CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

STORA ENSO - próba bilansu - odcinek II

Małgorzata Kaptur: 15.06.2012
Otrzymałam dziś od dyrektora Story Enso, p. Tomasza  Krogulskiego, odpowiedzi na moje pytania dotyczące funkcjonowania zakładu w naszym mieście.


                O firmie Stora Enso pisałam na tej stronie w  marcu
               
stora-enso - próba bilansu - odcinek I 


   

1. Kiedy Stora Enso zacznie korzystać z istniejącej drogi wewnętrznej od strony torów kolejowych? Rozwiązanie to złagodziłoby uciążliwość ze strony Państwa Firmy dla tej części miasta.


2. Czy Firma planuje wybudować drogę dojazdową od strony ul. Śremskiej? W 2014 r. w związku z modernizacją linii kolejowej Czempiń - Poznań pod przejazdem kolejowym będzie oddany do użytku tunel, co ułatwi dojazd od tej strony.


3. Kiedy Firma wykona pas zieleni izolacyjnej od strony najbliższej zabudowy mieszkaniowej (warunek ujęty w Decyzji środowiskowej)? Jakie będą wymiary tego pasa?

4. Jakie inne zabezpieczenia istotne dla warunków życia mieszkańców zamierza wdrożyć Państwa Firma? Jaką część dofinansowania unijnego ( z tablicy informacyjnej wynika, że jest to kwota 39 996 873 zł) zarezerwowano w projekcie na wdrożenie rozwiązań proekologicznych, chroniących mieszkańców przed negatywnym oddziaływaniem prowadzonej przez Firmę działalności. STORA ENSO otrzymała dotację na innowację, na czym ta innowacyjność będzie polegała?

5. Jaką powierzchnię będzie miała Firma po rozbudowie? Jaka jest łączna powierzchnia wszystkich działek, będących własnością firmy Stora Enso w obrębie ewidencyjnym Mosina?

6. Kiedy zostanie oddana do użytku nowa hala magazynowo-produkcyjna?7. Ile osób pracuje aktualnie w zakładzie na ul. Gałczyńskiego, w tym zameldowanych na terenie gminy Mosina. Ile osób będzie pracowało w Firmie po zakończeniu rozbudowy?8. Ile samochodów osobowych i TIR-ów obecnie dojeżdża do zakładu w ciągu doby? Ile będzie dojeżdżało po rozbudowie?

Jesteście Państwo beneficjentami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nie tylko prawo krajowe, ale unijne, w tym Konwencja z Aarhus o dostępie do informacji i udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska, daje mieszkańcom prawo szerokiego dostępu do informacji. Niestety z przykrością stwierdzam, że Państwa Firma nie prowadzi żadnej polityki informacyjnej skierowanej do mieszkańców Mosiny.

 www.storaenso.com/


KomentarzeKris
2014-01-20 17:08:17
Nie już problemów z firmą Stora Enso? Temat już umarł?
the naturat
2013-03-01 09:35:14
Raczej nie żart, to Mosińska rzeczywistość. Co więcej planowana obwodnica jako przedłużenie ulicy Krasickiego ( tuz obok nowej szkoły , na samym środku osiedla na którym mieszka ca. 4000 ludzi :) Taką mamy rzeczywistość, obwodnica w środku miasta, zamiast kanalizacja hit sezonu szamba, itd.
Krzysztof
2013-02-28 21:56:20
To chyba żart. Jak sama nazwa wskazuje obwodnica biegnie po obwodzie miasta a nie przez centrum.
the naturat
2013-02-28 20:26:30
Panie Krzysztofie, proszę wybaczyć, ale burmistrz Murowanej od naszej rodzimej zofiji to się, może sporo nauczyć, oj sporo :) Obwodnicę mamy - podaję przebieg od strony Czempinia - Główna, Leszczyńska , Mostowa , dalej rondo przez centrum i droga w kier. Poznania :)
Krzysztof
2013-02-28 19:48:27
Najlepiej na wsi zrobić miasto (Krosno) a w mieście (Mosina) utworzyć strefę przemysłową. A później to już tylko meteoryt ... jak w Czelabińsku. Niemoc naszej władzy jest porażająca. W Swarzędzu fabrykę armatury jakoś dało się przenieść z centrum na peryferia a w Mosinie to jest niemożliwe? Dodam jeszcze, że jest już obwodnica miasta ale nie Mosiny tylko Murowanej Gośliny. Pozdrawiam panią burmistrz i podaję telefon do Murowanej - SEKRETARIAT BURMISTRZA: 61 892 36 05, aby się zapytać jak to się robi. :-)
taboret
2012-10-15 12:14:43
@ Opi--Albo jesteś nie do końca zorientowany w temacie albo nieudolnie uprawiasz PR w imieniu Stora Enso.Czy w roku 2003 cena ok.70 zł/m kw+ vat na ul Gałczyńskiego to cena preferencyjna chyba sobie żartujesz.Masz prawo mieć własne zdanie w tej sprawie lecz ono faktów nie zmieni.Przed następnym wpisem zapoznaj się dostępnymi materiałami i wypowiedziami mieszkańców w tej sprawie może twoje przemyślenia będą bardziej rzeczowe.Pozdrawiam:)
do Opi
2012-10-15 00:05:56
W czasie kiedy burmistrzem byl Pan J. Kaluzinski tereny przemyslowe po upadającej SFM przeniesiono do Krosna. Poszukaj w archiwum dec Rady z tego okresu. Mieszkańcy działki kupowali na odrolnionych gruntach od osób prywatnych. Gmina może być bogata ale nie kosztem mieszkańców i zmieniania planu zagospodarowania na niekorzyść mieszkańców.
Robert
2012-10-14 21:50:29
263 560 żł wpłaca Stora Enso rocznie a więc szału nie ma. Nie przesadzajmy.
Opi
2012-10-14 21:46:30
To chyba każdy z nas rozumie to po swojemu, bo każdy ma swoją opinie... Nie rozumiem Was bo z jednej strony chcecie żeby gmina była bogata itp. a z drugiej strony narzekacie, że hałas, że TIR-y , że to i tamto. Zastanówcie się też ile st firmy oddają kasy do budżetu gminy, a to co się z nimi dzieje to już należy pytać samorządowców. Swoją drogą czy ludzie, którzy kupowali działki w przy Gałczyńskiego nie wiedzieli, że obok jest teren przemysłowy??? O ile dobrze wiem przez to ceny działek były bardzo "atrakcyjne"...
taboret
2012-10-06 21:29:20
@ Opi--Nie ma to jak pisać nie czytając ze zrozumieniem tekstu do którego się odnosisz.Pozdrawiam:)
brak organizacji
2012-10-06 21:26:56
Są odprawiani z kwitkiem i jadą jeszcze raz przez Mosinę, lub koczują pod płotem. Paranoja.
tubylec
2012-10-06 21:13:02
Oj chyba było logicznie :"a przyjeżdżające w porze nocnej ....."
Opi
2012-10-06 19:23:17
taboret nie ma to jak nie wiedzieć i pisać... W SE jest zakaz rozładunków i załadunków w godzinach od 22-6, a że spedytorzy nie zawsze o tym informują kierowców to już nie wina SE. Kierowcy jadą pod bramę zakładu i są odprawiani z kwitkiem do godziny 6...
taboret
2012-09-21 21:41:49
@ Mosinianin-To nie mieszkańcy robią hałas a pracownicy SE wywożący ścinki poprodukcyjne oraz samochody obsługujące zakład a przyjeżdżające w porze nocnej oraz manewry wózków widłowych.Tak wzorowy zakład jak piszesz już dawno by się z tym problemem uporał.Pozdrawiam:)
tubylec
2012-09-21 19:57:47
Np. dlatego, że kiedy działała SFM nie było tam osiedla ......... , może z przyczyny ustroju ? Twoja wypowiedź wygląda jak rzecznika Story. Co jeszcze im zawdzięczamy ? Może huraganowe zatrudnienie mieszkańców Mosiny?
Mosinianin
2012-09-21 19:54:34
Nie mam pojęcia,dlaczego mieszkańcy robią aż tyle hałasu? Niech przypomną sobie byłe Swarzędzkie Fabryki Mebli. Huk maszyn pracujących,warkot silników elektrycznych,które napędzały łopaty wielkich wyciągów do trocin.Wtedy wszystkim odpowiadał ten hałas!!! Obecnie mają firmę,która jest najnowocześniejszą firmą w Mosinie. Która dba o dobro wszystkich pobliskich mieszkańców.Dokonuje ekspertyz w dziedzinie likwidacji, lub zminimalizowania uciążliwości dla sąsiadów.Myślę jedno... NAWET... gdyby wszystko zostało zapięte na ostatni guzik w postaci wysokich ekranów dźwiękochłonnych z pewnością i tak znajdzie się ktoś,który wciąż będzie wymyślał, aby cokolwiek jeszcze zmienić. Myślę,że Stora Enso jest przykładem wzorowym dla naśladowania innych firm.Nie tylko na terenie Naszej gminy,ale i zarazem globalnie.Pozdrawiam serdecznie.
Iwona
2012-07-04 20:12:06
Firmom warunki na budowe dal urzednik gminny kier. referatu Pan Baraniak a Pani Burmistrz je podpisała. Pytajcie wiec Pana Baraniaka dlaczego ma takie łagodne wymogi jeżeli chodzi o ekrany akustyczne. Dlaczego nikt nie egzekwuje dokończenia i podwyższenia ekranów (walów). Moze to tylko brak wiedzy a nie złośliwość.
tubylec
2012-07-03 10:57:42
trudne :)
a to ciekawe
2012-07-03 10:22:43
Zajrzałem na BIP . Szyszkowa a potem Chopina - dziwię się dlaczego gmina chce robić długą i rzadko zabudowaną ulicę Chopina, a nie robi na przykład ulicy Krosińskiej, która ułatwiłaby dojazd dla 2/3 mieszkańców osiedla Nowe Krosno . Na Czarnokurzu już jest utwardzona Rzeczpospolitej Mosińskiej, Wodna . Po co budować kolejną równoległą ?
Małgorzata Kaptur
2012-07-03 08:52:13
Niechże te firmy będą, nikt ich nie chce zamykać, ale problem polega na tym, że nie podejmuje się działań, by zminimalizować ich negatywny wpływ na życie mieszkańców. Ktoś dał tym firmom takie, a nie inne warunki w decyzjach środowiskowych. Ktoś wymyślił wały ziemne i ktoś nawet tych ziemnych nie wyegzekwował. Komuś nie starczyło wyobraźni i troski o mieszkańców, by lepiej rozwiązać dojazd do tych firm. Miejsca pracy i wpływ do gminnego budżetu (przyznacie Państwo skromny w przypadku STORY ENSO) to plusy, ale nie można zamykać oczu na problemy, które są. 264 tys. którymi zasila gminny budżet STORA ENSO nie jest w stanie pokryć nawet kosztu budowy ul. Gałczyńskiego. Ostatnio odbył się przetarg na budowę ul. Szyszkowej na Czarnokurzu - wykonanie ok. 150mb ulicy to koszt 210 tys. zł.
Ania
2012-07-03 07:49:10
"Ludzie mają pracę" - za czasów rewolucji przemysłowej dorośli i dzieci pracowali po kilkanaście godzin w fabrykach....też mieli pracę...warunki były okropne....szybko umierali....a teraz? jest wyższa świadomość społeczna.... i walka ze współczesnym niewolnictwem....
Jacek
2012-07-03 07:39:17
Znam to uzasadnienie „tam są przecież miejsca pracy”. Mieszkałem w spokojnej okolicy i pobudowano w sąsiedztwie mojego domu odlewnię. Była całkowicie nie legalna, a truła niemiłosiernie. Burmistrz robiła wszystko, żeby ją zalegalizować. Życzę Tobie, mieszkańcu innej gminy, wspaniałego domku i takich miejsc pracy w jego sąsiedztwie, jakie mają mieszkańcy Gałczyńskiego. Może wtedy załapiesz ile warte są miejsca pracy. Ciekawe ile będzie wart wtedy Twój domek.
mieszkaniec innej gminy
2012-07-03 06:15:42
Duzo miasteczek i gmin chcialoby miec takie problemy jak wy. Ludzie maja prace a wam zle ze tiry halasuja ze jakies skrzynie trzaskaja wezcie sie ogarnijcie! Te firmy daja innym prace! Z tego co widze po wpisach to i tak polowa to jedna osoba... Jedziecie na Springerowa a sami ja w wyborach wybieracie!
Do STORY
2012-06-17 12:23:47
Brakuje wysokich 5 - 6 m ekranów w miejscu ładowania makulatury. Bezmyślni robotnicy uderzają ramionami podnośnika o burty kontenera. To jest hałas bardzo dokuczliwy. Chyba inwestor chce w sadzie odpowiadać za ta uciążliwość i to wstecznie bo od 2005 r. TYM PROBLEMEM POWINNI MIESZKAŃCY LUB RADNI KOALICJI ZAINTERESOWAĆ INTERWENCYJNE PROGRAMY W TV.
do tubylca
2012-06-17 12:10:26
w odpowiedzi na twoje przypuszczenia wielu ludzi tu mieszkających tj. w negatywnym pasie oddziaływania przemysłu choruje na choroby układu krążenia. Trzy osoby maja zamontowane rozruszniki serca. Dwie osoby lub 3 osoby maja STOMIE . Choroby te powstają na skutek długotrwałego stresu. (tylko rej. ul. Galczynskiego) Moze gdyby ten problem został poruszony w GAZECIE KOALICJI. to ludzie ci uświadomiliby sobie komu zawdzięczają te straszne choroby. Za pomocą Kodeksu Cywilnego i doświadczonego w tych sprawach Biura Prawngo można wiele wywalczyc. Przystąpmy do działania. (tak jak z pyroliza) Najpierw ZEBRANIE zorganizowane przez Radnych Koalicji i przedstawiciela kancelarii np. (Checlewski i Sp. maja doswiadczenie z Lawica) i sprawa rusza do przodu.
Do Pana Marciniaka
2012-06-17 11:54:56
Jak czytam to rozumiem , ze dyrektor SFM Pan Pawlak sprzedał teren po SFM niemieckiej firmie spedycyjnej ROHR nie pytając władz Gminy ani RDOS, WIOS , Starostwa o zgodę. Przecież ten teren znajduje sie w odległości 800 m od ujecia wody dla Poznania. W prezencie firma ROHR zatrudniła syna dyr. Pawlaka na swego pełnomocnika no i cala gmina ma wielki kłopot. Kto zdrowo myślący dalby zgodę na lokalizacje takie UCIĄŻLIWEJ FIRMY TRANSPORTOWEJ w środku miasta w gminie ZIELONEJ daleko lezącej od dróg szybkiego ruchu. OPISZCIE PAŃSTWO TA CALA PROCEDURĘ Z DETALAMI W SWOJEJ GAZECIE. A może zapytać tez RDOS, WIOS i innych o ZASADNOŚCI lokalizowania przez inwestora bez UZGODNIENIA TEJ UCIĄŻLIWEJ FIRMY. Bo w przyszłości ROHR nie pytając nikogo ulokuje tutaj ELEKTROWNIE ATOMOWA, LUB WYSYPISKO SMIECI. Walczmy o swoje, walczmy z GŁUPOTĄ.
Waldek
2012-06-17 09:22:18
Z rozwojem przedsiębiorczości w Mosinie kojarzy mi się Wielki Strateg i Polityk, Ojciec Założyciel Praworządnej Gminy (ha, ha, ha, co to teraz za ugrupowanie w którym są proburmistrzowscy radni) Niemczewski Zygmunt. Może ktoś przybliży Jego zasługi w rozwój strefy przemysłowej Mosiny.
tubylec
2012-06-17 08:02:20
Jeśli potraficie Państwo udokumentować i udowodnić genezę tych chorób, to nie pozostaje nic innego jak złożenie pozwu zbiorowego (już w Polsce jest to możliwe). A co do wyłożenia sprzętu gumą, to niestety nie ma takiej możliwości, nie wiem dokładnie jakie wózki widłowe są na wyposażeniu Story , ale można w ciemno założyć , że masa każdego , to od 3 ton w górę, po kilku załadunkach wracamy do punktu wyjścia. Patrząc z boku, bo na szczęście mam daleko :) do Was , to problemów jest kilka ( pomijam bezmyślność władzy ) . Jakie dokładnie obwarowania zostały nałożone na inwestora ? W jakim stopniu zostały one spełnione ? Jak dzisiejsze oddziaływanie na środowisko firm z rejonu ma się do tego zbadanego na początku ich działalności ? Przecież te firmy rozrosły się bardzo znacząco ? A skoro gmina przymknęła i przymyka oczy , to wniosek może być tylko jeden. Zapamiętajcie jak się Wami interesują radni z okolicy ( Pan Jacek Rogalka i Pan Antoni Karliński ) i odpłaćcie kiedy przyjdzie czas.
mieszkaniec
2012-06-17 00:20:24
Państwo Radni. Domagam się aby na temat NIE ISTNIENIA EKRANÓW AKUSTYCZNYCH dla firmy produkcyjnej pracującej na III zmiany wypowiedział się kier. ref. Ochr. Srod. Pan Baraniak .A jeszcze jedno firma w Raporcie ma napisane na str. 26 , ze samochody mogą do niej dojeżdżać tylko od 6.00 -22.00 a jeżdżą cala dobę. TO POWINNO BYĆ KARANE SĄDOWNIE. Co na to powie Za rzad Firmy a nie Pan dyrektor, który Zarządu sie boi. aby nie utracic stanowiska.
Iwona
2012-06-17 00:11:44
Ciekawe ilu z tych 57 mieszkańców Mosiny ma umowę o prace. Chyba tylko 20 osób. Reszta jest zatrudniana dorywczo jak jest praca a jak nie ma to za tyłek i za bramę.
Iwona
2012-06-17 00:06:26
Tych pare wyschnietych drzewek Pan dyrektor nazywa PASEM ZIELENIE. Chyba tego Pana trzymaja sie zarty. Pas zieleni wytlumi halas jezeki bedzie mial co najmniej grubości powyżej 5 m. Wystarczy zajrzeć do internetu. W Poznaniu VW musi posadzić 100 m pas zieleni, który ma mieszkancow Zielenca ochronić przed hałasem. Dziwi obojętna postawa firmy Stora Enso ale do czasu kiedy mieszkańcy wystąpią o odszkodowania i to od 2005 r. Wiele osób mieszkających w okolicach ul. Gałczyńskiego cierpi na poważne schorzenia których przyczyna jest stres powodowany ciągłym hałasem.
konkluzja
2012-06-16 23:56:41
Aż się wierzyć nie chce, że Stora nie wie o modernizacji kolei. Firma zrezygnowała ze środków unijnych, ale tablicę trzyma dla fasonu. Trzecia sprawa to ilość samochodów - jeśli tam pracuje 96 osób to znaczy, że sto pojazdów wjeżdża dziennie a nie miesięcznie. Przecież teraz każdy pracownik ma samochód. I czwarta sprawa - 263 tys. podatku od nieruchomości. Taki wpływ do kasy miejskiej nie jest powalający, zważywszy na uciążliwość firmy pracującej na trzy zmiany.
Jan Marciniak
2012-06-16 12:27:13
Jest coś na rzeczy, o czym pisze mieszkaniec. W połowie lat 90-tych SFM chyliła się ku upadkowi. Firma występowała o umarzanie wzgl. rozkładanie na raty podatku należnego gminie. Mając nadzieję, że da to jakiś jeszcze efekt, w części podatki umarzaliśmy. Pod koniec lat 90-tych sejm przyjął ustaw o długu firm. SFM skorzystała z tego i opierając swój wniosek o ustawę sejmową byliśmy zmuszeni umorzyć ponad jednomilionowy dług. Mimo tego SFM nadal podatków nie płaciła, czy też płaciła w pewnej jedynie części. W wyniku ustaleń przejęliśmy od SFM kilka hektarów gruntu za dług. Zdawaliśmy sobie sprawę, że zlokalizowane w tym miejscu tereny pod działalność gospodarczą w latach 60 -tych, nijak się już mają do obecnej rzeczywistości. Dlatego zamierzaliśmy za kolejne długi rekwirować kolejne tereny, budynki,a przy całkowitym upadku SFM, sukcesywnie pozostałe tereny zabudowane i niezabudowane wykupywać. Budynek- biurowiec SFM, o którym pisze mieszkaniec, w rzeczy samej miał być przeznaczony na mieszkania socjalne. Nie mogliśmy jednak nic zrobić z terenem, na którym zlokalizował się Rohr. Teren zabudowany został przez SFM sprzedany tejże firmie. Naszym celem nadrzędnym było to, aby teren, który był przeznaczony pod działalność gospodarczą przekwalifikować pod budownictwo mieszkaniowe. Niestety, po wyborach 2002r nowe władze przyjęły diametralnie inną politykę: na nowo uaktywnić teren pod działalność gospodarczą. Stora Enso kupiła grunt, który my przejęliśmy za długi. Inne firmy zaczęły się na nim lokować. Rohr się rozbudowuje. Teraz wybudowano halę o nazwie Mosina Park(?). Chciano ulokować zakład utylizacji opon. To wszystko powstało i powstaje nieopodal centrum miasta. Co do terenów w Krośnie: plan zagospodarowania przestrzennego, chyba nawet przed 1990r, przewidywał wzdłuż drogi Krosno-Drużyna tereny pod działalność gospodarczą. Nowelizacja planu z roku 1991r tylko ten fakt potwierdziła. Tak więc nic odkrywczego tutaj nie zrobiliśmy.
mieszkaniec
2012-06-15 23:00:57
Przed kupnem działki w 1995 r pytałem Pana Burmistrza Kałuzińskiego co będzie z terenem po SFM. Odpowiedz była jasna BLOKI SOCJALNE. Przemysł przenosimy z centrum miasta do Krosna. Chętnych do terenu po SFM LUMO, IDMAR i innych ulokowano w Krosnie. Proszę o wypowiedz bylego samorządowca z tych czasów Pana Jana Marciniaka czy tak bylo.
ul. Galczynskiego
2012-06-15 22:43:24
Bardzo uciążliwy jest dla nas mieszkańców sposób załadowywania makulatury. Polega to na waleniu o krawędzie metalowego niebieskiego kontenera ramionami podnośnika. Podnośnik nad metalowym kontenerem wytrząsa z zółtego metalowego pojemnika ścinki makulatury. Problem został by rozwiązany gdyby krawędzie obu kontenerów pokryć GUMĄ. A tak hałas załadunku makulatury słyszalny jest nawet w blokach nie mówiąc o domach przy ul. Sowinieckiej, Gałczyńskiego, Żeromskiego , Nałkowskiej i innych. Trwa to od 2006 r. Co ma powiedzieć rodzina mieszkająca na narożniku ul. Żeromskiego i Gałczyńskiego w odległości okolu 30 m od zakładu. Proszę ich spytać. Mieszkaniec tam żyjący ma wszyty rozrusznik serca. A co będzie jak organizm nie wytrzyma ciągłego stresu spowodowanego hałasem??? Stora Enso pracuje na III zmiany. Nikt nas mieszkancow juz tam od dawna mieszkających nie pytal czy chcemy mieć pod bokiem takiego uciążliwego sasiada. Tę niespodziankę mieszkańcom zgotowali radni: Z. Niemczewski, B. Robakowski, J. Rogalka, A. Karliński i burmistrz Z. Springer. Decyzje o lokalizacji zakładu podjęto z RAŻĄCYM NARUSZENIEM PRAWA.