CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Cięcia w budżecie, bezpieczeństwo w gminie i apel do RZGW - czyli krótko o sesji

Małgorzata Kaptur: 29.09.2012 r.
Ostatnia sesja była bardzo długa i opisać ją, oznaczałoby zamęczyć siebie i czytelników. Postanowiłam więc pominąć ją milczeniem. Rekordowa ilość wejść na stronę w dniu wczorajszym uświadomiła mi, że wbrew temu, co się powszechnie sądzi, sprawy poruszane na sesji są dla wielu osób bardzo ciekawe.

1. Sprawą nr 1 był budżet, a raczej wprowadzone do niego zmiany – brak wpływów do kasy gminnej z tytułu podatków i sprzedaży mienia spowodował konieczność cięć. Dotyczą one głównie inwestycji – np. nie zostanie wykonana ulica Kozia w Pecnej.

Mimo trudnej sytuacji w finansach gminy, radni ze zrozumieniem podeszli do wniosku rodziców o utworzenie trzeciego oddziału klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 2.
Kwota potrzebna na ten cel - 15 tys. zł (wyliczenia referatu oświaty) została przeniesiona z działu promocja gminy.
Nie powinno to spowodować trudności, ponieważ gmina w konkursie SMS-owym („Głos Wielkopolski”) wygrała na promocję dodatkowe środki w wysokości 20 tys. zł.

Sprawa ta zasługuje na podkreślenie, dlatego że cel, jakim jest dobro dzieci, zwyciężył podziały w radzie. Rzadko się to zdarza, aby wniosek złożony przez opozycyjnych radnych nie został „utrącony” z powodów politycznych.
Wszystkim koleżankom i kolegom radnym którzy byli „za” lub się wstrzymali – serdecznie dziękuję.

2. Na sesji byli obecni trzej komendanci – Policji, Straży Miejskiej, OSP. Nikt nie miał pytań do komendanta Straży Pożarnej, zapewne dlatego, że przedstawił najobszerniejsze opracowanie w wersji pisemnej. Znalazły się w nim wszystkie potrzebne radnym informacje.

Komendant Policji przyznał, że mosiński komisariat nie ma dostępu do Internetu. Radny Kasprowicz apelował do burmistrza o pomoc w tym zakresie. Zofia Springer poinformowała, że wkrótce zostanie ustawiony maszt do WiFi (gmina ma sponsora) w taki sposób, by komisariat mógł korzystać z darmowego Internetu.

W wypowiedzi Komendanta SM zainteresowały mnie dwa wątki – działanie monitoringu, jego zastosowanie do wykrywania sprawców (zdecydowanie mniejsze niż się wszystkim wydawało) i niemożność wykonywania skutecznej kontroli posesji z powodu braku aktualnego regulaminu. Od dwóch lat (!!!!)  SM nie ma tego niezbędnego narzędzia.

3. Pod koniec sesji rada uchwaliła apel (moim zdaniem napisany pośpiesznie i w kiepskim stylu) do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w związku z rozporządzeniem z 9 sierpnia 2012 r.
Dyskusja na temat rozporządzenia i podejmowanych przez gminę kroków w zaistniałej sytuacji była długa i burzliwa. 

roczny-plan-promocji-gminy-mosina-2012 


Komentarzepodatnik
2012-10-02 10:43:35
Taki plan to czy jest, czy go nie ma - bez znaczenia jest. Zgodnie z tym planem można zrobić wszystko zupełnie dowolnie. Mnie to nie dziwi. Burmistrz nie lubi ograniczeń. Jeśli nawet wykazy nieruchomości do sprzedaży na 2012 rok były z błędami (pytanie: błędy przypadkowe czy celowe?), to dlaczego wydatki na promocję miałyby wynikać z planu z przypisaniem kwot na poszczególne wydatki i porównaniem z latami ubiegłymi? Im podatnik mniej wie, tym dla władzy lepiej. Wszystki i tak jest dla naszego dobra (podobno).
taboret
2012-10-01 23:14:42
@ luzik --No widzisz taki plan opracowali nasi urzędnicy.Reszta na pewno ujęta jest w uchwale budżetowej.Pozdrawiam:)
luzik
2012-10-01 22:25:22
Taki plan promocji to może napisać każdy w 5 minut. Jak nie ma podane ile na co to stres mniejszy przy wydawaniu kasy.
Jola
2012-10-01 21:30:06
Najlepszą promocją naszej gminy są żółtej barwy bramy ustawione niedawno w Mosinie na ulicy Krotowskiego przy rondzie oraz na ulicy Niezłomnych. Ponieważ nigdy przedtem takich konstrukcji nie było i nie wiadomo, po co je ustawiono a są "bardzo okazałe" i pewnie bardzo kosztowne to może warto zapytać gminną władzę, w jakim celu i za jaką kwotę wykonano te "dzieła"? Pomysłem takiej dziwnej promocji naszego miasta warto również zaciekawić media, bo w kategoriach skrajnego absurdu już możemy czuć się zwycięzcami.
Małgorzata Kaptur
2012-10-01 20:33:25
@Zdzisław - Z opublikowanego w maju 2012 r. raportu NIK wynika, że część gmin nie bada efektywności prowadzonej promocji, co utrudnia dokonanie oceny, jaki poziom środków finansowych jest niezbędny do osiągnięcia wyznaczonych celów oraz czy przeznaczane na promocje fundusze są wystarczające. Nieokreślenie w dokumentach planistycznych oczekiwanych wymiernych efektów (korzyści), jakie zamierzano osiągnąć poprzez działania promocyjne NIK uznała za najczęściej spotykaną nieprawidłowość. NIK stwierdziła też, że gminy nie określiły również wskaźników, które pozwoliłyby dokonać oceny realizacji przyjętych celów działalności promocyjnej. Nasza gmina nie była kontrolowana przez NIK, ale popełnia takie same błędy jak opisane wyżej. Strategia Rozwoju Gminy Mosina na lata 2003-2013 jako jedno z zadań do wykonania wymienia opracowanie i wdrożenie strategii promocji gminy. Do tej pory ten dokument nie powstał. Opracowanie strategii i jej realizacja pozwala uniknąć chaosu, minimalizuje działania przypadkowe, dzięki okresowej ewaluacji gwarantuje większą efektywność. Jedynym dokumentem w naszej gminie jest plan promocji, który nie zawiera nawet przypisanych poszczególnym zadaniom kwot. Zdzisławie, kliknij w link, który dodałam na końcu artykułu i powiedz na co i ile zabraknie po odjęciu kwoty 15 tys. ;)
Małgorzata Kaptur
2012-10-01 20:04:21
Panie Zdzisławie, oddział powstanie nie za wirtualne pieniądze, tylko za te, które były w budżecie na promocję. A promocja dzięki darmowym, wygranym w konkursie sms-owym, reklamom w "Głosie Wielkopolskim" rozkwitnie i gmina straty nie odczuje.
Zdzisław
2012-10-01 17:19:53
Nie powinno to spowodować trudności, ponieważ gmina w konkursie SMS-owym („Głos Wielkopolski”) wygrała na promocję dodatkowe środki w wysokości 20 tys. zł. Pani Kaptur czy pani tylko udaje czy jest taką nierozgarniętą bo to akurat pasuje do waszych działań w tym miejscu. Przecież Głos nie dał gminie kasy tylko możliwość umieszczenia reklam w gazecie o wartości 20 tys. To ten oddział utworzycie za wirtualne pieniądze?
Jarek
2012-10-01 08:31:11
Aż się wierzyć nie chce, że policja nie ma internetu. Przecież to nie jest taki duży koszt. Może to oznaczać, że nie zależy im tak bardzo na tym, by mieć...
tubylec
2012-10-01 07:50:58
Z tym brakiem internetu dla policji, to poważnie :) ? Trudno w to uwierzyć... Cięcia w inwestycjach, czyli rozumiem, że w budżecie na 2013 r. obcięty zostanie nakład na utrzymanie administracji ??? Cięcie inwestycji, to brak pracy dla budowlanki, brak wynagrodzeń dla nich, brak wpływu dla firm połączonych z budowlanką, brak podatku dochodowego i vatu.... . A co do apelu, to takie rozmowy to się prowadzi w kuluarach, w zaciszu, spokojnie, rozmawia. Oby ten apel miał rację bytu, czego mieszkańcom gminy życzę :)
Małgorzata Kaptur
2012-09-30 22:25:43
Apel wstawię jutro. Dziś tylko dodam, że na zakończenie sesji padło kilka wniosków - M. Jabłoński zaproponował, żeby radni skupili się na ważniejszych sprawach niż dziura w jezdni (zdecydowana większość wniosków radnych dotyczy dróg). Nie powinni wyręczać sołtysów i przewodniczących osiedli. T. Żak złożył wniosek, żeby od słupów ogłoszeniowych odciąć zegary, które już nigdy zapewne nie będą chodziły dobrze. Całkowicie się z nim zgadzam, że utrzymywanie obecnego stanu jest swego rodzaju kuriozum.
ciekawy
2012-09-30 14:22:40
Jestem także ciekawy, jak gmina rozegra ten "mecz". Czy znowu będą procesy, które nic nie dadzą, czy zwycięży realizm i gmina przystąpi do negocjacji...
Waldek
2012-09-30 09:19:23
Ciekaw jestem jakiej treści jest ten apel ?