CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Nielegalny recykling zużytych opon w centrum miasta

Małgorzata Kaptur: 19.01.2012 r.

15 grudnia w czasie spotkania z mieszkańcami przedstawicielka z firmą Dudek & Kostek stwierdziła, że wybrano Mosinę, ponieważ na tym miejscu prowadzi już działalność firma zajmująca się recyklingiem opon. Jak się okazuje najciemniej jest pod latarnią. Mimo, że firma działa od pół roku w środku miasta i jej działalność polegająca na rozdrabnianiu opon do cichych nie należy, nikt się nie zorientował, że coś jest nie tak.Poprosiłam o wyjaśnienie:

 

1. Kiedy została wydana na rzecz tej firmy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?
2. Jeśli została wydana, to proszę o jej udostępnienie.
3. Jeśli nie została, proszę o wyjaśnienie, jak to możliwe, że firma uciążliwa dla środowiska może funkcjonować w centrum miasta generując hałas i stwarzając inne zagrożenia bez wiedzy odpowiednich organów? Kto jest za ten stan odpowiedzialny?
4. Kiedy Urząd dowiedział się o prowadzeniu tej działalności?
5. Jakie kroki zostały poczynione od momentu pozyskania wiedzy przez Urząd w tej sprawie.
6. Jakie działania systemowe zostały wdrożone, by takie zdarzenie nie miało miejsca w przyszłości?

Otrzymałam taką odpowiedź:

Firma RECYKL, która wcale swojej nazwy nie ukrywa, tylko dumnie biało na niebieskim wypisała ją na kontenerze na rozdrobnione opony, nie jest firmą "krzak".

"Recykl Organizacja Odzysku S.A zajmuje się odzyskiem i recyklingiem zużytych opon. Kilkuletnie doświadczenie w działalności związanej z tą branżą zaowocowało tym iż w chwili obecnej przerabiamy do 40 000 Mg rocznie tego odpadu i jesteśmy jedną z największych firm zajmujących się przerobem zużytych opon w kraju.

Wszystkie usługi wykonujemy w oparciu o przewidziane prawem stosowne zezwolenia na odzysk odpadów gumowych w tym zużytych opon".

To cytat ze strony: www.recykl.pl


Wstrzymam się od komentarza...


KomentarzeWojciech
2012-02-05 21:08:37
Uważam, że należy zapoczątkować w Gminie Mosina społeczną akcję przekazywania zużytych opon bezpośrednio do Springerowej, Ratajczaka i Baraniaka. Są to osoby, które będą wiedziały co z nimi należy zrobić, zgodnie z hasłem "Mosina made in green"! Żona Ratajczaka pewnie też się do akcji przyłączy i pomoże w utylizacji.
BASIA
2012-01-24 13:19:25
Strażnicy Miejscy od lenistwa maja coraz większe ZADY. Cudem jest jak zechcą przyjechać na interwencje.
Podatnik
2012-01-23 12:44:35
Zgadzam się, to nie jest wina poszczególnych strazników miejskich. To nie jest wina szeregowych urzędników. TO JEST WYŁĄCZNA WINA ZARZĄDU GMINY, A GŁÓWNIE BURMISTRZA. I ta wina, to nie tylko spalarnia, jest też wiejska szkoła w mieście, naruszanie dyscypliny finansów gminy i wiele innych.
mosiński
2012-01-23 11:09:34
A czy od łapania tych od szyszek nie jest Falbierski? To jego działka!
nasi kochani strażnicy
2012-01-23 11:03:55
Złapać staruszkę w lesie co zbiera szyszki, rowerzystę jadącego po chodniku - to zadania na miarę możliwości naszych dorodnych strażników, ale tak naprawdę to nie ich wina, że burmistrz, któremu podlegają nie dale im ambitniejszych zadań. Ustawić odpowiednio Straż to przecież "działka" burmistrza. Pokażcie mi w Polsce kogoś, kto sie wysila jak nie musi.
Podatnik
2012-01-23 10:32:06
Straż miejska jest od karania obywateli za złe parkowanie. Prawo jest dla "maluczkich". Urząd nie wie, czy nie chce wiedzieć o recyklingu w mieście? Obawiam się, że raczej to drugie.
Wk.....y
2012-01-22 23:04:52
Brak decyzji środowiskowej jest tu kluczowy. Też uważam, że to przeciąganie sprawy. Urząd nie potrafi skontrolowac co sie w mieście dzieje, czy straż miejska nie powinna mieć wykazu firm i reagowac na nielegalne firmy? Podobno policja wykryła w Mosinie plantacje marihuany. Może chociaż ten nowy komendant sie weźmie ostro do roboty.
taboret
2012-01-22 22:56:35
Jeśli jest tak jak pisze p.Baraniak w wyżej wymienionym piśmie to już 10 12 2011r powinien zawiadomić Woj. IOś z prośbą o likwidację nielegalnego zakładu.Na co on jeszcze czeka.
sołtysowa
2012-01-22 12:26:54
Odjęło mi mowę :-(
Łukasz Kasprowicz
2012-01-21 20:40:54
Korupcję, jeśli to masz na myśli, bardzo trudno udowodnić. Musiałby dający sprzedać biorącego. Dopóki obie strony są zadowolone to po co psuć miłe układy? Oczywiście, pewne sprawy dla nas mogą wyglądać podejrzanie, ale dowodów, póki co brak. Samo zgłoszenie nic nie da, po co im zaprzątać głowę:)
sołtysowa
2012-01-21 17:17:00
No właśnie co dalej. Panie Łukaszu może napisze Pan do CBA zaproszenie do Gminy Mosina, bo coś mi się wydaje, że działania pewnych osób nie do końca są bezinteresowne zarówno w dziedzinie ochrony środowiska jak i budownictwa.
kot
2012-01-21 17:01:11
Masz nosa i dobrych informatorów, ale co z ta sprawą dalej?
Łukasz Kasprowicz
2012-01-21 12:02:58
Powiem nieskromnie, że mieszkaniec o którym mowa w dokumencie z gminy to ja:). Po telefonie zaraz wrzuciłem odpowiedni komentarz na bloga i reakcja była natychmiastowa:)
AS wiórecki
2012-01-21 00:36:42
Po zapoznaniu się (do czego każdego mieszkańca obliguję) z powołaną stroną www.recykl.pl ciarki po plecach przechodzą. To jest paranoja. Mieszkańcy Mosiny za całą pewnością nie wiedzą i nie zdają sobie sprawy co tu się dzieje. Jeśli wziąć pod uwagę wynurzenia Ratajczaka dla GMP z grudnia ub.r. w sprawie spalarni Kostka i możliwości spekulacyjnego zbycia zaklepanej inwestycji zachodniemu koncernowi (zapewne temu co już tu siedzi), to jest to obraz apokaliptyczny. Kochani, czy zdajecie sobie sprawę z powagi sytuacji, tolerując Springerową z Ratajczakiem? A przecież nie o samą ZS chodzi, przecież ta osoba, i tylko ona, ma wpływ na wszystkie decyzyjne stanowiska w gminie. Tolerujecie i bawicie się koło granatu z którego wyciągnięto zawleczkę. Pazerność i drapieżność koncernów, w połączeniu z nadzyczajną "przychylnością" urzędasów, to nawet nie granat - to wielka bomba, nie tylko ekologiczna. Wy jesteście temu winni i dzieci wasze i wnuki rachunek - nie tej durnocie Springerowej wystawią - a wam, którzyście takiego jawnego szkodnika na swojej ziemi tolerowali. Otwórzcie oczy i czytajcie - to starczy by przejrzeć. I nie spać! I nie spać Mosiniacy!!
tubylec
2012-01-20 13:35:57
Ktoś chętny na rodzinny spacer na wieżę widokową oddaną w grudniu ? A propos urzędników, 2-3 lat wstecz w ZUSIE na własne uszy słyszałem jak urzędas mówi do klienta :" bez Nas,to Was, społeczeństwo czeka agonia ".... i to w ZUSIE nomen omen taka gra słów :)
Podatnik
2012-01-20 11:28:34
szacunek dla Wióreckiego
AS wiórecki
2012-01-20 11:17:52
Nie chciałbym, aby po poniższym wpisie jakiś palant (jak to już onegdaj zrobił) złośliwie wióreckiego, wszechwiedzącym i nic nie robiącym nazywając, na burmistrza typował. Każdy ma swoje predyspozycje, ambicje, do czego innego jest powołany. Gdybym samorządowcem chciał być, to już 20 lat temu byłbym nim. Robię co potrafię, w dobie obecnej, najlepiej - piórem służę - wykorzystując z wieku i życia płynące doświadczenie. To moja "misja", to mój wkład w życie mojej maleńkiej Ojczyzny. Bo jak Jan w Prologu pisze: "Na początku było słowo...Wszystko przez nie się stało, a bez niego nic się nie stało, co sie stało. W nim było życie a życie było światłością ludzi..." I ja staram się słowem światłość czynić. Z jedną wszak modernizacją, mimo mojej nieodpartej i niepohamowanej pasji do polemiki, ograniczę tą formę do absolutnego minimum, i jedynie do treści merytorycznej. Znając siebie, trudne zadanie sobie wyznaczyłem, sprawdzę się - milcząc.
AS wiórecki
2012-01-20 10:24:09
Pilot, jak widać, sam się do pierdla pcha. Nieszczęście w tym, że za mało mu w tym pomagamy. Druga rzecz, że w Mosinie nie ma osoby z szerszymi horyzontami, śmiałej, ambitnej, potrzebującej niezłej przecież kasy, która odważnie, bez krygowania się, z uczciwym i jasnym przejrzystym planem chce zasiąść za sterami. Tylko taka osoba, mająca OSOBISTE AMBICJE może maszynę przemian uruchomić. Ma niebywałe w porównaniu do innych gmin atuty (takich głupców i łajdaków jak tu, trudno gdzie indziej znależć), bo obecna kadra urzędnicza w Mosinie jest tak beznadziejna, że wymagać będzie natychmiastowej wymiany. Jakaż więc władza i możliwości! Czy wy młodzi, wykształceni tego nie widzicie? Co w tej zapyziałej Mosinie się dzieje? Co robią partie, stowarzyszenia, związki? Wasza apolityczność bokiem wychodzi. Gdyby burmistrz był członkiem jakiejś partii, to przy pomyśle zrobienia czegokolwiek wbrew ludziom (np spalarni, bazy logistycznej) dostałby tak po łbie od swoich, że odechciałoby mu się zaraz głupot - bo ta partia przez tego durnia byłaby wyautowana i przegrana. Tak to działa na poziomie lokalnym (na centralnym jest inaczej). Polityka Mosiny nie omija, raz że obwodnicy brak, drugie, że procesy społeczne są mimo wszystko przewidywalne. Będą hamulcowi, bo muszą być - to oczywiste i przewidywalne, ale niezłomność, hart ducha, determinacja i NASZE BEZWARUNKOWE WSPARCIE dla nowego WYGRA. Tylko trzeba wreszcie obudzić demona przemian i zacząć grać!
jazda bez trzymanki
2012-01-19 22:47:32
Ludzieee!!! Czy leci z nami pilot? Czy ktoś to jeszcze ogarnia? Czy jest to już tylko zwykłe dryfowanie? Mówię oczywiście o zarządzaniu gminą.
taboret
2012-01-19 22:30:45
Jeśli tak jest to do d... jakby powiedział Solejuk w serialu RANCZO.Kier. B Lulka pisze że nie ma rozeznania o działalności gosp.w Mosinie bo można działalność gosp. zgłosić w dowolnym urzędzie to prawda ale od 01 01 2012r .Te zgłoszenie dociera do naszego urzędu tylko p.Basia nie wie do kogo.Gminie należą się podatki od działalności gospodarczej.
Małgorzata Kaptur
2012-01-19 22:00:40
Gdyby to była firma jednoosobowa i coś próbowała produkować na czarno i wydało się po kilku miesiącach - takie rzeczy się zdarzają. Jak profesjonalna firma działająca w grupie kapitałowej będącej liderem rynku recyklingu opon w Polsce, dysponująca dużym kapitałem, posiadająca prawników a co za tym idzie świadomość prawa, robi cokolwiek nielegalnie? To jest dziwne. I najwyraźniej ta bogata firma i "nasz" Stanisław Kostek wiedzą nawzajem o swoim istnieniu. Dlaczego profesjonalny lobbysta powiedział o tym publicznie? A może tej firmie nie opłacało się ubiegać o decyzję środowiskową, skoro dla tej działki już jest decyzja dla firmy Dudek&Kostek? Dlaczego jakaś inna firma coś nieśmiało zaczyna na terenie, co do którego inna firma ma konkretne plany?
sołtysowa
2012-01-19 21:01:40
Brak słów. Prokurator i referendum to za mała kara, za to zło. A ile jeszcze spraw nie wyszło na jaw ???
Do Marciniaka i Jabłońskiego
2012-01-19 20:59:39
Bardzo ciekawe uwagi Panowie radni poczynili. Burmistrz dowiedział się o recyklingu, bo ktoś z mieszkańców zadzwonił w listopadzie 2011 r., ciekawe czy do firmy Dudek i Kostek też ktoś dzwonił tylko 2 lata wcześniej? Warto zadzwonić i zapytać. Zapytać, czy dzwonił urzędnik, czy mieszkaniec, czy z nazwiska czy anonimowo. Bardzo to wszystko jest ciekawe, tak jak ciekawe są wyjaśnienia kierowane do burmistrza i podpisane z upoważnienia burmistrza. A ja jestem ciekawa, czy firma zajmuje się recyklingiem w Mosinie bezprawnie. Chyba, ze znowu "te dziurawe przepisy".....
tubylec
2012-01-19 20:50:22
Przeceniacie rolę szeregowych pracowników i kierowników. Jedna osoba odpowiada za ten burdel. Burmistrz. To jest cwany człowiek, myślicie , że dopuszcza do informacji pracowników ? Oni jeśli już to dowiadują się ostatni. Gdyby ZS dzieliła się z Nimi wiedzą na " wiadome" tematy już dawno zostałaby osądzona i osadzona. Nie znoszę jej, ale doceniajcie ją, to wytrawny gracz... , niestety.
Łukasz Kasprowicz
2012-01-19 20:41:08
Może dostali, choć nie koniecznie z gminnej kasy:)
Ciekawy
2012-01-19 20:24:30
Czy za UKRYWANIE tego procedery urzędnicy dostana tez podwyżki.
BASIA
2012-01-19 19:53:59
Jawne działanie na szkodę mieszkańców i ochrony środowiska. Duet Zofia Springer i kier. Referatu Ochrony Środowiska. Jedno wyjście: PROKURATOR, PROKURATOR, PROKURATOR. Niech prokurator zadecyduje czy karać, czy leczyć psychiatrycznie.
Jan Marciniak
2012-01-19 18:58:39
Burmistrz dowiedziała się, jak pisze, o trwającym tam procederze 23 listopada 2011r. Przypomnę jedno z pytań, które zadał rzecznikowi firmy Dudek&Kostek pani Edycie Kwapich-Lenik, uczestnik spotkania, które odbyło się w świetlicy Zespołu Szkół przy ul. Sowinieckiej- „dlaczego wybraliście akurat Mosinę”. Odpowiedź pani rzecznik -„dlatego, że tu, na tym miejscu funkcjonuje już recykling”. Przypomnę, że firma Dudek&Kostek zainteresowała się Mosiną w 2009r. Oni wiedzieli, a Burmistrz Mosiny dowiedział się dopiero 23 listopada 2011, dwa lata później, kiedy sprawa nabrała rozgłosu. Dziwne i zaskakujące. Jeżeli mamy ten fragment filmu z pytaniem i odpowiedzią, warto go wyemitować.
gość
2012-01-19 18:53:03
Ta Mosina to istny burdel.
Marian Jabłoński
2012-01-19 17:37:11
Ja też się wstrzymam od komentarza wskazując jedynie, że wyjaśnienie do Burmistrza pisze urzędnik z upoważnienia ....Burmistrza !!!
Jednak komentarz
2012-01-19 16:49:33
Komentarz do wyjaśnienia burmistrza: burmistrz wyjaśnia, że nie wydał decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych - to rozumiem, ale po co pisze o o tym, że nie dokonano zgłoszenia działalności w Gminie Mosina. Przecież zgłoszenia działalności w Urzędzie dokonują osoby fizyczne, a to jest spółka akcyjna, która nie dokonuje wpisu do ewidencji w urzędzie, lecz zgłasza powstanie firmy w sądzie w Rejestrze Przedsiębiorców. Pismo Referatu Ochrony Środowiska jest co najmniej dziwne.