CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

MOSINA - MADE IN GREEN

Małgorzata Kaptur: 23.11.2011
aktualizacja: 24.11.2011

Naturalnie piękne miejsce - tak reklamowała  Mosinę burmistrz, Zofia Springer, w filmiku, który widział co drugi mieszkaniec naszej gminy. W ramach realizowanego programu promocyjnego, pokazującego jak dbać o środowisko, nasz burmistrz zakpił sobie z nas wszystkich i chce nam zafundować w środku miasta spalarnię opon. Dowiedzieliśmy się o tym z dzisiejszej "Gazety Wyborczej". Na Komisji Inwestycji, kiedy Przedwodniczący naszego klubu złożył na ręce burmistrza Ratajczaka pisma w tej sprawie, wszyscy byli zaskoczeni. Bo radni również, proszę Państwa, dowiadują się o ważnych sprawach  z prasy.

Nikt radnych i mieszkańców nie poinformował, że są takie plany. Nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Nawet przewodnicząca Komisji Inwestycji o tym dziwnym pomyśle nie miała pojęcia, a wydawać by się mogło, że proburmistrzowscy radni mają dostęp do informacji z pierwszej ręki. 

M O S  I N A  -  T O   J A ! powiedziała nam wszystkim, zresztą nie pierwszy raz, pani  Burmistrz.
 
Cała nadzieja w Aquanecie i Sanepidzie -oni broniąc ujęcia wody, bronią nas przed  spalarnią i przed naszym "proekologicznym" burmistrzem.

"Sanepid alarmuje: - Ten zakład może poważnie zagrozić ujęciu wody, z którego korzysta kilkaset tysięcy mieszkańców Poznania i okolicznych gmin.
Stacja uzdatniania wody w Mosinie to jedyne w Polsce tak duże ujęcie wód podziemnych zaopatrujące tak wielu mieszkańców. Tymczasem zaledwie kilometr od niej ma stanąć spalarnia opon przerabiająca 40 tys. ton odpadów w ciągu roku. W zakładzie będą składowane tony oleju, który powstaje w procesie spalania.

Władze Mosiny już dwa tygodnie temu wydały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Oznacza to, że jeśli inwestor spełni postawione przez burmistrz warunki, ta zgodzi się na inwestycję.

Zapytaliśmy (GW) władze Mosiny, dlaczego nie próbują zablokować inwestycji, która może zatruć największe ujęcie wody w okolicy. Zastępca burmistrza Sławomir Ratajczak nie znał opinii sanepidu i był zaskoczony, że decyzja w sprawie spalarni opon w ogóle została wydana. - Tymi sprawami zajmuje się kierownik referatu ochrony środowiska - tłumaczył, obiecując, że zapozna się ze wszystkimi dokumentami i przeanalizuje sprawę. - Na razie nie mam zdania na ten temat - zastrzegł."
To fragment artykulu z GW. Całość Spalarnia_opon_zatruje_poznanska_wode

      


     


Burmistrz Gminy Mosina www.mosina.pl/
zachęca do segregowania  hasłem:  Wspólnie zadbajmy o środowisko!

Pani Burmistrz, my również do Pani apelujemy - WSPÓLNIE ZADBAJMY O ŚRODOWISKO!
o zrównoważony rozwój naszej gminy.

Bądźmy ECO, Pani Burmistrz, nie tylko w słowach, ale i w działaniu.

           

            

Z dzisiejszego (24.11) Głosu Wielkopolskiego dowiadujemy się, że postępowanie w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Było więc wiele okazji, żeby radnych poinformować. W swoich sesyjnych sprawozdaniach p. burmistrz skupia się przede wszystkim na informacjach drugorzędnych: spotkania z emerytami, wręczenie medali jubilatom, złożenie wiązanek, itp.

Szczytem  c y n i z m u  była odpowiedź na  pytania  w tej sprawie:

 


 z 24 listopada 2011, str.10

Zastępca burmistrza, Sławomir Ratajczak ma wiedzę z zakresu ochrony środowiska popartą stosownymi dyplomami, jednak jak podała Gazeta Wyborcza "nie znał opinii sanepidu i był zaskoczony, że decyzja w sprawie spalarni opon w ogóle została wydana. - Tymi sprawami zajmuje się kierownik referatu ochrony środowiska " - stwierdził.


"Merkuriusz Mosiński" wrzesień, 2007
 

 

 


Komentarzemosiński
2011-12-23 09:35:59
Irański, perski i Bóg wie jaki jeszcze (z pewnościa nie mosiński) - po charakterze twoich wpisów widać, żeś taki sam "przyjaciel" Mosiny jak Springerowa i Jolanta i Sławomir Ratajczakowie. Ciekawe którą z tych osób jesteś, lub w imieniu której piszesz? Zauważyłeś, że święta się zbliżają? Zostaw już pracę, bo twoje wpisy są wykonywaniem brudnej roboty i odpocznij. Chyba że od wpisu masz płacone i ciągniesz jeszcze kasę na święta.
Irański
2011-12-23 00:00:04
Panie Janie był już pan u władzy i pan twierdzi, że nie wie jak to się dzieje? Rebusy każe mi pan rozwiązywać? Mrożek, a cóż pan wie o Mrożku? Pan naprawdę sądzi, że ma pan do czynienia z półgłówkami. Jeśli komuś będę miał dziękować to na pewno wiem komu. Być może pan dziękuje pani Kaptur, ale ja nie muszę, bo nie mam za co. Ja mam świadomość tego co robię i co robią inni. Widocznie pan nie ma.Pani Kaptur, to co robi , robi dla siebie i być może dla pana, ale na pewno nie dla mnie - takie gwiazdeczki szybko gasną. Proszę zatem odpuścić sobie te teksty, bo mnie nie przekonują. Sądzę, że ma pan nowe narzędzie w ręku (świeża krew) i wykorzystuje pan czas, a ten działa na pana niekorzyść - czy nie wystarczy panu trzykrotna sromotna porażka?
taboret
2011-12-22 22:19:03
a co z ROHREM ???
Jan Marciniak
2011-12-13 22:05:20
Perski i Irański: można mniemać, że niezbyt cenisz Koalicję. Masz prawo do takiej oceny. Piszesz, że większość mieszkańców nie jarzy o co nam chodzi(spalarnia...). Być może większość nawet o tym nie słyszała. Być może. Ale bardzo wielu już słyszało i wie o co nam chodzi. Ba, nawet Burmistrz oznajmił: "popieram protest mieszkańców". To, że protest zainicjowali radni opozycji to Burmistrzowi przez gardło nie przejdzie. Teraz przeczytaj uważnie: protest mieszkańców jest przeciwko Burmistrzowi, który wyraził zgodę na lokalizowanie zakładu w Mosinie.Ten sam Burmistrz z protestującymi się zgadza. Dziwne to wszystko, nie uważasz Perski i Irański. Mieszkańcy protestują przeciwko wydanym decyzjom przez Burmistrza. Ten sam Burmistrz z protestującymi się zgadza. Rozwiąż ten rebus. Zapewniam nie jest on trudny, ba prozaicznie łatwy. A tak w ogóle to 100 procentowy Mrożek. A tak na koniec, pozdrów serdecznie i podziękuj Pani radnej Małgorzacie Kaptur, za to co w tej i nie tylko w tej sprawie robi dla mieszkańców. Również dla Ciebie, Perski i Irański. A wiesz dlaczego: bo na to bardzo, a to bardzo zasługuje.
Małgorzata Kaptur
2011-12-13 20:51:28
Skoro nie ma problemu, to dlaczego nie czytasz książki, nie oglądasz filmu, tylko tu zaglądasz i stresujesz się niepotrzebnie tym co piszę?
irański
2011-12-13 19:47:47
Najbardziej zależy pani na rozbuchaniu problemu, którego tak naprawdę nie ma, po co? Proszę zobaczyć na swoje wpisy. No i co z tego, że ten film można było obejrzeć w telewizji, jak i tak większość mieszkańców w ogóle nie jarzy o co wam biega ( z tą spalarnią, recyklingiem, pirolizą - jak zwał tak zwał), ale wszyscy rozumieją wasze podniecenie - jest okazja kopać i jątrzyć. Koalicjo, na niewiele cię stać - czy ten wpis też pani usunie?
Małgorzata Kaptur
2011-12-13 19:16:20
Nie zapominajmy, że ten film można było obejrzeć w telewizji. Był emitowany w porze wysokiej ogladalności dwukrotnie. To miałam na uwadze, a nie Youtube.
perski
2011-12-13 16:40:33
Filmiku nie mógł obejrzec co 2 mieszkaniec Gminy gdyz na samym Youtob jest tylko ponad 200 wyświetlen. Pani Radna Pani pisze co jej slina na język przyniesie. chce być Pani rzetelna w krytyce prosze opierac sie na faktach. A Pani prostych rzeczy sprawdzic nie umie. Bubel nie artykuł.
pawlok
2011-11-25 20:18:48
Zamiast budować siłe Mosiny jako gminy z WPN i Krajobrazowym parkeim Rogalińskim Pani burmistrz dalej pragnei syfu: utylizacja opon, poszerzenie szosy do Poznania - PARANOJA. Wieża na Pożegowie - dlaczego z drewna > - czesi wieze widokowe budują z metalu przetrwają wieki..no i co wieza gdy w koło śmieci, śmieci...
AS wiórecki
2011-11-25 18:04:54
W jednej i drugiej. Prowadziłem bardzo stresujące zajęcia z pensjonariuszami. Nic wielkiego - ale jak mogę pomagam. Nieodparcie przychodzi mi na myśl, że te głosy samobójcze produkuje ciągle ta sama osoba pod różnymi nickami, tutaj i na blogu. Kolego ciebie rozkodować (co jest wykonalne) to wiedzieć kogo prokuratorowi polecić. Za bardzo ci zależy, i piszesz nie jak przygłup, więc durniem skończonym pewnie nie całkiem jesteś i stopień zagrożenia pojmujesz.
Asica
2011-11-25 15:57:44
O, doświadczenie się odezwało...a w której klinice pan był?
AS wiórecki
2011-11-25 10:26:53
Jeśli samochód zabiera dajmy na to 4 tony opon (bo to towar przestrzenny) to dziennie trza tego smoka zaopatrzyć 40 tirami!! 40000:4:260=około 40. I dalej te 40 000 pomniejszone o to co z komina do płuc wciągniemy, trzeba wywieżć. No tylko pomysłu pogratulować. I jeszcze ta informacja, że na tą działalność Unia ma dać dofinansowanie - no to Mosina na całą Polskę znana będzie z tego molocha. A i Niemcy dorzucą swoje oponki. Mnie się mocno wydaje, że burmistrza trzeba czasowo ubezwłasnowolnić i w trybie pilnym skierować na badania i leczenie psychiatryczne. Pani Zofio tam bez skierowania przyjmą ten przypadek i niech się Pani nie przejmuje, podobno komuś pomogli i poprawiło się. Nie wiem jak dalece choroba spustoszyła Pani zdrowie, ale też w tym wieku wszystko ciężko się goi i trzeba się z tym pogodzić. Pani odetchnie a Mosina z wzajemnością!
Jarosław Malesiński
2011-11-24 22:49:29
Dodam jeszcze, że według szacunków Instytutu IMPiB w Toruniu rocznie powstaje w Polsce trochę ponad 100 tys. ton zużytych opon. Jeśli Mosina ma przerabiać 40 tyś. to sporo tirów z oponami do nas zjedzie. Co do produktów końcowych pirolizy gumy to powstają głównie węglowodory alifatyczne, siarkowodór, wodór, węglowodory aromatyczne oraz popiół Jeśli piroliza prowadzona jest w temp. do 400oC to następuje łagodny kraking, jeśli jednak w wyniku jakiejś awarii temperatura będzie wyższa to powstaną wysoce niebezpieczne, rakotwórcze węglowodorów wielopierścieniowe. Z ryzyk związanych z lokalizacją zakładu wymienić należy także ogromną wybuchowość produktów popirolitycznych i toksyczność (oraz uciążliwość) siarkowodoru, który powstaje w znacznych ilościach. Ponadto przy takim przerobie opon po drogach gminy będzie kursowało kilka cystern tygodniowo z olejem popirolitycznym a przypadkowa wywrotka jednej z nich w bramie zakładu pozbawi Poznań wody na dość długi czas. Nie jestem pewien czy włodarze Gminy mają świadomość skali tego przedsięwzięcia – to naprawdę będzie spora retorta chemiczna !
wystrychnięci na dudka
2011-11-24 22:32:06
Władza traktuje radnych i mieszkańców jak stado baranów. To oburzające! Frazesy i kpina z ludzi!
Sławek
2011-11-24 22:24:55
Czyli typowy urzędniczy wykręt przy pomocy literalnego traktowania słów, zamiast użycia potocznego znaczenia. Można sobie wyobrazić taką hipotetyczną sytuację: - Czy w naszej gminie planowana jest lokalizacja zakładu przetwarzającego uran? - Nie, oczywiście że nie! (a pod nosem: uran nie... tylko pluton)
Jarosław Malesiński
2011-11-24 22:21:03
Pozwolę sobie na merytoryczny głos w sprawie. Pani Burmistrz wcale nie mija się z prawdą twierdząc, ze nic o spalaniu opon w Mosinie nie wie. (odpowiedz na pismo Radnego Wiązka z 22,08,2011) Jak twierdzi: „planowana jest tylko instalacja do termicznego przekształcania opon” Już w podstawówce uczą, ze spalanie to reakcja chemiczna paliwa z utleniaczem, a tu mamy do czynienia z pirolizą czyli procesem rozkładu termicznego poprzez poddanie opon działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi. Piroliza jest wprawdzie procesem wysokotemperaturowym, ale nie jest spalaniem. Inna sprawa, że sposób załatwiania tej sprawy jest pokrętny i nieelegancki wobec mieszkańców – bo zarówno w przypadku spalarni jak i zakładu „termicznego przekształcania opon” ryzyko „złego sąsiedztwa” jest podobne. Ponadto produkty końcowe po destylacji rozkładowej (pirolizie) są wysoce niebezpieczne, zwłaszcza ich przechowywane (przeładowywane, przemieszczane) w sąsiedztwie ujęcia wody jeży włos na głowie.
Fanclub Łukasza Kasprowicza
2011-11-24 20:08:21
Wodzu i to ma starczyć za cały, cięty, ostry, bezpardonowy, niezależny, komentarz w tej sprawie ? Czyżby wraz z zasiadaniem słabła optyka i ostrość widzenia pewnych spraw ? Trzeba nam nowego wodza obierać. AS Wiórecki na prezydenta !!! joker mieczewski
Łukasz Kasprowicz
2011-11-24 16:46:56
Powinien to rozpatrywać inny RDOŚ z innego województwa
vice AS
2011-11-24 14:08:00
Do postu AS Wióreckiego dodam: http://poznan.rdos.gov.pl/images/wydzialy/pracownicy_woo3.pdf Zwłaszcza Wieloosobowe Stanowisko ds Ocen Odzdziaływania Przedsięwzięć jest intrygujące !!!
apel do radnych nieopozycyjnych
2011-11-24 11:25:21
Czy i w tej śmierdzącej oponami sprawie będzie ślepo posłuszni jak krasnoludki królewnie snieżce? Wasza pani, po zakończeniu kadencji wyniesie się z Mosiny, żeby nie oglądać "swoich dokonań", a Wy będziecie musieli patrzeć ludziom w oczy. Gdzie Wasza granica przyzwoitości? Habitat – sprzedaż za pół darmo, bo obiecali dom opieki, sprzedaż Świtalskiemu, bo obiecał basen, warunki zabudowy dla Pyżalskiego, bo …, sprzedaz Rogalina deweloperowi, bo….. , teraz spalarnia – nadal wierzycie, że to wszystko dla naszego dobra? Liczę na przebudzenie. Mam nadzieję, że w Waszym gronie znajdą się jednak ludzie przyzwoici i powiedzą dość tego, chociaż niektórzy.
Protestowac, protestować, protestować...
2011-11-24 11:01:12
Prośba do opozycyjnych radnych: nagłośnić sprawę medialnie i protestować, protestować, protestować.... aż do skutku. Pokazać jak Burmistrz realizuje zasadę transparentności. Sprawa Rogalina pokazuje, że media i działanie radnych opozycyjnych, przynajmniej na razie, okazały się skuteczne. Nikt w zarządzie Gminy nie myśli o mieszkańcach. Po raz kolejny władza mówi „mam was w nosie”. Tylko opozycja może pomóc mieszkańcom. Czekamy na propozycje działań.
AS wiórecki
2011-11-24 10:46:54
W dodatku Ratajczak ma osobistą żonę Jolantę, która jest szefową (dyrektorem) Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. http://poznan.rdos.gov.pl/ Zadania które wykonuje: http://poznan.rdos.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=37&Itemid=2 Mosińska układanka z tyloma już przekrętami w zakresie ochrony środowiska układa się w logiczną całość. Pozwolę sobie zauważyć, że w Mosinie głupców jest ponad przeciętnie dużo, bo obsada fotela gospodarza gminy o tym najdobitniej świadczy, ale też jest jeszcze trochę ludzi myślących i odpowiedzialnych. Tym pierwszym - najbardziej nawet prymitywna sitwa bez problemu wciśnie każdą głupotę, tych drugich nie omami. Miło mi zaliczać się do tych, którzy właściwie potrafią ocenić poczynania i inspiracje tutejszej ekipy. Zastanawia mnie tylko tupet i jawna już bezczelność tych ludzi. Tak bardzo zadufani w swoją omnipotencję, manifestują wprost pogardę dla mieszkańców. Przecież dla każdego normalnie myślącego człowieka powiązania panów z tego śmieciowego biznesu z organami władzy winny być na wskroś transparentne, aby żadne podejrzenie o przekupstwo i łapownictwo nie miało miejsca. Jak jest tutaj? Ano jest tajemniczo i pokrętnie i zastanawia tylko czy ci "biznesmeni" od opon trafili tu przypadkowo czy jednak nie. Każde pieniądze stawiam za opcją że owi śmieciowi dygnitarze celowo wybrali Springerową ze swoim zastępcą Ratajczakiem i jego żoną panią Jolantą - Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu, do której zadań należy (jak w linku) opiniowanie takich śmierdzących i trujących przedsięwzięć. Jeśli tym wpisem ostrzegam i informuję o swoich spostrzeżeniach i jeśli innych to uczuli na konieczną jawność życia publicznego - to zadanie swoje wypełniłem.
Małgorzata Kaptur
2011-11-24 09:49:54
Sprawdziłam, rzeczywiście firma ta nie posiada swojej strony. Jedyne co znalazłam to http://www.dudek-kostek.pl/ a tam tylko nazwa i numer telefonu. Firmie tej nie zależy żeby ją poznać, nie ma dorobku, którym mogłaby się pochwalić. Już to powinno wzbudzać nieufność. Firma Selekt, która jutro odwiedzą mosińscy radni, pracująca w podobnej branży, posiada stronę http://selekt.toensmeier.pl/index.php/selekt-oferta-dzialalnosc-spolki/ Można tam wyczytać mnóstwo informacji.
to wyglada dziwnie
2011-11-23 23:17:39
W dodatku jakas firma, która nie ma strony w Internecie. Kto dzisiaj prowadzi firmę bez internetu. Normalnej firmie zależy na reklamie. Tylko podejrzana firma się ukrywa przed kientami. Jeszcze Habitat nie odżałowany a już czai się kolejny cwaniak. Biedna ta nasza Mosina.
Sławek
2011-11-23 23:06:24
To jakaś kpina, żeby budować spalarnię w sąsiedztwie Parku Narodowego. Ta kobieta jest niepoważna, szkoda że ludzie tego nie widzieli wcześniej i głosowali na nią.