CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Wieża widokowa na Gliniankach

Małgorzata Kaptur;  03-10-2011

Na mosińskich Gliniankach od lat nic się nie dzieje, oczywiście nic w znaczeniu inwestycyjnym.
Ten pięknie położony teren jest latem popularnym kąpieliskiem, miejscem spacerowym i rajem dla cyklistów. Wkrótce stanie tam wieża widokowa. Jak będzie wygladała? Właśnie tak...


 


Do niedawna była na Gliniankach  taka oto wieża. Skakano z niej do wody, choć jest to bardzo niebezpieczne Dno glinianek nie jest dobrze zbadane. Podobno są tam tory, po których poruszały się koparki ładujące glinę z urobiska do wagoników ciągnionych przez  kolejkę. ciekawe informacje

 
www.galeriapgk.com/details.php

www.galeriapgk.com/details.php  Glinianki, w czasach funkcjonowania cegielni w Mosinie.

Póki co Glinianki są wykorzystywane również i tak: www.youtube.com/watch

Gdzie stanie wieża widokowa?
Oto plan całego przedsięwzięcia.


mapa i rysunki pochodzą ze strony: bip.mosina.wokiss.pl/bip.php
Wieża i wiata biwakowa znajduje się w polu D, w polu A natomiast drugi pawilon biwakowy i parking z 5 miejscami parkingowymi i toaletą typu TOY TOY. Przetarg na wykonanie tego zadania został ogłoszony 27 września 2011 r. Koszt  zadania ok. 570 tys., z tego ok. 86 tys. zł to wydatek Gminy Mosina, a 484 tys. dofinansowanie ze środków unijnych.


Dlaczego ten artykuł?
Ponieważ cieszymy się, że ta wieża powstanie i wierzymy, że jest to początek działań zmierzających do takiego zagospodarowania Glinianek, aby były magnesem dla gości, ale jednocześnie gwarantowały realizację potrzeb rekreacyjnych naszych mieszkańców.


KomentarzeJOGI
2011-10-06 12:45:39
Wieża najpiękniejsza nie jest, konstrukcja bardzo prosta. Ciekawe jaka jest szerokość schodów, jaki udźwig, czy wyminą się ludzie i na ile lat szacuje się "żywotność" takiej drewnianej konstrukcji?
Kasprowicz Łukasz
2011-10-05 10:13:40
:) :) Pozdro 600
AS wiórecki
2011-10-05 10:10:53
Łukasz - gdybym Cię nie znał, to sądziłbym że jesteś prymitywny jak ta drabina z daszkiem. Jak nie za "nasze" to może być byle jakie? Wiem - darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy, ale jakby co - plombować, chronić i leczyć je trzeba. Bo wtedy nawet z takim g.. trzeba będzie - jak słusznie piszesz w trzecim zdaniu - postępować.
Łukasz Kasprowicz
2011-10-04 18:21:14
A mi się podoba, bo za nie naszą kasę jest to robione. Bo gdyby gmina miała wydać tyle forsy na kilka szczap drewna, to by mi się nie podobało. Jeśli jednak nie będzie nad tym dozoru, choćby wizyjnego, to może byc różnie.
wiórecki
2011-10-04 10:02:39
Moim zdaniem wieża wyglada topornie makabrycznie. Doprawdy aż wierzyć się nie chce aby nic bardziej interesującego i piękniejszego architekci krajobrazu nie mieli w zanadrzu. Toć to wygląda jak machina oblężnicza i na dobrą sprawę służyć może swoją wizualizacją poznawaniu sztuki wojennej czasów historycznych. A była tu przecież (to osobna historia) tzw. wieża spadochronowa, rozebrana i przeniesiona onegdaj do Parku Sołackiego. Szkoda, że do widoku i charakteru tej wieży nie nawiązuje ten projekt. Sam pomysł wyniesionego punktu widokowego świetny, tylko czemu tak prostacko, bez polotu realizowany? Proponuję nadto w ramach edukacji uczynić na tym terenie więcej prezentacji. Wespół z WPN-em przyrodniczą, z miłośnikami naszej ziemi uratować od zapomnienia historię cegielni (i cegły jako budulca), nadto prosi się aby wskrzesić urok wąskotorówek i tak jak glina "sama" do cegielni jechała - mogły dzieciaczki dla frajdy pojechać. Pani Małgosiu dzięki za materiały i linki tu zawarte, bo ileż pomysłów choćby mnie - staremu prykowi - one nasuwają...!