CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Rozjadą nas szambowozy

Henryk Kociemba: 25.02.2013 r.
Mieszkam od 10 lat naprzeciwko budowanego ciągle przez p. Pyżalskiego osiedla mieszkaniowego w Czapurach, a właściwie kilku osiedli, wchodzących coraz głębiej w las wzdłuż rzeczki Głuszynki, wypełniających coraz dalej i systematyczniej piękną dolinę tej rzeczki „pięknymi” (jak mówi pan Przewodniczący Rady i zarazem sołtys Czapur i urzędnicy z Mosiny) blokowiskami, rzędowcami itp.

Domów zbudowano już ok. 500, teraz p. Pyżalski zabudowuje skutecznie blokownikami także drugi brzeg rzeczki. Będzie teraz płynąć „pięknym” kanionem wśród bloków. Kiedyś dolinka rzeczki Głuszynka miała stanowić następną enklawę zieleni, turystyczno spacerową dla mieszkańców Poznania, miały powstać ścieżki spacerowe i rowerowe, zbiornik wodny Głuszyna.
(Alfred Kaniecki – „Kronika Miasta Poznania: Starołęka, Głuszyna, Krzesiny r.1992, str 513”)

Powstało osiedle będące właściwie kamienną pustynią. Parę lat temu były to jeszcze pola uprawne p. Grabowskiego, który sprzedał je Pyżalskiemu. Niewątpliwie Pyżalski nosząc się z zamiarem budowy osiedli musiał wiedzieć, że będzie mógł na tych rolniczych terenach budować. Inaczej by nie kupił.
O żadnym planie miejscowego zagospodarowania wtedy nikt nie słyszał, o „odrolnieniu” też nikt nie marzył, bo było to bardzo trudne i właściwie nie do przeprowadzenia. Pyżalski kupił i rychło uporał się tymi wszystkimi „nie do załatwienia problemami”. Zaczęła się budowa.

Nasuwa się pierwsze pytanie: Na jakiej podstawie prawnej Pyżalski dostał pozwolenie na budowę na terenach rolniczych?

Pobudował pierwsze rzędowce, osiedlili się w nich pierwsi właściciele, doprowadzono gaz i pozostałe media, zbudowano ładne pozbrukowe uliczki wewnątrz osiedla.
Nie zrobiono kanalizacji!!!
No więc po tych ładnych nowych uliczkach osiedlowych suną szambowozy. Jeden za drugim, jak widzę. Taki szambowóz zabiera 14 m3 fekalii + masa własna daje łącznie ok. 20 ton. Prawie tyle co TIR. Zakładając, że jest na tych osiedlach ok. 500 mieszkań, to jak wyliczyłem dziennie musi wyjechać z tego terenu minimum 20 szambowozów. Patrzę jak męczą się kierowcy zimą na śliskich i pochyłych uliczkach osiedlowych. Osiedlowe uliczki nie mają chodników, jeździ po nich b. dużo samochodów, (wszyscy poruszają się tu samochodami), jeżdżą na rolkach lub deskach dzieci - byłem świadkiem na szczęście nie zakończonego tragicznie wypadku z udziałem dzieci.

Nasuwa się pytanie drugie: Jaką wyobraźnią kierowali się urzędnicy i władze gminy zezwalając na budowę tak wielkich osiedli bez kanalizacji?

Jakie argumenty decydowały „za” – chętnie byśmy się dowiedzieli.
W tym samym czasie wielu mieszkańców wsi Czapury otrzymuje odmowę otrzymania potrzebnych z gminy dokumentów, związanych z planowaną budową domu. Argument jest jeden: brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i brak kanalizacji.
W roku 2002 obecna Burmistrz obiecywała przed wyborami mieszkańcom Czapur: „kanalizacja będzie w roku 2007”. Jest rok 2013 i przynajmniej do roku 2020 kanalizacji nie będzie. Takie jest teraz oficjalne stanowisko władz gminy. Mimo unijnych funduszy, mimo, że wszystkie sąsiednie gminy problemy ścieków z powodzeniem dawno już rozwiązały...

Istniejąca oczyszczalnia ścieków w Mosinie, którą władze gminne przekazały AQANETOWI, przyjmuje ścieki z szambowozów tylko do godz. 10.00 rano – później nie, bo „brak mocy przerobowych” - mówią mi kierowcy szambowozów. Jeżdżą więc z tym ładunkiem po całym powiecie: do Lubonia /przez Poznań/ do Poznania na Wilczak, do Kórnika, itp. Możemy wyobrazić sobie jak rosną koszty tej usługi. Ja np. za 1 szambowóz płacę ok. 280,- zł. Możemy sobie też wyobrazić, gdzie wylewają ścieki te wszystkie małe „kufy” z ciągnikami z Daszewic, Babek, Czapur: na pola, do jeziorek lub rzeczki jak nikt nie widzi. Ci, którzy mieszkają blisko Warty lub Głuszynki mają problem „z głowy”.
Zapytał mnie kiedyś przewodniczący Rady Miejskiej – także sołtys Czapur - jak poruszyłem ten problem na zebraniu: „to pan jest przeciw nowoczesności w Czapurach?”
Taką właśnie wyobraźnią dysponują włodarze naszej gminy.

„Ciemność widzę" w naszej nowoczesnej wsi Czapury, chciałoby się rzec. Na ulicy Dolnej, Krętej ludzie nadal wychodzą rano na autobus w wysokich gumowych butach, zostawiając je potem u znajomych w pobliżu przystanku, zabierając przy powrocie, bo błocko jest powyżej kostek i przejść się nie da.

W końcu 2011 roku nasz przewodniczący i sołtys zarazem rozpowszechniał ideę: „Budujemy oczyszczalnie przydomowe. Musi być tylko 50 chętnych, będzie dofinansowanie z ochrony środowiska i tani kredyt” -  informował wszystkich na zebraniu..
70 chętnych zebrało się w ciągu 3 tygodni.
I co? I nic. Sprawa utknęła i tkwi w biurkach urzędników z Mosiny. Na nasze monity słyszymy odpowiedź: „ten pan, który się tym zajmował jest chory”. Minęło 1,5 roku!!! Nawet rumieniec wstydu nie pojawił się na twarzy informującej mnie o tym urzędniczki.

VIVAT p. Burmistrz i jej personel !!!
 


Komentarzetaboret
2013-06-30 21:16:39
@ danielita ::: Jeżeli znajdziesz na tym osiedlu te normy to przekonasz się czy to osiedle jest godne zachwalania http://www.m-borsa.net/edu/wskaznikiUrbanistyczne.pdf
Roman
2013-06-30 20:06:06
Ty chyba masz tu nas za idiotów. Jak się nie podoba, to niech wracają skąd przyszli! Tu potrzeba troche wyobraźni. Mało sprzedać coś ludziom, ale ważne zeby za kilka lat też tam się dało żyć, żeby sie te skarpy nie rozjechały
danielita
2013-06-30 15:34:20
dokładnie, jak się komuś nie podobają ładne nowe osiedla to niech wracają do starych blokowisk albo zadrapanych kamienic
roro
2013-06-28 16:50:28
Waldek czepiasz się. Ładne osiedle szeregowych domków. Wolisz stare brudne wieżowce z płyty betonowej?
Waldek
2013-06-26 19:35:25
Lusia, ładna to może ty jesteś ale to osiedle ?
lusia
2013-06-26 19:15:04
nie piszcie głupot o jakiś telefonach do gminy itd. dobrze, że powstało tam ładne osiedle.
Roman
2013-06-26 18:19:55
Jeszcze tego by brakowało, zeby był niejawny, lub by P. kupił łąke bez przetargu lub za cos zamienił. W tej gminie wszystko jest możliwe.
czapury
2013-06-26 18:14:11
Przetarg był jawny, każdy o tym wiedział, więc nie szukajcie sensacji w internecie.
Waldek
2013-05-31 21:20:57
@Postronny - na taką informację czeka prokurator rejonowy we Wrześni który prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży tego gruntu.
postronny
2013-05-31 21:15:20
@marika - znajomy koleżanki dzwonił do gminy i jak zapytał, czy to prawda, że tam będzie można budować urzędniczka mu powiedziała - tam to pan będzie mógł owce wypasać. I on baran jej uwierzył i teraz żałuje.
marika
2013-05-31 18:55:49
roman był przetarg i każdy mógł kupić tą ziemię. tyle w temacie.
Roman
2013-05-22 22:27:10
może i w innych gminach sa takie afery, ale to jeszcze nie znaczy, że sprzedawać za 8 zł metr jest w porządku. Ciekawe, czy jak by to była twoja łąka to byś też za takie grosze sprzedawała.
marika
2013-05-22 22:11:59
Uważem, że Bogdan ma akurat rację. W wielu gminach jest tak, że łąki idą potem pod plac budowy. Normalka i tyle.
Waldek
2013-05-20 17:29:48
Bogdan@ - a może znasz grunt który za chwilę będzie przekwalifikowany, chętnie kupię po 8 zł m2.
???
2013-05-20 17:21:25
Bogdanie, według Ciebie to bzdura, ze odmawia sie wz dla pojedynczej działki w Czapurach, bo działka nie ma kanalizacji, a wydaje sie wz dla osiedla na szambach? Sprawdź, czy osiedla dla tysiacy ludzi w innych gminach buduje sie na wz, czy na podstawie planów miejscowych. Sprawdz, żeby nie pisac bzdur. Przeczytaj tez jak łąka w Czapurach zmieniła sie w plac budowy.
Bogdan
2013-05-20 16:44:24
same bzdury w tym artykule. bardzo czesto kupuje się ziemie, żeby potem ją odrolnić. sam kupowalem dzialki w pomorskim jako rolne, a potem udało się je przekwalifkować. To nic nie zwykłego, wiec nie wiem po co te pretensje do pana Pyżalskiego. Jak były przetargi to też mogliście wystartować.
the naturat
2013-04-11 18:32:45
Może i mniej, wiem po sobie, bo cokolwiek chcesz zrobić , to musisz mieć czas,czas, czas, środki finansowe i grupę ludzi , którzy pomogą. Nie narzekam, bo akurat w mojej okolicy są tacy ludzie. Problem leży gdzie indziej. Relacje między ludźmi tak się zdewaluowały, że jeśli ktoś się znajdzie, kto chce coś zrobić sam z siebie, to z punktu jest traktowany jako podejrzany element abo na bank robi to w jakimś interesie.
realista
2013-04-11 16:37:29
@JolaJ - inni o których mówisz to właśnie te pozostałe 20%, a w naszej gminie jest to pewnie nawet zdecydowanie mniej
JolaJ
2013-04-11 11:16:07
Realisto :) a jednak są jeszcze ludzie którym sie chce :) nie myśla li tylko o swoim pozbrukowym chodniku,pełnym szambie,ciasnocie za oknem,brudach po pieskach i braku miejsca na autko:) Innym sie chce :))))
realista
2013-03-29 17:15:02
Do przedmówcy: przeciętny mieszkaniec, który nie bije się o stołki nie będzie interesował się tym czy 20 kilometrów dalej rów jest drożny, czy chodnik w miejscowości X powstanie w tym roku czy za 5 lat, czy Pan Kowalski w miejscowości o której nawet nie słyszał korzysta z szamba czy kanalizacji - dla przeciętnego mieszkańca liczy się to czy ma dach nad głową, czy ma pracę i czy dziecko będzie miało w pobliżu szkołę. Jakieś 80% mieszkańców ocenia i oceniać będzie przez pryzmat moje, mnie, nam i jest to zupełnie normalne...Jeżeli uważasz, że każdy mieszkaniec będzie walczył o dobro w całej gminie to jesteś śmieszny, zwłaszcza, że większość radnych nawet tak nie robi...
the naturat
2013-03-29 16:55:02
Gościu Szanowny, wszystko oceniłeś przez pryzmat moje, mnie, Nam ... Pamiętaj, że gmina, to nie Czapury. pozdrawiam
Waldek
2013-03-29 15:37:43
Czy pisząc o placu zabaw masz na myśli tę klatkę przy drodze ?
Gość
2013-03-29 14:45:42
Moi kochani co zrobił przyżalski ? Proszę mamy plac zabaw! Moje dziecko ma gdzie spotkać się z równieśnikami ,pobawić sie ale przecież to nic! Buduje nam sie galeria może sama znajdę tam zaturdnienie ale to przecież nic! Są festyny,baliki i inne tez sponsorowane przez P.Pyżalskiego ale to przecież nic... Macie problem jakiś ja tego niepotrafie ogarnąc o co wam chodzi! Przeciez to bylo wiadomo ze przedzej czy pozniej cos powstanie na naszej gorce! JESTEM MIESZKANCEM I PATRZE NORMALNIE A NIE PRZEZ LUNETE! Niech Panstwo tworzace tam strone zrobi cos dobrego a nie tylko narzekaja! walka o stolek - smiech na sali :))
Jacek Fordon
2013-03-26 00:18:02
@PAWLOK. Pan Ratajczak z Panen Amborożewiczem byli bardzo oporni temu rozwiązaniu. Nie wyrazili zgody na zmiany w zapisie MPZP (na nasz koszt). Żeby zamieszkać musieliśmy się odwoływać do Urzędu Wojewódzkiego (taki absurd). Zrozumienie problemu i błędu urzędników z Mosiny zostało zauważone, stąd otrzymaliśmy zgodę na takie rozwiązania. Teraz z perspektywy czasu możemy się pośmiać. Byłaby kanaliza byśmy płacili i już. Tutaj upór naszych urzędników wyszedł na plus dla nas.
mieszkaniec
2013-03-25 15:06:00
Gościu, trzeba doprecyzować odbiorców pożytków Pyżalskiego, o których piszesz. Pożytki przysporzone własnej firmie – oczywiste. Pożytki przysporzone własnej osobie – oczywiste, na marginesie dodać należy, że sąd wydając wyrok w sprawie Pyżalskiego brał pod uwagę jego działalność charytatywną na terenie gminy Mosina, więc nie ma tu bezinteresowności. Pożytki przysporzone szkole i jej wychowankom w Mosinie – patrząc na życiorys Pyżalskiego, co najmniej wątpliwe są to pożytki. Pożytki przysporzone mieszkańcom tej gminy – nieznane. Pożytki przysporzone burmistrzowi Z. Springer – trudno określić, bo fakty nie są znane. Znane są natomiast pożytki przysporzone przez burmistrza Pyżalskiemu i tym zajmuje się prokurator.
pawlok
2013-03-25 14:00:24
@Jacek Fordon ciesz że możesz korzystać z POS to naprawdę ekonomiczniejsze od kanalizacji tymbardziej w kuriozzalenj sytuacji gdu mieszkańców Mosiny obarczono najwyższymi cenami,a to tu znajduje się ujęcie wody...
Jola
2013-03-25 13:48:21
Gośc-iu :) chetnie poczytam co takiego dobrego zrobił pan P , śmiało, no prosze, co?
Waldek
2013-03-24 20:14:48
Gość czy ty napewno jesteś z Czapur ? Może patrzysz prze lunetę i widzisz zupełnie inną miejscowość ?
Gość
2013-03-24 19:45:53
i vivat Ci ktorzy ciagle narzekac potrafia ! Szczegolne brawa dla Pani Małgosi ktorej zal d--e sciska brawmo! zacznijcie cos robic a pozniej narzekajcie ! Ile jest pozytku dzieki panu Pyzalskiemu tego nikt nie widzi!
Jacek Fordon
2013-03-03 17:26:35
U mnie na osiedlu też nie ma kanalizacji a pierwsze domy znajdują się 30 m od kolektora ściekowego. Teren jest podzielony od 2006 roku czyli mija już 7 lat i o budowie 868 m na całym osiedlu nie ma w ogóle mowy. Do 2010 roku Gmina nawet nie zgłosiła tego terenu do planów Aquanetu. Jaki jest teraz etap? Chyba nikogo to już nie interesuje na naszym osiedlu. Każdy ma POŚ roczny koszt utrzymania to max 150 zł (w moim przypadku 1,13/m3) i co najważniejsze POŚ nie należą do Aquanetu - ścieki nie zdrożeją. Paradoks jak to w naszej Gminie i Polsce typowy. W Drużynie jest mało przyłączy kanalizacyjnych i do poprawnego działania całego układu potrzebna jest odpowiednia ilość ścieków. Aquanet przywozi wodę beczkowozem i pompuje wodę na końcu wsi aby w kolektorze był ruch. Wystarczyło, że położyli by wspomniane wcześniej 868 m kolektora i podpięli nas do głównego kolektora.(obowiązek MPZP) Z nas byłaby kasa i ścieki w rurze.
the naturat
2013-02-27 23:21:32
Tego jeszcze nie grali. Czyli opozycja jest winna temu bałaganowi ? Obserwatorze Szanowny, tak stawialiście krzyżyki na wyborach , więc pretensje do siebie. Było tanio ? Było. Jak chcecie podziękować, to jesienią 2014 roku będzie okazja, będą JOW-y , tylko, żeby nie było, że nie głosuję, bo nie mam czasu, albo nic to nie zmieni. Coś robić ? Słucham , co ? Ustawodawca daje takie a nie inne możliwości, a , że ponad połowa radnych to bezmyślne kukiełki władzy, to mamy to co mamy.
taboret
2013-02-27 19:33:41
@ Obserwator ::: Chyba się orientujesz iż w Polsce obowiązuje demokracja i chyba wiesz że takie same zasady obowiązują w mosińskiej Radzie.Postaraj się przekonać pro burmistrzowskich radnych aby to oni zaczęli przenosić w głosowaniach oczekiwania społeczne,a więc apele raczej nie do opozycji bo na tych stronach w widoczny sposób pokazane jak mniejszość radnych dostrzega i walczy z tymi oczekiwaniami dążąc do normalności..
mieszkaniec
2013-02-27 19:13:57
Pretensje usprawiedliwione, lecz adres chybiony. Za ten bałagan to główną odpowiedzialność ponosi Z. Springer i jej oddani radni nowocześni. Więc nie odwracajmy kota ogonem, że to wina opozycji.
Obserwator
2013-02-27 17:49:40
To niech wreszcie zaczną coś robić bo osiedla cały czas się budują! Dopóki nie zobaczę że coś się dzieje po za głośnym krzyczeniem to zdania nie zmienię. Pamiętajcie że ludzie będą Wam to wypominać że nic za wczasu nie zrobiliście mimo że wiedzieliście o sprawie! Czas wszystko zweryfikuje a historia oceni.
MACIEJ
2013-02-27 17:20:06
I TAK PRZESTĘPCY DAJĄ DOBRZE ŻYĆ
mieszkaniec
2013-02-27 16:55:37
Obserwatorze, Twoje wynurzenia, że opozycja nic nie robi oprócz hałasu są bezpodstawne. A sugestia żądania doli od Pyżalskiego przez tych, którzy zgłaszają sprzeciw widząc patologie w naszej gminie, jest niesmaczna.
taboret
2013-02-27 16:28:28
@ Obserwator :::Ciekawe postrzeganie otaczającej cię rzeczywistości.Zapewne też zauważyłeś iż od ćwierć wieku nasze państwo mieni się skrótem RP , a do StrasgurgU śle się po wyczerpaniu wszystkich możliwości prawnych w naszym kraju.Życzę dalszych ciekawych obserwacji.
Obserwator
2013-02-27 13:15:17
Ślijcie list do Strasburgu bo w PL każdy w łapę weźmie i żadnej kontroli nie będzie. Z drugiej strony dziwi mnie działanie opozycji. Czyżby czekali aż dostaną w łapię i dlatego tylko teoretyzują zamiast działać, na wypadek jakby pyżalski zaproponował gotówkę i wtedy nagle wszyscy sie zamkną? To nie trwa od dziś tylko od dawna a opozycja jedyne co to głośno krzyczy... może o swoja dolę;
the naturat
2013-02-27 08:59:07
Ma Pani wybór na wyborach i sołtysa, i radnego, i burmistrza. Jest Was tam sporo, załóżcie jakieś stowarzyszenie i jazda ze szkodnikami w administracji. Inaczej w miejscu dziury w którą Pani wjechała powstanie szeregowiec:)
Mieszkanka-gość
2013-02-26 21:07:06
Jakie to ma znaczenie kim jestem dla Pani Burmistrz?- Właściwie nikim. Jak wielu innych dałam się nabrac na urok Mosiny i własnie dziś rozwaliłam samochud jadąc po jednej z drug osiedlowych. Droga cóż-taka jak wszystkie: same dziury i doły. Nigdy nie wiadomo w co się wjedzie. Ale kogo to wszystko obchodzi? Chyba, żę tacy jak ja zgłoszą się po odszkodowania za szkody spowodowane brakiem przejezdnych dróg.
mieszkaniec
2013-02-26 14:13:12
Tu bardziej niż szamba śmierdzi przekręt sprzedaży łącznika biologicznego. Burmistrz sprzedała, bo pewnie uznała, skoro os. Leśne, to nazwa wystarczy, a i las blisko, to po dzieciom plac zabaw, miejsce na szkołę, czy świetlicę. Mieszkańcy Leśnego, czytaj betonowego po relaks mają iść do lasu. Deweloper chciał kupić łąkę i kupił. Szybko, tanio i bez zbędnych ceregieli. Mieszkańcom pozostały ładne nazwy os. Leśne i ulice też urocze nazwy mają: Borówkowa, Jagodowa, Poziomkowa…. Rzeczywistość zaś skrzeczy – uważajcie na dzieci, bo szambowozy suną gęsto.
the naturat
2013-02-26 13:49:00
Było Szambolistów wielu ? W sumie to można i mapkę stworzyć. Jak widać kreatywność mieszkańców nie zna granic:) . Ciekawe jakie imię będzie nosiło np. przedszkole , które może tam powstać ? W zasadzie to lepiej w to nie brnąć :) Nazwa "os. Lepiej w to nie brnąć" też pasuje :) . A co do herbu osiedla to myślę, że autor wkleił je już w artykule :) Nowoczesna .... ehh.
kałboj
2013-02-26 13:09:13
Osiedle Kupały - też wdzięczna nazwa. A ul. Szambolistów - jaka to dystyngowana nazwa!
gość
2013-02-26 13:02:41
konkurs na nazwę oś. przy Gromadzkiej to dobry pomysł. Proponuje nazwę osiedle Na kupie- nazwa adekwatna do ciasnoty no i wiadomo do czego, jako ulicę proponuję np. ul. Szambiarkowa. Bardzo ładna, dżwięczna nazwa.
kał-boy
2013-02-26 11:53:32
Bliżej jest do Glutaminowej.
the naturat
2013-02-26 11:53:23
My tu żartujemy, a mieszkańcom daleko do śmiechu. A jakiś projekt tego Szambodromu jest? Zawsze wiedziałem , że nasza władza to wizjonerzy, mamy Rogalin i Szambodrom. Nic, tylko kokosy robić :)
przewodnik
2013-02-26 11:47:20
Asenizacyjna i Fekalna - stąd blisko już do Szambodromu.
the naturat
2013-02-26 11:37:20
Brzmi ładnie :) Na osiedlu Leśnym u zbiegu ulic Asenizacyjnej i Fekalnej ..... Ciekaw jestem gdzie tam będzie przestrzeń do życia, nowi mieszkańcy = młodzi ludzie = dzieci ... Szczerze współczuję, bo zostaliście Państwo oszukani.
ekolog
2013-02-26 11:24:06
Panie Henryku Wolność Tomku w swoim domku? Najpiękniejszy odcinek pradoliny Głuszynki znajduje się w granicy Gmina Mosina .Na naszych oczach dokonano barbarzyństwa .Zniszczono Krajobraz,przyrodę...... Rada Miasta Poznania potrafiła docenić pradolinę Głuszynki Uchwaliła Uchwałe NR;LXVII /917/V2010 z 2 lutego 2010 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego"Dolina Głuszynki część "A" w Poznaniu. Proszę się zapoznać jak się ratuje krajobraz za miedzą.
Ela z os.Leśnego
2013-02-26 08:00:58
Mysle, że trzeba się zastanowić i wcale mi nie jest do śmiechu nad zmianą nazwy osiedla. To osiedle bowiem ma już malo co wspólnego z lasem , a za to dużo z betonem,szambem i i wozami asenizacyjnymi pop.szambiarkami no i z zapachem fekalii. To koszmar. Nigdy nie myslalam o tym kupując tu mieszkanko.
AS wiórecki
2013-02-25 18:18:39
Szanowny Panie Henryku! Ta sama akcja z przydomowymi oczyszczalniami objęła Wiórek. Informacje na zebraniu wioskowym przedstawiał jakiś zupełnie nieprzygotowany palant z Urzędu, promując przyjęcie instalacji jakiegoś prywatnego dostawcy urządzeń z drugiego końca Polski. Cała ta procedura była niesamowicie rozbuchana, całe mnóstwo papierów i urzędniczej mitręgi - o cenie nie wspomnę, bo to było złodziejstwo w biały dzień. W Krośnie bodajże jest zakład który za niecałe 2000 robi gotową, ze wszystkimi akcesoriami oczyszczalnię (widziałem ją w Castoramie). Ten urzędas namawiał wiórczan do przystąpienia do projektu i zbierał deklaracje. Wyobrażcie sobie, że parę dni temu upubliczniono mpzp dla Wiórka w którym jest zakaz budowy we Wiórku przydomowych oczyszczalni ścieków. TO JEST DOPIERO BURDEL!! TO TOTALNA KOMPROMITACJA URZĘDU!!
dziewczynka
2013-02-25 17:51:45
A co na to wszystko ZLOTY Sol tys Czapur. Jeżeli jest przeciwko Wam do zróbcie referendum odwoławcze. Za dupę go i już. NIKT INNY ZA WAS TEGO NIE ZROBI.
do mieszkanca nienowoczesnego
2013-02-25 17:48:12
proponuje napiszcie zbiorowy list - skargę i wyślijcie go (z wieloma podpisami) do Starostwa poznańskiego do Wojewody , Glownego inspoktoratu ochrony srodowiska w Warszawie i do Woj. Inspektora Ochrony Srod w Poznaniu. Potem podzielcie sie z nami tym co zdziałaliście. Nie MA INNEGO WYJŚCIA JAK PISANIE SKARG NA ZEWNĄTRZ GMINY. BO WÓWCZAS BĘDĄ KONTROLE Z ZEWNĄTRZ. PO TAKICH KONTROLACH NA PEWNO COŚ ZYSKACIE.
mieszkaniec nienowoczesny
2013-02-25 16:23:10
Pan się czepia. Mamy standardy nowoczesności, które nam wyznaczają Z. Springer, Sł. Ratajczak, W. Waligórski. Kanalizacja to przeżytek. Teraz nowocześnie znaczy wozić fekalia szambowozami. Im więcej szamb na osiedlu, tym nowocześniej. Pyżalski zdąży wybudować kolejne V osiedle w Czapurach, jak zechce to wybuduje VI, VII i X-te, też z szambami. Pan będzie nadal czekał na wyjaśnienie dlaczego umarła idea oczyszczalni przydomowych. W urzędzie są niemile widziani tacy co pytają.