CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Prywatne czy publiczne?

Małgorzata Kaptur: 22.11.2011

Chodzi oczywiście o przedszkole. Wybór jest trudny, ponieważ mamy w gminie aż 10 przedszkoli - 5 publicznych i 5 prowadzonych na innych zasadach. W tym roku mamy 40 miejsc niewykorzystanych w przedszkolach prowadzonych przez gminę. To jest fakt, z którego należy wyciągnąć wnioski.
Dlaczego tak jest? Czy warto gminie budować  przedszkola, skoro może to zrobić prywatny inwestor?

Przedszkole w Wiórku kosztowało ponad 1,6 mln. Trzeba jeszcze ponieść dodatkowe nakłady na rozbudowę parkingu i poszerzenie drogi, by poprawić dojazd. Jak już pisałam przedszkole jest większe niż potrzeba, a to oznacza wyższe koszty eksploatacji. Niekonieczne pomieszczenia na poddaszu trzeba było urządzić, trzeba będzie ogrzewać, sprzątać i remontować. Kiedy przyszedł czas na zatrudnianie pracowników też nie myślano o oszczędności. Nowy budynek, zaledwie 57 dzieci i... cały etat dla konserwatora. W pozostałych przedszkolach jest pół etatu, mimo że budynki są stare...

To rozrzutność, na którą nie pozwoliłby sobie właściciel prywatnego przedszkola. Raczej sam naprawiłby cieknący kran, albo zadzwonił po fachowca w razie potrzeby. Ale gmina nie jest przyzwyczajona do szanowania publicznego grosza, więc łatwo rozdaje to, co wspólne...

Skąd są dzieci w nowym przedszkolu?
11 z Wiórka, 27 z Czapur, 1 z Rogalinka, 1 z Radzewic, 9 z Daszewic i 6 z Kamionek, gmina Kórnik.

Wybierzmy się na spacer po mosińskich przedszkolach:
 

  Przedszkola prowadzone przez Gminę Mosina ilość
dzieci
wolne
miejsca
 inf. o kosztach dla gminy 
miesięcznie na 1 dziecko
Przedszkole nr 2 "Wesołe Skrzaty", Mosina,
ul. Powstańców Wielkoposkich 1
68 7 koszt utrzymania 1 dziecka 723 zł
   Przedszkole nr 3 Integracyjne, Mosina,
ul. Topolowa 6
oprócz zdrowych, są tu dzieci z różnymi dysfunkcjami
 
67 8 www.p3integracyjne.pl/ 
koszt utrzymania 1 dziecka 1 279 zł
  Przedszkole nr 4 75 0 koszt utrzymania 1 dziecka 736 zł. 
  Przedszkole w Krośnie 68 7 www.spkrosno.
koszt utrzymania 1 dziecka  660 zł
 
Przedszkole w Wiórku 57 18 koszt utrzymania 1 dziecka  ? 
  razem w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Mosina 335 40  
Przedszkole Niepubliczne Janka Wędrowniczka prowadzone przez Caritas,
Mosina, Szkolna 1
70   dotacja z gminy  461 zł
miesięcznie na 1 dziecko
Publiczne Przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną, Rogalinek 75   rodzice płacą tak jak w przedszkolu publicznym,
przedszkole dostaje dotację z gminy
615 zł miesięcznie na 1 dziecko 
Prywatne Przedszkole Koniczynka w Mosinie,
ul. Leszczyńska i ul. Krzywoustego
76   www.koniczynka.biz/ 
dotacja z gminy 461 zł
miesięcznie na 1 dziecko  
Prywatne Przedszkole  Artystyczne  "Truskawkowy Domek", Mosina, Poniatowskiego 45   www.truskawkowydomek.pl/
dotacja z gminy 461 zł
miesięcznie na 1 dziecko
Prywatne Przedszkole"Happy House"
w Czapurach
56   przedszkolehappyhouse.pl/ 
dotacja z gminy 461 zł
miesięcznie na 1 dziecko
  razem w przedszkolach prowadzonych przez osoby prywatne 322    

Jak widać z tabeli  w 10 przedszkolach  na terenie gminy przebywa w tym roku 657 dzieci.

Aż 322 rodziców wybrało przedszkola inne niż gminne.

Dlaczego się tak stało?


Odpłatność w przedszkolach gminnych wzrosła od 1 września 2011 roku. Oprócz opłaty za  wyżywienie rodzice płacą teraz 2 zł za każdą dodatkową godzinę powyżej 5 godzin bezpłatnych. Jeśli rodzic nie odbierze dziecka w zadeklarowanym czasie nalicza się opłatę karną 10 zł. Za rytmikę, język angielski rodzice płacą dodatkowo. Jeśli maluch przebywa w przedszkolu 9 godzin rodzice muszą wysupłać ponad 300 zł. Nowy system pobierania opłat wprowadził pewną nerwowość i konieczność zajmowania się przez pracowników przedszkola buchalterią a nie dziećmi. Wszystko musi być przecież odnotowane.
Praca wielu ludzi nie jest taka jak kiedyś.  Pracodawcy wymagają dyspozycyjności, trudno wszystko przewidzieć z wyprzedzeniem miesiąca, kiedy się podpisuje umowę. Może ten dodatkowy stres właśnie sprawia, że rodzice wolą, jeśli ich tylko na to stać, zapłacić  więcej i wybierają rozwiązanie droższe ale mniej stresujące i posyłają dziecka do nowocześniej funkcjonującej, dopasowującej się do potrzeb rodziców placówki?

W przedszkolu prywatnym jest drożej, trzeba zapłacić od 420 - 600 zł. Grupy są mniej liczne i nie tylko dziecko, ale również rodzic czuje się otoczony opieką. A to jest bardzo ważne w dzisiejszym zabieganym świecie.

Skoro przedszkola prywatne, zbudowane na własny koszt i prowadzone z zyskiem, są w stanie zapewnić dzieciom i rodzicom lepszy "produkt", to nasuwa się pytanie:

Po co gmina ma inwestować w kolejne przedszkola? Po co ma wydawać kolejne miliony, kiedy mogłaby je przeznaczyć np. na drogi?

I nasuwa się jeszcze smutna refleksja: Władze pochopnie wydają nasze wspólne pieniądze. Nie robią symulacji demograficznych, albo robią to nieumiejętnie i podejmują kosztowne, nietrafione działania.
Podjęto decyzję o przekształceniu budynku szkolnego w Krośnie na potrzeby przedszkolne. Koszt remontu wyniósł 408 tys.  Dzisiaj Szkoła Podstawowa w Krośnie, a tak naprawdę w Mosinie w nowym budynku na Krasickiego, pracuje na dwie zmiany, bo zabrakło urzędnikom zdolności przewidywania.

W  9 salach uczy się na zmianę 16 oddziałów.

W starym budynku w Krośnie były 4 sale lekcyjne i salka gimnastyczna. O ileż łatwiejsze byłoby życie tej społeczności szkolnej, gdyby tam mogły się uczyć zerówki i jedna pierwsza klasa? Najmłodsi uczniowie tej szkoły kończą 3 razy w tygodniu zajęcia o 16.20!

Oddział-przedszkolny-A
Oddział-przedszkolny-B
Oddział-przedszkolny-C

klasa-I-a

W tej chwili jest pilna potrzeba rozbudowy tej szkoły, co będzie kosztowało 2,5 - 3 mln.
 


KomentarzeMałgorzata Kaptur
2011-12-17 19:15:30
Zgadzam się tylko z tytułem tego artykułu "Przedszkola - temat bardzo na czasie". Funkcjonowanie przedszkoli po wprowadzeniu opłat za pobyt dziecka powyżej 5 godzin, to sprawa wymagająca analizy i dyskusji. Cieszę się, że udało mi się ją wywołać. 16 stycznia Komisja spotka się z dyrektorami wszystkich przedszkoli w gminie (publicznych i prywatnych). Jeśłi ktoś jest tematem zainteresowany, już dziś serdecznie zapraszam.
Iwona
2011-12-17 13:07:38
Nie wiem, czy Pani czytała artykuł w "Naszej okolicy" na ten temat? Pani Kasprzyk wyzłośliwia się i wcale nie podaje adresu tej strony. To nie jest w porządku. Jestem matką przedszkolaka i potwierdzam, że wprowadzenie opłat za przedszkola wprowadziło wiele zamieszania i rodzice nie są z tego zadowoleni. Większość dzieci nie zostaje dłużej w przedszkolu niż na 5 godzin. Moim zdaniem gmina nic nie zyska a nawet straci.
Anna.P
2011-11-22 13:22:42
Pozdrawiam panią serdecznie. moje dziecko w zerówce chodzi 3 razy na II zmianę od 12 do 16.20. To jest nieporozumienie. Miało być lepiej. Jaki to problem dla pracujących rodziców! A dzieci po południu są juz zmęczone.
Łukasz Kasprowicz
2011-11-22 08:59:25
Piękne opracowanie.