CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Skarga na złe funkcjonowanie Systemu Gospodarowania Odpadami w Mosinie.

 29.07.2013 r.
Kończy się pierwszy miesiąc funkcjonowania nowego systemu odbioru śmieci. Dziś radni otrzymali następującą skargę.

odpady


KomentarzeKarp
2013-08-09 11:45:59
Jak forumowicze z Dopiewa przytarli Selektowi nosa ? http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/rio-i-forum-mojedopiewopl-mowia-selektowi-nie
tulipan
2013-08-04 21:49:40
Luboń wyskoczył jako jedyny, reszcie albo się nie chciało albo nie zawracają sobie tym głowy. Sytuacja jest idealna: śmieci odeszły z kompetencji i jest na kogo zwalać. W samym Selekcie sprawa jest też chyba jasna, cały syf jak już się go sporo uzbiera to spadnie na Baraniaka i przeflancuje się go do jakiejś innej spółki komunalnej. Standard.
taboret
2013-08-04 16:21:58
@ karp ::: Masz rację Statut Związku: § 31. 1. Uczestnik może wystąpić ze Związku przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, potwierdzonego stosowną uchwałą organu stanowiącego uczestnika. 2. Oświadczenie winno być złożone z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 grudnia danego roku.
karp
2013-08-04 14:11:55
Czyli jeśli dobrze rozumiem, Luboń wyskoczył z pociągu w ostatniej chwili. Teraz podjęcie uchwały o wyjściu skutkowałoby dopiero na koniec 2014.
BIP
2013-08-04 10:43:50
Za uchwały w SELEKT odpowiada 21 osobowe Zgromadzenie w składzie: 1. Andrzej Balcerek, Burmistrz Puszczykowa 2. Henryk Bartoszewski, Wójt Gminy Kościan - Z-ca Przewodniczącego Zgromadzenia 3. Jan Broda, Wójt Komornik 4. Tadeusz Czajka, Wójt Tarnowa Podgórnego 5. Bartosz Derech, Wójt Rokietnicy 6. Zofia Dobrowolska, Wójt Dopiewa 7. Piotr Halasz, Wójt Kamieńca 8. Michał Jurga, Burmistrz Kościana 9. Zbigniew Kaczmarek, Wójt Granowa 10. Dorota Lew-Pilarska, Burmistrz Czempinia 11. Henryk Litka, Burmistrz Dolska - Przewodniczący Zgromadzenia 12. Adam Łaniecki, Burmistrz Wielichowa 13. Andrzej Mainka, Zastępca Burmistrza Opalenicy 14. Marek Orzechowski - Zastępca Burmistrza Zbąszynia 15. Marek Pakowski, Wójt Brodnicy 16. Włodzimierz Pinczak, Burmistrz Stęszewa 17. Sławomir Ratajczak, Zastępca Burmistrza Mosiny 18. Dariusz Szmyt, Burmistrz Lubonia - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 19. Henryk Szymański, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego 20. Gerard Tomiak, Burmistrz Rakoniewic 21. Wiesław Włodarczak, Wójt Kaźmierza Uchwały Zgromadzeniu przedstawia Zarząd w składzie: Dorota Lew-Pilarska, Burmistrz Czempinia - Przewodnicząca Zarządu Henryk Szymański, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego - Z-ca Przewodniczącego Zarządu Jan Broda , Wójt Komornik - Członek Zarządu Zbigniew Kaczmarek, Wójt Granowa - Członek Zarządu Włodzimierz Pinczak, Burmistrz Stęszewa - Członek Zarządu. Jak widać wpływ na bieg spraw ma wiele osób nie tylko Dyrektor Biura Selektu. Ogólnie SELEKT to kombinat, to rozmycie odpowiedzialności i większe koszty dla gmin. Statut Związku: § 31. 1. Uczestnik może wystąpić ze Związku przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, potwierdzonego stosowną uchwałą organu stanowiącego uczestnika. 2. Oświadczenie winno być złożone z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 grudnia danego roku.
Rokietnica
2013-08-04 10:12:42
http://rokietnica24.pl/rewolucja-smieciowa-co-z-tym-selekt-em/
Władek
2013-08-02 20:17:49
Za to: nie wiem, trzeba sprawdzić, nie jestem pewien i tak w koło Macieju - Sławku.
alex
2013-08-02 18:30:04
Obiło mi sie o uszy, ze ten pan wyciagnął za tą swoją wielką wiedzę w ubiegłym roku o 30 tys. więcej niż burmistrzowa. Ciekawe za co go tak ceni?
Adam
2013-08-02 18:17:02
Ten p. Ratajczak to jest umysł niepospolity. On tylko wie kto ma przetarg wygrać. Ile dołoży deweloper do budowy drogi. To wie. Panie Ratajczak, wiem dlaczego pan się nie goli. Na pana miejscu też nie mógłbym spojrzeć w lustro.
karp
2013-08-02 16:58:27
Ok,rozumiem. Dodam, że brakuje mi też regulaminu rozpatrywania reklamacji. To powinien moim zdaniem, przygotowac Selekt.
Kosiarkowy
2013-08-02 16:55:16
Karp - chodziło o umowę między zlecającym wywóz śmieci (czyli urzędem miasta) a firmą wywozową. W każdej umowie powinny być zapisy o karach za nie wywiązywanie z umowy, a tu taki przypadek miał miejsce - Remondis wywodził kiedy chciał, a grafik miał w dupie.. o, przepraszam, w głębokim poważaniu znaczy się... A vicek nawet nie wiedział czy takie zapisy w tej umowie są.
karp
2013-08-02 11:10:17
Ten prawnik mówił chyba o poprzednim systemie. W obecnym nie mamy przecież umów z firmami wywozowymi. Wracam jeszcze do terminu opłat-dwa dni temu RIO unieważniło uchwałę 115 (Selektu) w tej sprawie.
taboret
2013-08-01 23:21:15
@ trójka ::: dzięki. wiemy na czym stoimy. Pozdrawiam :)
Karol
2013-08-01 23:16:23
Pierwszy harmonogram 4 stronicowy, kolportował w całej gminie nasz urząd. Można łatwo oszacować koszt: 7-8 tys. gospodarstw domowych + kolportaż = ok. 5 tys. zł. To nie tylko strata pieniędzy ale i wiarygodności, a tego nie da się przeliczyć na złotówki.
trójka z minusem
2013-08-01 23:08:28
Obiecana relacja ze spotkania dot. śmieci na os. nr 3. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 mieszkańców, vice Sławomir Ratajczak , kierownik ref. ochrony środowiska, Pan Sławomir Falbierski ( jako organizator i gospodarz ). Niestety ze strony SELEKTU, REMONDISU oraz EKO-RONDO nie było nikogo ( aż dziw :):):). Wszyscy mieszkańcy za wyjątkiem jednego nie szczędzili krytycznych uwag pod adresem wymienionych firm, jak i UM. Główne zarzuty to fakt, że firmy nie wywiązują się z umowy wywozu śmieci. Podano konkretne fakty . 1. Odbiór odpadów segregowanych 3 lipca ( harmonogram trafił na stronę www 3 lipca ok. godz. 15-tej ). 2. Odbiór odpadów zmieszanych 9 lipca ( mimo, że harmonogram przewidywał 10 lipca i ....... 8 lipca, po zmianie dokonanej 7 lipca ). 3.Konieczność zakupu dodatkowych worków w siedzibie EKO-Rondo 4. Konieczność dostarczenia we własnym zakresie do Piotrowa odpadów szkodliwych. Mieszkańcy stwierdzili, że skoro firmy nie wywiązały się , to nie zapłacą. Podobną informację przekazał prawnik obecny na spotkaniu. Stwierdził, że wywóz śmieci , to umowa między mieszkańcami a firmami i obliguje ona firmy do wywozu śmieci w terminie, a mieszkańców do płacenia za WYKONANĄ WŁAŚCIWIE usługę. Brak wykonania usługi w nalezyty sposób jest podstawą do odmowy zapłaty. W kilku miejscach os.3 śmieci nie odebrano, w innych uszkodzono podczas odbioru kubły lub odebrano śmieci razem z .... kubłami. Wielu obecnych na spotkaniu mieszkańców uważało, że mimo, że zgodnie z przepisami na gminie spoczywa obowiązek przeprowadzenia wg odpowiednich standardów reformy śmieciowej , gmina nie wywiązała sie z obowiązków, a upraszczając - zostawiła mieszkańców na lodzie, ponieważ nie podjęła skutecznych kroków, które miały doprowadzić do dobrze zorganizowanego odbioru odpadów. Mieszkańcy chcieli zobaczyć umowę dot. wywozu śmieci z firmami Remondis oraz EKO-Rondo ( w szczególności kary umowne ). Niestety przedstawiciele gminy nie mieli umowy na miejscu, jak również nie znali kar jakie w umowie zostały zawarte. Na koniec mieszkańcy w zasadzie jednogłośnie przegłosowali wnioski o wystąpienie z Selektu , o przywrócenie ZUKu jako firmy odbierającej odpady oraz o rozwiązanie umów z firmami odbierającymi odpady ( jako podstawę przyjęto brak terminowych odbiorów odpadów ). Mam nadzieję, że choć skrótowo, to główne informacje zawarłem.
Jacek
2013-08-01 22:30:25
..."według informacji internetowej i telefonicznej ze strony Urzędu Gminy Mosina na dzień 01.07.2013 na wszelkie pytania miał odpowiadać Selekt do którego nie mogłem się dodzwonić żeby móc poznać harmonogram wywozu śmieci. - nie mogąc otrzymać podstawowych informacji od Urzędników - ten fakt zgłosiłem także do Przewodniczącego Komisji Rady Gminy Mosina ds. śmieci p. Waldemara Wiązka" Czytając zacytowany fragment korespondencji stanęły mi przed oczami kubły radnego Wiązka stojace "wytrwale "cały dzień 08.07 na chodniku przed domem ponieważ tak przewidywał harmonogram wydrukowany i dostarczony mieszkańcom .Oczywiście w ten dzień nikt nie przyjechał ponieważ harmonogram w międzyczasie zmieniono i kubły zostały zabrane dopiero 10.07.Do wyjaśnienia -ile wydrukowano tych wadliwych harmonogramów oraz ile to kosztowało...
karp
2013-07-30 17:24:03
Właścicielem śmieci jest podobno gmina czy Związek Międzygminny. My to segregujemy i przechowujemy w garażach, za które często trzeba płacic ponad 6 zł podatku od m2. Selekt robi przekręty nawet w sprawach tak prostych jak termin opłat za śmieci. Zostało to szczegółowo opisane na forum dopiewskim: http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/oplata-smieciowa-uwaga-na-oszustow-i-naciagaczy
pawlok
2013-07-30 12:35:01
Dokladnie segregacja workowa powoduje ze śmieci magazynowane są w pomieszczeniach wymienianych przez Romana. Wielkość worków załosna... A od lat 90 w pobliskim Luboniu mieszkancy mieli kubły do segregacji - oczywiście teraz tez im to udogodnienie zlikwidowano....
Roman
2013-07-30 10:27:38
Ewka nie bądź złośliwa - nikt nie pisze o szukaniu śmieci po kątach. Segregowanie smieci powoduje, że większość osób gromadzi je nie przy wejściu na posesję tylko w piwnicy, garażu, czy budynku gospodarczym. Aby je odebrano trzeba je poprzedniego dnia przygotować, zawiązać worek, wynieść we właściwe miejsce. Jak ktoś nie wie, kiedy będzie odbiór, to tego nie zrobi i zostanie ze śmieciami na kolejny miesiąc. Z kubłem pół biedy, bo zazwyczaj jest dostępny przez cały czas.
ewka
2013-07-30 09:02:33
U mnie śmieci odebrane sprawnie, w wyznaczonym terminie ( segregowane i kubeł). Kubeł nie musi być pełen, bo nie płaci się za wywóz kubła. Rozśmieszył mnie fragment skargi opisujący zbieranie śmieci po domu. Szanowny Panie Orylski robi się to codziennie, na bieżąco. Nie wyobrażam sobie biegania po domu i szukania gdzie którykolwiek z domowników powciskał śmieci. Zdyscyplinować wszystkich wtedy nie będzie nerwowo tylko miło w domu i życzę mniej emocji szkoda zdrowia.
Małgorzata Kaptur
2013-07-29 23:20:17
Proszę o relację. Mimo że bardzo mi na tym zależało, to ważne sprawy pokrzyżowały moje plany i na zebranie nie dotarłam.
taboret
2013-07-29 23:10:04
@ trójka ::: Jeżeli są to konkrety to podziel się ponieważ takowych brak a warto wiedzieć co w trawie piszczy. Nie mogłem być osobiście.
trójka z minusem
2013-07-29 21:45:19
Na os. 3 odbyło się zebranie dot. wywozu śmieci. Mieszkańcy nie pozostawili na odbierających suchej nitki. Jeśli kogoś interesuje, mogę opisać przebieg spotkania, uczestników oraz uwagi ( konkretne ).
Waldek
2013-07-29 21:01:02
A czy aby nie jest to skarga na Burmistrza ? Według mnie napewno ! I znowu Radę wyręczy mój sołtys Waldemar z Czapur który zręcznym pismem przygotowanym przez Urzędowego papugę sprawę załatwi. I znowu będą nawoływania do ustąpienia z funkcji, do rozumu do honoru .... a karawana idzie dalej.