CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Pomysł jest najważniejszy...

Małgorzata Kaptur: 20.06.2012 r.
Mieszkańcy naszej gminy są przedsiębiorczymi ludźmi. Wielu z nich prowadzi działalność na własny rachunek. Żeby założyć własną firmę trzeba mieć przede wszystkim dobry pomysł...

Oryginalny pomysł, wiedza i talent organizacyjny – to mocne strony właścicielki firmy Spikehelmets z Rogalina, której specjalnością są oficerskie hełmy z elitarnych pruskich pułków jazdy oraz skórzane pikielhauby.

Pani Gabriela Paciorek jest absolwentką wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Od 10 lat mieszka w Rogalinie, bo ją zauroczył, gdy przyjechała tu  przed wielu laty jako turystka.
Kiedy dzieci podrosły i poszły do szkoły, zaczęła szukać pomysłu na własny biznes - taki, który umożliwiłby łączenie pracy z wychowywaniem trójki dzieci.
Postanowiła wytwarzać i sprzedawać wysokiej jakości repliki wojskowych nakryć głowy oraz elementy umundurowania z przełomu XIX i XX wieku.

Aby założyć swoje mikroprzedsiębiorstwo musiała się wiele nauczyć. Pomogło jej szkolenie w Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości. Stworzyła biznesplan i zgłosiła wniosek do projektu „Mam pomysł na biznes” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS „Człowiek – najlepsza inwestycja”. Jej pomysł został wysoko oceniony i pani Gabrysia uzyskała prawie 40 tys. dotacji. Umożliwiło jej to założenie w 2010 r. własnej firmy. Prowadzenie jej wymaga ogromnej wiedzy historycznej.
- Nie byłoby to możliwe, gdybym nie miała wsparcia ze strony męża – pasjonata historii i kolekcjonera militariów, członka Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy – mówi pani Gabriela.

Kiedy wybierałam się na spotkanie, spodziewałam się zobaczyć halę, w której produkuje się hełmy. Niczego takiego na działce państwa Paciorków jednak nie ma. Miejscem, w którym powstają hełmy jest tak naprawdę głowa pani Gabrysi.
Jest ona projektantem i „kierownikiem produkcji”, która przebiega w wielu warsztatach rzemieślniczych w różnych częściach Polski. Musi umiejętnie planować, koordynować, zajmować się logistyką, marketingiem i sprzedażą.
Taka praca to prawdziwe wyzwanie. Jeśli udaje mu się sprostać, a pani Gabrysi się udaje, daje to ogromną satysfakcję.


- Nasza oferta adresowana jest do członków grup rekonstrukcji historycznej, miłośników militariów, kolekcjonerów, teatrów i producentów filmowych
– mówi pani Paciorek. Klientami są przede wszystkim Niemcy, Polacy, Francuzi, ale nasze produkty wysyłamy również do USA, Japonii, czy Australii. Zazwyczaj są to pojedyncze egzemplarze, często kolekcjonerzy zamawiają u nas brakujące elementy oryginalnych  hełmów.
Na rynki europejskie trafiają podobne hełmy z Indii, ale jest to seryjna produkcja. Różnica w jakości jest znacząca. My p
rzywiązujemy wagę do każdego detalu. Koneserzy potrafią to docenić. Nie martwi mnie więc konkurencja, lecz to, że jest coraz mniej rzemieślników potrafiących wykonać po mistrzowsku potrzebne nam elementy.

Pani Gabriela pasjonuje się fotografią. Nie tylko robi zdjęcia swoich pickelhaub, ale fotografuje też Rogalin. Opracowała serię artystycznych widokówek. Ostatnio sporo maluje. W salonie można podziwiać ikony napisane przez panią domu.

Jest zadowolona, bo robi to, co zapewnia jej satysfakcjonujący dochód, a przy tym sprawia przyjemność i wymusza osobisty rozwój.
Planuje doskonalić znajomość języków obcych, bo to ułatwi jej kontakty z zagranicznymi klientami.

 

                                                                    spikehelmets.eu/

Zdjęcia: G. Paciorek
 


KomentarzeRenata
2012-06-21 15:45:33
Moze takich ludzi przedsiębiorczyć powinno się pokazywac. Wziąć swój los w swoje ręce i coś osiągnąć to jest sukces. Stworzyć sobie stanowisko pracy i nie oglądac się na innych. Pomysł pani Paciorek jest świetny, ale pomysłów świetnych jest wiele. Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła. Pozdrawiam
a to ciekawe
2012-06-20 14:58:17
Hełmy przepiękne. Rogalin jak widać ma niepowtarzalną historyczną aurę. Gratuluję i życzę dalszego rozwoju firmy. Historii w szkole coraz mniej, ale na szczęście są pasjonaci, którzy jak widać na różne sposoby realizują swoje historyczne zainteresowania.
Gratulacje
2012-06-20 11:26:11
Gratulacje dla Pani Gabrieli za ciekawy pomysł na biznes.