CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

To nie jest Głuszynka, to jest Kopel!

Małgorzata Kaptur: 17.04.2012
Na rzeczkę, która w Czapurach wpada do Warty mówi się u nas w gminie Głuszynka. Taka nazwa występuje np. w projekcie ostatniej uchwały dot. MPZP dla części Czapur. Tak naprawdę rzeczka płynąca przez Czapury to Kopel ( Kopla). Głuszynka wpływa do Kopla w Kamionkach, więc przez naszą gminę płynie już Kopel.

" Przy północnej części wsi Kamionki łączą się Głuszynka i Kopel. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych oraz Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW ustaliły, że odcinek ujściowy do Warty nazywany będzie Kopel a nie Głuszynka – tj. Kopel uchodzi do Warty, a Głuszynka do Kopla" - tyle Wikipedia  więcej: TUTAJ

Nazwą rzeki zainteresowałam się z powodu wydarzenia, które miało miejsce w czasie ostatniego weekendu. Był to I Kórnicki Spływ Kajakowy.

37-kilometrowa trasa była podzielona  na dwa odcinki. Uczestnicy wystartowali w Biernatkach koło Bnina. Popłynęli przez Jezioro Kórnickie, Skrzynki Duże, Skrzynki Małe i dalej rzeką Głuszynką. Potem przedarli się przez gęsto zatrzcinione tereny zarośniętego jeziora w Borówcu a następnie malowniczo podążyli meandrującą rzeką Głuszynką. W okolicy Kamionek zatrzymali się na nocleg.

Drugi dzień spływu to odcinek od Kamionek przez Daszewice, Głuszynę do Czapur do ujścia Kopla do Warty a następnie  Wartą do samego Poznania.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć, bo to przecież bliska okolica i dobrze wiedzieć co w trawie piszczy.

Więcej o spływie

zdjęcia ze spływu TUTAJ

sprawozdanie TUTAJ

 


KomentarzeGEOGRAF
2013-02-09 23:35:02
Kopel to była niemiecka nazwa... i jest powielana z uwagi na błąd na mapie... Dziś nazywa się Kopla i to Kopla wpada do Głuszynki koło Kamionek... Głuszynka płynie dalej przez Głuszynę...
Rzeczywistość skrzeczy
2012-05-05 18:53:07
Nam mieszkańcom osiedla sie wydawało, że ta rzeczka jest atrakcją tego miejsca, ale dla dewelopera to jest przeszkoda, kórą chce pokonać. On ma tą przyrodę w nosie.
Henryk
2012-05-04 22:52:58
Pobudziła mnie Pani - Małgosiu do komentarza. Kiedyś planowano w dolinie rzeczki Głuszynki ( między Czapurami a Babkami ) stworzenie parku krajobrazowego - plany były nawet takie , że miał być utworzony zbiornik retencyjny /Wikipedia/ . Skończyły się marzenia-mamy "pięknie" zagospodarowany krajobraz przez dewelopera p. Pyrzalskiego wspólnie z p. Burmistrz. " Pękne osiedle" w stylu tzw "streets" jakie budowano w Anglii w XIX w. Nikt tam już nie chce teraz mieszkać. A jakie roboty ziemne - całkiem nowe ukształtowanie krajobrazu rzeczki Głuszynki. Pan Pyrzalski ma swoje wyobrażenia o pięknym krajobrazie, my mamy całkiem inne - tylko dlaczego to właśnie p. Pyrzalski ma kształtować nasze gusta i naszą wrażliwość na piękno natury?. Nie zgadzam się z tym . I uprzejmie proszę : p. Burmistrz i Panie Pyrzalski - nie idżcie tą drogą bo zaprowadzi Was na manowce. Niestety roboty ziemne przeprowadzono i nadal się prowadzi, ciekawe co też na tych nowych powierzchniach powstanie? Zakładam sie: nowe domy szeregowe "unowocześniające Czapury" jak to rekomenduje Pan Przew. Rady i sołtys z Czapur .
Małgorzata Kaptur
2012-05-04 22:31:14
Jak widać zdania uczonych są podzielone ;-)
Henryk
2012-05-04 22:17:34
Niestety - to Kopla wpada do Głuszynki w okolicach Kamionek. Głuszynka wypływa z jezior kórnickich i zabiera po drodze Kopel, która jest mniejszą rzeczka i dopływem Głuszynki.