CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Plany miejscowe i ich skutki - TIR-y na Gałczyńskiego

 MK: 10.06.2013 r.
Plan zostaje uchwalony a jego skutki uboczne  odczuwają mieszkańcy. Gmina, by pozyskać inwestorów dopuszcza (w opracowaniu plan dla części terenu tzw. aktywizacji gospodarczej w rejonie ul. Śremskiej) powierzchnię zabudowy do 70% powierzchni działki budowlanej. Powoduje to, że inwestor nie jest w stanie na swojej działce zmieścić pojazdów obsługujących firmę.

Radny Jacek Rogalka twierdzi, że trudności, na które uskarżają się mieszkańcy tej ulicy są wyssane z palca - Tirów nie ma, a zakład Stora Enso i Anton Rohr nie generują żadnego hałasu. 
Kiedy zadzwonił jeden z mieszkańców, że na ulicy stoi długi szereg ciężarówek, postanowiłam zobaczyć to na własne oczy. Ulica nie ma chodnika. Jeden pas ulicy był zablokowany. Samochody poruszały się ruchem wahadłowym. Straż Miejska musiała zaczekać aż przejadę, by móc jechać dalej. 
Mam nadzieję, że strażnicy ustalą, dlaczego TIR -y parkują godzinami na ulicy. 


 Pismo jednego z mieszkańców do radnych z 27 maja 2013 r.


Komentarzetaboret
2013-08-06 16:14:31
Dotyczy terenu w rejonie Śremskiej http://bip.mosina.pl/bip/organy-gminy/burmistrz/obwieszczenia-planistyczne/plany-miejscowe
Krzysztof
2013-07-12 09:06:59
Poszperałem w necie i znalazłem firmę która zajmuje się wygłuszaniem hałaśliwych urządzeń przemysłowych i myślę, że można by zainteresować tym dyrektora StoraEnso. Może pan dyrektor ulży w cierpieniu mieszkańcom ul.Gałczyńskiego? Osobiście to nawet się dorzucę finansowo gdyby StoraEnso nie miała kasy na takie projekty. Czy pan dyrektor weźmie ten pomysł pod uwagę? Namiary na firmę: http://www.eko-ton.pl/wart_dop.htm Firma ta zajmuje się kompleksowo problemem hałasu - od pomiaru i ekspertyzy aż po projekty i realizacje zabezpieczeń przeciw hałasowych. Dopuszczalny hałas w zabudowie jednorodzinnej to 50dB w dzień i 40dB w nocy. http://www.eko-ton.pl/wart_dop.htm
Do Obserwatora
2013-06-15 22:09:19
Zamiast wypisywać głupoty weź drugiego radnego Karlińskiego i posprzątajcie KUPY po kierowcach, które zostawiają pod naszymi plotami i drzewami. Inna sprawa jest ujawnianie danych osób proszących o interwencje przez strażników miejskich. Powinni stracić prace bo i tak niewiele z nich pożytku ponieważ od 10 lat kierowców TIR-ów pouczają a nie karzą. To dlaczego my mosiniacy mamy płacić mandaty?
taboret
2013-06-15 13:33:30
http://kodeks-pracy.org/VI-czas-pracy/praca-w-niedziele-i-swieta @ Małgorzata Kaptur ::: Odpowiadając na pytanie w mailu : Tak to ja. Pozdrawiam :)
taboret
2013-06-15 13:01:23
wikipedia.org/wiki/Dni_wolne_od_pracy_w_Polsce
the naturat
2013-06-15 12:02:09
Skąd pewność , że wszyscy pracownicy to katolicy ? Szanuję prawo każdego człowieka do wolności wyznania ( zgodnie z konstytucją ) i proszę uszanować moje prawo. Nie jesteśmy ( przynajmniej formalnie krajem wyznaniowym ). To czy dany dzień był świętem kościelnym, czy nie , nie może mieć wpływu na prawo pracy, to dwie oddzielne sprawy.
Do Pani M. Kaptur
2013-06-15 11:32:04
Pani Malgorzato czytając wpis Pana Czajkowskiego doszłam do wniosku , ze w zakladzie StoraEnso jest bezprawie. Bo jak widzę z wpisu ludzie zmuszani są do pracy w wielkie święta katolickie gdzie wszyscy bezwzględnie powinni mieć możliwość uczestniczenia w obrzadku religijnym. Zielone Swiątkiy były dniem wolnym dla wszystkich, Boże Ciało było dniem wolnym dla wszystkich tylko nie dla pracowników StoraEnso. Mam pytanie czy radny Rogalka wiedzac o tym ma obowiązek jako samorządowiec powiadomić o ty fakcie Wojewodę i PIP czy nie ma takiego obowiązku. Jeżeli powiadomił to proszę na stronie pokazać to pismo a jeżeli nie to co???????
Alina Z Zeromskiego
2013-06-14 22:58:35
Jeżeli moje dzieci są budzone w nocy przez hałasujące zakłady i TIR-y to podaje do wiadomości wszystkich telefony winowajców radnych, którzy STORAENZO wraz z TIR-ami sprowadzili do Mosiny. Radny Rogalka tel. 602 696 454 , radny A. Karliński 604 908 538. Proszę dzwonić pod te numery szczególnie w nocy kiedy Wam mieszkańcom będzie przeszkadzał hałas. Niech ci panowie tez zaczną odczuwać uciążliwość ze strony zakładu, który sami do mosiny ściągnęli.
rozwiązanie jest proste, tylko trzeba chcieć
2013-06-14 07:08:30
Nie wiem dlaczego, skoro ruch Tirów się zwiększa, nie szuka się możliwości obslugi tej firmy od strony torów kolejowych- tam jest brama wjazdowa i teren Story Enso. Tam na dawnej bocznicy kolejowej TIR-y by mogły parkować nie komplikując życia mieszkańcom. Tiry nie jeździłyby koło szkoły i nieprzygotowaną do takiego ruchu ulicą Gałczyńskiego?
Alnia z Zeromskiego
2013-06-13 23:34:17
Pani Radna. Jako matka dwójki dzieci w trosce o ich życie PROSZĘ te zdjęcia i wpisy mieszkańców przesłać do wiadomości Dyr. w Ostrołęce żeby wreszcie ta sprawa została pozytywnie dla mieszkańców załatwiona. Moza tez a nawet należny przesłać te cala dokumentacje do Starosty Wlkp. niech rozliczy naszych samorządowców.
Wl. Czajkowski
2013-06-13 22:06:43
Jestem mieszkancem ul. Tuwima 7 od 2005 r. Działkę kupowałem od Pani Wawrzyniak w 1995 r. Nie jest prawda co pisze ludzie związani z samorządem gminnym, ze działki były kupowane od gminy za tanie pieniądze. Obecnie jestem inwalida I grupy i BARDZO ODCZUWAM HALASY DOCHODZĄCE Z ANTON ROHR I STORA ENSO. To ja WYDZWANIAM DO STRAŻY MIEJSKIEJ I NA POLICJE. Nie jest prawda co pisze radny Rogalka, ze dzwonią inni ludzie. Dzwoni tez Pan Baraniak z Gałczyńskiego 10. Tak to my dzwonimy bo to pieklo na Gałczyńskiego zgotował nam ROGALKA, który ściągnął do Mosiny StoraEonso pracującą na III zmiany w ruchu ciągłym tj we wszystkie kościelne święta i niedziele. FIRMA STORAENSO PRACUJE STALE. Nie posiada ekranów akustycznych. Przeszkadza mi hałas w nocy jeżdżących widlaków i TIR-ów. Tak Panie radny. To sie dzieje w nocy. Dzwoniłem i pisałem do radnego Rogalki, Burmistrza Krzyżanowskiego, Springerowej i nic. Ul. Gałczyńskiego nie ma chodnika. Przewodniczący osiedla Rogalka i zarazem radny nic w tym kierunku nie robi. Napisałem (jeszcze brak odpowiedzi po raz któryś do burmistrza i radnego Rogalki) Nikt mi nie odpisal. Zawiadomiliśmy Starostę i media publiczne. Jak sprawa przybierze dobry obrot wystąpimy od odszkodowania za zaniżenie wartości naszych nieruchomości. I wlasnie ci, ktorzt ten bałagan sprowadzili na ul. Gałczyńskiego będą za to płacić i to sowicie. PODKREŚLAM TO JA INWALIDA I GRUPY DZWONIE I ZAWIADAMIAM STRAŻ MIEJSKA O PARKUJĄCYCH NA ZAKAZIE TIRACH BO MAM TAKIE PRAWO. Pani Małgosiu prosze upublicznić moje listy jakie skierowałem do Rady Gminy ido radnego Rogalki.
the naturat
2013-06-13 22:00:19
Nie było mowy o zamknięciu firmy, tylko o wyegzekwowaniu przez gminę pewnych udogodnień dla mieszkańców. Wypowiedział się Pan/Pani z punktu strasząc ludzi sądem... Proszę więcej dystansu do siebie :) i będzie dobrze. Jeśli zaś nie odpowiada Panu/Pani zabierania zdania tutaj, proszę się wypowiadać na stronach NRM. Tam to zupełnie można zaszaleć... Ludzie się różnią, ścierają się poglądami, ale to nie oznacza, że muszą być przeciwnikami :) w życiu. Co do zdania " to nikt z osób sprawujących władzę poważnie takiego zachowania nie potraktuje", to niestety to mrzonka. Władza w tej gminie na ostatnim miejscu ma dobro mieszkańców. I proszę się nie żalić i nie płakać, że ktos tutaj Panią/Pana obraził, bo więkoszość przeciwników ZS dopiero zbiera razy od reszty :) i jakoś walczy dalej.
Małgorzata Kaptur
2013-06-13 21:16:06
Zdecydował się Pan wypowiedzieć swoje zdanie akurat w tym miejscu, mimo że miał Pan świadomość jego niedoskonałości, więc nie ma co narzekać ;) Zapewniam Pana, ze żaden radny, ani żaden mieszkaniec ul. Gałczyńskiego nie oczekuje zamknięcia firmy, lecz takiej organizacji transportu i produkcji, by dało się żyć w jej sąsiedztwie. My jako radni oczekujemy od burmistrza, bo to jego rola, by to wyegzekwował. Cieszę się, że myśli Pan podobnie.
Obserwator
2013-06-13 19:18:01
Z przykrością stwierdzam, ze nie jest to miejsce gdzie można wyrazić swoje zdanie. Każda opinia różniąca się od większości będzie zła, a autor atakowany. Bo takie jest założenie. Jeśli z taką frustracją z jaką mnie potraktowano chcą się Państwo starać o poprawę swojego bytu w gminie to nikt z osób sprawujących władzę poważnie takiego zachowania nie potraktuje. W obietnicach przedwyborczych mówi się wiele, a ile z tego wynika wiemy wszyscy. Zakład Stora Enso przynosi zyski i wciąż się rozwija, co obserwujemy choćby po wzmożonym ruchu tirów. Jaka jest szansa, ze korporacja zamknie prosperującą fabrykę, a gmina wycofa się z inwestycji? Wg mnie żadna. Bo takie są realia współczesnego świata. Uważam natomiast, ze są szanse dla wybudowania drogi, chodnika czy pertraktację z dyrekcją zakładu. I na tym powinna skupiać się uwaga mieszkańców ulicy Gałczyńskiego i radnych aktywnie działających choćby na tej stronie. Doskonale rozumiem sytuacje wszystkich Państwa zamieszkujących teren przyfabryczny, natomiast zrzucanie całego zła wyłącznie na jednego inwestora nie jest uzasadnione. Nadano mi już kilka personaliów. Nie jestem radnym/radną, nie mam nic wspólnego z polityką i nie udzielam się w żadnych publicznych wydarzeniach. Jestem zwykłym obywatelem, który postanowił coś napisać jak sadził na obiektywnej stronie służącej debacie publicznej. Do autorów strony, warto zastanowić się nad moderacją postów przed ich publikacją chcąc uniknąć łamania regulaminu. Życzę wszystkim Państwu pozytywnego rozwiązania ich problemu i spokoju w życiu codziennym, wszystkiego dobrego.
M. Kaptur
2013-06-13 11:38:55
Obserwator to chętnie używany nick przez różne osoby. Proszę nie wyciągać daleko idących wniosków. Nie brnijmy w w personalne dyskusje, nie obrażajmy się. Przypominam o regulaminie.
ip
2013-06-13 10:15:52
Obserwatorko, Pani jako radna chce się wpisać o obraz demokracji wzorem zs? Strasząc ludzi sądem? Proszę się nie narażać na śmieszność. Jeśli ma Pani z tym problem proszę zapytać, to pomogę, podam swój adres i do sądu. Pewnie i reszta użytkowników też poda, w końcu popełnili straszne czyny w słowach
taboret
2013-06-12 23:28:39
@ obserwator ::: Nie strasz, nie strasz bo się zes...Gdzieś ty się dopatrzył jakiś gróźb? widać małym jesteś obserwatorem, a wątpliwości rozwiałeś w pierwszym wpisie pisząc o skarbonkach owsiakowych,panie L,B . Pozdrawiam :) @ ciekawy ::: Ludzie ci kupując te działki byli zapewniani że w niedalekiej przyszłości przemysł w tym miejscu będzie likwidowany. Pozdrawiam:)
ciekawy
2013-06-12 21:40:29
chętnie odkupię od któregoś z państwa działkę w tej okolicy po cenie za jaką kupowaliście ją państwo od gminy MOSINA. JAK się nie mylę 30-50zł za metr. proszę złożyć propozycje.
Obserwator
2013-06-12 21:34:55
Do Państwa Rodziców: biorą mnie Państwo za kogoś innego najwyraźniej. Żyjemy w państwie prawa, a groźby są karalne, identyfikacja po nr IP nie stanowi już najmniejszego problemu, proszę się zastanowić co Państwo piszą. Czy warto włączać się do dyskusji mając w argumentacji wyłącznie obraźliwe epitety i karalne groźby będące naruszeniem nietykalności? Jakiego postępu można oczekiwać w poprawie istniejących warunków prezentując taki poziom?
CIEKAWY DO OBSERWATORA
2013-06-12 21:34:38
Swarzędzkie Fabryki Mebli istniały już w latach 60.
ciekawy do RODZICÓW
2013-06-12 21:32:28
SAMI JESTEŚCIE BURAKAMI. LEPIEJ ZOBACZCIE JAK SZYBKO JEŻDŻĄ WASI SĄSIEDZI W CIĄGU DNIA NP. NOWE BIAŁE AUDI A3, GRANATOWY FORD FOCUS COMBI, BIAŁA KIA SPORTAGE. WIDZIAŁEM JAK ONI PRZESTRZEGAJĄ OGRANICZEŃ PRĘDKOŚCI. A STOJĄCE TIRY NA POBOCZU JESZCE NIKOGO NIE ZABIŁY TAKIE SĄ PRAWA FIZYKI. ZASTANÓWCIE SIĘ WIELCY NIESZCZĘŚNICY.
Obserwator
2013-06-12 21:27:30
Dla Pani "tylko 57 zatrudnionych w tej firmie to mieszkańcy naszej gminy", dla mnie to aż 57 zatrudnionych. Oczywistym jest fakt, że trzeba zadbać o jedno i drugie i spróbować pogodzić interesy. Czy gmina ma w planach wybudowanie chodnika na ulicy Gałczyńskiego? Dlaczego na tym nie skupia się uwagi tylko na fotografowaniu tirów, na co zapewne żaden z kierowców nie wyraził zgody. Tiry mają swoje miejsce postojowe na placu przy dworcu kolejowym, natomiast nikt nie może narzucić kierowcy tego gdzie zaparkuje swoje auto, to jego decyzja za którą sam odpowiada przed służbami porządkowymi. Panie "ludożerco". Nie zmierzam podejmować dyskusji z osobą wyrażającą się w sposób mi uwłaczający. Jeśli wspomniał Pan o bredzeniu to cytując "lepiej milczeć i wydawać się głupim niż się odezwać i rozwiać złudzenia" Decydując się na zakup ziemi na terenie przemysłowym należy liczyć się z niedogodnościami z tego wynikającymi. Pamiętne Swarzędzkie Fabryki Mebli istniały w tym miejscu już w latach 80. Jakoś nie pamiętam by ktoś narzekał na dym wydobywający się z komina. Panie Krzysztofie, jest to zakład produkcyjny, a w toku produkcyjnym jak Pan się zapewne domyśla wiele się dzieje. Jeżeli na podstawie jednego zdjęcia bądź zdarzenia robimy z Mosiny Tarnowo Podgórne to dalsza dyskusja nie ma sensu. Warto skupić się na tym co można zrobić by droga dla dzieci stała się bardziej bezpieczna a ruch mniej uciążliwy. A jest na pewno więcej rozwiązań niż zamknięcie zakładu będącego miejscem zatrudnienia mieszkańców naszej gminy, mieszkańców o takich samych prawach jak wszyscy Państwo tutaj się wypowiadający i widzący wyłącznie problem w tym, ze fabryka w ogóle powstała.
Radzice do Obserwatora
2013-06-12 21:07:11
Obserwator BURAKIEM JESTEŚ. Jeżeli dla ciebie jako radnego ważniejszy jest uciążliwy inwestor a nie nasze dzieci, które ulica Gałczyńskiego chodzą do szkoły. Ty masz buraku pod nosem ogródek jordanowski dla swoich wnuków. Pamiętaj jeżeli włos z głowy spadnie naszym dzieciom to ty za to odpowiesz.
ciekawy
2013-06-12 17:59:15
TEN KTO PISAŁ TEN ARTYKUŁ TO CHYBA LICZYĆ NIE UMIE BO JA NA ZDJĘCIACH WIDZĘ 6 A NIE 12. PANOWI Z. KTÓRY MIESZKA NIEOPODAL TO NAWET KUMKANIE ŻAB PRZESZKADZA. JAK MU NIE PASUJE TO NIECH SIĘ WYPROWADZI I TYLE. PAJACE ZE STRAŻY NIECH SIĘ WEZMĄ DO ROBOTY BO W TYM CZASIE CO ROZMAWIALI TO POTRACILI DZIEWCZYNKĘ NA PASACH PRZY NETTO O CZYM ICH INFORMOWAŁEM TO POWIEDZIELI ŻE MUSZĄ NAJPIERW TUTAJ ZAŁATWIĆ. SAME NYGUSY NA CZELE Z PANEM Z.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Krzysztof
2013-06-12 12:01:10
A pan dyrektor Krogulski (Stora Enso) twierdził, że będzie jedna ciężarówka na zmianę produkcyjną. A tu jest aż 12 ??? Odnośnie podatku od nieruchomości to pieniądze to nie wszystko, bo idąc tym tokiem rozumowania to zróbmy przemysł w całej Mosinie albo i całej gminie bo wówczas stawka za metr jest najwyższa i najwyższe wpływy do kasy gminy. TYLKO WÓWCZAS JA DZIĘKUJĘ I REZYGNUJĘ Z TAKIEJ GMINY!!! JA TU NIE CHCĘ MIEĆ JAK W TARNOWIE PODGÓRNYM CZY W KOMORNIKACH!!!
ludożerca
2013-06-12 11:17:01
"obserwator" - kpiny sobie robisz z nas czy za idiotów nas uważasz? Klecenie skarbonek dla Owsiaka to powód aby ten zakład wszystkim mieszkańcom okolicy koszmar z mieszkania tu czynił? Skarbonki są potrzebne by ten burel w służbie zdrowia znośnym uczynić. O podatkach też bredzisz. Gdyby sobie zakład otworzyli kawałek od miasta a nie w jego centrum, to byłby to prawdziwy dobroczyńca a i tak podatku byłoby tyle samo.
M.Kaptur
2013-06-11 22:38:19
Stora Enso (dane z ubiegłego roku od p. Krogulskiego) wpłaciła do gminnej kasy 263 560 zł z tytułu podatku od nieruchomości.
DO Pani Malgorzaty
2013-06-11 22:25:07
Kiedyś Pani wspominale, ze te dwie firmy przy ul. Galczynskiego płacą podatki Anton Rohr w Poznaniu a StoraEnso w Ostrołęce. Mosina ma korzyści tylko z podatku od terenow a nie od zyskow firm. Czy to prawda?
Małgorzata Kaptur
2013-06-11 21:15:34
Radny jest osobą publiczną, swoje opinie wypowiadał na sesji (mogę wskazać odpowiedni protokół dostępny w Internecie). To nie była rozmowa prywatna, dlatego powtórzenie jego zdania jest uprawnione. Doceniam to, że Stora Enso zatrudnia pracowników, choć jak poinformował mnie rok temu kierownik zakładu p. Krogulski tylko 57 zatrudnionych w tej firmie to mieszkańcy naszej gminy. http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/4443/stora-enso-proba-bilansu-odcinek-ii. Gmina jest od tego by godzić interesy inwestora i mieszkańców. Firma musi stosować się do pewnych zasad i tak organizowac swoją działalność, aby ograniczyć do minimum uciążliwość dla mieszkańców. Blokowanie przez wiele godzin połowy ulicy nie może być tolerowane przez nasze służby porządkowe. To musi być rozwiązane, bo to jest drobna sprawa i to jest wstyd dla osób odpowiedzialnych, że od tylu lat nie mogą tego uporządkować.
Obserwator
2013-06-11 20:28:12
Nie uważa Pani, że chcąc wydawać sądy i wymieniając radnych po imieniu warto by spojrzeć na sprawę także z drugiej strony? Czy opinia sławnego już Pana Z. który nie uzyskał angażu w Stora Enso, a który teraz postawił sobie za punkt honoru cytując Jego słowa "doprowadzić do zamknięcia zakładu" jest jedyną wiążąca opinią? Czy kiedykolwiek rozmawiała Pani z jakimkolwiek pracownikiem firmy Stora Enso? Zakład daje zatrudnienie ok. 100 osobom, w rożnym wieku. To 100 bezrobotnych w naszym kraju mniej. Młodzi uciekają za granicę, starsi często żyją w warunkach niegodnych człowieka. A kiedy w naszej gminie znajduje się zakład rozwijający się, promujący Mosinę przy produkcji min. prestiżowych skarbonek dla Owsiaka, stale zwiększający zatrudnienie, a chętnych do pracy zawsze jest wielu, dający stałe zatrudnienie i pewny byt dnia jutrzejszego widzimy tylko problemy. Taka już mentalność. Zapytajmy siebie czy gdyby ktoś z moich bliskich pracował w Stora Enso też by mi przeszkadzała ciężarówka, która przejeżdża ulicą? A możne warto wspomnieć o profitach, ogromnych pieniądzach z podatków jakie ma gmina za istne fabryki na jej terenie? Wszyscy narzekamy jak to źle w naszym kraju, jakie wysokie bezrobocie, jak ludzie nie mają z czego żyć. Wszyscy chcielibyśmy, żeby gospodarka się rozwijała, tylko gdzie? Wszędzie tylko z dala od nas. Wszystko przeszkadza, wszystko zawadza. Z zakładem produkcyjnym zawsze związane będą jakieś czynniki rzekomej uciążliwości. Znikną tiry, zostanie rechot żab w stawie będący przyczyna hałasu. Utyskiwać i narzekać jest najłatwiej. Wydawać sądy i opinie potrafi każdy. A dla wielu mieszkańców naszej gminy ta firma jest źródłem utrzymania, rozwoju i pozycji społecznej. Pozdrawiam.
Minister
2013-06-11 12:28:47
a wszystkiemu winny chaos urbanizacyjny ;-) Kiedyś w Krośnie miał być przemysł, a teraz tu i tu osiedla :) z jednej strony współczuje mieszkańcom, a z drugiej... hmm.. podziwiam kreatywność władz począwszy od obecnej po tą która miała pośredni wpływ na całą tą sytuacje :) masakra... no ale "gdzieś" przemysł musi być..
x
2013-06-11 12:21:33
Do hotelu przynajmniej TIRY nie będą jeździły...
ul. Gałczyńskiego
2013-06-10 23:17:54
Dzisiaj na ul. Gałczyńskiego nie posiadającej wydzielonego pasa ruchu dla pieszych parkowało 12 TIR-ów. Tak wygląda rozwój Mosiny w centrum Miasta. Ulica Gałczyńskiego idą dzieci do szkol mieszkające na os. Poetów. Burmistrz wie doskonale o tym problemie od 2005 r. jak i radni mieszkający na tym terenie (Karlinski, Rogalka, Miedziarek-Rogal). Przestrzegam mieszkańców Krosna, Krosinka przed takim "ROZWOJEM"