CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz rażąco naruszył prawo

Małgorzata Kaptur: 12.02.2012
Niedawno pisałam o uciążliwości firmy ROHR dla mieszkańców rejonu ulicy Gałczyńskiego, o ignorowaniu ich uwag przez władze, o wale ziemnym, który miał być na odczepne, ale i tego władza nie wyegzekwowała. Okazuje się, że  decyzja, która ma wpływ na całe osiedle jest nieważna. Tak  orzekło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. 26 stycznia SKO stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza Gminy Mosina z dnia 9.01.2007 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla firmy Anton Rohr. Przyczyną orzeczenia o nieważności jest  rażące naruszenie prawa. 

 

 

1. Decyzja została wydana bez podstawy prawnej.
2. Nieprawidłowo ustalono strony postępowania.
3. Organ wydający decyzję w ogóle nie przeprowadził oceny oddziaływania na środowisko.

ad.2
"Ponieważ sporządzono raport oddziaływania na środowisko, z którego wynika, że inwestycja bedzie oddziaływać na sąsiednie nieruchomości zatem organ wydający decyzję musiał poszerzyć krąg stron postępowania.
SKO wskazało, że zgodnie z przyjętą interpretacją przepisów k.p.a. przez Naczelny Sąd Administracyjny  za stronę postępowania w sprawie wydania  decyzji o środowiskowych


KomentarzeElzbieta do straznika
2012-03-08 15:38:18
Pytanie, dlaczego nie pokazujecie sie na ul. Gałczyńskiego wbrew zapewnieniom?. Tu kierowcy TIR-ow parkują nieraz cala dobę, tarasują przejazd i przejście mieszkańcom. Tu brak chodnika dla pieszych. A kto będzie odpowiadał jak ktoś zginie?????
mieszkanka
2012-02-14 19:27:01
Do strażnika: Cieszymy się, że Panowie jesteście gotowi przyjechac na wezwanie, ale proszę mi powiedzieć jak to możliwe, że do tej pory nie udało sie Wam wyegzekwowac zakazu? Ile wystawiliście tam mandatów? Może za mało tej waszej kontroli w tym rejonie?
Straznik do Elzbiety
2012-02-14 18:53:41
Droga Pani Elzbieto. Jezeli przeszkadzaja Pani TIR-y parkujace na zakazie wzdluz ul. Galczynskiego PROSZE DO NAS DZWONIC pod nr 501 476 312. Jezeli nas akurat nie bedzie niech Pani dzwoni na POLICJE nr 500 107 120.
Mieszkaniec
2012-02-13 15:38:29
Na blogu mosina blox Pan Artur pisze o swojej sprawie podziału działki przy ul. Strzeleckiej, która bez żadnej przyczyny była załatwiana latami odmownie przez burmistrza; cytat: ”Nie było absolutnie żadnych przeciwskazań aby projekt podziału działki, nie został podpisany. Przyjęta strategia "nie bo nie" trwała kilkadziesiąt miesięcy, ale na szczęście są takie instytucję jak SKO, które przywracają nadzieję petentom Urzędu gminy Mosina” - koniec cytatu. Tak było w przypadku p. Artura. Zupełnie inaczej niż w przypadku ROHRA – była decyzja mimo, że były przeciwwskazania – decyzja korzysta dla firmy, ze szkodą dla mieszkańców. Czy to jest przejrzyste? Jeśli nie, należy poprosić specjalistę do spraw mediów, który nam wyjaśni co i jak.
O modelu przejrzystości w teorii i praktyce
2012-02-13 13:46:51
Na stronie Fundacji Batorego można zapoznać się z wieloma komentarzami na temat korupcji. Jest też opracowanie Model Przezroczystej Gminy. Nasza gmina jest modelowym przykładem - jak pisze tubylec - dokładnie czegos odwrotnego.
Co znaczy mosińska transparentność
2012-02-13 13:28:58
Zgadzam się z tubylcem. Burmistrz sądzi, że wystarczy oznajmić maluczkim, że działa przejrzyście. Mamy słuchać i nie mądrować się, bo kto się mądruje, to może pożałować, niech tylko spróbuje taki ktoś załatwić swoją sprawę w urzędzie. Nie załatwi, będzie czekał miesiącami, a nawet latami, żeby inni zrozumieli, że z burmistrzem się nie dyskutuje, burmistrza należy słuchać. Należy sie bać i nie podskakiwać, bo burmistrz może takiego ukarać. Transparency in Mosina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tubylec
2012-02-13 13:01:23
Przejrzysta gmina Made in Green. Ja jestem jakiś głupi, nie rozumiem podstawowych słów. Np. przejrzysty. Zawsze myślałem , że przejrzysty, to prosty , bez komplikacji , racjonalny , uczciwy , zrozumiały. Tym czasem jako stary pryk dowiaduję ,się , że przejrzysty oznacza dokładnie coś odwrotnego.
Mieszkaniec
2012-02-13 11:43:31
Czy naszej gminie mamy do czynienia z przejawami korupcji? Np. decyzja dla ROHR wydana w sytuacji konfliktu interesów, dobra dla inwestora, a zła dla większości społeczeństwa Mosiny, podobnie spalarnia, nieprzejrzysty BIP, naruszenia przy zamówieniach publicznych wykazane prze RIO, wydawanie pieniędzy publicznych na ubezpieczenia zarządu gminy, wyjatkowo przychylne załatwianie wniosków bogatych np. Pyżalskiego (nawet ze zgoda na wycinanie drzew, rujnowanie krajobrazu doliny Głuszynki), a wyjątkowo nieprzychylne załatwianie wniosków zwykłych (czytaj gorszych)obywateli itp., itd. Czy mamy do czynienia z korupcją w sensie szerszym tj. etycznym w Mosinie? Czy nadal społeczeństwo da się ogłupiać Merkuriuszowi i specjalistom od mediów, którzy niezmiennie będą rozgłaszać o "sukcesach" burmistrza?
Definicja korupcji
2012-02-13 11:25:57
Transparency International podaje prostą definicję korupcji politycznej, określając ją jako nadużycie powierzonej władzy przez przywódców politycznych dla uzyskania prywatnej korzyści, celem zwiększenia swej władzy lub bogactwa; nie musi dotyczyć przekazywania pieniędzy, może przyjąć formę "handlu wpływami" lub obdarzania specjalną przychylnością, co zatruwa politykę i zagraża demokracji. Korupcja może występować w różnych formach: przekupstwo - łapownictwo; wykorzystywanie środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osobistych korzyści; płatna protekcja w obsadzaniu stanowisk; handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów; zakup zamówień, kontraktów i innych korzyści rządowych, koncesji czy decyzji sądu; uchylanie się przed obowiązkiem celnym, podatkowym czy wynikającym z innych przepisów; świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami z budżetu państwa i majątkiem, który jest dobrem publicznym; faworyzowanie, protekcja; nepotyzm, kumoterstwo; kupczenie wpływami
Elżbieta
2012-02-12 22:49:16
Uciążliwości dla mieszkańców domów nie leżących w bezpośrednimsąsiedztwie" Stora Enso" i firm spedycyjnych przekładają się nie tyle na hałas, co na natężenie ruchu pojazdów transportowych o wysokiej ładowności. Nawierzchnia ul. Gałczyńskiego jest do tego celu nieprzystosowana. Lokalizacja zakładów usługowych i produkcyjnych bez niekolidujących z osiedlami mieszkaniowymi i szkołą dróg dojazdowych jest absurdem. Przejeżdżające TIR-y powodują drgania płyt przenoszone dalej na ściany budynków mieszkalnych. Mijanie się tak dużych samochodów stanowi zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza dzieci (najkrótsza droga do szkoły z całego osiedla). Samochody nie przestrzegają ograniczeń czasu przejazdu (nasilenie w godzinach rannych pomiędzy 4.00 - 6.00 oraz po godz.22.00) oraz prędkości (znaki drogowe). Nowe znaki ograniczające wjazdy samochodów miały być ustawione w styczniu w taki sposób, aby były widoczne dla wszystkich kierowców, także tych przyjeżdżających do Mosiny pierwszy raz. Przejazdy wielkotonażowych samochodów stanowią zagrożenie dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy ul. Topolowej. Wyjeżdżające z ul.Gałczyńskiego TIR-y ograniczają widoczność na przejściu dla pieszych- dla dzieci. Są one również uciążliwe dla osób poruszających się rowerami (powszechny środek lokomocji w naszym mieście). Myślę, że do połowy roku zostanie otwarta droga przejazdowa wzdłuż torów kolejowych do "Stora Enso" , a władze gminy chociaż raz wywiążą się z obietnicy danej publicznie mieszkańcom.
sołtysowa
2012-02-12 22:12:52
I co dalej ? Jak się zakończy ta sprawa ? Czy zostaną wyciągnięte konsekwencje, a szkody naprawione ? Czy ktoś wie ?
ul. Galczynskiego
2012-02-12 21:38:51
DO WIADOMOŚCI WSZYSTKICH. TAK SAMO POSTĄPIONO Z FIRMA STORA ENSO. Pomimo istniejącego Raportu w , którym zakładano, ze firma pracująca na III zmiany będzie NEGATYWNIE oddziaływała na środowisko BURMISTRZ ZOFIA SPRINGER DZIAŁAJĄC Z PEŁNA SWIADOMOSCIA nikogo z mieszkancow nie pytała o zdanie. Podjęto kolejna decyzje z JAWNYM PODŁYM NARUSZENIEM PRAWA. MIESZKAŃCY UL. GALCZYNSKIEGO POWINNI DOMAGAĆ SIĘ ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA ZA BURDEL I HALAS W JAKIM MUSZĄ ŻYĆ DZIĘKI BURMISTRZOWEJ i radnym z jej ugrupowania (nazwiska tych radnych sa znane) Pozdrawiam
BASIA
2012-02-12 21:24:51
TO W TYCH MATACTWACH NAWET NIE POMOGŁA DRUŻYNA (małżeństwo) Ratajczaków. Co jest z ta burmistrzowa?. TO ZA CO TE PODWYŻKI DLA URZĘDNIKÓW NIEUDACZNIKÓW NIE ZNAJĄCYCH PRAWA. ZA CO?????????? RADNI POWINNI ANULOWAĆ NAGRODY I PODWYŻKI ,BO WYNAGRADZAĆ ZA GŁUPOTĘ TO SKANDAL. I co teraz kto mieszkańcom zapłaci za PIEKŁO JAKIE IM burmistrzowa zgotowała.
odwołać burmistrza
2012-02-12 21:02:38
Jej dni są policzone. Jej upadek, to tylko kwestia czasu. Jej pachołki odejdą razem z nią
kretynka
2012-02-12 19:22:08
tak może postępować tylko kretynka
ekspert
2012-02-12 19:00:28
Z tego uzasadnienia płynie jeden ważny wniosek - w sprawie firmy Kostek&Dudek. Jak burmistrz rozpocznie procedurę wydawania kolejnej decyzji własciciele wszystkich nieruchomości, na które może oddziaływać planowane przedsięwzięcie mogą brać udział w postępowaniu w charakterze strony.