CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Środowisko, śmieci

Data: 2014-05-21

SELEKT i kontrola deklaracji

Wszystkich interesuje jak przebiega weryfikacja złożonych rok temu deklaracji dot. odbioru odpadów komunalnych. Poniżej garść informacji w tej sprawie.

więcej

Całodobowe pogotowie interwencyjne jest, ale jakoby go nie było

 Małgorzata Kaptur: 19.03.2014
Nie wiesz co zrobić, bo błąka się bezpański pies, na drodze leży potrącone zwierzę? Dzwoń pod numer .... No właśnie, jaki numer? Od maja ubiegłego roku działa na terenie gminy  Mosina całodobowe pogotowie interwencyjne ds. zwierząt dzikich i domowych, ale dzwonić trzeba do Straży Miejskiej, sztabu kryzysowego lub Referatu Ochrony Środowiska. 

więcej
Data: 2014-04-09

O PRZETARGU DLA GMINY MOSINA

17 marca 2014 r został unieważniony przetarg na odbiór odpadów komunalnych. 

więcej
Data: 2014-05-15

Plan ochrony WPN na lata 2013 - 2032 - i jego skutki dla mieszkańców

Rada Miejska ma zaopiniować projekt planu ochrony dla WPN.

więcej
Data: 2014-04-14

Czy w Krośnie powstanie farma fotowoltaiczna?

Być może w Krośnie na powierzchni 3,5 ha powstanie elektrownia fotowoltaiczna. Firma z Gorzowa złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowej.Pierwsza naziemna farma fotowoltaiczna w Polsce o mocy 1 MW powstała w 2011 r. w gm. Wierzchosławice pod Tarnowem. Pod koniec roku 2013 rozpoczęła się w Gierczycach (woj. małopolskie) budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce o mocy prawie 1,4 MW. 

więcej

Przetarg na wywóz smieci nierozstrzygnięty

 Małgorzata Kaptur: 27.03.2014 r.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Budżetu prezes ZUK Andrzej Strażyński z niepokojem mówił o sytuacji zakładu w związku z drugim nierozstrzygniętym przetargiem na odbiór odpadów komunalnych.

więcej

Czyste środowisko? - Czy reforma śmieciowa zadziałała?

Małgorzata Kaptur: 3.03.2014 r.
Czy 8 miesięcy po wprowadzeniu reformy śmieciowej jest lepiej? Czy powietrze jest czystsze, a w czasie wiosennych spcerów w lesie możemy podziwiać tylko przebiśniegi? Jakie są Państwa spostrzeżenia?

więcej

Skarga na złe funkcjonowanie Systemu Gospodarowania Odpadami w Mosinie.

 29.07.2013 r.
Kończy się pierwszy miesiąc funkcjonowania nowego systemu odbioru śmieci. Dziś radni otrzymali następującą skargę.

więcej

Śmieci po nowemu

 MK:28.06.2013 r.
aktualizacja: JM:
 1.07.2013 r.
Zbliża się godzina "zero". Jak poinformowano  na wczorajszej sesji - wyegzekwowanie deklaracji od tych, którzy jej nie złożyli będzie należało do SELEKTU. Podpisanie umowy z firmą Remondis Sanitech i EKO-Rondo zaplanowano  na 1 lipca. Harmonogram wywozu jest gotowy, ale poznamy go dopiero po podpisaniu umowy. Będzie ULGA dla rodzin wielodzietnych.

więcej

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - odbiór odpadów z gminy Mosina

 MK: 16.07.2013 r.
Już 2 tygodnie funkcjonuje nowy system wywozu odpadów z naszej gminy. Rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Być może odpowiedź na niektóre z nich znajdzie się w SIWZ, dlatego zamieszczam...

więcej

Bolesławiec - stuletnie dęby do wycięcia

Małgorzata Kaptur: 17.05.2013 r.
Każdy z nas słyszał o tych rogalińskich, niewielu natomiast wie, że wzdłuż drogi do Bolesławca rośnie wiele dębów, niektóre z nich od około stu lat. Niestety urzędnicy przeznaczyli je do wycięcia...

więcej

PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych

 MK: 12.07.2013
Kiedy Ci się znudzi czekanie na śmieciarkę, lub chcesz się pozbyć śmieci, których nie można wkładać do kubła, możesz pojechać sam do Piotrowa Pierwszego... 

więcej

Urzędnicza rutyna i jej skutki, czyli kulisy wycinki drzew nad Kanałem Mosińskim

Małgorzata Kaptur: 25.01.2013 r.
Otrzymałam sygnał od mieszkańców zaniepokojonych wycinaniem drzew nad kanałem i zaczęłam się tej sprawie przyglądać uważniej. Na własne oczy obejrzałam jak wygląda wycinka w rejonie ul. Łaziennej i Wiatrowej w Mosinie. Zrobiłam wiele zdjęć. Napisałam dwa pisma do Urzędu, otrzymałam odpowiedzi. Udałam się do Urzędu po dodatkowe informacje.
Oto co udało mi się ustalić:

więcej

Śmieci po nowemu

MK:28.05.2013 r.
W dniu dzisiejszym,  klub radnych Koalicja Samorządowa złożył w "Selekcie" prośbę, aby przygotować rozwiazania regulaminowe w zakresie ulg i zwolnień, które dotyczyłyby niezamożnych rozdzin wielodzietnych oraz rodzin o niskich dochodach.

więcej

Śmieci - 2 listy od czytelników

Małgorzata Kaptur: 20.04.2013 r.
Pierwszy list zawiera wiele wątpliwości w związku z deklaracjami i nowymi zasadami gospodarowania odpadami komunalnymi.
Drugi - informuje m.in. o tym, że mieszkańcy zamiast Marzanny utopili w Kanale lodówkę

więcej

Plusy i minusy członkostwa w spółce SELEKT

Małgorzata Kaptur: 17.03.2013 r.
Każda decyzja ma plusy i minusy. Przystąpienie gminy Mosina do Związku Miedzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt” nie jest wyjątkiem. Nasza gmina ze względu na jej położenie między WPN a Rogalińskim Parkiem Krajobrazowym, w strefie ochronnej ujęcia wody nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu odpadów komunalnych.

więcej

Spacer fotograficzny "ROGALIŃSKIE PTAKI"

Piotr Wilanowski: 6.04.2013 r.
W dniu 06.04.2013.  odbył się spacer fotograficzny pod nazwą "Rogalińskie Ptaki" z ornitologami - doktorantami Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu Krystyną Stachura - Skierczyńską i Jakubem Szymkowiakiem.

więcej

Wołanie na puszczy?

Piotr Wilanowski: 5.02.2013 r.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - w skrócie RDOŚ - to instytucja powołana w danym regionie do ochrony przyrody w szczególności obszarów Natury 2000.
Radykalnie odstępując od tej idei Oddział Poznański z zagadkową determinacją dopuszcza do ewentualnej realizacji osiemdziesięciohektarowego pola golfowego planowanego na lewym brzegu rzeki Warty w zakolu między Sowinkami a Rogalinem, w obszarze Natury 2000 zwanym "Rogalińską Doliną Warty" gdzie przedmiotem ochrony są cenne przyrodniczo siedliska.

więcej

Podatek śmieciowy

Małgorzata Kaptur: 18.02.2013 r.
Podatek śmieciowy bulwersuje wiele osób. Dotarły już wraz decyzją o podatku od nieruchomości deklaracje śmieciowe z adnotacją, że trzeba je złożyć do 28 lutego 2013 r. Pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, dlatego z ulgą przeczytałam na stronie gminy, że przedłużono czas składania deklaracji do końca maja. Na najbliższą sesję zostali zaproszeni przedstawiciele SELEKTU.

więcej

Ile kosztuje wycięcie drzewa?

Małgorzata Kaptur: 6 listopada 2012 r.
Żeby dokonać rozbudowy, konieczna jest wycinka okazałego wiązu. Zgodnie z rozporządzeniem naliczono opłatę w wysokości 200 tys. zł. Z tego powodu wniosek został wycofany.  (wypowiedź S. Ambrożewicza na sesji w dniu 27.09.2012 r.)
200 tys. to bardzo dużo, postanowiłam sprawdzić ile pieniędzy wpływa do budżetu gminy z tytułu wycinki drzew.

więcej

Komisja Ochrony Środowiska w Aquanecie

Małgorzata Kaptur: 10.05.2012,  aktualizacja 19.05.2012
Stacja Uzdatniania Wody w  Mosinie to największy obiekt wodociągowy w Wielkopolsce, a po modernizacji  najnowocześniejsza stacja wodociągowa w Polsce. Mimo że teren ten jest w Mosinie niewiele o nim wiemy. To wina kiepskich relacji na linii Urząd - Aquanet. Na wzajemną nieufność wpłynęły sporne kwestie - pole golfowe (przegrał Aquanet) i hydranty (przegrał Urząd). Oprócz tego spalarnia opon i jeszcze parę innych spraw, o których nie chcę teraz pisać...

więcej

Podłącz się, jeśli masz taką możliwość

Małgorzata Kaptur, Piotr Wilanowski: 1.08.2012 r.
Nieszczelne szamba to dowód na krótkowzroczność mieszkańców i osób odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Kiedy świadomości ekologicznej brak, należy stosować dostępne instrumenty, by ją podnieść.
Władze Jaworzna namawiają właścicieli posesji, by – tam gdzie jest to możliwe – przyłączyli się do miejskiej kanalizacji.

więcej

Nie dokarmiaj dzików!

MP: 21.10.2012 r
W sobotę rano na skrzyżowaniu ulicy Strzeleckiej z Jarzynową pojawiły się kolejne dziury w trawie zrobione przez nasze kochane dziki. W niedzielę koło 10.00 będąc na spacerze z psem, spotkałem Panią (na zdjęciu), która wchodziła do parku Strzelnica z workiem pełnym śmieci. Nie omieszkałem zwrócić uwagę, że śmieci się nie wyrzuca do lasu. Odpowiedź była zadziwiająca: "to tylko obierki, które zjedzą dziki". Kiedy Pani zauważyła, że robię jej zdjęcie, schowała worek za siebie odgrażając się i komentując, że wszyscy tak robią ...
Owa Mosinianka weszła na drogę prowadzącą do domu w głębi przy numerze xx. Niestety jak poszedłem dalej to wyszła z workiem pod bluzą. Albo tam nie mieszka albo myślała, że może już wrócić do lasu zrobić swoje.
Nie wiem dlaczego zostałem tu w tej śmierdzącej spalonymi śmieciami i brudnej od odpadów Mosinie. Żałuję.

więcej

Gdzie są służby ochrony przyrody??? - fotograficzny felieton

Janusz Chęciński: 24.05.2012 r.
Chcę poprzeć treść wpisu "turysty" zamieszczony pod materiałem o monitoringu miasta fotografiami wykonanymi w Mosinie na przełomie lutego i marca br. Otrzymałem je od jednej z osób systematycznie odwiedzających Mosinę, zbulwersowanej brakiem szacunku do miejscowej przyrody.

więcej

Rewolucja śmieciowa

Małgorzata Kaptur: 30.04.2012 r.
Najciekawszym punktem sesji była  inf. o gospodarce odpadami. Jak wiadomo czekają nas w tym obszarze duże zmiany. Opowiedział o tym zaproszony gość - Burmistrz Gminy Czempiń - p. Dorota Pilarska-Lew, która jest prezesem Międzygminnego Związku "Selekt", który od przyszłego roku zajmie się odpadami wytwarzanymi przez naszych mieszkańców.

więcej

22 kwietnia - POSPRZĄTAJMY RAZEM STRZELNICĘ

Małgorzata Kaptur: 13.04.2012

Apel ten kieruję głównie do mieszkańców Osiedla nr 3, ale gdyby ktoś chciał się przyłączyć, będzie nam miło. Roboty starczy dla każdego.
Strzelnica mimo że na mocy uchwały ma status parku gminnego jest zaniedbana. Jest jedynym parkiem w mieście, w którym nie ma ani jednej ławki. Niestety ten stan się nie zmieni. Najwyraźniej nie powstanie też siłownia zewnętrzna. To były tylko takie wyborcze żarty...
Szkoda, Panie Sławku, że tak nieładnie sobie Pan z wyborców zażartował. Szkoda!

więcej

Czy w naszej gminie mogą powstać fermy wiatrowe?

Małgorzata Kaptur: 11.01.2012

Jaki jest stan naszego środowiska? Ile pojazdów jeździ po naszych drogach? Jakie jest zanieczyszczenie wody i gleby? Ile gospodarstw korzysta z szamb? Zapoznaj się z aktualizacją programu ochrony środowiska. Do 31 stycznia możesz złożyć wniosek w tej sprawie.

więcej

Pisma w sprawie niszczenia doliny Głuszynki

Marian Jabłoński i Jan Marciniak: 19.03.2012

Sytuacja w Czapurach skłoniła nas do zainteresowania sprawą właściwych organów. W dniu dzisiejszym wystosowaliśmy pisma do Regionalnego Konserwatora Przyrody, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.

więcej

Ochrona środowiska po mosińsku

Małgorzata Kaptur: 9.01.2012
aktualizacja: 10.12.2012

Łatwiej mówić o ochronie środowiska niż podnieść z ziemi papierek. W naszej gminie, która jest jak każdy wie - MADE in GREEN - ochrona przyrody jest rzeczą względną.  Jeśli pojawia się inwestor nie tylko szeroko otwieramy ramiona, ale i mocno przymykamy oczy. Bywa jednak, że jesteśmy wręcz ślepi i głusi. Wielu z nas przekonało się o tej słabości naszej władzy na przykładzie firmy Dudek&Kostek. Czy to jedyny inwestor, w stosunku, do którego władza ma dziwną słabość? Niestety nie!

więcej