CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Kapliczki, figury świętych i krzyże przydrożne

Małgorzata Kaptur: 8.01.2013 r.
Jest wiele miejsc, gdzie wysiłkiem społeczności danej miejscowości, jednej rodziny, a czasem jednej tylko osoby postawiono kapliczkę, figurę świętego, krzyż, tablicę czy głaz pamiątkowy. Te zabytki małej architektury rozsiane po gminie stoją zazwyczaj przy drodze i choć proste i niepozorne są niemymi świadkami naszej przeszłości.

Są cenne bo są przejawem lokalnej inicjatywy, pobożności, pamięci. Czyjeś troskliwe dłonie dbają o porządek, ustawiają kwiaty.

Podzielcie się z nami wiedzą na ten temat.

Od ubiegłego roku gimnazjaliści przygotowują projekty z różnych dziedzin. Komisja Edukacji, Kultury i Sportu postanowiła ogłosić konkurs na najlepszy projekt, którego tematem będzie nasza lokalna historia.
Mam nadzieję, że znajdą się uczniowie, którzy okażą się odkrywcami lokalnych tajemnic.

A że każda kapliczka, figura i krzyż ma swoją historię i swoje tajemnice -  każdy się przekona po obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu apelu Joanny Nowaczyk:

K a p l i c z k a 


 
W jednej z akacji stojących wzdłuż drogi na Pożegowo, tuż przy skrzyżowaniu z „asfaltówką” prowadzącą z Mosiny do Jezior, czas lub też inne czynniki, wyżłobiły dużych rozmiarów dziuplę. W tej dziupli, ukrywa się przed okiem mniej spostrzegawczych przechodniów kapliczka – płaskorzeźba wykonana prawdopodobnie z tego samego drewna akacjowego. Niełatwo ją zauważyć, zwłaszcza z okna jadącego samochodu, bo zarówno barwą, jak i materiałem wtapia się ową dziuplę, stanowiąc prawie jedną z nią całość. Choć nie wiadomo jak długi czas zatarł częściowo jej wizerunek, z pewnością przedstawia ona Madonnę z Dzieciątkiem…
Jaka jest historia tej kapliczki i tego miejsca? Takie pytanie skierował do mnie jeden z zaciekawionych mieszkańców. Może ktoś z Czytelników podzieli się swoją wiedzą na ten temat? Czekamy na informacje…
JOANNA NOWACZYK

Poniżej wybrane kapliczki i figury z terenu naszej gminy. Kto i kiedy je ustawił?


 Komentarzepawlok
2013-01-10 22:17:08
Co do kapliczki przy graiserówce - od lat mnie ciekawiła. Wg skąpych informacji które uzyskałem od przypadkowo spotkanego pracownika WPNu - powiesi ją w latach 70 XX wieku "okoliczny;' mieszkaniec - ponoć nie jest związana z jakimś konkretnym wydarzeniem.
Małgorzata Kaptur
2013-01-10 12:22:09
Gromadzę materiał, bo temat ten jest dla mnie bardzo interesujący. Co z tego wyjdzie, trudno powiedzieć. Serdecznie Panią pozdrawiam.
Mariola Marecka Chudak
2013-01-10 10:07:20
Gratuluję cennej inicjatywy ! Swojego czasu też zastanawiałam się nad opisanym przez Panią aspektem historycznym swojej miejscowości (Puszczykowa) - do czasu poznania pana Janusza Jerzego Wesołowskiego, który swój wolny czas poświęcił na zebranie wiedzy i dokumentację licznych (jak się okazało ) figur, kapliczek, grot i krzyży z terenu Puszczykowa. W 2012 roku wydano za sprawą Urzędu Miejskiego książkę ukazującą 76 obiektów sfotografowanych przez panią Małgorzatę Elżbietę Fajfer z opisami pana Janusza. Warto pokusić się o stworzenie podobnego opracowania.