CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Psisko, przytulisko, schronisko...

Małgorzata Kaptur: 28.12.2011

Czy Gmina Mosina racjonalnie wydaje pieniądze podatnika? Dzisiaj kilka słów o opiece nad bezdomnymi zwierzętami...


więcej zdjęć skalowo-schronisko-dla-zwierzat/

W kwietniu 2004 r. w siedzibie poznańskiego starostwa powiatowego jedenastu wójtów i burmistrzów podpisało porozumienie. 
- Wszystkim to się opłaca, bo gminy dostaną dofinansowanie ze środków, na które nie mogłyby liczyć, gdyby postanowiły budować obiekt w pojedynkę. Poza tym taniej wychodzi budowa jednego schroniska, niż gdyby każda z gmin stawiała je sama - mówił starosta Jan Grabkowski.
5 ha pod inwestycję dała gmina Kostrzyn.

W styczniu 2008 r. Rada Miejska uchwaliła  statut Związku Międzygminnego „Schronisko dla zwierząt – SCHRONISKO”W skład związku weszło 12 z 17 gmin powiatu poznańskiego.  
W maju 2008 r. Rada Miejska dokonała:zmiany-statutu Luboń zrezygnował z uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.
Członkowie Związku:
1) Czerwonak;
2) Kleszczewo;
3) Komorniki;
4) Kostrzyn;
5) Kórnik;
6) Mosina;
7) Murowana Goślina;
8) Pobiedziska;
9) Puszczykowo;
10) Suchy Las;
11) Swarzędz,

28.05.2009 po raz kolejny Rada  pochyliła się nad Statutem  Związku Międzygminnego „Schronisko dla zwierząt – SCHRONISKO” dokonując w nim kolejnych-zmian.
W 2010 r. gmina Mosina zapłaciła 13.325,00 zł tytułem składki członkowskiej na rzecz Związku Międzygminnego „Schronisko dla zwierząt – SCHRONISKO” w kwocie 0,50 zł od mieszkańca według stanu na 31 grudnia 2009 r.  
Składka roczna wynosi obecnie 30 tys. zł.          
Rada Miejska w Mosinie - Uchwała z 30.09.2010 r.  powierzyła  - na wniosek Burmistrza Gminy Mosina - reprezentowanie Gminy Mosina w Zgromadzeniach Związku Międzygminnego „Schronisko dla Zwierząt – SCHRONISKO” z siedzibą w Kostrzynie, Panu Sławomirowi Ratajczakowi – Zastępcy Burmistrza Gminy Mosina. Pełni on funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Związku.

W lipcu 2011 r. wójt gminy Kostrzyn ogłosił przetarg na  opracowanie koncepcji architektoniczno -budowlanej wraz z otoczeniem i infrastrukturą dla „Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kostrzynie", w listopadzie podpisano umowę na to zadanie - jego wartość to 215 tys. zł.

Póki co,  nie została wbita przysłowiowa łopata, za to intensywnie  pracują władze Związku uchwały  

Jakie będą wydatki Związku i co za tym idzie składki gmin w kolejnych latach -  czytaj: tutaj
Schronisko ma zostać ukończone w 2014 roku.

Mosina urządziła tymczasowe przytulisko na terenie ZUK. Funkcjonuje dobrze.
W październiku 2011 prezes ZUK, p. Andrzej Strażyński, poinformował radnych, że w mosińskim przytulisku przebywa zazwyczaj około 20 psów, są jeszcze wolne miejsca. Wszystkie czworonogi są zaczipowane i maja zapewnioną opiekę weterynaryjną. Opiekuje się nimi jeden pracownik i kilku wolontariuszy. To oni sprawiają, że psy znajdują nowych opiekunów.

Tu możesz obejrzeć psy, które znajdują się w mosińskim przytulisku
: www.straz.miejska.mosina.pl/psy_bez_pana.html

W budżecie na 2012 rok na schroniska dla zwierząt przewidziano 160 tys., w tym 50 tys. na projekt i budowę nowego przytuliska w Borkowicach. Czy jest ono rzeczywiście potrzebne?

Byłam w błędzie sądząc, że tylko 50 tys. Tak było w projekcie. Wprowadzono zmianę. Okazało się, że w 2012 roku na nowe przytulisko w Borkowicach Urząd zamierza wydać 268 tys. zł.

Czy jest to zasadny wydatek, skoro ponosimy nakłady na rzecz Schroniska w Skałowie, gm. Kostrzyn, a tymczasowe przytulisko na terenie ZUK radzi sobie dobrze?
 


Komentarzegość
2012-01-26 14:35:10
parafrazując pewien dowcip o staruszce oburzonej propozycją weterynarza: "sam sie ch... uśpij!"
kot
2012-01-25 22:10:32
Powiedział, co nie znaczy, że uważa to rozwiązanie za dobre. Takie sobie stwierdzenie odnoszące się do kosztów.
mosina
2012-01-25 21:02:16
Tak dokładnie powiedział
gość
2012-01-25 13:18:13
Zastępca burmistrza relacjonując mieszkańcom pomysł budowy tymczasowego schroniska podzielił się swoją opinią, mówiąc że "niestety prawo nie pozwala usypiać psów" (!) Niech to będzie najlepszym komentarzem podejścia tego pana do problemu bezdomnych zwierząt.