CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2011-07-07 
Drukuj PDF Wyślij link

W Czapurach śmierdzi

Autor: Małgorzata Kaptur 

Wpisany przez: Małgorzata Kaptur
czwartek, 7  lipca 2011
aktualizacja: 12 lipca 2011

Mieszkańcy Osiedla Leśnego skarżą się na dokuczliwy smród. Przyczyny są dwie: 
1. winne są szamba - Osiedle Family House w Czapurach, na którym wkrótce będzie mieszkać 1000 mieszkańców niestety nie ma kanalizacji.

2. winna jest lubońska Luvena produkująca nawozy sztuczne.


czytaj tez: budowac-w-czapurach
Jak budują Osiedle Leśne w Czapurach: fotografie z budowy:
ifotos.pl/galeria/wesp
ifotos.pl/galeria/sarx 
ifotos.pl/galeria/srra


Tak o swoich problemach piszą na różnych forach głównie nowi mieszkańcy Czapur:
forum.gazeta.pl/forum/Przeraliwy_smrod_na_naszym_osiedlu.html
Autor: wenekk 30.06.11, 15:31
Przeraźliwy smród na naszym osiedlu pochodzi z szamb - i oczywiste jest, że nie zniknie - szambo przy szambie robi swoje. Odpływy czy jak to nazwać ( o ile w ogóle będą - bo od miesiąca nic się nie dzieje) nic nie zmienią, bo i tak "włazy" zostaną. Więc jesteśmy skazani na taki smród. Albo i jeszcze większy - bo przecież cały czas wprowadzają się nowi mieszkańcy.

Autor: halskee ☺ 30.06.11, 19:41
Bardziej mnie niepokoi smród przypominający ulatniający się gaz lub gotowaną smołę unoszący się nad osiedlem - zazwyczaj wtedy nad kominem w Luboniu unosi się biała chmurka. Wyczuwalny jest nawet w nocy.

Autor: kylal 01.07.11, 10:10
W Czerwonaku żyją (choć nie sądzę, aby się przyzwyczaili) to i my musimy. W sumie do czasu zrobienia kanalizacji ściekowej nie ma co liczyć na poprawę. Trzeba z tym żyć...

Autor: jacol.jot 02.07.11, 01:42
Nie do końca wiem, o którym smrodzie jest mowa, bo smród trudno opisać słowami:) Wydaje mi się jednak, że wyczuwacie nie smród z szamba, lecz smród z Luveny z Lubonia, który to smród w ostatnich dniach był wyjątkowo intensywny. Jest to smród specyficzny, choć bardzo trudny do opisania. Z korespondencji z Luveną dowiedziałem się, że wynika on z obróbki złóż importowanych z Maroka. Ten smród na naszym osiedlu nasila się w niżowe, deszczowe dni, szczególnie przy wiatrach od zachodniej strony.

Autor: maryblair 05.07.11, 21:57
A może rzeczywiście to smród z zakładu. Coś śmierdzi ewidentnie to wszyscy czujemy i nie jest to przyjemne. Czasami ciężko wytrzymać. Mam nadzieję, ze akcja protestacyjna coś da. Szkoda, ze lista nie przeszła przez nasze osiedle. Nie każdy do kościoła się bowiem wybrał.Strona Nadwarciańskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego
www.nso.czapury.org/ również informuje o tej sprawie.

By admin on Lipiec 3rd, 2011

Admin pisze tak:

No to mamy problem…

"Od lat nad Czapurami unoszone są chemiczne wyziewy z leżących po drugiej stronie Warty zakładów chemicznych. Raz są one łagodniejsze innym razem wręcz smrodliwe (czasami perfumowane). A wszystko zależy od tego skąd wiatr wieje. Dzisiaj (w kościele) usłyszeliśmy apel do mieszkańców aby wziąć udział w proteście przed dyrekcją tych zakładów a ponadto podpisać okolicznościowy protest kierowany również do tej dyrekcji. Wszytko piękne i szlachetne. Problem natomiast tkwi w tym, że autorem tych działań jest osoba, która jeszcze niedawno stawała w obronie tych trucicieli. Mało tego za tę obronę wieś nasza, szkoła, stowarzyszenia… otrzymywały od nich różnorodne prezenty np. difinansowanie imprez, wyposażenie piknikowe itd. itd. ….
Zawsze kiedy podnosiliśmy ten śmierdzący problem odpowiedź ze strony tej osoby była jedna – wy przesadzacie, nie jest tak źle, oni są do nas nastawieni przyjaźnie."


By admin on Lipiec 11th, 2011

Przedruk artykułu ze strony: www.nso.czapury.org/


KOMUNIKAT 11-07 - 2011

Sprawa: protestu w sprawie uciążliwego sąsiedztwa Zakładów Chemicznych w Luboniu

Nawiązując do informacji „NO TO MAMY PROBLEM…”, na podstawie wypowiedzi zainteresowanych TEMATEM naszych członków, ustaliłem w sposób następujący propozycję zaangażowania NSO w działania związane z protestem mieszkańców Czapur.

1.Nadwarciańskie Stowarzyszenie Obywatelskie popierało i popierać będzie wysiłki i działania zmierzające do zmniejszenie uciążliwości Zakładów Chemicznych w Luboniu dla mieszkańców miejscowości nadwarciańskich położonych w bezpośrednim ich sąsiedztwie.
2.W związku z kolejnym wyzwoleniem takich wysiłków proponuję aby miały one charakter zbiorowego protestu, poprzez:
a) podjęcie działań aby doprowadzić do uczestnictwa w proteście jak największej liczby mieszkańców Czapur, a szczególnie tych nowo zamieszkałych na terenie osiedla „Leśnego”;

b) dla lepszego rozeznania i ustalenia jednolitego stanowiska w przedmiotowej sprawie sugeruję zwołanie Zebrania Wiejskiego, podczas którego:

- mieszkańcy zostaną poinformowani jakie, i z jakim skutkiem, dotychczas podejmowano działania w sprawie w odniesieniu do:

Zakładów Chemicznych w Luboniu, organów samorządowych czy wojewódzkich służb ochrony środowiska;

- powołany zostanie Obywatelski Komitet Protestacyjny Mieszkańców w sprawie likwidacji (złagodzenia) szkodliwości i uciążliwości Zakładów Chemicznych w Luboniu

Takie podejście do problem poprzez uzyskanie delegacji mieszkańców spowoduje lepsze umocowanie wszelkich działań interwencyjnych i protestacyjnych, a także wyeliminuje zazwyczaj nieskuteczne „gorące” akcje protestacyjne, na rzecz dialogu czy innych podobnych form protestu.

Powyższe propozycje, w żaden sposób nie mogą i nie hamują indywidualnych ocen, postaw i aktywności członków NSO, szczególnie w zamiarze podpisywania wszelkich listów protestacyjnych czy czy udziału w działaniach, które mogą doprowadzić do chociażby częściowego rozwiązania problemu.


KomentarzeSCHUMACHER
2011-09-23 23:04:47
Komentarz usunięty dnia: 24.09.2011: wpis zawierał zarzuty pod adresem wymienionej z nazwiska osoby. Jeśli autor wpisu posiada dowody powinien sprawę skierować do Prokuratury.
Srexen
2011-08-12 16:46:11
Ciekawych rzeczy tu się można dowiedzieć. Jako przyszły mieszkaniec nowych Czapur jestem troszkę zaniepokojony tą sytuacja. Myślałem, że w końcu będę mieć ciszę i spokój upragniony, a tu najwyraźniej odbiję się o ścianę smrodku. Jako, że forum na gazecie jest developera zapraszam wszystkich zainteresowanych na adres http://czapury.eu jest to forum mieszkańców osiedla leśnego i sadzę, że wszelkie informacje będą przydatne oraz nie zostaną usunięte czy jak kto woli moderowane jak to jest w przypadku forum na gazecie. Pozdrawiam
MK
2011-07-20 12:30:57
Link dla zainteresowanych nieprzyjemnym zapachem w Czapurach http://pl.wikipedia.org/wiki/Odory_z_produkcji_kwasu_fosforowego
Gość
2011-07-12 10:15:05
wiemy co to za osoba o ktorej niechca panstwo podac nazwiska,ale ta osoba ma wiele innych spraw na glowie,musi zaaragowac w taki sposob jesli prosza ja mieszkancy,moim zdaniem pisanie otej osobie w taki sposob mija sie z celem,zrzucanie winy ze najpierw mowla tak a teraz tak jest nie fair.
leszek
2011-07-11 15:47:06
Zgadzam się, że to szaleństwo - ludzie ściśnięci jak szprotki w puszce, ogródek malutki, w ogródku pod oknem szambo. Na początku dla młodych spragnionych życia na swoim wydaje się raj, bo tanio i blisko Poznania. Władze wydając zezwolenie wzięły na siebie odpowiedzialność za tych ludzi, bo to przecież nasi mieszkańcy teraz.
obywatel
2011-07-11 15:28:07
Zakłady Chemiczne zostały przeniesione z Jeżyc w XIX wieku w trakcie powiększenia m.Poznania.Za zgodę na lokalizację musiały wybudować szkołę w dzisiejszym Luboniu ten czerwony budynek przed autostradą . Zostały wybudowane na piaskach w pradolinie Warty,gdy na terenach nie zamieszkałych.Już była zła lokalizacja przed ujęciem wody do m.Poznania W latach 80 XX szkodliwość zakładów Chemicznych została nagłośniona w mediach,materiały są w archiwach Prawy brzeg Warty był nie zabudowany.A dzisiaj ? Przy zdrowych zmysłach jest szaleństwem rozwój budownictwa mieszkaniowego w tej strefie...
NSO
2011-07-11 13:39:36
Nie piszemy szerzej o osobie, nie podejemy nzawisk - bo tu chodzi o problem, którego rozwiązania oczekują mieszkańcy.
IORPEZ
2011-07-11 13:28:17
Co stało się z listami z kościoła? Ile osób się podpisało? Pan Waligórski i Burmistrz nadzorują protest, kolejny raz sprawa się rozmyje
Jan Marciniak
2011-07-11 11:49:14
Kościół to niewątpliwie dobre miejsce do nawoływania do protestów przed dyrekcją zakładów. "By admin on Lipiec 3 rd, 2011" pisze bardzo oględnie o osobie, która jeszcze do niedawna stawała w obronie trucicieli, a w zamian Zakład dofinansowywał imprezy, wyposażenie piknikowe itd. na których ta osoba + inne z mosińskich władz się promowały i integrowały nawzajem. I ta osoba mówiła, że ludzie przesadzają, że nie jest tak źle, że Zakład jest nastawiony przychylnie. Dlaczego nie piszesz o kogo chodzi. Czyżby o radnego i przewodniczącego Rady W.Waligórskiego, który otrzymał bardzo duże poparcie w wyborach do Rady od mieszkańców Czapur?
AS wiórecki
2011-07-11 11:17:37
Można być naiwnym, ale niekoniecznie głupim. Otóż to osiedle powstało właśnie tutaj - gdzie śmierdzi. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo to co mniej śmierdzi bardziej jeszcze truje - do tego stopnia, że szyby w szklarniach matowiały, a do tego niezwykle agresywnego czynnika trzeba. Ziemię w tej lokalizacji nie kupiłby żaden poczytalny rolnik, ogrodnik czy sadownik, cóż dopiero indywidualnie chcący się wybudować. Te skażone i po części na malowniczej, naturalnej skarpie położone odłogi mógł tylko kupić, za NĘDZNE GROSZE - jakiś niesłychanie zachłanny, cyniczny deweloper. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że musiał mieć wcześniej od Springerowej gwarancje uzyskania zgody na pobudowanie tu domów. O wydaniu tej kuriozalnej zgody pisał Łukasz, a na oficjalnie złożone przez niego jako radnego pytania, dostał obrażliwą, manipulacjami aż kipiącą odpowiedż o odmowie udzielenia odpowiedzi na postawione pytania. Tupet Springerowej w tym wypadku przekroczył wszelkie możliwe granice. Tylko istotnymi powodami (każdy normalny wie jakimi) tłumaczyć można ukrywanie faktów i tajenie przed opinią publiczną procedur, które pozwoliły w takim miejscu budować osiedle. Jakiś pseudo troskliwiec z Urzędu - podwładny Springerowej, przejmuje się wielce i podejrzanie skrupulatnie kawałeczkiem drogi dojazdowej do Państwa Cybal, tak o nich dba, tak się troszczy, że chce im życie dla ich dobra uprzykrzyć - nie wydając zgody na zabudowę działki. Kilometr zaś dalej, jakiś zakichany kryminalista Pyżalski ze swoją rozbierającą się żoną Izabellą za zgodą i z błogosławieństwem Springerowej bez żadnych problemów stawiają domy dla tysiąca ludzi. Bez kanalizacji, bez troski o rozmycie skarpy, którą wszyscy możecie oglądać jak sobie powoli na szosę poznańską i do doliny Głuszynki po deszczu spływa. Kilku takich troskliwych inaczej, czyli starych zgryżliwców i zazdrośników, broni Promowej przed Panią Cybal, która was durni o głowę przerasta wiedzą inżynierską i prawną. Jak jesteście tacy wrażliwi na ewentualność roszczeń ze strony Państwa Cybalów, to postawcie znak zakazu wjazdu pojazdów powyżej ileś tam ton na Promową i kwita. I nie zapomnijcie w takim razie, ustawić zakazu osuwania się skarpy i smrodzenia z truciem na osiedlu w Czapurach. Bo jak tam zawiążą mieszkańcy oficjalne Osiedle (a to nieuchronne) to dopiero zaczą się dla Mosiny kłopoty roszczeniowe i odszkodwawcze! Wtedy prokurator postawi dokładnie takie same pytania jakie Łukasz sformułował. I wtedy dopiero Mosina odetchnie z ulgą, bo daj Bóg za 3 lata, w następnych wyborach, Springerowej sam prokurator albo sąd uniemożliwi start w wyborach. PS. Fama głosi że FH załatwia sobie możliwość stawiania następnego kurnego osiedla naturalnie na szambach na terenach zalewowych i pod słupami najwyższego w Europie napięcia (bo taniocha). Oświadczam, że tym razem do żadnych przekrętów nie dojdzie - jestem osobiście (i moi sąsiedzi również) tym zainteresowany i ostrzegam że zablokuję każdą inicjatywę w tym zakresie tak, jak ci wspaniali ludzie z Kamionek walczą o czystość swojego środowiska. Gdyby doszły mnie słuchy że coś się tu wywija bez naszej wiedzy to w następnym dniu powstaje tu kilkuset osobowy komitet broniący naszych interesów. Wasze utytłane urzędnicze ręce już przysporzyły nam dość krzywdy (linia 2x220kV +2x400kV !! i F16 nad nami latające) i czas los swój samemu dzierżyć. Wiemy co mamy do stracenia! Springerowa - nie przeginaj! PS2. Nigdy Was o to pracownicy Urzędu nie prosiłem, zawsze otrzymywałem rzetelne informacje z pierwszej troskliwej ręki. Zawsze też, bez wyjątku, z nałożonego na mnie obowiązku dotrzymania tajemnicy i poufności otrzymanych informacji wywiazywałem się. Tak będzie i tym razem, z tym, że teraz uprzejmie ja sam Was proszę o informację, gdyby coś Familly Hause kombinowało z Urzędem. Adres jak zwykle: danolek@wp.pl
NSO
2011-07-11 10:51:27
Strona NSO nie jest blogiem - ma charakter informacyjny ...i tyle Zainteresowani mogą kontaktować się NSO pod adresem nso@czapury.org
Małgorzata Kaptur
2011-07-10 23:38:06
Nie mam pojęcia. Najlepiej zapytać u źródła: nso@czapury.org; bronki@plusnet.pl
iksaj
2011-07-10 23:00:48
Dlaczego na www.nso.czapury.org/ nie można odczytać komentrzy i komentować?