CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

DREZYNA, CZERWONKA i BARWA

Małgorzata Kaptur: 20.04.2013 r.
Radny Jacek Szeszuła otrzymał opdpowiedź, która, jak sądzę, może zainteresować wiele osób...

 

 zdjęcie ze strony:

 Grodziska kolej drezynowa

 

 

 

 


Nieczynna linia kolejowa do Osowej Góry jest przedmiotem zainteresowania osoby fizycznej, która planuje wprowadzić tam sezonowe atrakcje turystyczne polegające na prowadzeniu:

  • przejazdów drezynami na przedmiotowym odcinku (zaczynając od rozgałęzienia linii w Puszczykowie),
  • wypożyczalni rowerów i małej gastronomii na jej stacji końcowej. 

Zgodnie z otrzymaną informacją od zainteresowanego otworzeniem działalności otrzymał on pozytywną opinię dotyczącą ww. działalności od Dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego i od Burmistrza Gminy Mosina. Pozyskała również środki finansowe na realizację ww. działalności. Otrzymał też wstępną akceptację PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące ustalenia warunków umowy dzierżawy do PKP S.A. tego odcinka linii kolejowej Gminie Mosina z przeznaczeniem na wyżej opisane cele wraz ze zgodą PKP S.A. na dalsze użyczenie przez Gminę Mosina linii osobie zainteresowanej prowadzeniem tam wyżej opisanej działalności.

Odnosząc się do kwestii koncepcji budowy zachodniej obwodnicy miasta Mosina po śladzie linii kolejowej prowadzącej na Osową Górę, uprzejmie informuję, że nie istnieje żadna koncepcja zakładająca likwidację torów prowadzących z Puszezykowa na Osową Górę i poprowadzenia w tym miejscu zachodniej obwodnicy miasta Mosina.
Tym samym, ze względu na brak takiej koncepcji nie ma możliwości analizy ewentualnych kolizji z pozostałymi istniejącymi i projektowanymi drogami na tym terenie.


Odpowiadając na pytania w sprawie terenu po byłej „Barwie,, informuję, że terenem tym zainteresowani są potencjalni inwestorzy, którzy zwracają się o udzielenie szeregu informacji na temat możliwości inwestowania na tym terenie. Burmistrz Gminy Mosina w chwili obecnej nie dysponuje informacjami, czy i kiedy na przedmiotowym terenie oraz ostatecznie przez kogo zostanie zrealizowana jakakolwiek inwestycja.

ODPOWIEDŹ

Trwąją prace związane z zaprojektowaniem drogi tzw. CZERWONKI. Wykonana została koncepcja budowy drogi w czterech wariantach. Obecnie trwa uszczegółowienie wybranego wariantu. Koncepcja będzie podstawą do wykonania projektu technicznego.
Realizacja tego zadania jest uzależniona od szeregu czynników związanych z przebiegiem
drogi ( np.sprawy gruntowe, uzgodnieni z PKP „ WPN ... ) oraz możliwości finansowych.
Czynniki te powodują brak możliwości określenia rozpoczęcia realizacji inwestycji.

 


Komentarzepawlok
2013-04-29 21:16:03
Inicjartywa cenna - co z tego wyjdzie czas pokaże, kilka lat temu jezeli dobrze kojarze stowarzyszenie milosnikow kolei próbowalo juz cos takiego zrealizowac, ba nawet uporzadkowali tory... @Zdzislaw - gdyby w władze Mosiny myślały, byłby już w sferze planów opracawana koncepcja (a tym samym rezerwacja grutów w planach miejscowych) na "wyprostowanie" toru od Pożegowa do TBSów. A jutro lokalny pociąg wahadłwoy nawet na trasie z przystankami TBS- Konopnickiek, Budzynska, Rzeczpospolitej, Puszczykówko byłby ważnym elementek układdu komunkacji zbiorowej.
taboret
2013-04-26 15:56:47
Przepraszam wkradł sie chochlik.Zamiast ...myśleć nię ..? ma być myśleć SIĘ godzi Pozdrawiam :)
taboret
2013-04-26 15:29:19
Pochodzenie czy myślenie??? Nie ważne skąd ktoś pochodzi> Ważne co jego umysł spłodzi> Ważne czy tak myśleć nię godzi> Ważne co z tego się urodzi> Po czym adwersarza ocenię
narobiony
2013-04-26 13:03:08
Waldemar tak się narobił i zmęczył że juz odleciał na weekend.Im mniej tego gminnego błazna tym lepiej.Pudrowana i tapirowana czuwa nad wszystkim.
waldi I - lepszy
2013-04-26 07:50:25
waldziu tak póżno do domku po sesji i jeszcze ci się chce kłamać? masz to we krwi - taki zawód i charakter. idż spać bo rano do roboty z teczuszką zasuwasz
zdzisław
2013-04-25 22:45:53
Rozumowania mógłby pozazdrościć Sherlock Holmes. Niestety każda przesłanka chybiona - tylko co to zmienia? Jak masz wątpliwości co do słowa dzieciaki to wpisz je w google i zobaczysz ile adresów ci wywali. A skąd pochodzi Krzyżanowski to chyba można łatwo sprawdzić
"szok"
2013-04-25 21:05:16
Jestem w szoku.
Waldek
2013-04-25 19:56:12
,, Grafolog ,, - takie zdrobnienie słyszy się na terenach tzw,, Kongresówki,,. Skąd pochodzi kpt rezerwy WP Waldemar zastępca burmistrza Krzyżanowski
"grafolog"
2013-04-25 19:39:52
Jeśli jakieś słowo tu pasuje do WK to "dzieciaczki". Do niedawna pisał i mówił nagminnie "dzieciaszki", ale ktoś kiedyś zwrócił mu uwagę, że to błąd, więc może macie rację, że to jednak jest on...
Waldek
2013-04-25 19:03:56
,,Szok,, dobrze rozpoznałeś że pod nickiem Zdzisław pisze Waldemar - zastępca burmistrza. Zdradził się jednym słowem które tylko on w gminie Mosina używa. Zgadnijcie jakie to słowo ?
podatnik
2013-04-25 16:16:59
Zgadzam się w pełni z the naturatem. Gdyby władza wydawała nasze jak swoje, Mosina miałaby drogi, basen i opinię u ludzi jako przyjazna gmina. Rozdają nie swoje, więc szastają na lewo i prawo, więc zamiast dróg i basenu mamy tylko radość z kwiatków na rynku.
obserwator
2013-04-25 15:58:59
zdzisław vel waldemar teraz na sesji siedzi jak się nudzi to coś popisze
the naturat
2013-04-25 15:31:43
Coś w tym jest. Różnica jest taka, że przeciwnicy władzy podają setki argumentów i konkretów. Zwolennicy zaś, albo krytykują przeciwników personalnie, albo zachwalają władzę ogólnikami. Konkretów czym się ta władza wsławiła nie umie nikt. Tzn. umie, padają takie, że mamy światełka na święta, chodnik na ul. X , czy drzewka na ulicy Y. Problem w tym, że różni ludzie różnie postrzegają zadania władzy. Dla jednych kawałek chodnik ai asfaltu to szczyt marzeń i powód do wzniesienia pomnika dla władzy, dla innych to obowiązek władzy. Dla mnie to obowiązek. Po to pracuję legalnie i świadomie pozwalam z siebie i mojej rodziny zdzierać mnóstwo podatków bezpośrednich i pośrednich ( wystarczy dodać dochodowy, ZUS, VAT i inne ekstra dodatki i obciążenia społeczne ) by zobaczyć, że 70 % zabiera Państwo. W związku z tym mam prawo uważać, że droga, szkoła, chodnik, basen należy się mieszkańcom jak psu zupa i w życiu nie pochwalę za coś takiego władzy. Zrobią coś ekstra ? To i owszem, chętnie, pierwszy będę z gratulacjami. Za pakiet podstawowy okrojony NIE ! Nie chce mi się słuchać wiecznej argumentacji, że nie ma na inwestycje, szkolnictwo, etc. Nie ma ? Jest, dochody Państwa są gigantyczne, tylko kasa wydawana jest na bzdury i rozbuchaną administrację. Wystarczy zobaczyć jak fatalnie wydaje pieniądze jedna mała jednostka ( Mosina ) i przełożyć to na blisko 40 mln kraj. Kasy jest od groma, tylko rozdają ją ludzie u żłoba bez kompetencji. A dlaczego ? Bo rozdają nie swoje. Prawda smutna jest taka, że to obywatel wie najlepiej jakie ma potrzeby i jak wydać swoją złotówkę. Czekam na kilka zasług mosińskiej władzy .
"szok"
2013-04-25 15:02:49
Wróżką nie jestem. W kilku postach pojawiły się przypuszczenia, że pod nickiem zdzisław pisze Waldemar Krzyżanowski, pełniący funkcję zastępcy burmistrza w Mosinie. Stąd moje pytanie. Wpisy pojawiły się, bo jesteś zagorzałym zwolennikiem mosińskiej władzy i potrafisz bardzo ostro reagować na krytykę oponentów, a nie widzisz nic złego w tym, co robi władza, nawet jak kłamie, mataczy, czy wyprzedaje majątek za bezcen. Pytanie było logicznym następstwem Twoich wypowiedzi (porównanych z wpisami na FB Krzyżanowskiego), a nie wróżeniem z fusów. Piszesz, że nie jesteś niczyim zastępcą, jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie. Jeśli byłbyś, miałoby ogromne i do tego ogromnie żenujące.
the naturat
2013-04-25 14:35:34
Zdzisiu "u. Ale dywagacje w stylu fajnie byłoby wozić co weekend dzieciaczki są wg mnie bredzeniem aroganckiego cymbała nie mającymi żadnego przełożenia na rzeczywistość" , rozumiem, że podobne zdanie masz o dzisiejszej władzy, która oszukuje mieszkańców wizją szybkiej budowy obwodnicy ... Czy może jednak nie ? Ciekawi mnie jak określisz burmistrza , który promuje powstanie obwodnicy ( co dodam było również elementem kiełbasy wyborczej )...... Wizjoner, czy jednak arogancki beztroski cymbał ?
zdzisław
2013-04-25 12:37:43
Szok a ty wróżką jesteś czy co? Zastępca ale który? Ja nie jestem niczyim zastępcą, jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie. Napisałem że drezyna jest bardzo fajnym pomysłem i życzę temu pomysłowi powodzenia. Natomiast kwestia powrotu lokomotyw na te trasę to zupełnie inna historia i niestety jak to napisałem wymagająca bardzo dużych pieniędzy i wszystko na ten temat. Jak ktoś ma kasę to oczywiście nie ma żadnego problemu. Ale dywagacje w stylu fajnie byłoby wozić co weekend dzieciaczki są wg mnie bredzeniem aroganckiego cymbała nie mającymi żadnego przełożenia na rzeczywistość. Dla mnie fajną sprawą byłoby gdyby do studni napoleona jeździł dyliżans i co od tego że uważam że to fajny pomysł on pojedzie. Muszą się znaleźć na to pieniądze. Takie przedsięwzięcia kosztują bo nie chodzi tu o skrzyknięcie kilku ludzi z łopatami i pozamiatanie placu czy skweru ale o wymierne koszty. Kolej niestety jak coś wyłączyła z ruchu a tu zrobiła to ładnych kilkanaście czy może jeszcze dawniej lat to tak łatwo nie włączy. Wiem że paru specjalistów piszących na blogu wie lepiej, ale to już ich problem.
"szok"
2013-04-25 11:31:13
Zastępca burmistrza używa obelg typu: „bredzenie aroganckiego cymbała”? Pisze godzinach pracy? To byłaby katastrofa.
the naturat
2013-04-25 09:51:48
Nie bardzo rozumiem, dlaczego trudności techniczne,czy finansowe mają być podstawą do rezygnacji z planów... Zasadniczo bliskość WPN, teraz wieża widokowa , etc. wydają się dobrym przyczynkiem do powrotu do kolejki na OG. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego adwersarze nie mogą normalnie przeprowadzić wymiany argumentów.
zdzisław
2013-04-25 09:28:43
Post ludożercy związany jest z tematem. No to sprawdzmy. Temat poświęcony jest ewentualnej drezynie do Osowej Góry. Ludożerca genialnie stwierdza że najlepiej wpuścić tam lokomotywę i wozić nią dzieciaczki robiąc na tym oczywiście kokosy. Otóż genialny plan ludożercy można sobie wetknąć wiadomo gdzie. Po pierwsze aby po torze kursowała lokomotywa musi on mieć papier dopuszczający do użytkowania wydany nie przez pana ludożercę ale przez kolej. Czynna linia ma trochę obwarowań (ale na pewno ludożerca doskonale o tym wiedział) Po drugie lokomotywe może prowadzić (nawet wąskotorówkę) człowiek z uprawnianimi maszynisty (to też na pewno szczegół bo ludożerca takowe posiada. Po trzecie wypożyczenie lokomotywy i wagonu to siano idące w grube tysiące. Gdyby w Wolsztynie od lat nie działał anglik hobbysta który wpompował w tamtą parowozownię dziesiątki tysięcy złotych nie mówiąc o własnej pracy to już by jej nie było. Więc owszem drezynę jak się ktoś uprze to i może uruchomi - fajny pomysł i jak kolej nie zwinie torów to się może uda ale pracy. Ale bredzenie aroganckiego cymbała o wyimaginowanej kolei na Osową Górkę i to lekka przeginka . A pro pos mojej głupoty . Jak napisałem w wykasowanym poście skoro ludożerca ją zmierzył to musi mieć urządzenie pomiarowe i to jet dopiero temat
Małgorzata Kaptur
2013-04-25 07:20:40
Pewno i jest, ale tamten post w większej części jest związany z tematem artykułu, dlatego go zostawiłam. Wykasowane komentarze były niemerytoryczne i miały tylko jeden cel - atak na przeciwnika.
brak konsekwencji
2013-04-25 07:15:09
Pani Małgosiu a stwierdzenie: "ty na razie jesteś głupszy od springerowej" nie jest złośliwością i obelgą?!;)
Małgorzata Kaptur
2013-04-24 13:13:28
Jeśli ta wymiana złośliwości i obelg będzie kontynuowana, to kolejne posty również wykasuję. Nie zgadzam się na używanie takiego języka w dyskusji. Niezależnie od tego, jaki atak zostanie teraz na mnie skierowany, że cenzura, czy jeszcze coś tam innego, trudno, ale zdania nie zmienię.
ludożerca
2013-04-24 12:30:06
Komentarz usunięty dnia: 24.04.2013: Naruszenie regulaminu - atak na przeciwnika - wyrazy niecenzuralne, przypisywanie wpisu konktetnej osobie.
zdzisław
2013-04-24 11:28:05
Komentarz usunięty dnia: 24.04.2013: naruszenie regulaminu, obelgi pod adresem adwersarza
ludożerca
2013-04-24 08:54:18
Zdzisiu - ty na razie jesteś głupszy od springerowej - a to wcale nie takie proste. A gdybyś jadł tyle ile ja piję to byłbyś kilkadziesiąt lat już temu zwykły trup. Pewnie tyle czasu nie miałem alkoholu w ustach ile ty masz lat! Przestań się popisywać i pomyśl lepiej czy samemu firmy turystycznej nie założyć, po czym dla frajdy dzieciaczków lokomotywy nie wypożyczać (właśnie z Wolsztyna) na weekendy. Jeśli zmądrzejesz, blogowiczów o fajne pomysły i podpowiedzi poprosisz to bogaty będziesz! Mnie nie zaczepiaj bo czas aby tracisz, nic nowego nie wnosisz - popychaj życie do przodu i czyń je szczęśliwszym - jeśli wiesz jak! A wiesz? - to podpowiedz - skorzystamy!
Małgorzata Kaptur
2013-04-23 23:37:31
Wszystkim Wojtkom wszystkiego najlepszego życzę. :-)
taboret
2013-04-23 23:29:10
Lepiej nieraz milczeć wzbudzając podejrzenie o głupotę niż się raz odezwać by na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.
zdzisław
2013-04-23 21:46:24
No a jeszcze dawniej to wszędzie furmanki jeździły i dyliżanse. Kto ma według ciebie tę lokomotywkę kupić - springer czy może pani Kaptur? I na pewno nie lokomotywkę bo to nie jest tor wąskotorowy więc bardziej lokomotywę. A takie na chodzie to ma tylko Wolsztyn pojedziesz tam i przyciągniesz ją zetorkiem? A może przekonasz PKP żeby jednak ponownie uruchomiły linie do osowej góry. Ludożerca przestań pic to co pijesz bo straciłeś kontakt z rzeczywistością
ludożerca
2013-04-23 16:49:16
http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=71&t=576 Tu masz zdzisiu że jest parowóz na Osowej. Sam eksponat to frajda - nie? A dawniej zdzisiu to lokomotywki tez lasami jeżdziły - wiedziałes o tym? Nie wiem bo już nie pamiętam jak to było urządzone ale miały do łapania iskier jakiś wichajster. Chyba jednak nie mokry worek na kominie jak w zetorkach robili.
ludożerca
2013-04-23 16:31:48
Paplaj więc sam zdzisiu. I wiedz kpiarzu, że kiedyś tylko parowozy były - ucz się historii - nawet tej od kolejnictwa - i bądż grzeczny, a nie frechowny, bo dobry zwykle wujcio - po dupie ci natrzaska. Albo wzorem największego klauna gminnego - Waligórskiego Waldemara - zabije cię i zje.
zdzisław
2013-04-23 15:48:13
Widać że pan ludożerca jak mało kto zna się na parowozach i przepisach z nimi związanych. rzuca pomysłami na lewo i prawo taki dobry wujek szkoda że nic z tej paplaniny nie wynika
martini
2013-04-22 22:50:26
Ludożerca napisałeś całą prawdę o naszym emerycie burmistrzu - brawo
Jacek Fordon
2013-04-22 22:48:54
Na koncepcje opracowania przebiegu obwodnic poszło już z któregoś budżetu 300 tyś zł. Jak na razie pole widzę.
taboret
2013-04-22 11:03:36
Tak jak pisze "ludożerca"inicjatywa małej gastronomii połączonej z wypożyczalnią rowerów(min 5 punktów) w celu zwiedzania W P N trasami turystycznymi z zahaczeniem o wieżę widokową z pewnością dobry i przedni.Wykorzystanie nieczynnych torów do Osowej Góry jako atrakcji drezynowej z pewnością także lecz przejazd drezyny przez szosę 430 widzę niezbyt różowo.Trzeba życzyć udanej realizacji.
ludożerca
2013-04-22 10:37:32
Z wykorzystaniem nieużywanych torów kolejowych to wspaniały pomysł. Takie właśnie inicjatywy winny znależć największe i to czynne, a nie przy przecinaniu wstęgi, poparcie władz Gminy. Od siebie dodam że wszystko co możliwe winna robić cała ta biurokratyczna maszyneria, łącznie z Komisją Promocji Gminy, aby na drezynach nie poprzestawać, a dążyć do pozyskania do tych przejażdżek prawdziwy parowóz! To byłaby frajda i atrakcja dla dzieciaków. A ile miejsc pracy taki ruch turystyczny wygeneruje! Asystenci i pozostałe bubki od PR, lansu i głupawych wpisów na FB, strony i blogi - ruszcie głowy i do roboty się bierzcie. To powinien być wasz - urzędników - pomysł. Rozpropagowany na pół Polski aby wielu chętnych zgłosiło się do jego wdrożenia. A ile takich pomysłów-pereł jeszcze w możliwościach tej najatrakcyjniejszej z gmin drzemie? Wymyślić coś sensownego, atrakcyjnego trudniej niż szemraną spalarnię opon fundować Mosinie - co? Weż się lotniku od PR-u i durnego gadulstwa do roboty i kombinuj, bo tu spora górka jest - jeśli zdążyłeś to zauważyć. Klasę lotniczą sobie odpuść, bo to durne nieskończenie i nie zabieraj jednym uczniom, by kilku wybrańców miało zaspokajać twoje na wskroś prywatne ambicyjki. Postaraj się o ekstra kasę na tych "lotników" (bo to krocie kosztuje!) - pokaż jakiś gieroj, a nie ciągnij kasy od podległej Kasprzykowej. Zobaczymy czy wojsko potrzebuje twoich kamikadze od odgarniania śniegu i szmaty. Emeryt od latania po blogach i FB się znalazł. Pierwszy tą drezyną powinien być wywieziony. Bierz się chłopie do roboty bo do wytrzaśnięcia cię z Mosiny jeszcze półtora roku, za coś pensję z naszych podatków bierzesz! PS. A czerwonka to choroba bardzo zakaźna. TO CHOROBA BRUDNYCH RĄK!