CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Pole golfowe

Małgorzata Kaptur: 11.07.2012 r.
Sprawa pola golfowego jest bardziej skomplikowana niż się niektórym wydaje. Red. Paweł Kuroczycki w kwietniowym numerze "Tygodnika Rolniczego"  zamieścił artykuł "Nie dla rolników golf". Poniżej zamieszczam jego fragmenty, które pomogą spojrzeć na sprawę z punktu widzenia rolników.


 


Ponieważ komentarze Piotra i Asmodeusza odnoszą się do artykułu o polu golfowym - Nr 2 "Czas Mosiny" str. 6, poniżej jego treść.
 

Agencja Nieruchomości Rolnych, wypowiedziała umowę rolnikom z Sowinek, którzy przez wiele lat dzierżawili grunty w pobliżu zakola Warty. Prawdopodobnie jesienią odbędzie się przetarg. Może to oznaczać, że budzące wiele kontrowersji pole golfowe jednak powstanie. Rolnicy obawiają się, że utrata tych gruntów spowoduje upadek prowadzonych przez nich gospodarstw.

Czy ziemia pod projektowane pole golfowe będzie przez gminę sprzedawana z uwzględnieniem tego, że niektórzy mieszkańcy byli długoletnimi dzierżawcami, czy ta ziemia pójdzie pod przysłowiowy młotek? – pytał na sesji Rady Miejskiej w dniu 26 kwietnia radny Jacek Szeszuła.

Sławomir Ambrożewicz, kierownik referatu planowania przestrzennego poinformował, że: „Ziemia pod pole golfowe należy do gminy Mosina i ANR. Te grunty dzierżawią rolnicy.
Agencja zamierza sprzedawać swoje grunty. Rolnicy mogą stanąć do przetargu i tę ziemię kupić. Część rolników przekształciło swoje grunty w Sowinkach na działki budowlane a teraz oczekują, że Agencja im podaruje. Każdy ma prawo dysponowania swoimi gruntami w taki sposób, w jaki uważa. Na dzień dzisiejszy nie ma zamiaru sprzedaży gminnej ziemi. Jeżeli będzie oferta sprzedaży, to zostaną poinformowani dzierżawcy o sposobie wypowiadania lub będą wygasały te umowy, bo one są czasowe i wtedy ziemia będzie, no w jakiś sposób pozbawiana tych dzierżawców.”
„Nasze grunty to są grunty zalewowe, w dużej części nie są dzierżawione” – dodała Burmistrz, Zofia Springer.
 

Powstanie pola golfowego na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego oznacza również ograniczenie dostępu do tych terenów dla zwykłych mieszkańców.

Jeden z czytelników serwisu www.czasmosiny.pl obawia się, że: „Agencja wystawi ziemię w przetargu - staną rolnicy i jak się łatwo domyśleć właściciel pobliskiego lotniska i boiska do gry w polo. Kto wygra? Wiadomo. Spowoduje to ustawienie tablic "Zakaz wstępu. Teren prywatny" i Warta stanie się w tym rejonie niedostępna. Radzę już teraz wybrać się tam na spacer i zrobić parę ładnych zdjęć, aby potem pokazywać dzieciom i wnukom. Pole golfowe, które tam powstanie, to nie będzie teren dostępny dla szaraka z Mosiny. Tam będą grać zaproszeni goście, którzy przylecą samolotem.”


25 lutego 2010 r. Rada Miejska uchwaliła Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina. W części II – Kierunki, str. 116, czytamy: "Planowane jest pole golfowe o powierzchni do 80 ha oraz powstanie obiektów i urządzeń związanych z turystycznym i rekreacyjnym wykorzystaniem rzeki Warty; budynków związanych z obsługą pola golfowego w pasie o szerokości nie większej niż 100 m wzdłuż drogi, lokali handlowych o powierzchni do 100 m2
Łączna powierzchnia zabudowy wszystkich budynków nie powinna być większa niż 3000 m2, i powinna być realizowana proporcjonalnie do powierzchni działek budowlanych lub zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.
Teren oznaczony na mapce literą A – strefa terenów nadzalewowych, zdominowanych przez pola uprawne, mało atrakcyjne dla lokalizacji pola golfowego ( z wyjątkiem obiektów kubaturowych)
B – strefa terenów okresowo zalewanych, charakteryzujących się bardzo urozmaiconą rzeźbą z dużą ilością lokalnych zagłębień i starorzeczy o dobrej, niemal stałej dostępności, atrakcyjne i w dużej mierze przydatne dla usytuowania pola golfowego.


KomentarzeJola
2012-07-22 18:14:57
Jestem przekonana, że sprawą nieprawidłowości w tej ROLNICZEJ agencji zajmie się sam Premier Tusk. Obecnie po dymisji Ministra Rolnictwa to Premier RP samodzielnie podejmuje decyzje o usuwaniu nieprawidłowości we wszystkich spółkach dotychczas nadzorowanych przez PSL.
Orwell
2012-07-11 19:32:34
Piotr i Asmodeusz {może zmieniłbyś nick?:)}, czy przeczytaliście artykuł Piotra Wilanowskiego w Czas Mosiny nr 2 "Zatruwanie studni" ? Jestem ciekaw Waszej opinii.
Małgorzata Kaptur
2012-07-11 19:11:28
Trzy ostatnie wpisy przeniosłam, by zachować związek z komentowaną treścią. Zostały wpisane w zakładce KONTAKT i LINKI. Panie Piotrze - dzierżawcy nie przekształcili dzierżawionych gruntów w działki budowlane. Źle pan zrozumiał wypowiedź kierownika referatu planowania przestrzennego, p. Ambrożewicza, która w artykule była przytoczona w dosłowynym brzmieniu.
tubylec
2012-07-11 19:06:19
godz.18.58 Pracę podobnie jak Stora, Rohr czy niedoszła spalarnia. Niech to pole golfowe będzie, ale jak przyjdzie czas i w miejscu gdzie jest czas. Najpierw basen !!! tam też potrzebne jest zaplecze , też potrzebne są firmy do wykonania, a gwarancja większej ilości klientów jest 100%. Tak więc wyhamujcie Panowie, małą łyżeczką a powoli. Jeśli ma być inwestycja to najpierw dla masowego klienta. A co do klasy średniej, to w Polsce w zasadzie nie funkcjonuje klasyczna klasa średnia, chyba, że mowa o ludziach zarabiających średnią krajową, ale to nie klasa średnia.
Asmodeusz
2012-07-11 19:05:08
godz. 18.26 Panie PIOTRZE .Dziękuję za tę wypowiedz.Wydaje mi się, że halo podnieśli ci .którzy liczyli na profity za grunty pod pola golfowe.Jak się nie udało, to zwalczają to z uporem godnym innej sprawy.Nie będę powtarzał tego co pan napisał ,ale ma pan rację,że może to da pracę ludziom z tego terenu.
Piotr
2012-07-11 19:02:30
godz. 16.27 wpis przeniesiony bez zmian. Pole golfowe. Jestem mieszkańcem Mosiny Parę uwag do artykułu na ten temat z Czas Mosiny Nr2. 1. Jak to sie stało że dzirżawcy przekształcili nie swoje grunty na działki budowlane. Na to należy być prawnym włąścicielem dzielonego gruntu a plan podziału musi zatwiedzić w tym wypadku Burmistrz Mosiny. Mam nadzieję że informacja podana na ten temat nie jest ścisła. 2. Ktoś kto uważa że powstanie pola golfowego w naszej gminie jest złym pomysłem nie ma duzo wiedzy na ten temat. Powstanie pola golfowego na tym terenie go uaktywni. Wykonanie tego pola przyniesie prace paru (mam nadzieję ż naszego terenu) firmom. Przy każdym polu musi powstać zaplecze gastronomiczne (retauracja z dobtym jedzeniem), budynek socjalny ( przebieralnia itp) a w przyszłości hotel. Na całym świecie golf niej jest juz tak elitarnym sportem jak to się wielu osobom wydaje ( uprawia go parę milionów osób). Oczywiście nie jest to sport ,który nie wymaga pewnego rodzaju zasobności od osób go uprawiających. Nie sa to jednak ludzie , którzy będa przybywali tu samolotami sportowymi jak to sugeruje jeden z czytelników. Sa to ludzie tzw klasy średniej. Ja osobiście nie uprawiam ten sport ale mam paru znajomych , którzy go uprawiają. Podsumowując dobrze będzie gdy powstanie u nas pole golfowe. Poniewaz mieszkam nie dalego Sowinek jakoś nie widze tłumów chcacych spacerować nad brzegiem zakola Warty. Mamy jeszcze wiele pięknych miejsc nad Wartą, które nie sa oblegane przez tłumy. Tak więc myślę że troska o to czytelnika jest "przesadzona" .