CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Gmina tonie w błocie

Małgorzata Kaptur: 21.02.2012 r.

Roztopy, ulewne deszcze pokazują nam ile jest do zrobienia w gminie. Większość naszych ulic tonie w błocie. Są niestey jeszcze takie miejsca, gdzie oprócz błota i rozległych kałuż dodatkowo panują egipskie ciemności. Tak jest na ulicy Łokietka i Bolesława Śmiałego na Osiedlu Królewskim w Mosinie.


                                                                                                                ul. Jaworowa
 


ul.
Torowa


To jest ulica B.Śmiałego. Zdjęcie nadesłane przez mieszkańca ulicy - P.W.

 1/3 ulicy Bolesława Śmiałego i ulica Łokietka nie zostały oświetlone w czasie realizacji I etapu  w 2007 r. Wtedy zrealizowano Mieszka, a Śmiałego i Łokietka nie, dlatego, że  położono tam kilka lat wcześniej kable. Zrobiono to z pieniędzy zebranych przez Społeczny Komitet d.s. Uzbrojenia Osiedla. Komitet ten rozwiązano już 12 lat temu, a oświetlenia nadal brak.
Kable te nie zostały do dzisiaj przekazane na własność urzędu i ponieważ nie ma jasnej sytuacji te ulice się omija aż sytuacja się wyjaśni.

Z sytuacji na Osiedlu płynie niewesoły morał:
NIE WYCHYLAJ SIĘ!
Ci, którzy czekali aż gmina zrobi to sama, mają jasno. Ci, którzy chcieli sprawę przyspieszyć, czekają i końca tej sprawy nie widać.

Mieszkańcy krytykują też zainstalowane oświetlenie. Lampy są nie tam, gdzie pożytek byłby z nich największy.

"Mieszkańcy Królewskiego zastanawiają  się dlaczego lampa skoro już była instalowana na K.Wielkiego nie została zainstalowana na skrzyżowaniu B.Chrobrego - K.Wielkiego, tam bardziej jest potrzebna i z tym się wszyscy zgadzają. Na Kazimierza Wielkiego są blisko siebie trzy lampy, więc śmiało ta jedna jak już tam powstała mogła być 27 metrów dalej i sprawy by nie było. Jak wynika z wszystkich informacji jakie spływają do nas miała być oświetlona B.Śmiałego a tak naprawdę jest oświetlona K.Wielkiego :) o której nie ma nigdzie mowy" - tak pisze mieszkaniec ulicy Śmiałego.

Jeśli chcesz, by inni zobaczyli, jak wygląda Twoja ulica w czasie roztopów - prześlij zdjęcie na m.kaptur@wp.pl


To jest podsumowanie wyborcze - 2010


KomentarzeJeszcze o Gromadzkiej
2012-02-28 21:41:27
Dziękuję za dokładne kwoty - wynika, że Powiat wyasygnował 1150 tys. zł, Gmina 458 tys. zł, a Waligórski zainkasował pochwały za budowę drogi, że to jego zasługa, pochwały, które sam sobie głosił. O tym, że to nie z jego pieniędzy, a z naszych wspólnych, że są też inni radni, którzy podnieśli rękę na tak, o tym, że sam mieszka przy Gromadzkiej jakoś zapomniał.
Jan Marciniak
2012-02-28 21:27:50
Co do ulicy Gromadzkiej. Podaję najważniejsze informacje. W ramach inwestycji-budowa chodnika i remont nawierzchni ul. Gromadzkiej wydatkowano łącznie 1.608.293 zł, z czego Powiat Poznański wyasygnował 1.150.000 zł, a Gmina Mosina 458.293 zł. Wykonano- remont drogi - 2.059 mb, wybudowany chodnik - 1.700 mb
Do Pana Marciniaka
2012-02-27 23:29:46
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. takie informacje są niezwykle ważne, pokazują, że nie wystarczy krzyczeć to "moja zasługa", bo informacja jak było przeczy temu. Jeden głos radnego, nawet jak nazywa się Waligórski nic nie znaczy, jeżeli reszta powie "nie". Przy podejmowaniu decyzji radni jak zwykle idą na kompromis, bo nie ma takich środków, żeby starczyło na wszystko i dla wszystkich. To zrozumiałe. Zrozumiałe jest też, że o to zabiegali radni z Zawarcia i dzięki im za to. A kierowcy, którzy częściej jeżdżą nie Gromadzką, lecz na trasie Wiórek-Sasinowo muszą poczekać. taka kolej rzeczy.
Jan Marciniak
2012-02-27 20:32:43
Powiat, na remont ul. Gromadzkiej, przeznaczył 1.150.000zł. Jaka była wartość całkowita prac-w tej chwili nie wiem. Postaram się uzyskać tę informację. Będzie z niej wynikać ile gmina dołożyła z własnych środków. Ulica Gromadzka była niewątpliwie w złym stanie technicznym. Do tego przyczynił się również transport publiczny autobusowy. Zwlekać z remontem już nie można było. Ze środkami powiatowymi jest tak, że Starosta, przedstawiając Radzie Powiatu środki na inwestycje w drogach powiatowych, konsultuje wcześniej z Burmistrzami, co oni widzą w pierwszej kolejności do realizacji. W tym czasie brano pod uwagę ul. Gromadzką i drogę Wiórek-Sasinowo. Ostatecznie to drugie zadanie nie było realizowane, a środki na nie przeznaczone wsparły realizację Gromadzkiej. Nie da się ukryć, że Waldemar Waligórski zabiegał o remont drogi, jak i inni radni w kadencji 2006-2010: Marek Klemens, Marian Jabłoński, Małgorzata Twardowska, Krystyna Szczygieł-Nowak, bo tu była jednomyślność. Pozostali radni byli takiego samego zdania. Co do rozgłaszania przez niektórych, że to ich determinacja i tylko ich doprowadziła do wykonania zadania? No cóż,zwycięstwo ma wielu ojców.
KAJA
2012-02-27 14:45:11
Jedno zdjęcie pana P.W oraz komentarz pani M.Kaptur spowodowało kolejne wpisy na forum gdzie przedstawiają wszyscy poważny problem, jaki jest w Mosinie i w całej gminie brak utwardzonych dróg, chodników a nawet oświetlenia mimo 21 wieku. Szkoda, że na forum nie wypowiadają się władze gminy tylko kilku radnych, którzy są chyba w opozycji i dzięki za to, co robią. Miło by było również poznać tutaj zdanie na ten temat przewodniczącego osiedla nr 3 w tym królewskiego pana Falbierskiego w końcu to nasz przedstawiciel. Może ktoś z władz również zapozna się z tym wszystkim odwiedzając takie osiedle w złych warunkach atmosferycznych jednak nie samochodem, ale spacerkiem gdzie błoto i ciemno. Do wyborów jest jeszcze kilka lat, więc warto się przyglądać wszystkim i w następnych wyborach samorządowych lub przewodniczącego osiedla dać mandat zaufania tym, którzy faktycznie coś robią dla miasta i gminy. Może warto również na stronie miasta takie forum zrobić wówczas każdy by miał możliwości wypowiedzenia się na każdy temat nie tylko negatywnie ale i pozytywnie .
Do Pana Marciniaka
2012-02-27 10:55:31
Inwestycja na ul. Gromadzkiej - Czapury i Babki - czy to jest inwestycja w 100% Powiatu, czy Gmina też poniosła nakłady finansowe? W przekonaniu sołtysa, radnego i przewodniczącego Waligórskiego to jego osobisty sukces - a jak jest w rzeczywistości? Czyja to zasługa i czy zasługa, czy może wykonanie obowiązku?
tubylec
2012-02-27 10:29:10
Panie Zbyszku, mowiliśmy obaj dokładnie o tym samym. Dokładnym, logicznym i spójnym planie. A do Pani Małgosi i Pana Jana. Żeby ocenić postęp budowy dróg w Mosinie, niestety należy zestawić nowe drogi z tymi , które powstają na nowych osiedlach jako nieutwardzone. Przez ostatnie 5 lat dynamiczny rozwój nowych uliczek głównie błoto i wertepy ) . Jako przykład : os. Królewskie, teren obok TBS-ów, osiedle Olimpijczyków, teren na końcu Krosna ( blisko żwirowni ), Krosno obok drużyny, tereny k/ ul. Gałczyńskiego i pewnie kilka innych . Może być niestety tak, że nowe drogi nieutwardzone powstają w podobnym tempie jak utwardzone. Czyli niestety drepczemy w miejscu ( analogicznie jak poziom życia w Polsce i UE, wg ministerstwa osiągniemy w 2025 poziom UE ( nikt nie mówi, że powodem będzie nie rozwój, a fakt, że oni hamują szybciej niż my :)) . A tabliczka , to propaganda , że przypomnę badania zadowolenia mieszkańców gminy .... 376 nowych miejsc w przedszkolach ..... a, że tak zapytam ile z tych miejsc to publiczne, a ile jest efektem przedsiębiorczości ludzi ? 435 nowych miejsc postojowych ... a przybyło pojazdów ? ???? itd. Na tym polega statystyka, sucha liczba, bez odniesienia do czegokolwiek. W myśl tej tablicy można tez dopisać ( przyjmując jako kryterium sumę wynagrodzeń burmistrzów : Najbardziej wartościowy burmistrz , itd. itd. Jedno wielkie przegięcie.
Jan Marciniak
2012-02-27 07:44:26
Cała przyjemność po mojej stronie, Małgosiu. Mimo wszystko myślę, że coś mogło mi umknąć, choćby(przypomniałem sobie po dokonaniu ostatniego wpisu) wykonanie nowej nakładki przez Powiat na drodze powiatowej od przejazdu kolejowego w Drużynie do granicy gminy w Pecnej. Jeżeli ktoś jeszcze posiada uzupełniającą wiedzę, będzie miło jak się z nią podzieli. Tak na marginesie, trzeba będzie wystąpić do Burmistrza o potwierdzenie danych zawartych na w/w banerku wyborczym.
Małgorzata Kaptur
2012-02-26 23:02:44
Dzięki za pomoc. Jesteś prawdziwą kopalnią wiedzy. Miłego tygodnia Ci życzę i wszystkim naszym czytelnikom również.
Jan Marciniak
2012-02-26 22:52:46
Kadencja 2010-2014. Jak do tej pory oddano do użytku: Strzelecką, Leśną, Reja, Wysoką, część Wodnej, Gromadzką w Czapurach i kontynuacja w Babkach(inwestycja Powiatu), Jodłową w Czapurach, Kościelną w Rogalinku, nakładka ul. Kolejowa i Mostowa w Mosinie Podsumujmy zatem: kadencja 2003-2006- prace drogowe zakończono na 13 ulicach(drogach); kadencja 2006-2010 – prace drogowe zakończono na 14 ulicach(drogach); kadencja 2010-2014 – prace drogowe zakończono na 10. W okresie od 2003 do 2012 Ilość ulic, które zbudowano od podstaw – 19 ulic.
Zbyszek
2012-02-26 22:33:00
Mieszkam na Nowych Krosnach a tam jak wiadomo tylko ulica Śremska jest utwardzona. Reszta ulic to tragedia.
Jan Marciniak
2012-02-26 22:31:34
Kadencja 2006-2010 : Czarnieckiego, Powstańców Wlkp, Orzeszkowej, Konopnickiej, Rzeczypospolitej Mosińskiej, II etap Targowej(od Sowińskiego do Skrajnej), Dworcowa, Krasickiego. Po zerwaniu tej nieszczęsnej geokraty, założono asfalt w Piotrowskiej w Daszewicach, Boczna w Krośnie. Nakładki asfaltowe: Szeroka w Mieczewie, Główna w Pecnej, Mostowa w Mosinie, parking na Pl. 20 Października. I znów, wymieńmy zamieszkałe ulice które były utwardzono od podstaw: Czarnieckiego, Powstańców Wlkp, Konopnickiej, Rzeczypospolitej Mosińskiej, II etap Targowej, Krasickiego, Piotrowska w Daszewicach, Boczna w Krośnie.
Jan Marciniak
2012-02-26 22:21:08
Przychodzę w sukurs Małgorzacie. Na banerze wyborczym możemy przeczytać kiełbaskę wyborczą-19 km dróg. Małgorzata natomiast dodaje, opierając się na źródle kłamstwa -„Merkuriuszu Mosińskim”, że zbudowano(utwardzono) 23 ulice. Pozwoliłem sobie przejrzeć sprawozdania z budżetów od 2003 do 2010, a więc okres obecnej Burmistrz. Przybliżmy zatem: kadencja 2003-2006. Mickiewicza, Kilińskiego(odcinek od Mickiewicza do Szosy Poznańskiej), Kołłątaja, Poniatowskiego. Drobny komentarz, ulice te były zaasfaltowane w 2003r po wcześniejszej, realizowanej przez Burmistrza Kałuzińskiego, budowie kanalizacji. Na ten zakres środki zostały zarezerwowane w budżecie przez niego i ówczesną Radę. Dalej, położono nakładkę na Pożegowskiej, a na Wiejskiej wymieniono asfalt na kostkę pozbruk- to wynik wcześniejszych robót kanalizacyjnych. Dalej, I etap Targowej(od przejazdu PKP do Sowińskiego), 25 Stycznia, dokończenie utwardzenia ul. Szkolnej w Pecnej, Daszewice-założono tzw. geokratę w Piotrowskiej i Szkolnej. Wydano prawie 800 tys. Skompromitowaną technologię utwardzenia dróg zerwano kilka lat później, nakładka w ul. Śremskiej –od przejazdu PKP do granic miasta, z tym, że inwestycję w dużym procencie pokrył Powiat, gdyż to droga powiatowa, droga przemysłowa do terenów po byłej SFM)od Śremskiej do bram Zakładu). Podsumowując kadencję 2003-2006 wymieńmy z tego wykazu ulice zamieszkałe przez ludzi gdzie zbudowano ulicę od podstaw, krótko mówiąc gdzie wcześniej utwardzenia nie było: Poniatowskiego, Kołłątaja 25 Stycznia, II etap Szkolnej w Pecnej. Tutaj Piotrowskiej i Szkolnej w Daszewicach nie wymieniam, bo zastosowana technologia to granda w biały dzień, nadająca się do prokuratora. A więc w kadencji 2003-2006 raptem zbudowano nowe 4 ulice. W kolejnym wątku napiszę o kadencji 2006-2010.
Małgorzata Kaptur
2012-02-26 17:48:50
Pozdrawiam mieszkańca ul. Torowej :-) Ulice zbudowane w latach 2006-2010 Mosina: Dworcowa, Czarnieckiego, Konopnickiej, Krasickiego, Leśna -I etap, Orzeszkowej, Targowa, Powstańców Wielkopolskich, Strzelecka, Wodna, nakładka - Śremska, Mostowa, Pl. 20.Października. Babki: ul. Gromadzka, Czapury, Gromadzka, Daszewice-Piotrkowska, Krosno - Boczna, Mieczewo - Szeroka I etap, Pecna - Szkolna. Jakoś nie doliczyłam się 23 - być może doliczono tu też te projektowane. http://www.mosina.pl/asp/pliki/000aktualnosci__2010/merkuriusz_listopad_2010_net.pdf strona 8.
sołtysowa
2012-02-26 12:10:36
Z pewną dozą nieśmiałości pragnę zwrócić uwagę, że Gmina Mosina to nie tylko samo miasto, ale liczne wsie. Mieszkańcy nie mają problemu z zaniżonym chodnikiem, bo w wielu miejscach ich nie ma. Problem dróg przedstawiony na wyżej załączonych fotografiach jest normą na gminnych wsiach.
Mieszkaniec ul. Torowej
2012-02-26 10:09:59
Poprzednia kadencja to 2006 - 2010. Jestem ciekaw jakie 23 ulice zbudowano o łacznej długości 19 km. Czy mogłaby Pani przedstawić taki wykaz?
Małgorzata Kaptur
2012-02-26 00:10:41
Warto przyglądać się, jak to robią inni, choćby sąsiednie Puszczykowo. W ciągu poprzedniej kadencji (2006-2008) w całej gminie Mosina, której potrzeby są w tym zakresie ogromne, zbudowano zaledwie 23 ulice o łącznej długości 19 km. W tym samym okresie w Puszczykowie zbudowano 31 ulic, o długości 12 km przy budżecie niższym o połowę. http://www.puszczykowo.pl/images/echo/2010/echo_11_2010.pdf (str 14-15)
P.W
2012-02-25 23:11:24
Panie Zbyszku pochodzę z Puszczykowa więc to nie jest pantoflowa poczta.Proszę sprawdzić Poznańską i kilka ulic bocznych z ryneczkiem.Górne Puszczykowo ulice Gołębia,Wrzosowa ,wyremontowana Czarneckigo z chodnikami .Proszę sprawdzić również inne dzielnice Puszczykowa i nie są to odcinki 100 metrowe.Wiele z tych ulic było robione już przez obecnego burmistrza, czyli jednak można. Ślicznie napisała pani M.K „W Mosinie są niestety jeszcze takie miejsca, gdzie oprócz błota i rozległych kałuż dodatkowo panują egipskie ciemności. Tak jest na ulicy Łokietka i Bolesława Śmiałego na Osiedlu Królewskim w Mosinie. Szkoda, że nie wiemy, z jakiej ulicy pan pochodzi i jaki tam jest problem od 60 lat.
Zbyszek
2012-02-25 21:22:42
Do tubylca. Nic nie zrozumiałeś. Myślę konieczności powstania wieloletniego planu, w którym każdy będzie mógł znaleźć a nie pokątnie załatwić „swój własny interes”. Obecnie krzyczą i próbują załatwiać swoje sprawy ci, którzy muszą się jeszcze dużo uczyć, przede wszystkim logiki myślenia i cierpliwości.
Zbyszek
2012-02-25 21:13:05
Do P.W. Gmina Puszczykowo jest miastem, gdzie wybudowanie 100 metrów ulicy załatwi problem minimum ogólnie 8 posesji. W Gminie Mosina jest inna sytuacja, bo i odległości spore. I jeszcze jedno poprzednia Pani Burmistrza Puszczykowa tak zadłużyła miasto, że obecny burmistrz chyba zrobi bardzo mało lub nic. Warto sprawdzić tą informację, bo pochodzi z pantoflowej poczty.
Małgorzata Kaptur
2012-02-25 16:42:22
Pan Falbierski złożył wniosek w sprawie Torowej, Akacjowej i Jesionowej. Mówił, że skoro wiadomo że w ciągle tych samych miejscach zbiera się woda odpowiednie służby powinny systemowo reagować, a nie czekać na zgłoszenia za każdym razem, kiedy jest większy opad deszczu, czy rozptopy.
Mieszkaniec ul. Torowej
2012-02-25 14:39:11
A co na to radny - mieszkaniec Torowej, dwojga imion Falbierski? Czy w tej sprawie zabiera głos na Radzie i Komisjach? Przecież miał być MENAGER.
tubylec
2012-02-25 14:28:18
Szanowny Panie Zbyszku, niestety kierowanie się czasem oczekiwania na drogę jest zupełnym nieporozumieniem. Pozwolę sobie przytoczyć konkretny przykład, mianowicie osiedle TBS, Olszynka i Miodowe ( nie mieszkam tam ). Naturalne jest, że droga do miejsca gdzie mieszka ok. 2000 ludzi musiała powstać priorytetowo. Trudno sobie wyobrazić taką masę ludzi w błocie. Niestety to pragmatyzm. Mieszkaniec mniejszej drogi, gdzieś na uboczu, będzie musiał poczekać. I tego właśnie brakuje, planu i logiki w działaniu. Rozumiem, że chce Pan mieć chodnik i twardą ulicę, ale z całym dla Pana szacunkiem przedstawił Pan punkt widzenia dokładnie taki jaki Pan obśmiał ( czyli własny czubek nosa ). I żeby było jasne, życzę Panu drogi, choć nie wiem gdzie Pan mieszka, niech Pan jednak spróbuje pomyśleć o kolejności ulic racjonalnie, nie przez pryzmat własnego ja , czy lat , które Pan czeka. A , że gmina ma nas gdzieś , no cóż. Wielokrotnie poruszano problem komunikacji z mieszkańcami. Jesteśmy my , mali i ONI , przez duże O. Będą wybory, proszę nie być biernym , zachęcić sąsiadów do wyborów, uświadomić i nakłonić do zmian. Tylko tak .
Uczestnik dróg gminnych
2012-02-25 11:04:36
Z moich obserwacji wynika, że drogi nie są robione według planu, którego się domagamy, lecz w zależności od tego, kto na takiej, czy innej ulicy mieszka. Popierasz - ulica będzie, jesteś "krzykaczem" - będziesz czekał 60 lat. To sie nazywa ręczne sterowanie ludźmi, żeby wiedzieli, że będą ukarani, jak odważą się krytykowac władzę. To jest "plan" na budowę dróg w naszej gminie.
P.W
2012-02-25 10:05:54
Zgadzam się z panem Zbyszkiem, co do powstania wieloletniego planu budowy ulic. Wówczas taki plan daje sygnał dla obecnych jak i nowych mieszkańców, na co mogą liczyć, na co nie w gminie mieście. Jestem nowym mieszkańcem miasta i bym się nie nazywał krzykaczem a tym bardziej nie działam we własnym interesie tylko mieszkańców ulicy i nic poza kolejnością nie chcemy uzyskać tylko przedstawiamy problemy mieszkańców naszej miejscowości. Jeżeli gmina,miasto nie będzie robić nic w tym kierunku młodzi ludzie będą uciekać a tym bardziej nikt nie będzie chciał prowadzić tutaj działalności gospodarczej.Jeżeli na takiej ulicy gdzie nie ma chodników,oświetlenia,drogi itp a jest tylko błoto ktoś będzie chciał mieć sklepik,solarium,gabinet lekarski czy też coś podobnego to szanse na taką działalność marne, bo nikt w kaloszach tam nie pójdzie po ciemnej,zabłoconej ulicy. Proszę zobaczyć Puszczykowo ile ulic zrobili w ostatnim czasie utwardzonych i nadal coś tam robią a mieszkańców jak i działalności gospodarczej jest mniej .Zgadzam się również, co do finansów zawsze będzie mało jednak dobrze jest władze mobilizować do działania do starania się o dofinansowania jak i szybkie interwnecje jak ulica zalana. Zgadzam się również z Kają gdyż sam jestem z tego osiedla i mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać 60 lat tak jak pan za utwardzoną drogą gdyż wówczas wnuki się doczekają a nie ja .
Zbyszek
2012-02-24 22:27:51
Od ponad 60 lat mieszkam przy ulicy gruntowej na osiedlu, które powstało w okresie międzywojennym przy drogach gruntowych. Śnieg po kolana, kałuże czy piasek w oknach do po przejechaniu każdego „sportowego malucha z Kubicą w środku” w tych miejscach to codzienność. Przez wiele lat cierpliwie znoszę te uciążliwości cierpliwie czekając na dzień, w którym i mi przypadnie zaszczyt zamieszkiwania przy utwardzonej drodze w chodnikami. I przez ten pryzmat rozumiem skargi mieszkańców naszej gminy na błoto na ulicach. Z powodu ograniczonych środków finansowych wszystkich dróg nie można wybudować w ciągu jednej lub dwóch kadencji, dlatego uważam, że powinien powstać wieloletni plan budowy ulic, tak by każdy mieszkaniec mógł wiedzieć za ile lat i jego ulica będzie utwardzona. Byłby to również sygnał dla wszystkich chętnych budowania domów na podzielonych na działki polach, że dopiero ich dzieci będą mogły liczyć na powstanie ulic z prawdziwego zdarzenia. Takie są realia finansowe i nikt, niezależnie od politycznej opcji tego nie zmieni. Niestety, wśród nowych mieszkańców naszej gminy jest najwięcej krzykaczy, którzy działając tylko we własnym interesie, poza kolejnością chcą uzyskać to, na co my wieloletni mieszkańcy czekamy od lat.
Kaja
2012-02-24 11:28:20
Od prawie 12 lat mieszkam na Osiedlu Królewskim. Wybraliśmy to miejsce gdyż wydawało nam się, że będzie to normalna dzielnica, jakich wiele powstaje w każdej miejscowości ładnych zadbanych z domami jednorodzinnymi i cała infrastrukturą.Efekty po 12 latach widać na zdjęciu które przedstawia ul.B. Śmiałego. Brak koszy na śmieci, chodników, utwardzonych ulic, fragmentami oświetlenia jak i dziwna numeracja budynków względem nazw ulic. Na działkach o powierzchni 550 metrów powstają budynki nie jednorodzinne, ale w zabudowie bliźniaczej, co powoduje, że ze zamiast np. 10 rodzin mieszka 20 a tym samym zwiększa się ruch samochodowy. Drogi rozjechane błoto prawie na całej szerokości a tym bardziej na skrzyżowaniach ulic. Dzieci przechodzą jak przez poligon wojskowy idąc do szkoły to samo dotyczy matek z dziećmi na spacerach, udających się na zakupy czy nawet do sąsiadów na kawę. Jeżeli bym miała teraz wybierać lokalizację na budowę domu to nigdy nie w Mosinie z takich powodów jak ciężki dojazd w godzinach szczytu od strony Poznania, błoto na ulicach osiedlowych jak na królewskim i władza, która chyba nie widzi problemu że gmina tonie w błocie a powstają obok kolejne osiedla .
Uczestnik dróg mosińskich
2012-02-23 14:51:05
Tak się dzieje, jak strategia rozwoju Gminy jest tylko "na papierze", a rzeczywistość to brak strategii, czy może strategia dla tych co mają kasę - mogą budować gdzie chcą, jeździć tirami po miastach i wsiach. Mieszkańcy się dowiedzą, że nie można odmówić, a kasy na drogi brak.
mieszkaniec bolesławca
2012-02-23 13:57:02
Proszę podjechać do Bolesławca i zobaczyć w jakim stanie jest droga - jeżeli te bagno drogą można nazwać i tak jest od 2 lat a interwencji władz w tej sprawie nie ma 40 tonowe tiry jezdzą dalej i naszą jedyną drogę do domów rujnują
tubylec
2012-02-22 12:51:27
Optymizm :) 2050 ...
Nowe Krosno
2012-02-22 12:20:42
Trudno zrobić dobre zdjęcie ulic na Os. Nowe Krosno po powrocie z pracy-już jest ciemno. Widok ul. B.Śmiałego uwieczniony na zdjęciu(powyżej) idealnie obrazuje jak wyglądają pozostałe, wszystkie gruntowe ulice w Mosinie. Na wsiach jest jeszcze gorzej. Burmistrz proponuje, a Rada przyjmuje nowe plany przestrzenne do realizacji. Z planów wynikają drogi, których przybywa w tempie geometrycznym. Do utwardzenia jest na terenie całej gminy kilkaset "starych" ulic, a gdzie "nowe" wynikające z planów uchwalanych w ostatnich 10 latach. "Tempo" budowy ulic przyjęte przez Burmistrza, jak do tej pory, jest iście ekspresowe. Przyjdzie nam, a właściwie nie nam, może naszym prawnukom, gdzieś ok. 2050 roku doczekać się ich pełnego utwardzenia.
tubylec
2012-02-22 08:45:32
Nazwa "królewskie " oddaje w pełni dlaczego mamy błoto i ciemności. W Polsce kiedy panowali jeszcze królowie:)na drogach( czyt. traktach ) zalegało właśnie błoto , a drogę oświetlały gwiazdy lub pochodnie:). Trzeba oddać, że autor nazwy " królewskie " miał skurczybyk wyobraźnię :)