CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Mosina w latach 30 - tych ubiegłego wieku

 MK:7.06.2013 r.
Bogatym źródłem wiedzy o życiu codziennym w Mosinie i okolicznych wsiach są przedwojenne Wiadomości Parafialne. Oprócz tekstów związanych z życiem kościoła zawierają wiele cennych informacji z różnych dziedzin. 

WIĘCEJ REKLAM
"Wiadomości zaczęły się ukazywać w październiku 1930 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza mosińskiej parafii - ks. Jana Krajewskiego. Było to zapewne jedyne pismo w mieście, dlatego nie ograniczało się do spraw religijnych. 
Ks. Krajewski  był proboszczem do lipca 1936 r. Jego następcą był Łucjan Hendschke.
W latach 30-tych mieszkańcy Mosiny zmagali się z kryzysem, dla bezrobotnych organizowano pomoc, funkcjonowała tania kuchnia wydająca obiady, organizowano wiele imprez połączonych ze zbiórką na różne cele. Mieszkańcy organizowali się. Działało wiele stowarzyszeń. Proboszcz przykładał wielką wagę do tego, by po ukończeniu szkoły młodzież wstępowała do KSM. Takie organizacje działały również w Drużynie, Krośnie. Każda organizacja za punkt honoru stawiała sobie przygotowanie jakiegoś przedstawienia teatralnego. proboszcz informował na co zostały przeznaczone pozyskane w czasie tzw. went, w czasie kolędy, czy nawet składek na tacę pieniądze. Wszystkich darczyńców wymieniano z nazwiska w gazecie. W mieście organizowano też prelekcje, wykłady prowadzone m.in. przez lekarzy.
Przedwojenne "Wiadomości Parafialne" troszczyły się o wychowanie patriotyczne, ale też dostarczały rozrywki - drukowano powieści w odcinkach, gawędy dydaktyczne, złote myśli, przysłowia a nawet dowcipy. 
Nasi przodkowie ogromnym wysiłkiem kilka miesięcy przed wojną pięknie odremontowali kościół i wybudowali Dom Katolicki. Niestety wojna zaprzepaściła ten wysiłek. Mieszkańcy Mosiny w obliczu zagłady i oddawali złote i srebrne monety na Fundusz Obrony Narodowej. Ostatni numer pisma parafialnego ukazał się 1 września 1939 r.

Zachęcam do przejrzenia "Wiadomości Parafialnych", które są dostępne na stronie parafii www.parafiamosina.republika.pl/

Tu ukłon w stronę obecnego ks. proboszcza Edwarda Majki, który dzieło swoich poprzedników potrafił docenić, udostępnić w formie elektronicznej  i w 2002 roku wznowił wydawanie parafialnego miesięcznika.
 

 

 


 

 

 

 


KomentarzeMinister
2013-06-08 21:51:32
Rewelacja ! :)
Waldek
2013-06-08 06:04:52
Czy mój Wiekorządca z Czapur występował na uroczystości poświęcenia sztandaru Bractwa Kurkowego w charakterze kelnera ? Wskazuje na to kluft. Rozumiem że sztywny ułan plótł z ramienia Zofii bajki pt. jakie to będzie kąpielisko na Gliniankach i jaka ta Mosina jest fair. Nawyki politruka pozostają
Małgorzata Kaptur
2013-06-07 15:24:39
Przeprosin za obelgi jest dużo. W jednym numerze są przeprosiny obydwu stron - pan X przeprasza pana Y i pan Y przeprasza pana X. Podejrzewam, że działała jakaś komisja pojednawcza, bo chyba nie w ramach pokuty zadawanej w konfesjonale ;)
taboret
2013-06-07 14:38:04
Ciekawe czy te przeprosiny za obelgę i czynna napaść były spowodowane głębszą refleksją tak od serca czy nakazem sądowym lub miejscowych notabli ?