CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Mieszkańcy powiedzieli - NIE!

Małgorzata Kaptur: 30.11.2011

Dzisiaj na sesji po raz pierwszy usłyszeliśmy głos mieszkańców. Głos mądrych, świadomych swoich praw ludzi. Dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym wydarzeniu.
W ciągu dwóch dni zebraliśmy ok 2 tys. podpisów. Akcję będziemy prowadzić dalej, do skutku. Każdemu, kto chce się włączyć, prześlę na adres e-mail listę, do zbierania podpisów.
Chętnych proszę o kontakt: m.kaptur@wp.pl

Kiedy rozpoczęła się sesja Przewodniczący RM zaproponował, aby punkt obrad poświęcony sprawie inwestycji polegającej na innowacyjnej technologii recyklingu opon, o wprowadzenie którego wnioskował klub Koalicja Samorządowa, był informacją.  Taka formuła nie pozwala na zadawanie pytań nawet radnym. Proponował, by ograniczyć go do godziny.

Radni byli innego zdania i ostatecznie odbyła się kilkugodzinna debata. Najpierw pytania zadawali radni (Falbierski, Wiązek, Żak, Mania, Kasprowicz, Kaptur, Marciniak, Wilanowski, Jabłoński,Twardowska). Potem do głosu dopuszczono mieszkańców - byli wśród nich m.in. chemicy, inżynierowie środowiska, ekonomiści, prawnicy. Zadawali pytania, wyrażali własne zdanie w tej sprawie.

Trzej przedstawiciele firmy, w tym Stanisław Kostek (współwłaściciel i twórca technologii), nie przekonali radnych i mieszkańców do swego pomysłu. Nie byli dobrze przygotowani do spotkania, nie mieli ze sobą dokumentów chociażby takich jak Raport oddziaływania na środowisko, odpowiedzi na wiele pytań obiecali udzielić po przygotowaniu  na spotkaniu z mieszkańcami, które odbedzie się 15 grudnia.

Debata zakończyła się przyjęciem przez 21 radnych stanowiska zaproponowanego przez Koalicję Samorządową. Uwzględniono poprawki wniesione przez klub NRM.
    STANOWISKO

 

"Gazeta Wyborcza"  napisała o wczorajszej sesji tak:
Mieszkancy_nie_chca_spalarni_opon_przy_ujeciu_wody.

poniżej artykuł z "Głosu Wielkopolskiego"


Komentarzezniecierpliwieni
2011-12-22 22:10:49
To odwolujemy Babcie czy nie odwolujemy.. A co z urzedasami mataczami czy ma im sie kolejny raz upiec? .
zdecydowany działać
2011-12-22 12:12:06
Referendum nie jest łatwe, ale możliwe. Zaczekajmy jak burmistrz dotrzyma słowa i spalarni nie będzie to sie wszysko rozmyje, ale jeśli mimo obietnicy danej publicznie ta firma sie w Mosinie ulokuje to sam sie za to zabiorę.
Basia
2011-12-22 11:32:24
Czy bedzie REFERENDUM o odwolanie Burmistrza. Ktos za te nieprawidlowosci i poswiadczenie nieprawdy musi poniesc konsekwencje. TAK STANOWI PRAWO. A CO NA TEN TEMAT MOWI PROKURATUR..
Małgorzata Kaptur
2011-11-30 19:31:59
Listy krążą po całym mieście, jeśli się nikt nie zgłosi do Państwa, proszę o sygnał na m.kaptur@wp
pawlok
2011-11-30 16:03:10
Gdzie można się podpisać ?
!
2011-11-30 13:41:28
Po trzykroć więc zdanie to jest prawdziwe
sprostowanie do Waligórski
2011-11-30 12:56:35
przepraszam, miało być: dotyczy Waligórskiego, a nie Waligórski, ocena dotyczy postawy Waligórskiego, który jeszcze nigdy nie przeciwstawił sie burmistrzowi, tym razem było jak zawsze i pewnie nadal bedzie bez zmian
?
2011-11-30 12:04:18
Waligórski napisał: "Postawa bez zmian, niczego innego nie spodziewaliśmy się" *** Jeszcze się nie przyzwyczaiłem do flagi pod jaką Pan staje do dyskusji. Jeśli Pańska uwaga dotyczy oceny działań Pani Springer to w zasadzie mogę się z nią w całości zgodzić! Jeśli natomiast ma Pan na myśli opozycję to pozostaje mi skwitować to zdanie następująco: święte słowa, oby tak dalej pozostało !
Jan Marciniak
2011-11-30 11:57:25
Szkielet Stanowiska został opracowany przez Małgorzatę Kaptur. Następnie wspólnie dopracowaliśmy treść. Stanowisko odczytałem przed przerwą. Podczas niej, podeszły do mnie panie radne klubu Nowoczesna RM: Maria Krause i Wiesława Mania. Poprosiły o tekst, aby się z nim zapoznać. Przed wznowieniem obrad zaproponowały wprowadzenie dwóch zmian. Zgodziliśmy się na nie. Po przerwie, przed odczytaniem Stanowiska, podkreśliłem, że ostateczna treść Stanowiska została uzgodniona z klubem Nowoczesna RM, uznając ten fakt za budujący.Ostateczna wersja Stanowiska została przeze mnie odczytana(był to tekst napisany ręką Małgorzaty, z poprawkami (napisanymi moim charakterem pisma), które zaproponowały radne z NRM. Później Stanowisko przepisałem już "na czysto"-vide powyżej. Ostatecznie, Stanowisko będzie przepisane komputerowo.W dokumentach znajdzie się również Stanowisko napisane ręcznie. Zatem Rada jednogłośnie przyjęła stanowisko Koalicji z poprawkami, które wniósł klub radnych Nowoczesna RM. Pozwoliłem sobie dokładnie opisać powstanie i przyjęcie Stanowiska, gdyż uważam,że była to ważna chwila dla każdego radnego, zgromadzonych gości, jak i dla mieszkańców całej gminy.
zapewnienia firmy Dudek i Kostek
2011-11-30 10:46:19
wysłuchać trzeba kazdej strony, ale opinie inwestora są najmniej istotne dla nas, liczą się TYLKO NIEZALEŻNE ekspertyzy i przykłady takich inwestycji w Polsce lub na świecie - ich lokalizacje i opinie ludzi, którzy mieszkaja przy tych cudach techniki i ekologii
Waligórski
2011-11-30 10:42:24
Postawa bez zmian, niczego innego nie spodziewalismy się
J.M.
2011-11-30 10:39:51
Pokazali także, że uprawianie polityki nie polega tylko na gadaniu ale wyszli do ludzi, porozmawiali z mieszkańcami Mosiny, przygotowali ulotki, listy i odrobili lekcję chemii, ekologii, i prawa na szóstkę. Serce rośnie.
Podziękowanie
2011-11-30 10:30:10
Dziekujemy radnym, a szczególnie Pani Małgosi i Łukaszowi za zaangażowanie w sprawie spalarni. Pokazali, że można skutecznie przeciwstawić się matactwom władzy. Tak trzymać.
sitwa
2011-11-30 09:02:30
To jest istna paranoja. Sprawująca jeszcze funkcję burmistrza Zofia Springer ma czelność autorytatywnie twierdzić że: "inwestycja ta nie jest szkodliwa dla środowiska". Ta bezczelna i arogancka urzędniczka, która jest z zawodu nauczycielem gimnastyki w szkole specjalnej, śmie podważać zdanie niezależnych zawodowych chemików, ekspertów Aquanetu i wyspecjalizowanych służb sanitarnych. To jest tak kuriozalne, że tylko kwalifikuje się do specjalisty zdrowia psychicznego. Naprawdę ta osoba może sprowadzić poważne zagrożenie na Mosinę. Z całą pewnością nadszedł czas wdrożenia procedury usunięcia jej z Urzędu. W tym momencie, w rok po wyborach, nie jest to szczególnie skomplikowane. Jeśli ten pajac, przewodniczący Rady - Waligórski - popiera również ten kuriozalny pomysł, to on jest ciężko chory na rozdwojenie jażni - schizofrenię. Po ostatniej zmianie frontu stanął na czele ruchu chroniącego Czapury i Luboń przed inwazją zanieczyszczeń i smrodu z Lubonia, a tu popiera stawianie giganta utylizacji? Coś się temu facetowi z zasadniczym (!) wykształceniem od wymiany drutu w silniku pokręciło. Bo że woda sodowa mu do głowy uderzyła - to pewne.
J.M.
2011-11-30 08:11:22
Poprosimy o więcej szczegółów. Jak przebiegała sesja w części dotyczącej zapytania Radnych, jakie padły odpowiedzi ?