CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Plusy i minusy członkostwa w spółce SELEKT

Małgorzata Kaptur: 17.03.2013 r.
Każda decyzja ma plusy i minusy. Przystąpienie gminy Mosina do Związku Miedzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt” nie jest wyjątkiem. Nasza gmina ze względu na jej położenie między WPN a Rogalińskim Parkiem Krajobrazowym, w strefie ochronnej ujęcia wody nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu odpadów komunalnych.

To Związek a nie gmina decyduje o stawkach, jakie płacą mieszkańcy. Każda gmina ma jeden głos. W tej chwili do Związku należy 21 gmin, ale moce przerobowe Selektu są większe.
Zakład segregacji odpadów może docelowo obsługiwać około trzydziestu dwóch gmin. Będzie to teren zamieszkany przez czterysta czterdzieści tysięcy mieszkańców.
Co to oznacza dla nas?
Wzrost opłat w przyszłości. Nasze opłaty są bowiem przeznaczone w większości na transport śmieci do Piotrowa.

Gmina Mosina liczy sobie 28 tys. mieszkańców - śr. odległość do pokonania to 20 km.
Gmina Wolsztyn ma 29 tys. mieszkańców - śr. odległość do Selektu to 46 km.

Jak łatwo obliczyć koszt transportu śmieci z gminy Wolsztyn będzie dwukrotnie wyższy niż z naszej gminy.
Mieszkańcy gmin położonych bliżej będą dotować mieszkańców gmin położonych dalej.Komentarzekarp
2013-11-05 10:15:21
Zyga z Rokietnicy nie jest równa odległośc jak z Mosiny-uwierz mi na słowo. Przeładowywanie również kosztuje i w ostatecznych rozrachunku płacimy my. Obowiązek dostarczania np. plastików jest niezgodny z ustawą,a zielonych z sensem i logiką , bo w CZO nie ma kompostowni
Małgorzata Kaptur
2013-11-05 10:08:05
Artykuł był napisany w marcu, kiedy wiele informacji nie zostało jeszcze przekazanych opinii publicznej. Na terenie Związku Międzygminnego SELEKT działają dwie takie przesypownie - w Czarnej Wsi na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski i w Rumianku - gmina Tarnowo Podgórne. Jak wynika z informacji, których udzielił mi przed chwilą Dyrektor SELEKTU, p. B. Baraniak Związek ponosi koszty transportu do tych punktów przeładunkowych. Za transport do sortowni w Piotrowie Pierwszym płaci Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT Sp. z o.o
zyga
2013-11-05 08:54:34
I taka wasza wiedza- krytykujecie, a nie wiecie o czym mówicie. Śmieci z oddalonych gmin nie jadą do Piotrowa tylko do przesypowni i stąd każdz gmina ma równa odległość. A transport śmieci z przesypowni do Piotrowa to sprawa spółki i tyle.
b
2013-04-02 10:00:33
3360000 tyle powinno przyniesc rocznie przychodu rocznie + kwoty za odzysk surowcow wtornych naszego podatku firmie Selekt + nieco wyzszy przychod bedzie mialo z gminy Wolsztyn. Ciekawe, kto byl lobbysta, czyzby Polacy nawet nie potrafili sami zajmowac sie smieciami. Moze lepiej gdyby sie zajeli smitniskami we Wloszech? Tam by sobie nie pozwolili!
baba- jaga
2013-04-01 22:33:06
Niestety brak kosztowego rozliczania smieci bedzie przyczyna zbiednienia i tak niebogatego spoleczenstwa gminy. Ucierpia rodziny wielodzietne, a skorzystaja ci co maja dwuosobowe gospodarstwa, bo beda miesiecznie ponosily mniejsze koszty o kilka zlotych . Zwiazki zostaly po to powolane, aby dobrze zyly z naszych pieniedzy, bo jeszcze zarobia na odzysku odpadow wtornych. Niestety nikt z osob powolanych przez mieszkancow gminy nie protestuje, a przeciez mozna by bylo sprawy inaczej i konkretniej rozwiazac, tymbardziej, ze Zwiazek nie jest zobowiazany z tych pieniedzy budowac spalarni. Pozyjemy zobaczymy i rozliczymy. Licze na osoby z rady miasta i gminy . Mysle, ze zaplacze tez z tego tytulu MOPS , bo bedzie zmuszony wspomagac te rodziny wielodzietne, ktore mimo wszystko wytwarzaja mniej smieci jak rodziny bogate z uwagi na wykorzystanie zywnosci i brak opakowan po zywnosci gotowej! Ciekwe ile premii dostana burmistrzowie?
Melania
2013-03-27 13:14:02
Tutaj można co nieco posłuchać http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/spotkanie-w-sprawie-smieci-2
karp
2013-03-21 09:51:21
Nie jesteśmy specjalistami w sprawie śmieci.Mam jednak wrażenie jednak,że przedstawiciele gmin w Związku Selekt,w porównaniu z nami to prawdziwi ignoranci.Skwapliwośc i bezmyślnośc z jaką podnoszą łapki,głosując za rozwiązaniami sprzecznymi z ustawą przeraża.Rady gmin też jak do tej pory zupełnie nie były zainteresowane tematem.Z setek radnych nie znalazł się nikt by np.zainteresowac dlaczego Selekt nie publikuje protokołów z posiedzeń Zgromadzenia.Można powiedziec,że mafia syscylijska(zainteresowana biznesem śmieciowym)też nie publikuje.Jednak do Zgromadzenia Związku powinno się stosowac przepisy dotyczące Rady Gminy.W ciągu kilku lat działalności nie opublikowano ani jednego. Ten lekceważący stosunek do prawa może już byc widoczny wkrótce w przetargach.Jeśli Zarząd Związku nie pójdzie po rozum do głowy,to do lipca nawet ich nie rozstrzygną.
Małgorzata Kaptur
2013-03-20 21:11:56
@pawlok - mój krótki tekst z mapką nie opisywał całości problemu. Chciałam sprowokować do dyskusji. Liczyłam, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z tym tematem ;)
pawlok
2013-03-20 20:54:06
Błędnie położony nacisk w artykule na negatywne aspety Selectu w kontekscie kosztów.. Idea organizowania się w ponadgminne struktury powinna właśnie skutkowac jednolitą ceną - do tego powinniśmy dążyć - niestety w zakresie transportu publicznego mamy sytuacje przeciwną. Idea ustawy jak najbardziej pozytywna niestety szczegóły nie pozwalaja na dalszy optymizm. Po pierwsze "reforma" wprowadza monopol a to zaskutkować dla klintów może tylko jednym wzrostem cen, zwycięskei spólki smieciowe nie będą miały konkurencji a więc realnej zachęty do konkurencji kosztowej. Za szkolenia, premie wysokie nagrody zapłaci odbiorca przymusowo. Po drugie publikowane dokumenty nie zawierają żadnych garacnji cenowych dla mieszkańców, za rok dwa mogą zostac wprowadzone drastyczne podwyżki (sytuacja analogiczna do komunikacji) gdyż nie ma klauzul mówiących o możliwym wzroście cen tylko o poziom odpowiednio liczonych wskaźników inflacyjnych. Po trzecie cisza w zakresie ściagalności od tych kŧóryz płacić nie będą bo nie.. Po czwarte w Piotrowie nie ma rzeczywiście "porządnej" instalacji wszystko robione na prowizorycznych warunkach prawnych. Całośc rozwiązań ustawowych - widać że robiona dla lobby smieciowego a nie spowodów rzeczywistej chęci posprzątania. Jednego możemy być pewni wzrostu cen w kolejnych latach.
the naturat
2013-03-20 13:05:42
greg uważasz, że podatek śmieciowy wyeliminuje palenie plastików i śmieci ? To nie podatek, a człowiek decyduje o tym co robi ze śmieciami. Tutaj bat przy takich zdolnościach egzekucji , które ma nasza władza nic nie da. Załóż teoretycznie sytuację, w której wystawiasz 3 kubły . Operator śmieciarki zbiera na całej ulicy, dom A, dom B, dom C, dom D. Umowę ma dom A,B i D. Niby jak operator śmieciarki ma to zweryfikować ? Na administrację, nie ma co liczyć. Ja się czuje jak jeleń i idiota. Dlaczego ? Dziś mam przy domku kompostownik, śmieci segreguję, ze słoików odlepiam etykiety, odkręcam kapsle, etc. To wszystko wyrzucam do odpowiednich pojemników ( w których i tak śmieci już są jako niesort, bo Polak tak już ma , że jak napisane szkło, to i plastik może być ). W zasadzie śmieci nie produkuję prawie wcale ( jest pewna znikoma ilość ). I co ? Dla państwa jestem debil i niepiśmienny . Zapłacę równo jak wszyscy. Nie mogę patrzeć na socjalizm. Ciekawy jestem , czy firmy które wygrają przetarg pomyślały, że Ci którzy się zadeklarują na początku wrzuca do koszy ile fabryka da, szkło, gruz, popiół co tam chcesz , i po tym nagle podaż śmieci padnie na pysk. Wtedy będzie podwyżka ? W gazecie MM najzabawniejsze jest zdanie redaktorka, który przekonuje, że to korzystne dla Nas , że śmieci odbierze jedna firma. W końcu konkurencja to rzecz straszna, bo i cena niższa,i jakoś wyższa. Dla mnie koszt sortu w 5-osobowej rodzinie ( 50 na miesiąc ) to zwykłe bandyctwo. Kwota to zwykły kolejny podatek , do tego oparty na idiotycznym założeniu, że każdy produkuje tyle samo śmieci. Cel szczytny,ale wyszło jak zawsze.
greg
2013-03-19 23:27:47
1. Podatek śmieciowy weliminuje palenia plastików i innych śmieci, bo niektórzy traktują to jako darmowy opał. 2. Ludzie będą deklarować mniejszą ilość osób w gospodarstwie domowym, zwłaszcza ci niezameldowani. W ten sposób zdyscyplinowani dołożą do wywozu śmieci tych cwańszych.
RexT
2013-03-19 23:15:10
Do "Michał" Płacisz tyle samo co ci co mają piece na węgiel, żebyś nie wywoził śmieci do lasu, które oni palą w tych piecach. ;) To żart oczywiście, ale chyba wyjaśnia zasadę równości.
RexT
2013-03-19 23:10:10
Ustawa, ustawą, a sposób jej wprowadzenie na terenie gmin należących do "Związku" jest kolejnym bezczelnym przykładem, że portfele i prawa obywateli urzędnicy mają za nic. 1). Obecnie płacę za wywóz śmieci "od osoby" 10 zł miesięcznie (śmieci bez sortowania, w zasadzie bez ograniczeń ilości, wywóz co tydzień, posiadam kubeł 120l) w rodzinie 3 osoby = 30 zł/mc. Wszystko działa, wozi firma prywatna, która zarabia - więc chyba wszystko jest OK i w uczciwym przetargu firma mogłaby zaproponować takie same stawki (7,5 zł za wywóz mojego kubła). Tymczasem "oferta" Związku za podobną usługę to 45 zł miesięcznie (3x15zł), ale wywóz co dwa tygodnie. Oznacza, to że "ktoś" policzył sobie marżę za wywóz mojego kubła na poziomie 300% (zamiast 7,5 zł - 22,5 zł) 2) Popieram zdanie użytkownika "karp" i podtrzymuję pytanie - kto zezwala na wykonywanie pracy przez pracowników urzędów gmin na rzecz związku w czasie kiedy powinni zajmować się swoimi obowiązkami (w niektórych urzędach również praca odbywała się w nadgodzinach). 3) Formularz deklaracji, który obowiązek złożenia mieli mieszkańcy gmin był niezgodny z Ustawą o ochronie danych osobowych. W formularzu zawarto pytania o takie dane jak imiona nazwiska adresy nr pesel telefonu nip regon - nie informując, że można ich w większości nie podawać. Na końcu formularza znalazła się niezgodna z ustawą formuła o tym, że wyrażamy zgodę na przekazanie tych danych "Związkowi". Mam nadzieję, że Gminy zbierające formularze zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za przekazanie zebranych danych niezgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych. Na decyzje o tym co gmina zrobi z moimi pieniędzmi "za śmieci" nie mam bezpośredniego wpływu, ale na to co dzieje się z moimi danymi osobowymi - jak najbardziej
Michał
2013-03-19 21:07:47
Ja tylko nie rozumiem dlaczego ludzie, którzy opalają domy gazem lub olejem mają płacić tyle samo za śmieci co ludzie co opalają domy miałem i węglem generując tony popiołu?
karp
2013-03-18 17:23:33
Chciałbym się odnieśc do wpisu p.Kaptur.Obawiam się,że uległa Pani śmieciowej propagandzie sukcesu.W rzeczywistości w Piotrowie nie ma kompostowni,nie ma też składowiska.Porównajcie to z definicją RIPOK-u z ustawy.Prezes jeździ po gminach i jako wesołą nowinę ogłasza,że Związek zatrudnia tylko 3 pracowników.Bierze 4 złote za każdego mieszkańca a do obsługi systemu zmusza gminy.Te posłusznie zatrudniają ale na stanowiska,które nie spowodują naruszenia ustawy o finansach publicznych.Na razie nie będzie też PSZOk-ów.Jest za to kolejny oddział spółki z grupy Toensmeiera-TEW Gospodarowanie odpadami,zarejestrowany pod tym samym adresem co CZO Selekt.Ta spółka może startowac w śmieciowych przetargach i w przyszłości chętnie przejmie jakiś ZUK za parę groszy.Podawana jest informacja,że gminy nie miały pieniędzy i pieniądze wyłożył inwestor w zamian za zyski przez 30 lat.Co prawda zbudował ale w dużej mierze za środki z pożyczki z NFOSGW,która częściowo może zostac umorzona.
Jan Marciniak
2013-03-18 15:59:02
Sprawa nie jest taka prosta, jak się wydaje. Wszystko wynika z braku właściwej informacji. Szerzej postaram się napisać jutro, najpóźniej w środę.
karp
2013-03-18 12:44:38
Na ostatnim posiedzeniu Zgromadzenie Związku przyjęło Regulamin Utrzymania Czystości a w nim zapis,że wszystkie śmieci muszą trafic do Piotrowa.Jest to niezgodne z art.9e Ustawy o utrzymania czystości.Przeciw był tylko Walny z Lubonia.
Małgorzata Kaptur
2013-03-18 12:04:19
Istotą problemu jest działające od dnia 01 lipca 2011 r. nowoczesne i profesjonalne centrum zagospodarowania odpadów komunalnych oraz surowców wtórnych, znajdujące się w Piotrowie Pierwszym na terenie gminy Czempiń, na które składa się nowoczesna sortownia i kompostownia odpadów, powstała w ramach Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Regionu Wielkopolski. Centrum realizuje zadania zawarte w regulaminie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt” z siedzibą w Czempiniu, w ścisłej współpracy z jego zarządem. Zakład ten został zbudowany za ok. 30 mln przez niemiecką firmę Toensmeier. Gminy nie partycypowały w kosztach budowy. Nie będą miały też udziałów w ewentualnych zyskach. Pozostaje jeszcze problem tej części śmieci (ok. 40%), której nie da się wyselekcjonować i sprzedać dalej. Jeśli będą trafiały na najbliższe wysypisko spowodują jego zapełnienie w krótkim czasie. Jeżeli będą wracały skąd przyjechały, czyli na wysypiska w gminach członkowskich, będzie to kolejne zadanie dla transportowców i koszt dla producentów śmieci - czyli dla nas. http://selekt.toensmeier.pl/index.php/selekt-o-nas-spolka-selekt/
AS wiórecki
2013-03-18 11:36:03
Mam kilka spostrzeżeń. Z góry jednak zaznaczam, że nie jestem znawcą śmieciowych problemów, mogę i pewnie powinienem dyskutować tylko jako zdroworozsądkowy - ale laik. Zakładam, że mogę się mylić. Należy mi się jednak wiedza potrzebna by płacić za wywóz i utylizację śmieci bez poczucia niesprawiedliwości i krzywdy na moim portfelu. Po pierwsze - kto i czemu tak idiotycznie (na wielki wyrost) zaprojektował moce przerobowe Selektu? Czy sądził, że taczką z dalekich gmin będą przywożone śmieci? Należało chyba zakreślić jakieś rozsądne i ekonomiczne granice zasięgu i poza nie - w żadnym razie - nie wychodzić (bo ja za to płacę!!). Po drugie; co za idiota wymyślił, i co gorsze, zgodził się na statutową równość świadczeń? Tyle samo ma płacić mieszkaniec Czempinia co krańców Zbąszynia, Każmierza czy Rokietnicy? Ten pierwszy nie dosyć że smród wącha, śmieciarki mu drogi psują, transport życie i powietrze zatruwa -słowem - mieszka w zdegradowanym i zdegenerowanym środowisku - to jeszcze prawem kaduka i idioty urzędasa, ze swoich pieniążków dotuje mieszkańców dalekich rubieży - żyjących sobie w bezwonnym, czyściutkim i cichym świecie! Czy te durnie co to wymyślały nie brały pod uwagę, że horrendalne koszty transportu zabiją w samym zarodku solidarność i egalitaryzm? Albo wystawią je na wielką próbę - jak ta tutaj - moja nie na wszystko zgoda. Mogę być solidarny i egalitarny, ale w granicach rozsądku, bez szastania moimi pieniędzmi i dotowania bardzo dalekich "sąsiadów" z ich firmami śmieciarkowymi, które najchętniej woziłyby śmieci na drugi kraniec Polski. To przecież nadto oczywiste, że Selekt będzie otrzymywał propozycje przystąpienia od cholernie odległych gmin - to interes dla zuków i innych takich odległych śmieciowozów. Lobby śmieciowe za dużymi pieniędzmi obraca, by nie móc podzielić się z kim trzeba. To wszystko jest piękne dopóki ja za te głupoty nie muszę płacić. Zatem mocno należy przewietrzyć Statut, i to z udziałem czynnika społecznego i lokalnych organizacji pozarządowych. Sami bonzowie gmin uchwalili takie - moim zdaniem - gówno, które gorzej od śmieci śmierdzi. Zasrana gigantomania i wisimizm. Bliższa ciału koszula niż sukmana - to przysłowie po zastosowaniu i wdrożeniu przełoży się na cenę wywozu moich, Twoich, Jego - naszych mosińskich śmieci!! Panie Janie - zna się Pan na tym? Mam rację, czy na śmietnik i utylizować te moje poglądy?