CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Czapury - Os. Leśne po obu stronach rzeki

Małgorzata Kaptur: 14.10.2012 r.
Są już w sprzedaży mieszkania i domy na Osiedlu Leśnym V w Czapurach. "Położone jest na zupełnie nowym terenie, który bezpośrednio nie sąsiaduje (graniczy) z żadnym z wcześniej zrealizowanych przez nas etapów inwestycji. Nieruchomości, które tu powstaną będą otoczone naturalną zielenią, a dojazd do nich będzie prowadził przez ul. Gromadzką". 

To cytat ze strony FH www.familyhouse.pl/osiedle-lesne-5.php I choć niektórzy pomyślą, że robię FH darmową reklamę, to chciałabym zwrócić uwagę na niezwykłe tempo powstawania tego osiedla.


Powstanie 108 nowych mieszkań i domów i za rok będą mieszkać przy ulicy Gromadzkiej nowi mieszkańcy i będziemy mówić o planowanym kolejnym etapie.
Docelowo FH wybuduje mieszkania dla 4 tys. osób - tak wypowiadała się I.Łukomska-Pyżalska w folderze reklamowym.

Ile osób teraz mieszka na os. Leśnym w Czapurach?
 
Pani  Pyżalska już kilka miesięcy temu mówiła w wywiadzie prasowym, że mieszka tam tysiąc osób.

Niestety większość nowych czapurzan nie melduje się w naszej gminie.

W grudniu 2001 roku Czapury liczyły 902 mieszkańców. Gdyby wszyscy nowi się zameldowali Czapury byłyby największą wsią w gminie.

Tymczasem zajmują 4 miejsce za Krosnem, Pecną i Rogalinkiem.

31 lipca 2012 r. zameldowanych w tej miejscowości było 1 581 osób.

Kiedyś jednak zastukają do szkoły w Czapurach, która zapewne powieli los szkoły w Krośnie - pęknie w szwach.
  

 


Komentarzemieszkaniec Leśnego
2013-02-03 20:58:53
Czy nasze osiedle jest ładne to rzecz gustu. Na pewno gdyby nie pazerność dewelopera można by lepiej wykorzystać bliskość rzeki, nie przepychać zwałów ziemi. Mogła być jakaś ścieżka nad rzeką, a tak patrzymy na rzekę z lotu ptaka. Jak czytam o tej łące, to myślę, że szkoda, że się tak stało. Można by tam spędzać czas. Skoro ma nas być na tym osiedlu kilka tysięcy, to przydałaby się nam jakaś przestrzeń. Gdybyśmy my jako mieszkańcy osiedla Leśnego wiedzieli o tej sprzedaży to moglibyśmy się zrzucić i sobie taką łąkę kupić. 90 tys. zł na tysiąc mieszkańców to wychodzi 90 zł od jednego mieszkańca. Pomyśleć, że moglibyśmy mieć dostęp do rzeki i miejsce na jakieś boisko, plac zabaw w ładnym miejscu, ławeczki. Szkoda, że wyszło jak wyszło.
taboret
2013-02-03 20:57:41
Jak widać niezbyt pojmujesz w czym problem.Przeczytaj ze zrozumieniem artykuł a w szczególności Ostatnie zdanie/
....
2013-02-03 19:53:37
Osiedle bardzo ładne. Myślę, że z czasem ludzie będą się tu meldować, więc problem się rozwiąże samoistnie.
tubylec
2013-01-27 16:59:34
Będzie 2 tygodnie przed wyborami :)
pieszy
2013-01-27 14:25:01
A kiedy będzie chodnik przy Poznańskiej w Czapurach? Dzieciaki i młodzież na osiedle FH wędrują szosą. Z. Springer już trzecią kadencję obiecuje chodnik przy Poznańskiej. O krzykach Waligórskiego, że chodnik już, już - nie wspomnę. Kilometr chodnika to wielka sprawa zaiste.
Waldek
2013-01-27 13:10:37
Do wyborcy . A może by Waligórskiego uhonorować tytułem: ;''Budowniczy Rzeczypospolitej Mosińskiej''. Z tego co piszesz to chłopu się należy. Wielki Waldemar, zastał Gminę drewnianą a przeobraził w murowaną. Wielka postać ! Zaiste !
wyborca
2013-01-27 13:07:17
Może lepiej nawet nie żartować o takim burmistrzu, bo że Waligórski jest przekonany, że będzie najlepszym burmistrzem w kraju to oczywiste. Pytanie, czy my chcemy takiego burmistrza. Taki następca to życzenie obecnej p. burmistrz, ale to my będziemy wybierać. Aby wybór był właściwy trzeba informować o „dokonaniach” Waligórskiego jako radnego i przewodniczącego. Bo on sam głosi wszem i wobec, że buduje drogi, place, świetlice i co tam jeszcze. Przebił już wszystkich budowniczych lat 50-tych PRL-u. Tylko jakoś nie radzi sobie jako radny i przewodniczący.
Waldek
2013-01-27 11:58:12
Czapurami zajmie się ..... Burmistrz Waligórski. Jak wieść niesie Waligórski będzie kandydatem NRM na Burmistrza Mosiny. Osoba która mi o tym mówiła na moją reakcję że to plotka powiedziała tylko tyle: a co wicemarszałkiem województwa jest człowiek bez matury ( tu miała na myśli Wojtasiaka - czytaj sobotni Głos Wielkopolski) to burmistrzem nie może być Waligórski ? Nie matura lecz chęć szczera .....
mieszkaniec
2013-01-27 11:36:08
Osiedle FH dla jednych piękne dla innych koszmarne. Rzecz gustu. O gustach się nie dyskutuje. Za to trzeba dyskutować, gdzie plac zabaw dla dzieci z osiedla, gdzie szkoła, jaki dojazd do Poznania. Plac zabaw na razie przy ruchliwej ulicy Poznańskiej, bo Burmistrz sprzedała ziemię gminną Pyżalskiemu i zamiast placu zabaw w lesie, stoją domy zamiast lasu, a dzieci bawią się przy ruchliwej ulicy powiatowej. Gdzie logika takich transakcji? Jeszcze większy problem to szkoła dla dzieci z osiedla? Gdzie dzieci będą chodzić do szkoły? Ziemi gminnej w Czapurach brak. Wszyscy mieszkańcy gminy złożą się na infrastrukturę osiedla, które powstało dzięki wyjątkowej przychylności Pani Burmistrz. Powstało wbrew zdrowemu rozsądkowi, dla zysku dewelopera. Reszta będzie płacić podatki na wykup dróg i przestrzeń publiczną ludzi tam mieszkających, bo taka będzie konieczność. Pięknie? Chyba nie.
tubylec
2013-01-27 07:36:31
Dział marketingu nie śpi. Piękno = równowaga. Może i osiedle Leśne wizualnie zmieniło okolicę,ale to jest typowe podejście człowieka - rasy nad rasami. Zaorać, zabetonować, a co dalej ? A co mnie to obchodzi. Niestety życie, to oprócz betonu, chodnika i huśtawki szereg innych rzeczy związanych z szeroko pojętą ludzką wrażliwością ( wiedza, nauka, sport, rozrywka, kultura i sztuka, świadomość przynależności do ekosystemu, itd. itd ). Tutaj tego brakuje. FH ma przynosić zyski i przynosi, ale nie róbmy z tej firmy zbawiciela gminnego krajobrazu, bo to zakrawa na kpinę. Darku, potrafisz wskazać jakieś argumenty tego co napisałeś? Też mogę napisać, że kupiłem domek na tym osiedlu i żałuję, bo to moloch ..... Poważnie pytam, czy metoda zadeptać przyrodę jest właściwa. Jestem za postępem, za rozwojem, ale harmonijnym..... Nie takim jak u Nas. Pozwolę sobie podać przykład. Zaplanowano rozbudowę os. Królewskiego ( +/- 500 osób ) oraz nowe osiedla TBS i poboczne ( docelowo pewnie 4000-5000 ). I super, tylko oczywiście pominięto problem komunikacji do Poznania ( wzrost mieszkańców = wzrost pojazdów ) , do tego postawiono szkołę, która już dawno jest zbyt ciasna, o braku sali gimnastycznej nie wspominam. To jest równowaga ? Patrzę z nadzieją na nowy budżet i co widzę ?Na pierdoły kasa jest, na rozbudowę szkoły jakiś ochłap ? To wszystko układa się w logiczną całość, dokręcić mieszkańcom śrubę ile fabryka da, byle nie padli pod kroplówką. A szkoda, bo Mosina to dość unikatowe i piękne miejsce, ale w obecnym kształcie ( przedmiotowe leśne i szalejąca deweloperka ) może tylko cieszyć oko mieszczucha z wielkiej płyty, u człowieka , który zna pojęcie przestrzeni życiowej i został wychowany w duchu świadomości ekosystemu i poszanowania przyrody może budzić jedynie zażenowanie. Nie jestem jednak zdziwiony, gatunek ludzi ma jedną " piękną " cechę - egocentryzm. Mnie się podoba i jest wygodnie, a że reszta zdycha ? Nie mój cyrk , nie moje małpy.
Sławek
2013-01-26 22:28:21
Tak, piękne osiedle budowane w XXI wieku, bez podłączenia do kanalizacji... Nie mówiąc już o takich drobiazgach jak przestrzeń publiczna dla mieszkańców. Przecież wystarczy miejsce na samochód.
darek
2013-01-26 22:24:42
Byłem ostatnio na imprezie u znajomego na osiedlu leśnym. Jestem pod wielkim wrażeniem jak te okolice się zmieniają na plus. Jak dla mnie, dzięki Family House mamy jedną z najładniejszych osiedli wśród podpoznańskich gmin.
czapurak
2012-10-30 22:46:18
Komentarz usunięty dnia: 31.10.2012: naruszenie regulaminu
Jacek Fordon
2012-10-16 16:25:35
Nexers doczytaj do końca ! Wodę oczyszczona i tak trzeba gdzieś odprowadzić tj. 10-15 m3 na miesiąc. Do sąsiada czy na ulicę? Taboret niestety podstawy prawne są fajne ale nie wszytko jest napisane. Przede wszystkim tam gdzie jest kanaliza lub jest planowana te przepisy są nieważne. Jak zgłosisz chęć wykonania P.O. to w ciągu 30 dni dostaniesz odmowę. Drugie wykluczenie to MPZP lub warunki zabudowy gdzie nie przewiduje się takich rozwiązań. W moim przypadku sprawa oparła się o Urząd Wojewódzki i wyrok Sądu Administracyjnego.
taboret
2012-10-15 22:07:06
@Jacek Fordon--Jeżeli budowy oczyszczalni nie wyklucza RZGW(strefy ochronne ujęcia)a są kłopoty z urzędem to podsyłam ciekawą stronę www.ekologia24.biz/oczyszczanie/podstawy prawne Pozdrawiam:)
Nexers
2012-10-15 21:32:15
Kolego Jacku nie wiem czy się orientujesz ale występuje jeszcze coś takiego jak taka propozycja i tu już nie potrzeba drenażu http://www.sklep.biobud1.pl/?109,aquamax-basic-zestaw-do-6-osob. Montowane w istniejącym szambie. Nie sprzedaje tego, żeby zaraz nie było zarzutów o reklamie :).
Jacek Fordon
2012-10-15 20:10:44
Przydomowa oczyszczalnia ścieków potrzebuje na zbiornik 3m2 powierzchni oraz 5m od domu i 2 m od granicy. (która działka spełnia ten wymóg?). Rozsączanie dla 4 osób to ok 26mb rury. min. 2 m od granicy działki. Sumując potrzeba ok 120 m2 powierzchni. Na oczyszczalnie też trzeba mieć pozwolenie. Panie Ambrożewicz ja nazywam się Fordon dlatego miałem taka przeprawę z Wami? W świetle rosnących kosztów za kanalizę wiem, że w tej kwestii wygraliśmy z Wami przez Wasz upór, ale przegraliśmy resztę dopóki Pani Springer będzie Burmistrzem Gminy. Mam nadzieję, że już ostatni raz.
taboret
2012-10-15 12:36:04
Jeżeli docelowo ma zamieszkać 4000 osób licząc śr. 4 osoby na mieszkanie to F H powinno wybudować 1000 mieszkań(nie wiem czy w Czapurach jest tyle terenów przeznaczonych pod zabudowę) chyba że te mieszkania kupią rodziny wielodzietne co w obecnej sytuacji w RP jest utopią.Pozdrawiam:)
ciekawy
2012-10-15 10:03:48
Niezwykłe jest tempo powstawania osiedla. Ciekawe, w jakim tempie burmistrz wydała warunki zabudowy dla Państwa Pyżalskich. Ciekawe ile było stron postępowania, no bo jesli dla szkoły w Korsnie ponad sto osób, to tutaj chyba podobnie. Ciekawe jak burmistrz to załatwiła. Ciewkawe ile radny musiałby czekać na odpowiedź od burmistrza na pytanie o strony postępowania. Ciekawe, po co burmistrz zatrudniła swojego zastępcę, specjalistę od ochrony środowiska. No chyba nie po to żeby chronić środowisko, skoro całe osiedle Państwa Pyżalskich jest na szambach. Ciekawym ludziom rodzi się mnóstwo pytań. Zanim uzyskamy odpowiedź, osiedle już będzie zamieszkałe. Najlepsza metoda to metoda faktów dokonanych. Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Coraz szybciej.
Łukasz Kasprowicz
2012-10-14 21:45:58
Pamiętam jak to Ambroży mówił w stosunku dla kilku domków w Drużynie, oj pamiętam. Powiem ci Jacek, jeszcze większą ciekawostkę, kto projektował to osiedle a kto firmował? Teraz wiesz skąd przyzwolenie na tyle szamb w jednym miejscu. Rozmawiałem z jednym gościem z tego osiedla. Na 200 metrach swoich ogrodów(wspólnie) z sąsiadem robią przydomową oczyszczalnie ścieków. Nie wiem czy na takiej małej powierzchni można rozprowadzić fekalia z dwóch rodzin. Ludzie się jednak ratują w ten sposób, przed swoją głupotą.
Jacek Fordon
2012-10-14 21:45:28
Państwo Pyżalscy często są gośćmi na piętrze w Urzędzie. Jakoś dla takich Gmina zawsze ustawia prawidłowy kierunek wiatru i daje zielone światło na rozwój. Inni mają pod górkę jak zawsze. Cały czas zastanawiam się czy można tyle szamb zalegalizować w jednym miejscu. Panie Ambrożewicz mamy XXI wiek i nie sprzeciwia się Pan takiemu rozwojowi Gminy? Szamba w XXI wieku? Skandal !!!
Alina
2012-10-14 21:44:45
Przy Gromadzkiej powstaje kolejne osiedle Family House, dlatego tam trzeba było zrobic drogę. Latami były dziury i nigdy nie starczało na nową nawierzchnię, ale jakoś sie dziwnie złożyło, że jak wszedł na te tereny deweloper pieniądze sie znalazły. Zmieniły sie priorytety, nagle najważniejsza w gminie stała się Gromadzka. Jak w tym zasługa WW? Zasługi przecież można sobie przypisać, nawet cudze uznać za swoje. Mało kto sie zorientuje. Dobra ulotka wyborcza czyni cuda.