CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Bliźniacza wieża w Czmońcu

Małgorzata Kaptur: 31.01.2012

To nie jest nasza wieża na Pożegowie, tylko jej bliźniacza siostra w Czmońcu. Prawda, że podobne? Została oddana do użytku 2 lata temu. Jest 2 metry niższa i nie prowadzą do niej utwardzone ścieżki. Nie ma także w jej pobliżu wiat piknikowych i parkingu...


 

Wieżę tę wzniesiono za 78 tys. zł.,  stąd wniosek, ze sama wieża to stosunkowo niewielki koszt. Dużo więcej kosztuje cała reszta.

 

 

 


 Wieża widokowa  znajduje się na rozlewiskach Warty.
"Na głównej drodze nie ma żadnej tablicy wskazującej położenie punktu widokowego. Korzystając ze wskazówek mieszkańców dotarliśmy na Szlak Bobrowy, a zaraz potem do wieży widokowej. Otwarta półtora roku temu drewniana konstrukcja ustawiona została na skraju lasu, tuż przy jednym ze starych koryt Warty".
cytat ze strony  szlak-bobrowy-w-czmocu

Nie wiem, czy na naszą wieżę można już wejść. Na ostatniej sesji pani burmistrz poinformowała, że wykonawca zakończył prace i trwają procedury odbiorcze.
Kiedy mieszkańcy Mosiny wdrapią się na platformę widokową i nasycą oczy widokiem, może powinni zaplanować odwiedzenie tej naszej ubogiej krewnej w Czmońcu. Widok na rozlewiska Warty wart jest wyprawy, zwłaszcza, że to z Mosiny zaledwie 15 km, następna wieś za Radzewicami.  


 

 • Budowa wieży widokowej o wysokości 16,97 m wraz z instalacją odgromową, 
 • budowa 33,7 mb. ścieżki/kładki drewnianej i schodów terenowych oraz 316,4 mb ścieżki z kruszywa naturalnego, stanowiących ścieżkę spacerową i dojście do wieży i wiat biwakowych,
 • budowa parkingu utwardzonego kruszywem o powierzchni 201,9 m2,
 • ustawienie 2 szt. wiat biwakowych z ławkami,
 • montaż ogrodzenia dla bezpieczeństwa i zabezpieczenia terenu - 124,9 m,
 • ustawienie 6 szt. koszy na śmieci,
 • ustawienie 8 ławek,
 • ustawienie 1 przenośnej toalety,
 • ustawienie 2 szt. hybrydowych latarń oświetleniowych.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
                       razem 311 213 zł. = 55% wszystkich kosztów

pozostałe koszty:


Komentarzemaria
2012-02-03 09:34:36
ktoś na tej inwestycji skorzystał, ale przede wszystkim nie Mosina, bo większość pieniędzy została wyrzucona w błoto, naszych gminnych i naszych unijnych; made in green i tiry antona rohra czy story enso, made in green i setki wycietych drzew w czapurach bez obowiazku odnowienia nasadzen; made in green i spalarnia opon, made in green i autostrada przez mosine - chyba czas skonczyc z tym "robieniem nas w zielono"
Smutny mieszkaniec gminy
2012-02-01 10:31:59
Trzeba pamiętać, że na nic będą folderki, mapy i reklama w mediach za unijne środki, jeśli równolegle władza funduje miastu spalarnię opon, centra logistyczne z tirami itp. Po co promocja, jesli nieprawdziwa? To w końcu jaką chcemy byc gminą? Zieloną, czy przemysłową? Jedno nie musi wykluczać drugiego, jeśli przemysłowe inwestycje są przemyślane, a u nas nie są. O tym gdzie zielono, a gdzie czarno decyduje inwestor, a burmistrz tylko zawsze się zgadza z tymi, którzy mają kasę. Opinia mieszkańców nie jest ważna, a w Radzie większość zawsze zagłosuje zgodnie z wolą burmistrza. SMUTNE.
M.Kaptur
2012-02-01 09:17:45
Jak się głębiej zastanowić to połowa środków unijnych idzie w gwizdek. Koszty reklamy nie wiążą się bezpośrednio z "produktem" podstawowym, w naszym przypadku wieżą. Jednak te folderki, mapy i reklama w telewizji, radiu i prasie to wartość dodana, bo zmniejsza nasze wydatki na promocję. Najbardziej mnie martwi to, że ta zbyt wcześnie wyemitowana reklama może się stać antyreklamą Mosiny, ponieważ wielu turystów zachęconych informacjami przyjeżdża i niestety zamiast pięknego widoku spotykają ich nieprzyjemności. Dziesiątki gości przegonionych z tego terenu w ciągu półtora miesiąca, nie odjechało z Mosiny w dobrych nastrojach. Sama na własnej skórze dwukrotnie doświadczyłam takiego przepędzania przez stróża obiektu. Logicznym by się wydawało, że dobry gospodarz gości zaprasza wtedy, kiedy już wszystko jest gotowe. A tu zaproszenie było, a "drzwi" okazały się zamknięte. Czyli przy okazji reklamy - niestety antyreklama.
głos z zawarcia
2012-02-01 07:46:01
Spójrzcie na to tak: Czmoniec wydał 78 tyś, Mosina ze środków własnych 85 tyś (wszak plac, kibelek i bankiet też kosztowały) i to są prawdziwe koszty. Dotacja Unijna w kwocie 484120 to taki bonus dla wykonawcy i inwestora – dają, to trzeba go skonsumować (zmarnować, roztrwonić, rozdać) tyle, że to nijak nie ma się do wartości obiektu, a tylko sztucznie podkręca obroty.
kot
2012-01-31 23:37:19
A swoją drogą, czy ktoś widział gdzieś w gminie drugą taką tablicę? Niby jakieś srodki gmina pozyskała a tych charakterystycznych tablic nie widać. A może ktos widział? Jeśli tak to gdzie?
Rasel
2012-01-31 23:07:33
No tak, kibelek i dwie wiaty zrobiły ogromną różnicę...
kot
2012-01-31 22:47:07
Przesadziłeś z tym 20 razy drożej. Trudno te dwa miejsca porównywać.
taboret
2012-01-31 21:56:25
Nie dość że zkopiowana to jeszcze 20x droższa.Z tego wynika że Zb. Tomaszewski byłby lepszym burmistrzem niż Z.Springerowa .
taboret
2012-01-31 21:55:55
Nie dość że zkopiowana to jeszcze 20x droższa.Z tego wynika że Zb. Tomaszewski byłby lepszym burmistrzem niż Z.Springerowa .