CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Burmistrz, Urząd Miejski

Pytanie z Londynu: "Czy burmistrz działa pod dyktando deweloperów?"

Małgorzata Kaptur: 12.01.2014 r.
Pan Michał mieszka i pracuje w Londynie. Kilka lat temu kupił działkę rezydencjonalną na osiedlu "Przy Dębach" w Rogalinie. Napisał do nas, gdyż na stronie dewelopera pojawiły się działki bliźniacze. Powstały w wyniku podziału, mimo że obowiązujący plan tego zabrania.
Czy burmistrz działa pod dyktando deweloperów? Przecież te działki były sprzedawane pod rezydencje, a nie pod kolejną sypialnię? - pyta pan Michał.

więcej

Urzędnicy na poligonie doświadczalnym

 Małgorzata Kaptur: 7.02.2014 r.
Na stronie internetowej gminy ukazał się komunikat o cyklu szkoleń, w którym uczestniczyło 60 pracowników urzędu. Szkolenia z obsługi trudnego klienta oraz wizerunku instytucji publicznej kosztowały 14 250 zł i były prowadzone przez firmę, która zarejestrowała działalność tydzień wcześniej. Dlaczego wybrano firmę bez doświadczenia? 

więcej

Dziękujemy, ale my już wcześniej podjęliśmy właśnie takie działania...

 Małgorzata Kaptur: 11.09.2013 r.
Wnioski radnych opozycyjnych rzadko kiedy mają szansę na realizację. Zazwyczaj otrzymujemy odpowiedź, że urząd już podjął działania w tej sprawie (mimo że ani wcześniej ani później nic na ten temat nikt nie słyszy). Dzisiaj przytrafiła się urzędowi zabawna wpadka...

więcej

Zarządza, rządzi, panuje...

 Małgorzata Kaptur: 27.09.2013 r.
Co siódmy wójt sprawuje swój urząd już piątą kadencję – wyliczają posłowie i składają w Sejmie projekt ustawy ograniczający możliwość „dożywotniego” pełnienia funkcji. Rekordzista rządzi 33 lata.

więcej

Burmistrz w roli fotoreportera

 Małgorzata Kaptur: 29.11.2013 r.
Wczoraj na sesji burmistrz pstrykała zdjęcia opozycyjnym radnym. Czy naprawdę w podległych jej gazetach nie ma nikogo, kto mógłby to zrobić? Czy jest to odpowiednie zajęcie dla włodarza miasta w czasie trwania obrad?

więcej

Efektowny prezent dla miasta

Małgorzata Kaptur; 28-09-2011
aktualizacja;            30-09-2011

Wszyscy lubimy prezenty. Każdy z nas je czasem dostaje. Tym razem prezent dostało miasto.
Komu powinniśmy być za niego wdzięczni?

więcej
Data: 2011-06-18

Przejrzysta strona Biuletynu Informacji Publicznej = przejrzysta gmina

Mosiński Biuletyn Informacji Publicznej nie jest doskonały. Brak wielu istotnych informacji, niektóre pojawiają się na krótki czas i znikają, inne są dostępne od 5 lat.
Nie to martwi mnie jednak najbardziej, lecz  niechęć Burmistrza do zmiany tego nieprzynoszącego chluby urzędowi stanu rzeczy.
W dobie Internetu, dobrze prowadzony BIP zapewnia przejrzystość procedur oraz jawność informacji i wpływa na społeczno-ekonomiczny rozwój gminy, przyczynia się do budowy wizerunku Urzędu jako instytucji otwartej i przyjaznej dla mieszkańców, inwestorów i przedsiębiorców.
Dziwię się, że Burmistrz nie docenia rangi problemu. 
Mosiński BIP odnotował  już  1 714 842 wejść.

więcej

Dostęp do informacji publicznej

Małgorzata Kaptur: 16.10.2012 r.
Dostęp do informacji publicznej jest w naszej gminie utrudniony. Wielu z mieszkańców się o tym przekonało na własnej skórze. Również my radni często tego doświadczamy.
Zwróciłam się z wnioskiem o udostępnienie korespondencji Burmistrza z Dyrektorem RZGW i Ministerstwem Środowiska. Otrzymałam odpowiedź odmowną uzasadnioną dwustronnicowym wykładem.
Pani Michalino, doceniam włożoną pracę, ale dziwię się, że nie szkoda Pani czasu i energii, które można by lepiej spożytkować.

więcej

W Mosinie urzędnik zarabia więcej

Urzędnicy w Mosinie w 2011 roku zarabiali lepiej niż ich odpowiednicy w Polsce. Średnio mosiński urzędnik zarobił 4 440 zł brutto (miesięcznie). Średnia w Polsce to 3 882 zł, a w województwie wielkopolskim 3 846 zł.

więcej

Za nieudostępnienie informacji publicznej grozi odpowiedzialność karna

Małgorzata Kaptur: 16.05.2012
Minister Administracji i Cyfryzacji  zapowiedział wczoraj zmianę ustawy o dostępie do informacji publicznej, doprecyzowanie roli BIP.
Brak precyzyjnych zapisów ustawowych powoduje że jedne urzędy informują wszechstronnie, a inne, jak np. nasz udają, że informują.

więcej

Nabór na Asystenta ds. Mediów

Henryk Janusz Olkiewicz: 21.05.2012 r.
Za brak dostępu do informacji publicznej grozi odpowiedzialność karna… to przepis, a życie toczy się swoimi drogami, tym bardziej, jeśli tę drogę ,,mości’’ poznańskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Pierwotnie nie zamierzałem się w sprawie nieprzestrzegania przepisów ustawy o informacji publicznej przez władze Mosiny wypowiadać. Jednak po przeczytaniu materiału na stronie  http://czasmosiny.pl "Za nieudostępnienie informacji publicznej grozi odpowiedzialność karna’’, opublikowanego 16.05.2012 r.  i skontaktowaniu się z jego autorką, Panią Małgorzatą Kaptur, postanowiłem przedstawić do oceny Czytelników zainteresowanych tym tematem fakty dotyczące tegorocznego wyboru specjalisty ds. kontaktów z mediami UM i G Mosina.
 

więcej

Miasto monitorowane

Małgorzata Kaptur: 23.05.2012
Dziś uruchomiono monitoring w Mosinie - czytamy na www.mosina.pl. Pojawiły się przy wjeździe do miasta znaki MIASTO MONITOROWANE.
Czy ten fakt będzie miał duże znaczenie dla mieszkańców? Co zyskamy, a co stracimy?

więcej

Urzędnicza łamigłówka - kto zgadnie ilu jest urzędników?

MK: 09.03.2012

10 stycznia zwróciłam się o udzielenie informacji na temat struktury wynagradzania i wykształcenia urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Mosinie.
Dwukrotnie ( 16.01.2012 i 14 lutego) Burmistrz Gminy Mosina odmówił mi udzielenia informacji publicznej w tym zakresie. Odpowiedź na zadane w styczniu pytania uzyskałam 7.03. 2012 r. Nastąpiło to dopiero po złożeniu odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Mimo że pismo podpisały panie: Burmistrz i Sekretarz  - odpowiedź jest swoistą łamigłówką...
 

więcej

Gmina na piątkę

Małgorzata Kaptur: 28.03.2012

Gmina dostała dyplom za stronę internetową www.mosina.pl w badaniu prowadzonym przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. To nic, że studenci i że oceniany był zaledwie wycinek działalności gminy. Sukces, choćby najmniejszy, zawsze cieszy, również opozycję. Gratulujemy!

więcej

Hotspoty w Mosinie?

MK:07.03.2012

W wielu gminach działają publiczne punkty dostępowe do Internetu HotSpot. Dziś już prawie każdy  nowy telefon komórkowy i każdy laptop jest wyposażony we wbudowaną kartę Wi-FI, umożliwiającą połączenie się z bezprzewodowymi punktami dostępowymi, a za ich za pośrednictwem - surfowanie w sieci Internet.

więcej

Mosińscy urzędnicy będą się szkolić

MK: 1.03.2012

Urzędnicy samorządowi, którzy popełniają najwięcej błędów w pracy i których decyzje najczęściej są uchylane, będą musieli przejść dodatkowe szkolenia. Gmina Mosina również  została wytypowana do takich szkoleń. Zajmuje na opracowanej przez Poznańskie SKO liście pierwsze miejsce.

więcej

Burmistrz Gminy Mosina - Wójt Komornik 0:1

Małgorzata Kaptur: 24.02.2012

Dlaczego mosińscy radni zadają dużo pytań?
Pani Burmistrz sądzi, że dlatego że chcą zaskoczyć burmistrza i popisać się. Ja natomiast twierdzę, że pytają dlatego, że:
1. Burmistrz nie informuje radnych i mieszkańców właściwie, wiele informacji jest ukrywanych.
2. W gminie jest wiele spraw wymagających wyjaśnienia.

Dzisiaj chciałabym pokazać dwa sposoby informowania mieszkańców:
1. Na żywioł i ustnie  - gmina Mosina - dostępne z dużym opóźnieniem w protokole sesji
2. Systemowo i w formie pisemnej - gmina Komorniki - zamieszczane na BIP-ie.

więcej

"Sztucznemu umultimedialnianiu" - Urząd mówi - NIE!

Małgorzata Kaptur: 24.01.2012
aktualizacja 25.01.2012

Nie będzie nagrań z sesji, ani tych zwykłych dżwiękowych, ani audiowideo. Nie będzie, bo sposób informowania mieszkańców o tym, co się dzieje na sesji jest już doskonały. Idąc tropem myślenia pana burmistrza, Krzyżanowskiego nie da się udoskonalić tego, co już doskonałym jest. Niby wniosek logiczny, ale...

więcej

E - Urząd? Eee tam!

Małgorzata Kaptur: 14.12.2012

12.01.2012 w Głosie Wielkopolskim ukazało się ogłoszenie o naborze na stanowisko ds. zarządzania projektami i funduszami pomocowymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby na BIP-ie również było.
Kolejny raz przekonuję się, że to co się na BIP-ie dzieje to partyzantka, chaos, zabawa w kotka i myszkę, albo jak kto woli zamiast wizytówki antyreklama obecnej władzy ... 

więcej