzdrowić mosińską demokrację?

Małgorzata Kaptur: 2.01.2012

Kiedy zaczyna się nowy rok, niemal każdy zastanawia się co mógłby zmienić na lepsze. Są to zazwyczaj refleksje natury osobistej. Niewielu bowiem wierzy, że mogłoby mieć wpływ na bieg spraw ogólnych. Zazwyczaj zostawiamy to "politykom" różnej maści i chowamy się z zaciszu swojego małego świata. Jest to poważny błąd...
 

więcej

Sesja Rady Miejskiej w Internecie? A dlaczego nie?

Małgorzata Kaptur: 2.01.2012
aktualizacja: 3.01.2012

Nie każdy może być osobiście na sesji w MOK od 16.00 - 22.00. Nagranie natomiast można odsłuchać, czy obejrzeć we fragmentach w dowolnym czasie.
Zamieszczanie w Internecie nagrań audio lub audiowideo jest przewidziane w prawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli ktoś chce filmować w sposób amatorski. Jeśli  nagranie miałoby być umieszczane na stronie BIP Urzędu, musiałby być odpowiedni zapis w Statucie. Złożę w tej sprawie wniosek.

więcej