CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Ile kosztuje wycięcie drzewa?

Małgorzata Kaptur: 6 listopada 2012 r.
Żeby dokonać rozbudowy, konieczna jest wycinka okazałego wiązu. Zgodnie z rozporządzeniem naliczono opłatę w wysokości 200 tys. zł. Z tego powodu wniosek został wycofany.  (wypowiedź S. Ambrożewicza na sesji w dniu 27.09.2012 r.)
200 tys. to bardzo dużo, postanowiłam sprawdzić ile pieniędzy wpływa do budżetu gminy z tytułu wycinki drzew.

 ZAPYTANIE      ODPOWIEDŹ

Okazało się, że w tym roku nie wpłynęły żadne środki, a zezwolenie dotyczące wycinki 100 drzew na działce 207 w Czapurach nie zostało obciążone opłatą, ponieważ nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - cytat z odpowiedzi

Na działce nr 207 nie ma już drzew. Wszystkie mieszkania, które zostały tam wybudowane zostały sprzedane. osiedle-lesne-4 etap2

Rodzi się kilka pytań

  1. Czy deweloperka (FH) to nie jest działalność gospodarcza?
  2. Ile tak naprawdę drzew rosło na działce 207? Porównaj z danymi dot. dwóch innych działek - tabela poniżej.
  3. Czy prawo w Mosinie jest stosowane wybiórczo?
  • Deweloper, który jest sponsorem, m.in. nagród w konkursie "Zamelduj się w Mosinie" przy wydawaniu decyzji korzysta ze specjalnych przywilejów - nie nalicza się opłaty, zaniża się ilość drzew na działce.
  • Inny inwestor, który nie cieszy się sympatią burmistrza, otrzymuje zaporową decyzję - 200 tys. za jedno drzewo.

I rodzi się jeszcze jedno pytanie:

Czy ilość drzew w zezwoleniu jest poparta wyliczeniami, czy jest brana z kapelusza?

Kilka przykładów:
na podst. map http://podgik.poznan.pl/iGeoMap/Data/Poznan/Mosina.php

zezwolenie na wycinkę drzew ilość powierzchnia działki mapka podgik
działka nr 636/18 Rogalinek 
zezwolenie  2011-09-09
560 2,154 ha
       
Zezwolenie z   2011-02-21
działka nr 210/2 Czapury 
80 0,7966 ha
Zezwolenie z 2011-10-26
dzialka nr 207 Czapury
100 2,106 ha


 

 


Komentarzepodatnik
2012-11-08 13:39:18
Czy radni wystapią o informację publiczną w sprawie sposobu ustalenia ilości drzew na pokazanych wyżej działkach? Na pierwszy rzut oka podane ilości są wzajemnie sprzeczne, więc sprawa wymaga wyjaśnienia, zwłaszcza że w naszym urzędzie często podaje się nieprawdziwe dane. Tym razem może było podobnie. A może nie, ale trzeba to sprawdzić, bo mosiński podatnik może mieć wątpliwości, czy ktoś nie zarobił, a on straci, bo w następnym roku zapłaci wyższe podatki, bo budżet się nie "zamyka".
NIE WIEM
2012-11-07 21:42:01
Jestem przekonany, że posiadanie własnego zdania i życie według niego jest luksusem. Na naszych oczach ludzie płacą za to karierą swojego życia, np: Pani Kałek. Znam także innych.......... Większość Dyrektorów nigdy się nie sprzeciwi, bo boją się o swój stołek. Można by jeszcze wiele mówić. Ale Pani Z.S. to głęboka komuna.Nie znosi sprzeciwu, myślenia, itp. Najlepsza jest masa, która nigdy nie używa rozumu-im wystarczą świecidełka.
Granda
2012-11-07 12:57:47
Myślę, że jest to kolejna sprawa, którą powinno się zainteresować SKO. Albo nawet nie SKO tylko... prokurator? Jest to jawne naciąganie prawa dla konkretnej firmy. I to liczenie drzew!!! Na takiej samej powierzchni w Rogalinku jest tych drzew prawie 6 razy więcej??!! Ile FH musiało "posmarować" aby były wydane takie decyzje?? Pani Burmistrz, ile??!!
Kolejne pytanie
2012-11-07 12:52:38
No i chyba jeszcze jedno pytanie - czy firma FH to osoba fizyczna??
podatnik
2012-11-07 12:47:51
Dla mnie to granda i jawna niesprawiedliwość. Dlaczego jeden ma płacić 200 tys. zł, a drugi nie musi? Bo co? Bo nie prowadzi działalności gospodarczej? Jak wszyscy łącznie z Z. Springer wiedzą, że prowadzi. Jako podatnik tej gminy mam nadzieję, że radni podejmą próbę wyjaśnienia tematu. Po raz kolejny okazuje się, że Z. Springer umie ściągać od nas podatki, a od FH jakoś nie chce. Zamiast wielotysięcznych opłat za wycięte drzewa mamy „pożal się Boże” świecidełka gwiazdkowe. Jesteśmy traktowani jak ciemnota, której należy zapalić światełka na święta, żeby gawiedź się radowała. A przy okazji na tych świecidełkach Waligórski zbija punkty u niedoinformowanych mieszkańców. Czy może być jeszcze gorzej?
taboret
2012-11-07 11:57:06
Moim zdaniem sprawie powinna się przyjrzeć komisja ochrony środowiska lub rewizyjna ewentualnie wojewoda.Widać tu ewidentne niezgodności porównując załączone mapki,a na wszczęcie postępowania administracyjnego zgodnie z ust.z 16 .kwietnia 2004 r.o ochronie przyrody art.88 ust.1 p.2 niema co liczyć.Pozdrawiam:)
A ja wiem, że
2012-11-07 10:43:15
Posiadanie własnego zdania nie jest aż takim luksusem. To kwestia odwagi i charakteru. Mam szacunek dla tych, którzy nazywają rzeczy po imieniu. Zamiast się już teraz koncentrować na wyborach trzeba się jednak wziąć do roboty. Życie to nie tylko walka, ale przede wszystkim systematyczna praca. Przedwczesne pokazanie kandydata zaostrzy walkę podjazdową i odciągnie od spraw ważnych dla mieszkańców.
NIE WIEM
2012-11-06 22:22:17
A ja zapytałbym:ILE M MOSINIE KOSZTUJE PRZYWILEJ POSIADANIA WŁASNEGO ZDANIA, NIE ZALEŻNOŚCI, OPINII SPRZECZNEJ DO BURMISTRZA? Nawet znam odpowiedź: zniszczenie na przedpolu. Pozostaje jednak, COŚ, czego nie przeliczy się na żadne pieniądze-SZACUN DO WŁASNEJ OSOBY i satysfakcja, kiedy spogląda się w lusterko. Powtórzę się jednak kiedy powiem , że wątpię, żeby się to kiedyś zmieniło. Nie wiem, czy zmiana władzy też coś zmieni. Nie widzę kandydata na Burmistrza, który rokowałby coś innego. Może Twardowska tylko społeczeństwo się na Niej jeszcze nie poznało. Zresztą jak dotąd nie słyszałem kto od was będzie kandydował, bo o ile dobrze pamiętał pan Marciniak stosował metody zbliżone do Pani Z.S.