CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Krótka historia o "Krainie Słońca" w Mieczewie

www.mieczewo.com, M.Kaptur ; 18.07.2012 r.
Jesienią ub.roku, przy rondzie w Kórniku pojawiła się reklama osiedla „Krainy Słońca". Na wizualizacjach, w sporej skali, widać intensywnie zabudowane osiedle domów szeregowych „skąpanych" w zieleni otaczającej działkę. Obecnie banner jest poszarpany przez wiatr.Zaciekawiony, a raczej zaskoczony tego typu inwestycją w Mieczewie sprawdziłem stronę internetową: www.krainaslonca.pl. Na dzień dzisiejszy strona już nie istnieje, a domenę można wykupić za 1 zł.

Ze względu na zawód, jak i miejsce zamieszkania zainteresowałem się tą inwestycją. Uwagę przyciągnęły głównie:

  • wysoka intensywność zabudowy na działce,
  • znikoma ilość zieleni w obrębie działki - w przeciwieństwie do pokazanej na wizualizacjach
  • oraz 'las' rosnący wokół, choć faktycznie znajdują się tam działki z domami jednorodzinnymi.

Zastanowiło mnie, znając polskie prawo budowlane, jak to możliwe, że na tego typu osiedle można było uzyskać decyzje o WZZT i na jakiej podstawie została wydana. Studiując stronę internetową (nieistniejącą dziś) inwestycji, nie wynikało nic konkretnego, może tylko kilka szczegółów, wywołujących uśmiech na twarzy :( miały.. mają? tu powstać 34 mieszkania, a raczej domy. („5 segmentów po 7 domów w zabudowie szeregowej"

Temat okazał się intrygujący. Zastanawiające było, jak to możliwe, że w Mieczewie, gdzie sąsiednie zabudowane działki mają po ok 1200m2 (po sprawdzeniu na Geoportalu), można było planować budowę domów w zabudowie szeregowej, z działkami o powierzchni 155 do 443m2. Analizując wersję z najmniejszą z proponowanych działek (155m2), po odjęciu powierzchni zabudowy budynku (ok 40m2) zostaje ok 110m2 na: ogród, miejsce lub miejsca parkingowe, przestrzeń gdzie miałaby stanąć zbiornik z gazem (innym paliwem?) na potrzeby możliwe, że: centralnego ogrzewania lub ujęcia wody. (Od jakiegoś czasu w Mieczewie nie są już wydawane warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej z uwagi na przeciążenie sieci i spadki ciśnienia). Wszystko to było wielką niewiadomą, a za razem ciekawym tematem do wyjaśnienia, bo pomimo kilkuletniej praktyki jaką mam, nie potrafiłem zrozumieć jak firmie S&L Development udało się to wszytko formalno-prawnie uzgodnić z gminą.


Autor zwrócił się do Urzędu o udostępnienie informacji publicznej i mu jej odmówiono.
Odwołał się do SKO, które „uchyliło zaskarżoną decyzję" i  nakazało gminie udostępnienie informacji publicznej „zgodnie z wnioskiem strony".
Zamiast udostępnienia decyzji o WZZT (warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) otrzymał kolejną decyzję odmowną.

Znów odwołał się do SKO, które napisało:

„Postępowanie organu I instancji (gmina Mosina) zakończone zaskarżona decyzją jest przejawem arogancji urzędniczej, kiedy angażuje się poważny wysiłek intelektualny i środki techniczne po to, aby w sposób arbitralny odmówić słusznemu żądaniu strony postępowania. Sprzeciwia się też zasadzie dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, w sytuacji gdy organ I instancji zamiast wykonać ostateczną decyzję organu odwoławczego, który w niniejszej sprawie orzekł co do istoty, podejmuje polemikę z treścią rozstrzygnięcia kolegium i to pod postacią drugiej decyzji wydanej w tej sprawie."

W końcu Urząd pokazał zainteresowanemu WZ.

Jak zinterpretował je architekt z Mieczewa - proszę przeczytać TUTAJ

Ja sprawą osiedla "Kraina Słońca" zainteresowałam się po tym jak do Rady wpłynęła skarga p. M.Z na burmistrza.

Mimo, że planowane osiedle graniczy z jego działką nie został uznany za stronę postępowania.
Kiedy zobaczył baner na rondzie k. Kórnika, pojechał do urzędu.
Tam odmówiono mu informacji, ponieważ nie jest stroną.
Rada w listopadzie 2011 r.  przekazała skargę na burmistrza do rozpatrzenia... burmistrzowi.

Ponieważ radni nie zostali poinformowani o sposobie rozpatrzenia tej skargi, zadałam pytanie
w tej sprawie i otrzymałam odpowiedź, w której  kierownik S. Ambrożewicz pisze, że: "Przed Burmistrzem Gminy Mosina toczy się postępowanie w sprawie wznowienia postępowania".

Jak zwykle pan kierownik pisze dużo, mniej lub bardziej zręcznie omijając sedno sprawy i niewygodne pytania.

Kiedy patrzymy na mapkę (źródło:http://podgik.poznan.pl/iGeoMap/Data/Poznan/Mosina.php)
widzimy, że trójkąt, na którym ma być 25-35 domów odpowiada w przybliżeniu 8-9 działkom typowym dla tego terenu.

I wnioski na temat wizji zagospodarowania gminy nasuwają się same.

A oprócz tych wniosków o wizji nasuwają się inne wnioski...


Komentarzekasia
2012-08-19 18:00:16
konieczna jest kontrola NIK-u w gminie mosina - a w szczególności pana ambroziewicza. czasy prl-u dawno minely...ktos pownien sie tym zajac i odpowidnie materiału do Niku dostarczyc.
Jacek
2012-07-19 23:41:51
Komentarz usunięty dnia: 20.07.2012: polemika z @ wisus, nie dot. tematu artykułu
wisus
2012-07-19 23:29:31
Komentarz usunięty dnia: 20.07.2012: brak związku z tematem
Łukasz Kasprowicz
2012-07-19 20:43:44
A tak w ogóle ten teren, to nie żadna Kraina Słońca, tylko Trójkąt Bermudzki, twe, Mieczewski
Łukasz Kasprowicz
2012-07-19 20:42:06
Komentarz usunięty dnia: 19.07.2012: na prośbę autora
czesław
2012-07-19 18:15:14
URZĘDNICZA AROGANCJA - SKO nazwało problem po imieniu. Lekceważenie prawa, "szarego" mieszkańca i radnego, ma miejsce zbyt często w naszej gminie, dobrze, że sie o tym mówi głośno. Może to coś zmieni.
Jacek
2012-07-19 17:15:40
Mnie nawet nie przeszkadza że informowano blisko170 osób, wedle mnie mogli powiadomić nawet całą wieś. Dlaczego tylko mnie nie informowali od początku. Najśmieszniejsze jest to, że kilka lat temu Burmistrz udowadniała mi że jestem właścicielem szkoły, a za sąsiada mam kościół w Krośnie. Trzy razy ten fakt potwierdzała. Mieszkałem wtedy w zupełnie innym miejscu, mając za sąsiedztwo kopcącą odlewnię. Trzeba było wtedy brać tą szkołę ;-)))
ciekawy
2012-07-19 16:19:30
Dziekuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że odpowiedź odmowna na pytanie p. Łukasza zgodnie z tym, co mówi SKO była bezprawna? Czy to oznacza, że radny może żądać ponownie udzielenia informacji na temat WZ dla Family House? Ujawnienie tych informacji powinno byc niezbędne, żeby rozwiać coraz wieksze wątpliwości wokól tego osiedla i krążące plotki. To chyba powinien byc przede wszystkim interes burmistrza, żeby rozwiać wątpliwości.
tubylec
2012-07-19 16:13:38
Swój , albo dysponuje taką wiedzą na temat działań UM, że zwyczajnie wylać go nie mogą. 170 stron postępowania ? Przecież tam pole jest, rozumiem, że mieszkańców bloków uznano za stronę. Czy podobnie było w przypadku Pana sąsiada nawet nie pytam...
Jacek
2012-07-19 15:56:25
Fachowość wizjonera pokazała się w moim przypadku, gdy w przypadku wystawiania WZ dla budowy bloków oraz szkoły na moim terenie wyznaczył blisko 170 stron postępowania a zapomniał mnie, właściciela uznać za stronę. Dlaczego Burmistrz trzyma takiego „szpeca”?
tubylec
2012-07-19 15:24:18
Złote myśli Sławomir Ambroziewicz "nie dotyczą spraw o zasadniczym charakterze dotyczącym gminnej wspólnoty " ,..... A czego dotyczą ? księżyca. Arogancja i buta władzy w Mosinie, a co za tym idzie chamstwo i bezczelność podwładnych przechodzi wszelkie granice dobrego smaku, aż się piącha sama zaciska. Folwark .... sobie zrobiliście. Życzę Wam, żeby władzę objął ktoś kto wyjdzie do ludzi i zrobi z Wami porządek . Mnie nikt nie pyta , czy chce na Was łożyć podatki. Życzę Wam KULTURY i ROZUMU. Rozumiem, że ktoś napisał takie idiotyczne pismo, ale podpisać się pod tym własnym imieniem i nazwiskiem ? I jeszcze jedno pytanie, to zarządzenie burmistrza, żeby przed personaliami umieszczać mgr ? Rozumiem prof. ewentualnie dr , czy zawody prawnicze, medyczne,budowlane, bo są świadectwem pewnych uprawnień , ale mgr / mgr inż. ? Że co, ma mnie z nóg zwalić mgr ? Piekarz, tokarz, akrobata .... A pismo piękne, uniwersalne na każde zapytanie w tej tematyce , tylko trzeba daty zmieniać :)
M.Kaptur
2012-07-19 13:53:50
Pytał o to Łukasz Kasprowicz rok temu: http://bip.mosina.wokiss.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/5125/wniosek_radnego_i_pismo_przekazujace_sprawe_burmistrzowi_gminy_mosina.pdf Otrzymał odp. http://bip.mosina.wokiss.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/5125/udzielona_odpowiedz.pdf.
ciekawy
2012-07-19 10:35:26
Czy ktoś z radnych występował do burmistrza o udostępnienie, w ramach informacji publicznej, warunków zabudowy dla Family House?
Krzak
2012-07-19 08:56:47
Zastanawia mnie gdzie są prezenty, jakie otrzymał Burmistrz za wystawienie takich WZ. Podobna sytuacja występuje w Czapurach, w Mosinie na osiedlu Słoneczne Zacisze, na osiedlu Morena. Spodziewam się, że jest to czubek wielu innych spraw, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Obawiam się, że Pani Burmistrz śmieje się z opisu „Krainy Słońca”, ponieważ nie ponosi za swoje czyny żadnych konsekwencji. Czy istnieje Waszym zdaniem możliwość doprowadzenia sprawy do końca i ukaranie winnych tak dziwnych decyzji? Przecież to osiedle w końcu u Was powstanie.