CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

SKATEPARK w Mosinie

Tekst ze strony http://www.facebook.com/#!/skatepark.mosina
Na pewno słowo skatepark obiło się już o uszy wielu mieszkańcom naszego miasta. Jest to plac z przeszkodami przeznaczony do jazdy na różnego typu rowerach np. bmx czy mtb, na deskorolkach, czy też rolkach itp. Jest to miejsce, o które mieszkańcy - szczególnie ta młodsza ich część, starają się już od prawie dziesięciu lat.

Z pewnością słyszeliśmy to stwierdzenie wiele razy. Czasami w pytaniach, w stwierdzeniach zaskakujących nas, czy też w błaganiach, prośbach.

Może na wstępie zadajmy sobie pytanie: Gdzie ma się podziać młodzież z Mosiny i okolic? Gdzie mają się spotykać i wykorzystywać swoją młodzieńczą energię? Gdzie mogą się rozwijać względem swoich pasji? Czy mają być to ulice? Bary? A może opuszczone budynki?
Oczywiście, że powstają miejsca dla pewnej grupy młodych ludzi. Jak możemy zauważyć, powstało wiele pięknych boisk na terenie Mosiny i okolicznych miejscowości. Ale czy wszyscy młodzi ludzie to zapaleni piłkarze, koszykarze czy lekkoatleci?
Moim zdaniem - nie. Na pewno od kilku lat mogli państwo zauważyć w Mosinie ludzi uprawiających sporty wyczynowe. Grupę młodzieży, która uprawia wyczynową jazdę na rowerach, deskorolkach, rolkach bądź ćwiczy le parkur (akrobatyka, z wykorzystywaniem miejskich przeszkód) - nie w liczbie 5, 10 ani 30 osób. Jest to dużo większa grupa.

Bardzo często są oni przepędzani z miejsc gdzie chcą rozwijać swoje umiejętności i dążyć do realizacji swoich marzeń. Coraz częściej można zauważyć, że ludzie odbierają te akrobacje z podziwem. Lecz nadal wielu aż gotuje się ze złości na ich widok. W społeczeństwie utarło się stwierdzenie, że: "Ci ludzie to wandale, niszczą wszystko co tylko znajdzie się w zasięgu ich rąk." Jest to bardzo krzywdzące i dyskryminujące dla tych młodych. Oni chcą coś w życiu osiągnąć przez pasję. Tak samo jak młodzież, która gra na boisku w piłkę nożną. Czy oni są tak negatywnie odbierani? Sądzę, że nie. Może dlatego, że nie zawadzają ludziom. Pytanie: dlaczego? Może dlatego, że oni na teranie naszego miasta i gminy mają wiele miejsc by ćwiczyć.

Od wielu lat tutejsza młodzież radziła sobie na swój sposób z brakiem miejsca do jeżdżenia. Warto tutaj wspomnieć peron w Mosinie, na którym mogliśmy zobaczyć wiele razy młodych ludzi oddanych swojej pasji. Przewinęło się tam wiele własnoręcznie wykonanych przeszkód i wiele osób jeżdżących. Zdarzało się, że na to miejsce przyjeżdżali pasjonaci z innych miejscowości. Jedne z pierwszych przeszkód do jeżdżenia mogliśmy zauważyć na terenie Gimnazjum nr. 2. Kolejnym miejscem wartym wspomnienia jest Barwa. Również tam było mnóstwo przeszkód, które wiele razy były niszczone przez nieznane osoby. Młodzi nigdy się nie poddawali, i przeszkody zawsze były odnawiane. Na początku tegorocznych wakacji mogliśmy zauważyć sporą część ludzi, która pożytkowała swoją energię na dwóch boxach, które były postawione na promenadzie przy kanale. Niestety obydwie przeszkody przeszkadzały pewnej grupie mężczyzn, którzy podjechali samochodami i wrzucili je do kanału. Jeden box został wyłowiony, zaś drugi dopłynął aż do wodociągów. Był bardzo ciężki i nie było możliwości by go wyciągnąć. Warto zaznaczyć, że wszystkie drewniane przeszkody, jak i poręcze, które młodzież budowała, były ich własną inicjatywą, za którą zawsze ponosili niemałe koszty. Poświęcali oni wiele godzin na budowanie.
Aktualnie wszystkich jeżdżących możemy zauważyć szczególnie przy pomniku Eleganta z Mosiny, na terenie parkingu pomiędzy MOK, a Gospodarczym Bankiem Spółdzielczym, przy szkołach podstawowych i gimnazjalnych, targowisku i w wielu innych miejscach. Co roku słyszymy, że za rok powstanie skatepark. Takich za rok minęło już prawie dziesięć.
 
Czy naprawdę Władze miasta są aż tak bardzo zaślepione na potrzeby młodych ludzi?
Dlaczego od zawsze młodzież, uprawiająca z pozoru nietypowy sport, i ich potrzeby są na drugim planie?
Podobno prace nad skateparkiem trwają (słychać o tym od kilku lat). Projekt parku niby jest. Co prawda zmniejszył się o połowę, odkąd zaczęły się prace nad nim, ale bądźmy dobrej myśli. Plac taki powinien być postawiony raz, a dobrze. Mały park będzie tylko odklepaniem roboty władz miejskich, poczym stwierdzą, że postawili skatepark. Skatepark jest miejscem, które może stać się wielką reklamą dla miasta Mosina. Na skateparkach w innych zakątkach Polski, odbywają się bardzo często zawody, koncerty, jamy itp. Dlatego park powinien być jak najbardziej okazały, przez co zawody, czy koncerty byłyby organizowane na dużo większą skalę. Byłaby to naprawdę olbrzymia reklama dla Mosiny. Może kiedyś zobaczymy Mistrzostwa Polski w Mosinie? Kto wie... wszystko w rękach władz miasta, jak i sponsorów.
Dla przykładu, na stronie www.the-eNC.pl możemy zobaczyć, stworzony niedawno przez młodych Mosiniaków i ich znajomych, film BMXowy.

To nie jest wandalizm, to jest pasja jak każda inna. Równie wartościowa, wcale nie gorsza
Naprawdę tytułowy skatepark w Mosinie jest potrzebny. Miejmy nadzieję, że kolejny artykuł młodych do gazet lokalnych będzie relacją z otwarcia skateparku i podziękowaniem za niego.

W 2009 r. za 25 tys. zł został opracowany projekt. Całe zadanie zostało wycenione na 1 020 000 zł. Na 2013 r. jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym przewidziane 400 tys. zł, na 2014 r. - 445 tys. a na 2015 - 150 tys.
 


więcej o skateparkach Rodzaje-Skateparkow,
istniejące skateparki w Polsce TUTAJ


KomentarzeSkejt
2014-07-24 09:06:43
Proponuje skate park przy nowo powstajacej świetlicy wiejskiej w Krośnie, zamiast kolejnego boiska do piłki nożnej wybudujcie tam skate park. Jest mega dużo młodzieży, która tam mieszka i chciałaby mieć miejsce dla deski, rolek.
Moskit
2012-05-04 10:49:53
Tyle się mówi, o naśladowaniu „zachodu” ale zamiast wejść w dialog z małymi ludźmi i wspólnie działać w kierunku rozwoju pasji młodzieży spotykamy się z blokowaniem pomysłów i tłumaczeniem - "bo to niebezpieczne". Gdyby zawsze reagować w ten sposób na niszowe i niebezpieczne sporty, bylibyśmy ubożsi w wielu znanych sportowców. Rajdy samochodowe, żużel czy skoki narciarskie, które przez pewien czas oglądał każdy Polak. Wymieniać można bez końca. Budować powinniśmy różnego rodzaju infrastrukturę, taką dla „mas” i taką dla troszkę węższego grona. Boiska dla popularnej piłki nożnej już mamy, może teraz powinien przyjść czas na coś nowego? Samorządowym władzom należy życzyć większej wyobraźni, by tworzyła młodzieży możliwość rozwijania się w różnych kierunkach.
Deskarz DO NICKU "KK"
2012-05-02 17:07:19
A myslisz ze MY czyli skejci zostawiamy tam bałagan po papierosach czy piwach ? Moze jeszcze powiedz ze widziales ze to co MY zbudowalismy to tez MY zniszczylismy. Tak sie sklada ze tam siadaja sobie penerki i innej masci prostaki, ktorym nie mozna sie stawic - "to nasze miejsce przez Nas wybudowane, idzcie stad bo chcemy jezdzic" bo w odwecie jest sp...... albo inne slowa/czyny. Tak wiec prosze, nie posadzaj jak nie wiesz -.-'
Deskarz
2012-05-02 17:04:22
Witam. Fajnie ze temat zostal poruszony, ale nie rozuzmiem dlaczego wszystko dzieje sie przez internet a nie mozna pogrozmawiac " w cztery oczy" ?. Jestem za orlikami i nie mam nic do tego, ale chcialbym zebysmy mieli tez skatepark. To tak jakby pilkarze z Mosiny wyjezdzali do LESZNA/POZNANIA/WROCLAWIA/WARSZAWY czy gdzie indziej zeby pokopac pilke caly dzien i wrocic a potem kopac ja na ulicy ... No badzmy troche sprawiedliwi tak...
Młodzież
2012-05-02 12:49:30
Tubylec ma rację. Dawid, najlepiej nie komentuj wcale, bo daleko nie zajdziemy z takimi komentarzami.
Papierzak
2012-05-01 23:11:15
Trzeba zmienić zarząd...! Świeżej krwi w urzędzie potrzeba, takiej która zrozumie młodych. Pozdrawiam Weźcie to pod uwagę w następnych wyborach :D
tubylec
2012-05-01 20:02:50
Jak mówiłem , każda pasja jest lepsza od bezczynności. I skateparku Wam życzę. Natomiast jabola nie rozumiem, najpierw piszesz, że skatepark ma być z prawdziwego zdarzenia, nie badziewie ( Stęszew ), a później , że jak mają dzieciaki w wieku 14-17 lat dojechać ... Jak na dłoni widać , że skateparki muszą być różne i możliwie gęsto, żeby właśnie dzieciaki miały je pod nosem. Mosina ma większe potrzeby niż skatepark, co oczywiście nie oznacza , ze nie jest potrzebny, bo jak widać po wpisach jest zapotrzebowanie. Natomiast takimi szczeniackimi wypowiedziami jak "DSKmosina" macie jak w banku, że nie zjednacie sobie rzeszy zwolenników.
Małgorzata Kaptur
2012-05-01 16:06:23
Napisałam o innych skateparkach, nie po to by pokazać, że młodzież ma dojeżdżać do tych miast, tylko by porównać podejście do problemu w miejscowościach mniejszych niż Mosina. Buk, Stęszew mają mniejsze możliwości finansowe, ale skatepark zbudowały. Może nie taki, jak by się chciało młodym ludziom, ale jednak zawsze to krok do przodu. Ambicje mosińskiej młodzieży są duże. Możliwości gminy są określone - to też trzeba brac pod uwagę. Czy młodzież składała swoje wnioski przed wykonaniem projektu, czy widzieliście ten projekt?
jabol
2012-05-01 15:37:42
Hmm... skatepark a plac z dwoma, trzema przeszkodami to różnica ;) nie brał bym pod uwagę czegoś co jest np: w stęszewie lub obornikach.. bo na to szkoda pieniędzy... Lepiej zrobić nie w 4 miastach małe buble tylko w 1 miejscu coś jak np: skateplaza w lesznie... Jakiegoś "Ciecia" który by pilnował żeby nie schodziła się żulernia lub kamerę przy wejściu... byle nie takiego siwego jak był w wrocławiu... bo z tym panem były różne przygody. A poza tym Proszę mi powiedziec jak ma młodzież w wieku 14-17 lat dojechac np: do wrześni, turku lub tarnowa...? przecież nie mają aut oraz prawa jazdy, a pociąg nie wszędzie dojedzie. Pytań i uwag jest jeszcze wiele, ale czasu na rozmowy to nie ma nikt...
Małgorzata Kaptur
2012-05-01 13:52:21
Cieszę się, że temat wywołał takie zainteresowanie. Wypowiadają się zwolennicy i przeciwnicy skateparku. Jak widać problem jest. Udawanie, ze go nie ma niczego nie rozwiązuje. Moim zdaniem o ważnych sprawach należy dyskutować. Proszę starać się nie obrażać wzajemnie, nie używać niecenzuralnych słów. W dyskusji liczą się argumenty. Wiele osób traktuje skatpark jako niedorzeczny wymysł. Jest to rozumowanie błędne. W całej Polsce powstaje wiele skateparków. W Wielkopolsce są już 24 skateparki. Najbliżej nas w Buku, Stęszewie, Środzie Wielkopolskiej, Tarnowie Podgórnym, Pobiedziskach, Krotoszynie, Murowanej Goślinie, Czerwonaku i Poznaniu. dhttp://www.techramps.com/Wykonane-Skateparki,ij/Skatepark-W-Pobiedziskach Pozdrawiam
Młodzież
2012-05-01 12:24:00
KK Chciałbym ci przypomnieć że w naszym mieście, a szczególnie na targu trudno o ławki. Box który tam stał spełniał jej rolę(przynajmniej do niedawna, bo komuś się nie spodobał). Przesiadywali tam różni ludzie, często zupełnie nam obcy. My staramy się sprzątać po sobie, ale nie odpowiadamy za innych ludzi którzy śmiecą na naszej miejscówce. Koko Skoro są pieniądze na bezużyteczne ścieżki rowerowe na pożegowie, które w dodatku zamykają dostęp do plaż, to czemu nie ma na skatepark?
Koko
2012-05-01 11:58:27
Pieniędzy nie ma a skateparki chcą budować
DSKmosina
2012-05-01 11:35:43
Ja mam typowo w dupie wlasnie za 30 min wyruszam aaa co do smiecenia nie kazdy z nas to robi wiekszosc osob jest nauczona przez krzysioka ze smieci wrzucamy do kosza . A no pragne przypomnieć ze ci na deskach zawsze byli bardziej wredni niz ci co jezdza na bmx
KK
2012-05-01 11:28:06
jestem za skateparkiem, każdy ma prawo się rozwijać i każdy powinien mieć do tego stworzone miejsce. Nie ważne czy na orliku, czy w skateparku, ale orliki są tworzone przy szkołach, dlatego jest ich tak dużo. Lepiej żeby ich nie było? bo jest ich za dużo?! No proszę Was ludzie zastanówcie się. A co do Waszych "miejscówek".. codziennie rano idę do pracy przez targowisko i przechodzę przez most obok którego uprawiacie swój sport, nie mam nic do tego, ale to jaki "syf" przy okazji tam zostawiacie jest nie do opisania. Paczki po papierosach, chipsach, opakowania po pizzach, piwkach itp. Tak daleko Wam do kosza? Ludzie tego nie widzą, bo targowisko jest regularnie sprzątane codziennie rano przez pracowników ZUK. Skąd pewność, że miejsc stworzonych specjalnie dla Was nie będziecie tak zaśmiecać?! Jeśli chcecie coś osiągnąć, to nie przez bunt.. bądźcie konsekwentni, bo tak daleko nie zajdziecie. pozdrawiam i trzymam kciuki za powstanie skateparku! :)
hejter
2012-05-01 11:09:58
nie ma być skejtparów ,skejtparków i innych tego typu rzeczy/ludzi! Hejt ponad wszystko! LEGIA
Emil
2012-05-01 11:02:15
I mysle ze ludzie grajacy w piłke powinni nie byc przeciwni postawieniu skateparku bo ORLIKÓW JEST JUZ JEDEN NA DRUGIM ....
Emil
2012-05-01 10:59:49
Uważam ze za duzo jest orlików i innego komercyjnego syfu w porównaniu do skateparków ktorych jest naprawde mało a jak tutaj ktos napisał ze to jest sport ekstremalny i ze mamy sobie ryzykowac na ulicy to powinien wiedziec ze wieksze ryzyko stwarzane jest wlasnie na ulicy nie na skateparku...
tubylec
2012-05-01 08:53:52
Zaszufladkowaliście grających w piłkę ( nażelowane pedały ) . Weź przyjdź i zobacz. Przyszło Ci do głowy , że w "bolkę" grają ludzi po 40-tce ? , że część chodzi do teatru , maluje obrazy albo słucha ambitniejszej muzyki ? Jak napiszę, że skate to ćpun ze spodniami z g.... w kroku ? to też się będzie zgadzało ? Nie! Ja Wam życzę skateparku, innym kręgielni, basenu. Każda forma jest dobra, nawet bardzo dobra. Lepszy każdy sport, niż drugi, gorzała i chamskie imprezy, siedzenie na ławce, plucie na chodnik i zaczepianie mieszkańców. Dlaczego powstały Orliki ? Na Orliku można uprawiać przeróżne sporty, w skateparku raczej ciężko. Tak czy owak na generalizowanie uprawiających piłkę, czy obrażanie skatów ja się nie zgadzam. Sport jak każdy inny. Dla mnie możecie jeździć po ulicach, byle się nikomu nic nie stało.
Młody
2012-05-01 01:12:23
Ja myślę , że skatepark jest bardzo potrzebny. Dużo nas nie ma co ze sobą zrobić , dużo jeździ , wiadomo że jakiś procent to tylko zajawka na rok czy dwa , ale przecież młodzi byli, są i będą.
DSKmosina
2012-05-01 00:50:07
Siema ! mowia tu o tym ze po co to komu a ja powiem wam tyle niedawno kolega o ps pigi z steszewa wygral konkretne zawody na bmx a te lyse cwaniaki na tartanach maja tylko nowe miejsca na narkotyki i alkohol ja od paru lat smigam na desce i az zal niszczyc mi miasto ale nie mam gdzie sie rozwijac to wszczynam bunt i poprzez jazde demolizuje lawki murki schody kazda miejska przeszkode serio park by wjechal bo lubie smigac ale komu chce sie siadac na lawce od wosku ?! A jak mam grindowac jak to lawka ? Wiec postawcie ten park i bedzie spokoj .... Ciekawe jak duzo osob sie cieszy przy wyjsciu z sklepu patrzą a tu z schodow leci koles na desce a tych pilkarzykow to wysadzic razem z orlikiem ! Pedaly nazelowane w rajstopkach POMOZCIE NAM NIE KRZYWDZIC INNYCH NIE DAJCIE NAM PSUC MOSINY DAJCIE NAM SKATEPARK
haha
2012-05-01 00:14:47
"Mosiniak" ty widzisz bezsens w bieganiu za piłką a ja widzę bezsens w skakaniu na desce czy rowerku :D. Piłka nożna, ręczna Siatkówka czy koszykówka itp... są marzeniami w zasięgu. Po takim gadaniu życzę wam tego żeby nie było skateparku i żeby ci którzy bez sensu biegają za piłką zrobili z wami porządek.
mosiniak
2012-05-01 00:12:09
Nasza gmina bardzo dobrze wie jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Chyba sama pani burmistrz wybierała miejsce na plac zabaw na Czarnokurzu. Bo gdzie najlepiej go postawić, jeśli nie tuż obok ruchliwej szosy...
Bum
2012-05-01 00:07:20
Aż się już nie chce komentować tego. 10 lat starań młodych ludzi VS Oschłe urzędasy! To jest to, co młodzi lubią najbardziej :)
Mosiniak
2012-05-01 00:05:36
"jak chcecie jeździć to przynajmniej zachowujcie się w miarę jak ludzie a nie jak jakaś wrzeszcząca banda niedorozwojów" Co rozumiesz przez zachowywanie się jak ludzie? Może powinniśmy jak "normalni ludzie" napić się piwa i wrzucić do kanału parę "zawadzających" tylko drewnianych boxów? A może powyrywać ławki? Albo jak normalna młodzież biegać bez sensu za piłką?
psss
2012-04-30 23:49:40
"Gdyby tak patrzeć, to nic nie warto robić, bo wszystko się kiedyś znudzi." nie sądzę powstałe orliki w gminie cieszą się cały czas dużą popularnością.
człowiek
2012-04-30 23:38:33
jak chcecie jeździć to przynajmniej zachowujcie się w miarę jak ludzie a nie jak jakaś wrzeszcząca banda niedorozwojów, do tego jeszcze trzymajcie chociaż jakiś porządek bo tam inni ludzie też chodzą.
X
2012-04-30 23:36:14
Gdyby tak patrzeć, to nic nie warto by robić, bo wszystko się kiedyś znudzi. Czy to jest durna zabawa? Boks, żużel, nawet rzucanie młotem to też durna zabawa. Wszystko zależy, co się komu podoba
Psss
2012-04-30 23:35:09
"Psss_ No faktycznie". Pierwsza rzecz "nic nie wiesz a się udzielasz" chłopczyku ja tylko podaje moje kontrargumenty. Ty też raczej nie wiesz zbyt wiele jest młodzież która woli nie ryzykować i przyjemnie spędzić czas. A w szkole nr1 wygląda to jak wygląda, a jeżeli dobrze pamiętam to boisko jest o wiele dłużej obiecywane niż skatepark.
Psss
2012-04-30 23:28:06
Zacznijmy od tego ta inwestycja jest bezsensowna. Zabawa powinna się skończyć z upływem lat szczególnie taka durna. A ja bym wolał postawić na bezpieczeństwo dzieci w szkole niż budowle która i tak i tak prędzej czy później się znudzi i przeniosą się znów na ulicę.
Psss _ No faktycznie ;)
2012-04-30 23:22:26
Człowieku... nic nie wiesz a się udzielasz... Jakby zainteresowanie miało "spaść" to by już spadło.. mimo to że nie mają chłopaki gdzie jeździć to jeżdzą... nawet nie umiesz czytać z zrozumieniem.. niektórzy jeżdzą już po 5 i więcej lat... człowieku, troche się zainteresuj a później wygłaszaj swoje teorie.! Ślepo zapatrzony katoland...! tak, najlepiej to tylko do kościółka a później piłkę pokopać... nic zrozumienia...! widać że jeszcze komuna w was...!
Rosekkk
2012-04-30 23:20:06
Ja śmigam na desce od paru lat i to nie tylko sport tylko dobra zabawa . Ryzyko ? bez ryzyka nie ma zabawy i frajdy co do powstania nowego obiektu widze ze ktos poruszyl slowo ryzyko ? A ile razy ktos w zyciu ryzykuje no chyba codziennie ;p . Pozdro dla fanow sportow ekstymalnych w naszej Mosinie deska i bmx . Oby budowa obiektu sie powiodła.
Psss
2012-04-30 23:13:38
Ja jestem wręcz przeciw. Jest to nazwane sportem ekstremalnym to niech sobie ryzykują na ulicy. A boisko w szkole nr1 jest w opłakanym stanie jest bardzo niebezpieczne, już dawno powinien ktoś coś z tym zrobić. A zainteresowanie jazdą na deskorolkach czy bmx spadnie z upływem czasu, z piłką nożną czy jakimś innym sportem drużynowym wygląda to o wiele inaczej zawsze cieszyły się popularnością i sądzę że będą się cieszyły cały czas dużą popularnością.
człowiek
2012-04-30 23:09:14
ja jestem za tym żeby go tu nie było i skate'ów też nie.
Oj tam
2012-04-30 23:01:51
I tak nic sensownego z tego artykułu nie wynika.. ktoś wstawił to co już dawno było napisane ;) Nie podniecajcie się bo i tak gówno zrobią... Albo jebną jakiegoś orlika czy coś :P
mosiniak
2012-04-30 14:30:29
Widać, że to jest dla nich pasja, trzeba przypilnować, żeby ten obiekt powstał.
Monika Kujawska
2012-04-30 13:46:23
Jestem jak najbardziej za taką inwestycją, szczególnie, że mogłaby ona posłużyć całej społeczności mosińskiej i nie tylko:-)
Małgorzata Kaptur
2012-04-29 23:01:24
Będzie jutro, choć o awanturze o wpis na blogu pisać nie zamierzam.
Waldek
2012-04-29 22:44:42
Co się stało że nie ma relacji z ostatniej sesji ?