CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Rewolucja śmieciowa

Małgorzata Kaptur: 30.04.2012 r.
Najciekawszym punktem sesji była  inf. o gospodarce odpadami. Jak wiadomo czekają nas w tym obszarze duże zmiany. Opowiedział o tym zaproszony gość - Burmistrz Gminy Czempiń - p. Dorota Pilarska-Lew, która jest prezesem Międzygminnego Związku "Selekt", który od przyszłego roku zajmie się odpadami wytwarzanymi przez naszych mieszkańców.

Od lipca 2013 r. każdy mieszkaniec będzie musiał płacic podatek śmieciowy. W ramach tej opłaty wyłoniona w przetargu firma zabierze wszystkie nasze śmieci i przetransportuje je do Piotrowa I w gminie Czempiń. Tam w nowoczesnym zakładzie nasze śmieci zostaną wysegregowane tak, by odzyskać wszystko, co nadaje się do recyklingu. 65% śmieci nie trafi zatem na tradycyjne wysypisko, tylko zostanie przetworzone w zakładach na terenie kraju.
Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT może przerobić 165 tys. ton odpadów rocznie.
W tej chwili do Związku nalezy 17 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Komorniki, Gmina Kościan, Miasto Kościan, Miasto Luboń, Mosina, Miasto Puszczykowo, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo i Zbąszyń.
Łącznie 17 gmin, 228 500 mieszkańców.
Wkrótce przystąpi kolejnych 7 gmin: Rokietnica, Tarnowo Podgórne, Kaźmierz, Opalenica, Przemęt, Wolsztyn i Siedlec.

Póki co nie wiadomo jaka będzie wysokość naliczanego przez gminę podatku śmieciowego.
Nadal będzie można segregować śmieci.
Mieszkańcy, którzy będą prowadzić selektywną zbiórkę śmieci będą płacić mniej. Sposób segregowania będzie kontrolowany. Jeśli ktoś będzie segregował śmieci niewłaściwie, gmina zostanie powaiadomiona i  tej osobie zostanie naliczona wyższa opłata.
Na worki będą naklejane kody paskowe - to umożliwi wychwycenie osób niewłaściwie segregujących śmieci.


 10 lat temu pojawiła się koncepcja  powstania zakładu recyklingu na terenie gminy Czempiń.  Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała gminie Czempin grunt o powierzchni 18 ha z przeznaczeniem na cel związany z gospodarką odpadami. 
Wstępny projekt zakładał, że zakład, który powstanie w Piotrowie będzie obsługiwał około 26 gmin.
20 maja 2008 roku, nastąpiło uroczyste podpisanie umów o wieloletniej współpracy pomiędzy Związkiem Międzygminnym"Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT’’ w Czempiniu, a TEW Entsorgung GmbH Co. KG. - spółką zarządzającą Grupą Tönsmeier w Polsce i na Litwie.

W lipcu 2011 nastąpiło zakończenie budowy i rozruch technologiczny Zakładu CZO SELEKT Piotrowo Pierwsze.
Koszt wybudowania zakładu to 40 mln złotych. Gminy będące członkiem Związku nie dawały pieniędzy na tę inwestycję.
Rocznie gmina wnosi do Związku opłatę w wysokości 1 zł od mieszkańca.


Komentarze