CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Spotkanie z Napoleonem

Małgorzata Kaptur: 11.08.2012 r.
Napoleon byłby pod wrażeniem...
Jest studnia i jest legenda. Mam nadzieję, że miejsce to poruszy wyobraźnię mosinian. Może powstanie tradycja obchodzenia urodzin cesarza? Napoleon urodził się 15 sierpnia, co zbiega się z uroczystym otwarciem studni. Może nastąpi też renesans zainteresowania epoką napoleońską? Podobno Napoleon odwiedził Mosinę aż 3 razy - w 1807 roku podczas lustracji terenów, w 1812 kiedy maszerował na Moskwę a potem, gdy pokonany wracał do Paryża.

   
    Zdjęcie z 10.08.2012 r. (fotomontaż)MK

W niedzielę 30 listopada 1806 r. Napoleon był obecny w poznańskiej farze na mszy odprawionej przez abpa gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego, natomiast 2 grudnia w rocznicę koronacji cesarza i zwycięstwa pod Austerlitz odprawiono w farze kolejną mszę św., a wieczorem w teatrze królewskim (obecny budynek Arkadii przy pl. Wolności) gen. J. H. Dąbrowski wydał wielki bal na cześć dostojnego gościa. Nocą z 15 na 16 grudnia Napoleon opuścił Poznań, udając się do Warszawy zajętej wcześniej przez wojska francuskie.

Cesarz Francji ponownie zawitał do Wielkopolski latem 1807, a w Poznaniu gościł 15 lipca, w drodze powrotnej z Tylży do Drezna. Po podpisaniu w Tylży przez Napoleona traktatu z carem, nastroje wśród Wielkopolan były mieszane.

Trzeci pobyt Napoleona na ziemi wielkopolskiej przypadł w maju 1812. Przebywał w kilku miejscowościach, a w Poznaniu w ciągu czterech dni cesarz spotkał się z wieloma obywatelami i dwukrotnie udał się na przejażdżkę konną po mieście. Ludność cieszyła się, że – jak informował „Posener Zeitung” – „Cesarz jechał wolno i z nieliczną świtą, jak ojciec wśród dzieci, a nie jak potężny władca...”

Po raz ostatni cesarz przemierzył Wielkopolskę w grudniu 1812, wycofując się po nieudanej wyprawie na Moskwę. Do Poznania przybył incognito 12 grudnia i zatrzymał się w zachowanym do dzisiaj budynku Hotelu Saskiego przy ul. Wrocławskiej 25. O tym grudniowym pobycie Napoleona w Poznaniu wiadomo niewiele. Odnotowano jedynie, że wieczorem na dziedziniec hotelowy zajechały sanie ciągnione przez 8 koni; „wysiadł z nich korpulentny, niski mężczyzna w towarzystwie 20 innych osób i udał się do hotelu na kilkugodzinny odpoczynek. Spał krótko, zjadł śniadanie i przeczytał kilka listów”.

Napoleon oraz jego wojska wkraczające na ziemię wielkopolską witani byli z wielkim entuzjazmem. Na powitanie iluminowano miasta, stawiano bramy i łuki triumfalne, piramidy, przemianowywano nazwy placów, ulic i budynków. Kiedy zaś po klęsce pod Moskwą w 1812 r. przez Wielkopolskę maszerowały niedobitki wielkiej armii, wielu żołnierzy francuskich spoczęło w naszej ziemi. Upamiętniają to liczne monumenty, a pamięć o tych mogiłach trwa do dzisiaj. Niektóre wydarzenia z tej epoki obrosły legendą, a historie te powtarzane są z pokolenia na pokolenie.
region wielkopolska- szlak-napoleona.html

Gmina Mosina uzyskała na projekt „Odbudowa owianej legendą Studni Napoleona" dofinansowanie z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „ Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wartość przyznanej pomocy to 19 710 złotych (netto) co stanowi 70 % całkowitych kosztów przedsięwzięcia.
www.mosina.pl

18 sierpnia - uroczyste otwarcie -> PROGRAM IMPREZY


Komentarzeznawca trunków
2012-10-04 15:56:00
A jak wam się podoba legenda o szampanie? Ja wolałbym koniak, bardziej mi się kojarzy z Napoleonem
magda
2012-10-04 12:11:10
do pawlooka: wykonawca miał jedynie wybrukować teren wokół studni, a kamyczki dodał od siebie gratis. Ubicie ich zagęszczarką nic by nie dało, bo jak słusznie zauważono - teren jest podmokły i pierwsza warstwa kamieni powinna być płaska ponieważ wszystkie okrągłe i tak grunt pochłonie. Studnia nie może być otwarta ze względów bezpieczeństwa i higieny. Najgorzej jak ktoś się nie zna a puchnie jakby wszystkie rozumy pozjadał. Z drugiej strony jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził ;)
Hubert
2012-08-25 10:49:40
Napoleon skończył jak skończył.Do dnia dzisiejszego wszyscy go pamiętamy.[z historii]Ciekawe kto tak długo będzie o nas pamiętać?Napisz mi jaką to czapkę n. ma ZS?Napoleon nosił tzw.piróg lub tzw. kapelusz stosowany.[nie stosowny] .Czy widziałeś kiedy ZS w takim kapeluszu? A może masz zdjęcie?Astronet pisze ,że studnia jest bez wody.Tylko się cieszyć przynajmniej nikt się nie utopi.
Łukasz Kasprowicz
2012-08-22 23:34:55
Oby ta studnia nie była omenem dla pani burmistrz. Czapkę napoleońską już ma. Czy zatem skończy jak Napoleon?
Waldek
2012-08-22 08:07:21
Studnia bez wody - dobre hasło do krzyżówki.
pawlook
2012-08-21 23:33:38
A przyglądaliście się wykonaniu - utwardzenia wokół studni ? Rozsypano kamyki w podmokły grunt, a "ścianę" oporową stanowi położony na dole konar . Kilka ulew, śnieg zimą i kamyki zginą w podmokłym gruncie. To miałoby sens gdyby powstał jakiś mini murek oporowy, a warstwy kamieni zagęszczoną ubijarką. No i pytanie dlaczego brak możliwości czerpania wody ? Idealna sprawa dla napojenia psa, obmycia rąk.... Sobotnie otwarcie przy studni żenada...ciekawe ile te fajerwerki kosztowały...
Kasper
2012-08-16 00:29:09
Bzdury napisałeś, kilka osób doceniło te działania, mimo , że uważają , że są rzeczy ważniejsze. W Mosinie jest sporo osób dla których najważniejsze kwiaty i renifer i jak widać reprezentujesz to stanowisko. Ok, wolno Ci, ja to nawet rozumiem , ale bądź uprzejmy zrozumieć, że jest też grupa, która uważa , że w pierwszej kolejności są ważniejsze rzeczy.
Kasper
2012-08-15 09:35:11
Tubylec ,jednak nie przeczytałes tego co napisał Esteta lub celowo wprowadzasz w błąd .Oto cytat''zachwyt nad ładnymi, małoważnymi sprawami itd -musi budzić sprzeciw.Czyli dla niego to co jest robione dla Mosiny jest niecelowe ,bo trzeba zająć się innymi sprawami.Dla ciebie to są bzdury?
tubylec
2012-08-14 13:29:47
Nie , nie miałeś. P. Małgosia kaptur " I wieża i studnia są działaniami we właściwym kierunku. tubylec "Takie inicjatywy chwalić trzeba... " Łukasz "tudnia została wykonana bardzo estetycznie i solidnie". Alina "Wieża, studnia, czy kwiatki na rynku dobrze, że są ale nie mogą być zamiast" A Ty Kasper wyciągnąłeś wnioski, że to krytyka. Weź na wstrzymanie bo bzdury napisałeś straszliwe. Waldka przepraszam :) poszedłem na skróty :)
Łukasz Kasprowicz
2012-08-14 09:43:22
Odpowiedni, czyli jacy? z jakimi zamierzeniami? Bo to, że zmiana władzy jest konieczna nie podlega żadnej dyskusji
Kasper
2012-08-14 09:03:35
I co nie miałem racji?Zawsze można znaleźć dziurę w całym .Esteto i inni.Mosina jest miejscem gdzie jest źle a będzie jeszcze gorzej.Chyba ,że odpowiedni ludzie dojdą władzy.
Waldek
2012-08-13 21:50:18
Tubylec ! Źle odczytałeś moja wypowiedź. Coś się jednak zmienia. I nie jest tak że Łukasz tylko krytykuje. Jak jest za co to i chwali. I tak być powinno. Pozdrawiam !
tubylec
2012-08-13 21:43:07
Ano pochwalił, co z ust ZS w kierunku Łukasza raczej nie nastąpi nigdy . Najzabawniejsze w tym wszystkim, że kiedy Łukasz gani, to źle. Kiedy pochwali, też źle :)
Waldek
2012-08-13 21:26:30
Koniec świata ! Łukasz komplementuje Urząd Miejski w Mosinie. Warto ten fakty odnotować !
Łukasz Kasprowicz
2012-08-13 21:23:25
Studnia została wykonana bardzo estetycznie i solidnie. Mam nadzieję, że to nie tylko zasługa zmiany wykonawcy, ale pilnowania przez urząd , aby nie było takiej wtopy jak z wieżą. Co kasy na kino, to myślę, że Diabeł powinien wystąpić o kasę w ramach jakiegoś miękkiego unijnego projektu na cele kulturalne. Może poprosić o pomoc naszych gminnych speców od środków unijnych, którzy coraz lepiej sobie radzą w tych sprawach
tubylec
2012-08-13 13:53:31
Takie inicjatywy chwalić trzeba, ale esteta wyłożył kawę na ławę. Co gorsza, władza eksponuje te kwiaty, wieże, etc. na tyle skutecznie, że spora grupa ludzi uważa , że to właśnie kwiaty są miernikiem poziomu zarządzania gminą. Gmina jest jak remontowany dom. Albo remontujesz fasadę i cieszysz się, że sąsiad widzi , że mieszkasz pięknie, a w środku syf, bo nie stało funduszy, albo remontujesz to czego nie widać, czyli wnętrze. Na fasadę ( kwiaty ) jeszcze przyjdzie czas. Prawda smutna jest taka, że inwestycje w rodzaju studni, wieży i kwiatów , to są grosze w budżecie , na to starcza i to się wykonuje. Na poważne zmiany (infrastruktura, kultura z prawdziwego zdarzenia ,basen , etc. ) brak . Cieszy mnie bardzo maleńkie kino w Mosinie, czy istnieje możliwość dotacji kina z kasy gminy ?
Alina
2012-08-13 13:16:24
Opinia estety to sedno sprawy. Wieża, studnia, czy kwiatki na rynku dobrze, że są ale nie mogą być zamiast. To nie przykryje naszego mosińskiego bałaganu, o którym coraz głośniej.
esteta
2012-08-13 12:06:43
Kacprowi i innym otumanionym polecam zawołanie Fredry: znaj proporcje mocium panie. Zachwyt nad ładnymi, lecz małoważnymi sprawami oraz pomijanie koniecznych dla naszej społeczności działań mosińskiej władzy musi budzić obywatelski sprzeciw. Mówiąc prościej najpiękniejsza róża nigdy nie będzie ozdobą zabałaganionego domu.
Karol
2012-08-13 08:17:32
Kiedy patrzę na wieżę widokową i teraz na studnię myślę, że przez wiele lat inne gminy systematycznie pozyskiwały środki unijne, a my ten czas przespaliśmy, a mogliśmy mieć takich miejsc więcej. Szkoda, że tak późno Mosina włączyła się do gry. Dobre i to, choć obecne środki to już tylko okruchy z pańskiego stołu.
Sławek
2012-08-12 23:48:16
Nie wiem czy to w ramach tego samego projektu, ale pojawiły się nowe wiaty turystyczne na czerwonym szlaku właśnie od studni w kierunku na Stęszew (widziałem dwie, ale może jest ich więcej).
Małgorzata Kaptur
2012-08-12 10:31:33
I wieża i studnia są działaniami we właściwym kierunku. Są interesującym dodatkiem do walorów przyrodniczych Mosiny i podnoszą jej atrakcyjność turystyczną. Studnia poprzez historyczne konotacje daje nowe możliwości promocyjne. Napoleon jest wdzięcznym tematem i rozpoznawalnym znakiem graficznym - to w promocji jest ważne. Impreza z okazji odsłonięcia studni odbędzie się w przyszłą sobotę i zapowiada się interesująco. Tym razem jest to otwarcie nie dla notabli, jak w przypadku wieży, ale przede wszystkim dla mieszkańców.
Waldek
2012-08-12 09:26:35
Czekam na odbiór techniczny studni przez radnego Łukasza. A tak marginesie: mówi do mnie znajomy z Poznania: muszę przyjechać do Mosiny aby dowiedzieć się jak to zrobić aby nie przechodząc na emeryturę dostać odprawę emerytalną. I to jest prawdziwa promocja Mosiny !
Kasper
2012-08-12 09:13:37
Oczywiście krytyka jest potrzebna ale twórcza.Mam nadzieje ,że władze nie będą przejmować się pierdołami tylko zrobia to co do nich należy .Otwarcie studni jest właściwym krokiem dla promocji gminy.Z niecierpliwością oczekiwać będę durnych wypowiedzi ,że należało to zrobić inaczej .W końcu " świat pędzi samochodami a my ciągle idziemy pieszo"-czołowe motto naszej oświeconej opozycji.
Jacek
2012-08-12 08:40:21
Tomku, nie masz racji. Z moich obserwacji wynika, że krytyka jest uzasadniona, bowiem medialnie sprzedawane „inwestycje’ wymiany kosza, posadzenia kwiatków czy organizacja szumnej imprezy na temat dofinansowania „projektu” w wysokości około 20 tys. złotych to dla każdego myślącego mosinianina pozorne działania władzy. Pamiętasz powiedzenie Lecha Wałęsy? „Świat pędzi samochodami a my ciągle idziemy piechotą”. Niestety w Mosinie władza idzie piechotą i jeszcze się tym wszędzie za pieniądze podatników chwali.
Tomek
2012-08-11 23:50:04
Pomysł na odbudowę oraz wykonanie inwestycji świetne, a turyści będą mieć kolejny powód do odwiedzenia i zapamiętania, z pozytywnej strony Mosiny. Ale jak to w naszej gminie bywa, nawet najlepsze pomysły są krytykowane. To za wykonanie, za to że nie ten, a kto inny to wykonał. Najcześciej zaś to zwykłe szykanie dziury w całym i nistety sami mieszkańcy, niekiedy nie potrafią docenić tego co mają, bo ponoć gdzieś jest ideał... tylko, że nikt go jeszcze nie widział. Ja trzymam kciuki za planowane otwarcie oraz kolejne podobnego typu inicjatywy. Tak trzymać!