CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2011-10-17 
Drukuj PDF Wyślij link

Osiedle nr 3 wybrało Przewodniczącego i Zarząd

Autor: Małgorzata Kaptur 

Małgorzata Kaptur: 17.10.2011
aktualizacja: 19.10.2011 - ulotka wyborcza Przewodniczącego Osiedla nr 3 J.S. Falbierskiego

Wybór sołtysa, przewodniczącego osiedla to wydarzenie interesujące dla garstki osób. Frekwencja zazwyczaj nie jest wysoka, choć zdarzają się wyjątki. Dziś na Osiedlu nr 3 odbyły się ostatnie już w tym roku wybory w jednostkach pomocniczych na terenie gminy Mosina.

Po licznych błędach popełnionych we wcześniejszych wyborach, zakończonych dwoma protestami wyborczymi i powtórzeniem wyborów na Osiedlu nr 5 w Mosinie, wyciągnięte zostały wnioski i wybory na naszym osiedlu przygotowano i przeprowadzono perfekcyjnie. Wszystko przebiegało jak w szwajcarskim zegarku.

Dwóch kandydatów: dotychczasowy przewodniczący J.S. Falbierski i Wojciech Konieczny bardzo poważnie podeszli do sprawy. Mieszkańcy otrzymali nie tylko informację o terminie i miejscu zebrania, ale dodatkowo do każdego domu dotarły ulotki przygotowane przez kandydatów z informacją o  ich planach pracy na rzecz osiedla  i osobach, które zaproponują do Zarządu.

Na zebranie przybyło 127 osób. Przy wejściu 3 panie z Urzędu, w tym Sekretarz, p. Julia Olejniczak-Kowalska, zaopatrzone w listę wyborców, sprawdzały dowody tożsamości i zbierały podpisy uprawnionych do głosowania. Przebiegało to bardzo sprawnie. Kolejka oczekujących liczyła zaledwie kilka osób. Nie było więc straty czasu i powodu do zdenerwowania. 
Hol w budynku szkoły na Krasickiego jest obszerny i wszystkim zapewniono miejsca siedzące.

Przy stole prezydialnym zasiadła pani Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej, Przewodniczący Osiedla nr 3 oraz p.radna, Wiesława Mania, która bardzo dobrze poprowadziła zebranie.

Ku zdziwieniu zebranych z sali padła jeszcze jedna kandydatura - p. Aleksandry Zięciak.
Trójka kandydatów wygłosiła krótkie przemówienia.  W tym czasie p. Piotr Sokołowski, pracownik Urządu Miejskiego, wydrukował karty do głosowania, a Komisja Skrutacyjna opatrzyła je stosowną pieczęcią.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej, p. Krzysztof Kalisz, przedstawił w jasny sposób zasady głosowania. Panie z Urzędu wyczytywały kolejno nazwiska. Każdy przy stole prezydialnym kwitował odbiór karty do głosowania podpisem na liście wyborców. Spokojnie, sprawnie, bez tłoku. Była zapewniona możliwość tajnego głosowania.  Komisja Skrutacyjna (członkowie: A. Lipiak i M.Janik) obliczyła wyniki szybciej niż pani Burmistrz opowiedziała o swoich dokonaniach.

Wyniki wyborów były następujące:

                 
Jerzy Sławomir Falbierski              Wojciech Konieczny             Aleksandra Zięciak
          71 głosów                                 53 głosy                             3 głosy

Nowy Przewodniczący podziękował za wybór i przedstawił kandydatów do Zarządu, którzy zostali wybrani w tajnych wyborach. Uczestniczyło w nich aż 93 wyborców. Zazwyczaj pozostają już w tej fazie wyborów tylko ci, którzy głosowali na wygranego kandydata. Teraz jak widać było inaczej.

Przebiegiem tych wyborów jestem zbudowana: dobra frekwencja, wzorcowa organizacja i wysoka kultura mieszkańców. Dzięki temu wybory trwały tylko 2 godziny.

To było dla mnie  miłe doświadczenie mimo, że mój kandydat, Wojciech Konieczny, nie wygrał.
Cieszę się, że ani na ulotce ani w wystąpieniu na zebrzaniu nie prowadził kampanii negatywnej. Dzięki temu atmosfera na zebraniu była bardzo dobra i osiedle nie zostało podzielone, a to jest najważniejsze.

Pogratulowaliśmy p. Sławkowi wyboru.  Liczymy na owocną współpracę dla dobra całego osiedla, bo to nieprawda, panie Sławku, co Pan napisał w ulotce, że tylko radni Nowoczesnej Rzeczpospolitej Mosińskiej chcą dobra tej społeczności.Pan J.S.Falbierski w ulotce dostrzegł tylko troskę radnych Nowoczesnej Rzeczpospolitej Mosińskiej. Wynika z tego, że pozostali radni byli przeciwni w/w inwestycjom. Nie jest to zgodne z prawdą.

Moje wnioski w sprawach dotyczących osiedla:

wniosek_o naprawę jezdni -ul. Leszczyńska
wniosek_ozmianę organizacji ruchu w rejonie Leszczyńskiej i Strzeleckiej
wniosek_o odwodnienie ulicy Torowej w rejonie ul. Długiej i Kasprowicza
wniosek o zainstalowanie lampy na skrzyżowaniu ul.Kasprowicza i Kolejowej 
wniosek_o wyrównania nawierzchni ulic gruntowych między ul. Leszczyńską a ul. Torową

wniosek o zmianę sposobu naliczania kwot dla osiedli w Mosinie 


KomentarzeMałgorzata Kaptur
2012-07-20 09:47:39
Dziki straszą też na osiedlu "sportowców". Wysokie trawy i zarośla w pobliżu kanału czynią te miejsca atrakcyjnymi dla dzików. Na osiedlu "sportowców" dziki pojawiają się często, dodatkowo nie ma tam oświetlenia. Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Taki sygnał otrzymałam 3 dni temu. @dzik - Proszę o kontakt, przyjadę obejrzeć miejsce, ewentualnie proszę o przesłanie zdjęć. m.kaptur@wp.pl, 512 334 157
dzik
2012-07-20 09:21:31
Nie udało się, w sobotę przekopały działkę na Strzeleckiej, "posadziły drzewka do góry korzeniami " i zakosztowały krzaczków truskawki. Na niedzielę zapraszam je do stołu , zostaną członkiem rodziny.
Małgorzata Kaptur
2012-01-08 20:58:16
Pan Falbierski wrócił na swoje, należne mu miejsce. Przy okazji, chciałam poinformować, że tej ładnej siłowni zewnętrznej, którą widać na ulotce, nie ma w budżecie na 2012 rok i sądzę, że podzieli los tężni solankowej i basenu. Najpewniejsza obietnica z tej ulotki to pogonienie dzików. To pewno da się załatwić. Przy okazji pozdrawiam pana, Panie Sławku serdecznie. Moje wnioski też nie zostały wzięte pod uwagę, ale ja jestem tylko radną opozycyjną, ale Pan co było widać na wyborach ma pełne poparcie burmistrza i też nic się nie udało... Może połączymy siły w tym roku?
Małgorzata Kaptur
2012-01-08 20:39:38
Pan Falbierski "wyszedł" na chwilę i zdjęcie Wojtka Koniecznego przesunęło się, kolejne przesunęło się i powstała zabawna sytuacja. Za chwilę poprawię. Dziękuję za czujność i gratuluję poczucia humoru. Serdecznie pozdrawiam.
taboret
2012-01-08 20:23:21
Jestem zszokowany ??? mam pytanie czy W Konieczny jest kobietą ??? zob.zdięcie.
Piotr.W.
2011-11-17 18:49:36
W ulotce pan S.Falbierski napisał wybudowanie oświetlenia w ciągu ulicy B.Śmiałego. Tak naprawdę na .B.Śmiałego uwzglęniając słup oświetleniowy na K.Jagiellończyka są tylko 4 lampy natomiast 2 pozostałe na .K.Wielkiego.Od .W.Łokietka do K.Wielkiego nie ma oświetlenia na .B.Śmiałego czyli połowa ulicy jest bez oświetlenia. Lampy na .K.Wielkiego są tak blisko siebie że jedna z nich mogła stać bez problemu na skrzyżowaniu ulic K.Wielkiego - B.Chrobrego i zapewniam że tam bardziej jest potrzebna niż w obecnym miejscu oświetlając ogrody. Pytanie – kiedy będzie oświetlona druga połowa B.Śmiałego tym bardziej że również nie ma oświetlenia na ulicach przylegających jak W. Łokietka , S.Batorego ?
Małgorzata Kaptur
2011-10-19 21:57:33
Trudno mi się wypowiadać o poprzedniej kadencji, bo tych wniosków nie ma na BIP. W tej kadencji p. Falbierski nie skierował jako radny oficjalną drogą ani jednego wniosku do burmistrza. http://bip.mosina.wokiss.pl/?rsl=1&&pid=2359
Zet
2011-10-19 13:07:15
I jeszcze jedna prośba do Pani Radnej - bardzo proszę, aby ustaliła Pani i podała tu, na tej stronie, ile wniosków i zapytań do pani burmistrz wystosował pan Falbierski - jako radny i jako przewodniczący osiedla. Jako radny również w poprzedniej kadencji. Jeśli dotyczyły tego osiedla, to poproszę umieścić treść tych dokumentów. Na pewno wszyscy są tego ciekawi... Oj są..
Zet
2011-10-19 12:01:53
Pan, za przeproszeniem, Falbierski napisał, że będzie budowana ulica Skryta. Wszystko ok, ale jeśli budowa nie rozpocznie się do 31 grudnia tego roku, to wszystkie pozwolenia związane z tym projektem przestaną być ważne. Pani Małgosiu, proszę to sprawdzić, bo z tego co wiem, trzeba by robić chyba nowy projekt, a to już jest "kupa" kasy, wydanej niepotrzebnie.
Małgorzata Kaptur
2011-10-19 09:05:57
Wstawiłam ulotkę p. Falbierskiego, ponieważ w artykule i komentarzach są odniesienia do jej treści. Wiele osób mnie pytało o jej treść. Zamiast komentować - wstawiam materiał źródłowy.
Łukasz Kasprowicz
2011-10-18 19:47:43
Ja wszyskiego nie mam zamiaru chwalić w czambuł. Procedura i przebieg wyborów OK. Wystąpienia polityczne burmisrza i Falbierskiego żenujące. Mało wytrawny obserwator nie zauważył, że został manipulowany aż miło. Stare komunistyczne metody socjotechniczne, wprowadzone i utrwalone przez Przemysława Pniewskiego.
Małgorzata Kaptur
2011-10-18 19:07:31
Chwalę głównie organizację wyborów, bo widzę zmiany na lepsze. A siłownia zewnętrzna na Strzelnicy? Skoro Przewodniczący obiecał, to wierzę, że załatwi. Skoro dał radę załatwić Strzelecką ;) to co dla niego taka drobnostka? Będę więc spokojnie czekać i od czasu do czasu pytać.
NN
2011-10-18 17:38:12
Pani Małgosiu, co pani tak nagle chwali wszystko, a nie zauważyła pani, że pan falbierski przypisał sobie wszystkie inwestycje na osiedlu i jeszcze sugerował, że byłoby więcej gdyby nie tacy jak pani i koledzy. A nie razi pani że wciskał bezczelnie kit i wnioski przedstwiał tak jakby już był projekt gotowy. Czy pani wierzy w te siłownie w Strzelnicy? Niech pani nie będzie taka naiwna.
Robert
2011-10-18 10:00:26
A ja uważam, że te wszystkie Osiedla i Sołectwa to anachronizm. To jest jakieś powielanie władzy. Przecież z ulotki Falbierskiego można było się dowodzieć "co zrobił". A toż to bzdura na resorach. Co ma być zrobione, decyduje o tym Rada i Burmistrz. To jest ośrodek decyzyjny. Można mówić, że złożyło się tyle i tyle wniosków, tego i tego dotyczących. Gminie udało się zrobić to i to. Osiedla i Sołectwa to niejednokrotnie idiotyczne festyny, gdzie konkursem numer jeden jest rzut beretem sołtysa, czy przewodniczącego osiedla,bieg w workach jutowych, bieg z jajkiem na łyżce itp. nieodłączna grochówa, a na boku piwko i przyniesiona z domu wóda. Jestem ciekaw, czy na wyborach doszło do autoprezentacji osobowości kandydatów, co chcą zmienić w funkcjonowaniu osiedla, to znaczy w działaniu szpicy osiedlowej. Czy będą bliżej ludzi, czy bliżej władzy. Czy dietę przewodniczącego(a jest tego 3600zł rocznie) przeznaczą na rzecz uboższych rodzin lub na zakup dodatkowych koszy na śmieci.Czy doszło do konfrontacji słownej między kandydatami, podczas której można byłoby się zorientować kto mówi sensownie, kto konfabuluje, kto jest bardziej przekonujący. Ludzie, poza fizjonomią, wyrabiają sobie pogląd na podstawie wypowiedzi, wysławiania się, kontaktu wzrokowego, czy kandydat jest poważny a zarazem swojski i sympatyczny. Czy kandydaci mieli możliwość powiedzieć jak wyobrażają sobie kontakt na codzień z radnymi z tego terenu, czy będą organizować spotkania ogólne i zapraszać radnych wszystkich opcji, a nie tylko Burmistrza ze swoją świtą radnych z Nowoczesnej R.M Przecież radnych myślących inaczej się deprecjonuje i ignoruje, a takie działania to przemyślana polityka wielu(choć nie wszystkich)sołtysów i szefów osiedli. Nie mam zamiaru obserwować corocznie trzech afiszy o festynach: na dzień dziecka, powitanie i pożegnanie lata,kogoś postawnego z chochlą, mieszającego grochówę i wygłupów innych zwiewnych dziewcząt, a na koniec gdzieś ok. 23.00 podpitych kobiet i mężczyzn. Szkoda że Wojtek Konieczny nie wygrał. Intelektem, powagą i w ogóle postawą bije obrotowego radnego i przewodniczącego osiedlowego na łab na szyję. Dla Wojtka ześwieci jeszcze słońce.