CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2010-12-29 
Drukuj PDF Wyślij link

Rewitalizacja Placu 20 Października

Autor: Małgorzata Kaptur 

Modernizacja i rewitalizacja Placu 20 Października w Mosinie.

Na Sesji Rady Miejskiej 29 grudnia 2010 roku radnym przedstawiono uchwałę, która upoważni Burmistrza do zaciągnięcia zobowiązania na realizację umowy "Modernizacja Placu 20 Października".
Nie wszystkie pytania radnych doczekały się zadowalającej odpowiedzi. Nie dowiedzieliśmy się np.co się stanie z pomnikiem ku czci rozstrzelanych i powstańców wielkopolskich (www.zolnierzewolnosci.pl/portal/pl/Pomnik.html)Watpliwości budził fakt istnienia strefy płatnego parkowania w miejscu, które ma zostać gruntownie przekształcone. Okazało się jednak, że umowa z firmą prowadzącą strefę daje możliwość zmian ilości miejsc parkingowych. Radnym przedstawiono wizualizację zmian w formie wydruków. Kontrowersje wzbudził "obiekt kubaturowy", który ma stanąć na środku obecnego parkingu. Przypominał on rozległą wiatę i wielu miało mieszane uczucia co do estetyki i stylu tego obiektu. Miałaby się w nim znaleźć kawiarnia, punkt informacji turystycznej i sanitariaty.
www.a-ronet.pl/index.php
Dowiedzieliśmy się, że w ramach projektu zakłada się modernizację nawierzchni (ma to być kostka granitowa w różnych odcieniach), systemu odwodnienia, stylowego oświetlenia, instalację fontanny. Realizacja projektu spowoduje podniesienie atrakcyjności przestrzennej centralnej części miasta.
Szkoda, że zanim zaistniała potrzeba zaciągania na ten cel zobowiązań finansowych mieszkańcy i radni nie zostali zapoznani z zakresem zmian. Dawno temu (wiosną 2007 r.) założono stronę poświęconą temu, a może innemu projektowi, ale nie została ona ukończona, nawet zaryzykowałabym stwierdzenie - została zapomniana i porzucona. 

www.elegancka.mosina.pl/asp/pl_start.asp

           

Miejmy nadzieję, że rewitalizacja centrum miasta tym spełni oczekiwania nie tylko turystów, których ma do Mosiny przyciągnąć, ale i zaspokoi potrzeby rdzennych mieszkańców. Moim zdaniem te ostatnie nie ograniczają się jednak do spacerowania po rynku i picia kawy. Rynek tradycyjnie był centrum handlowym. Zanosi się na to, że handel wraz ze zmniejszeniem się dziesięciokrotnym miejsc parkingowych bardzo ucierpi. Jak znam życie, potencjalnego turystę również zniechęci brak możliwości zaparkowania w pobliżu.
Tak wyglada Plac 20 Października obecnie. Wiele osób uważa, że nieźle. 
 
zdjęcie ze strony: www.a-ronet.pl/index.php

Przytoczę kilka wypowiedzi z www.mosina.blox.pl

4.01.2011 gorący temat napisał: Za nasze pieniądze świetnie się spełnia wizje (Ambrożewicza?) a reszta Gminy niech w błocie się utopi. Nasze władze wychodzą z założenia, że jak Gmina ubezpieczy się od szkód komunikacyjnych na drogach Gminnych to już problem mają z głowy. Tylko ile razy można za pomocą sąsiadów, znajomego z koparką albo Pomocy Drogowej wydostawać się z tego "mosińskiego bagna"?

4.01.2011 bierut napisał: "pomijając kolejność potrzeb inwestycyjnych w mosinie (drogi asfaltowe!): marna koncepcja, może gdyby poprawić tę pożal się boże wiatę, żeby nie wyglądała jak skrzyżowanie szaletu z przystankiem pks to byłoby trochę lepiej. no ale to na razie koncepcja chyba tylko jest, do projektu jeszcze zapewne daleko..."

5.01.2011 wiórecki napisał: "Dziś jest straszny galimatias, działania są obliczone na bieżąca chwilę. Z jednej strony funduje się instalacje parkingowe, z drugiej wykonuje sie plany rewitalizacji, z innej zleca wykonanie planów zagospodarowania placu przed konsultacjami społecznymi. W gwizdek para idzie Pani Springer, bez fantazji i polotu, bez wizji na stulecia do przodu. Miernota rzeczywiście obrazująca aktualną kondycję intelektualną Mosiny.
Do roztrzygnięcia pozostają najważniejsze kwestie, ale nie Pani, ani żaden, nawet najlepszy architekt, ma prawo decydować o losach tego placu, bez dogłębnej analizy oczekiwań i życzeń tutejszych mieszkańców. Bo Pani już dawno nie będzie a oni są wieczni."


LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI MIASTA MOSINA NA LATA 2010 -2020 s. 84  dostarcza następujących informacji:

pmosina.wokiss.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/4846/lpr_mosina.pdf

Celem projektu jest przekształcenie centralnego placu – rynku w Mosinie, polegające na podniesieniu jego atrakcyjności przestrzennej i funkcjonalnej jako „salonu” miasta oraz uhonorowanie historycznych założeń kompozycyjnych. Modernizacja nawierzchni, likwidacja barier architektonicznych oraz budowa odpowiedniej infrastruktury nada rynkowi i okolicznym ulicom reprezentacyjnego charakteru. Poprawa estetyki centrum Mosiny ma na celu stworzenie atrakcyjnego miejsca, w którym możliwe będzie m. in. organizowanie imprez kulturalnych. Obecny stan i charakter centrum miasta negatywnie wpływa na
poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców i obniża możliwość promocji zewnętrznej miasta. W efekcie przeprowadzonych działań rynek ma stać się miejscem organizowania uroczystości (lokalnych, państwowych i kościelnych), festynów, targów, happeningów, wystaw oraz pokazów. Rynek będzie więc spełniał funkcje reprezentacyjne, handlowe i rekreacyjne. Przedmiotem projektu jest kompleksowa modernizacja Placu 20 Października w Mosinie. Zakres prac będzie obejmował:

 • modernizację nawierzchni (projekt zakłada wykonanie nawierzchni z kostki brukowej i płyt granitowych; wykonane zostaną obniżenia w krawężnikach umożliwiające w pełni korzystanie z rynku osobom niepełnosprawnym);
 • modernizację systemu odwodnienia
 • prace związane z reorganizacją ruchu;
 • modernizację systemu oświetlenia;
 • budowę obiektu usługowego;
 • instalację zadaszeń oraz pawilonów;
 • instalację elementów małej architektury (siedziska, pachołki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacji turystycznej);
 • budowę podświetlanej fontanny;
 • nasadzenia drzew w istniejącym już skwerze w centralnej części placu;
 • rewaloryzację zieleni (nowe nasadzenia)


  Projekt zakłada podzielenie placu na dwie części zróżnicowane co do funkcji i formy. W części południowej zostaną zainstalowane ażurowe zadaszenia z lekkimi przeszklonymi pawilonami. Możliwa będzie tutaj organizacja plenerowych wystaw, zadaszona scena będzie służyć organizacji różnego rodzaju występów artystycznych.
  Drobny handel, usługi lub gastronomia zlokalizowane zostaną na placu w przeszklonych pawilonach, których przydział będzie koncesjonowany przez miasto. W części północnej została zaprojektowana część reprezentacyjna placu. Projekt zakłada modernizację nawierzchni, która nawiązywać ma do istniejącego tutaj niegdyś bruku. Posadzka zaprojektowana została z kostki brukowej przedzielonej pasami o odmiennej fakturze i kolorze. Zainstalowane elementy małej architektury cechować się będą prostotą, odpornością na wandalizm oraz trwałością. Zmodernizowany zostanie również system  oświetlenia, który poza podstawową funkcją oświetlenia terenu ma także podkreślać jego główne elementy. Planuje się instalację tradycyjnych lamp oświetlających ciągi przyuliczne oraz rynek a także oświetlenia reflektorowego w podłożu skierowanego na zieleń, dominantę, oraz na urząd miasta jako najważniejszy budynek na placu. W toku podejmowanych prac uporządkowana zostanie cała infrastruktura techniczna w obrębie placu, wykonane zostaną także obniżenia w krawężnikach umożliwiające w pełni korzystanie z rynku i ulic przez osoby niepełnosprawne. W ramach projektu poprawiona zostanie również funkcjonalność terenu wokół Kościoła p.w. Świętego Mikołaja w Mosinie.
  Inwestycja ze względu na wysokie koszty realizacji będzie etapowana.

  Harmonogram realizacji projektu 2011 - 2014
  Wartość projektu 7 540 000,00 zł

   


KomentarzeMałgorzata Kaptur
2013-04-02 08:39:20
Pomysł rewitalizacji rynku nie ma wielu zwolenników wśród radnych. Nie zanosi się na sfinalizowanie tego projektu. Przy uchwalaniu budżetu na 2013 r. środki na ten cel zostały uszczuplone o 1 100 000 na każdy rok w latach 2013-2018 i zostały przeniesione na rozbudowę Zespołu Szkół w Krośnie mającego siedzibę przy ul. Krasickiego w Mosinie. W WPF pozostawiono na wniosek burmistrza w tej pozycji kwotę 100 tys. na każdy rok (2013-2018). Artykuł jest z grudnia 2010 i ma w tej chwili charakter historyczny. Pokazuje jak pomysły zakwitają i przekwitają. Elegancka strona poświęcona temu przedsięwzięciu już nie istnieje. Ostatnio widziałam panią kierownik ochrony środowiska lustrującą drzewa na rynku. Czy to zapowiedź zmian? Miejmy nadzieję, że drzewa nie zostaną wycięte. Tyle się u nas wycina pochopnie i często bez zezwolenia...
data
2013-04-02 07:32:32
To mnie akurat nie dziwi. Byle ładnie wyglądało to się elektorat kupi, a, że jest setka wazniejszych spraw w gminie, trudno.
baba- jaga
2013-04-02 07:24:03
Pani" Burmietrz" chyba na glowe padlo, bo jeszcze nie dawno tyle wlozono w renowacje siedziby UMiG na stara rudere, zamiast to zbyc i w miejscu ;" biurowca" po meblach zaadoptowac urzed z wystarczajacymi miejscami dla interesantow, z mozliwoscia wind i podjazdow dla niepelnosprawnych, latwego dojazdu koleja itd . Ten remont to wyrzucony pieniadz, bardzo kosztowny , no ale coz sie spodziewac po osobie, ktora o gospodarce cudzymi pieniedzmi nie ma pojecia. Tu latwo wyrzucic nastepne miliony ,oby tak nie wygladaly, jak zewnetrznie ta wiejska swietlica , raczej podobna do stodoly!
cyc z dymaczewa
2011-03-22 20:24:01
Pani Michalina poinformowała na jednej z komisji, że wkrótce będzie gotowy projekt techniczny rewitalizacji.