CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Ranking Gazety Prawnej 2010

Ranking Gazety Prawnej

Pozyskiwanie funduszy unijnych w sąsiednich gminach w zł/1 mieszkańca

Murowana Goślina                8 433
Kórnik                2 795
Puszczykowo                1 447
Brodnica                1 225
Czempiń                1 198
Stęszew                   990

średnio w w/w 5 sąsiednich gminach

               1 531
Mosina                     76

W Mosinie mieszka 26 391 mieszkańców.
Gdybyśmy pozyskali w ostatnim roku  o 1000 zł więcej na głowę mieszkańca, czyli na poziomie naszych sąsiadów, do budżetu gminy trafiłaby kwota         
26 milionów złotych.
Co można by za to wybudować?
Może obiecany basen? Park wodny z kręgielnią i lodowiskiem w Pleszewie będzie kosztował 16 mln zł.
http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/208377,24-07-07-w-pleszewie-powstanie-aquapark-z-prawdziwego,id,t.html
Może 10 km ulic z odwodnieniem, chodnikami i twardą nawierzchnią? 
Aktualnie budowana w Mosinie ulica Strzelecka ma 2300 metrów długości, koszt tej budowy to 6 mln zł.

Powie ktoś, że to nierealne. Unia nie daje nigdy 100% środków na daną inwestycję. To oczywiste. Trzeba mieć wkład własny i dobry pomysł.

Fragment wywiadu - Zofia Springer: Portfel pod kontrolą z 2009-03-05
isis.pap.pl/palio/html.run
Skąd najczęściej pochodzą środki, jakie wykorzystuje gmina inwestując?
- Przede wszystkim są to środki budżetowe, kredyty i pożyczki. Mamy natomiast złe doświadczenia ze wszystkimi projektami, które kierujemy do funduszy unijnych. Przy każdym rozdaniu i ogłaszanych konkursach składamy wnioski i jesteśmy rozczarowani, że mało projektów kierowanych jest do takich miejscowości jak miasto Mosina. Mamy ok. 12,5 tys. mieszkańców, a wiele projektów jest ograniczonych przez Urząd Marszałkowski dla miejscowości do 10 tys. mieszkańców.
Ostatnio ponieśliśmy porażkę w sprawie dofinansowania budowy szkoły, która jest położona na granicy miasta i pewnej wsi, a która ma być przeznaczona całkowicie dla społeczności wiejskiej. Nie uzyskaliśmy dofinansowania, co jest powodem naszych odwołań. Często czujemy się pokrzywdzeni zawężonymi kryteriami. Żadnych dużych pieniędzy, niestety, nie uzyskaliśmy z UE.

Proszę zobaczyć jak pozyskują i na co przeznaczają  pieniądze z Unii władze Murowanej Gośliny. My też moglibyśmy je zdobyć! Nie pozyskując środków pozabudżetowych Gminie nie pozostaje nic innego jak tylko zadłużać się! Musimy to zmienić!

prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej w Polsce:

Gdy ocenia się pracę samorządów lokalnych, można przyjąć wiele miar. Najpopularniejszą, ale też najbardziej zawodną, jest zadowolenie mieszkańców. Ale ono nie musi wcale odzwierciedlać codziennej pracy samorządowców. Inna miarą są dane statystyczne, albo – i to uważam za najbardziej skuteczny i najlepszy sposób oceny – połączenie miar statystycznych z podejściem jakościowym. Tę miarę stara się pokazać ranking "Rz". I ona jest "najbliższa standardom obiektywizmu". I gdy patrzy się na działanie samorządów z tej perspektywy, to okazuje się, że wiele z nich umie korzystać ze wsparcia UE, zarządzać projektami. Samorządy w większości nie mają problemów z nadmiernym zadłużaniem się, a powinny korzystać z kredytowania czy pozyskiwania finansów, bo teraz dzięki wsparciu unijnemu mają szansę rozwojową.


Komentarzecyc z dymaczewa
2010-12-03 22:18:27
Komentarz usunięty dnia: 3.12.2010: