CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Przeminęło z wiatrem...

Małgorzata Kaptur: 9.06.2012 r.
W naszej gminie było  w latach 40-tych ubiegłego wieku aż 10 wiatraków. Najdłużej w Mosinie, bo do 1950 r. istniał wiatrak przy ul. Sowinieckiej (teraz znajdują się bloki). Wiatraki stały też przy wjeżdzie do Krosinka, Krosna, w Drużynie, w Dymaczewie Nowym. (na podst. art. Z.Pohla "Ziemia Mosińska"). Najdłużej przetrwał wiatrak-koźlak w Daszewicach. Niestety można go obejrzeć już tylko na zdjęciach...

                     
                           Tak wyglądał wiatrak w Daszewicach w  maju 2009 r. (Wikipedia)
 

Mimo że już został rozebrany, nadal figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków.


Ostatnie zdjęcia, które znalazłam pochodzą ze stycznia 2010 r. Można je obejrzeć na stronie:
eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php

A może ktoś z Państwa ma późniejsze lub wcześniejsze zdjęcia?
Jeśli tak, proszę o kontakt - 512 334 157, m.kaptur@wp.pl


Podstawowym typem wiatraków w Wielkopolsce były koźlaki. Te drewniane konstrukcje osadzano na pionowej osi – koźle i w zależności od kierunku wiatru cały wiatrak mógł być odpowiednio obracany. Obrót wiatraka – jego „nastawianie” – odbywało się za pomocą specjalnego dyszla, do którego zaprzęgano konia. Częścią napędową mechanizmów rozcierających ziarno były wielkie, czteroramienne śmigła wiatraka – śmigi.

Proszę obejrzeć piękne zdjęcia wielkopolskich wiatraków:
www.national-geographic.pl/foto/fotografia/wiatrak-odchodzi-2/

Wiatrak w Rogierówku, gmina Rokietnica, o którym pisze Sławek, miał więcej szczęścia. Jest ciekawą propozycją zarówno dla zmotoryzowanych turystów jak i miłośników jazdy na rowerze. Leży bowiem na szlaku „zielonego pierścienia” - rowerowych szlaków turystycznych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Poznania, prowadzącym przez ciekawe przyrodniczo, etnograficznie i historycznie miejsca Wielkopolski. Może stanowić doskonałą propozycję weekendowego wypadu za miasto.
Rogierowko/Wiatrak_Holender_


KomentarzeSławek
2012-06-11 23:11:32
Bardzo ładny i dobrze zachowany (również w środku - można zwiedzać) wiatrak typu holender jest w Rogierówku koło Kiekrza (nawet jego zdjęcie jest w wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak_holenderski#pl)
Irena
2012-06-10 12:39:23
Świadectwo minionej epoki. Minął ich czas. Z jednej strony nie ma się co dziwić, że nieużywane marnieje. Mimo wszystko szkoda że w Mosinie nie zachował się ani jeden.