CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Szkoła prywatna opuściła budynek

Małgorzata Kaptur: 9.08.2013 r
Po 21 latach funkcjonowania prywatna szkoła opuściła zabytkowy budynek przy ul. Wawrzyniaka. Kiedy się w 1992 r. pojawiła, towarzyszyły jej wielkie oczekiwania. Wszystkim wydawało się, że prywatna szkoła to wyższa jakość. Po kilku latach okazało się, że niekoniecznie...

 

W pierwszych latach nauczali w tych murach wykładowcy poznańskich uczelni i cenieni mosińscy nauczyciele. 
Później poziom zdecydowanie obniżył się i spadła liczba uczniów. 

Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w latach 2003-2013 szkołę podstawową ukończyło 43 uczniów (średnio 4 w roczniku, w tym okresie dwukrotnie były klasy 7 osobowe, dwukrotnie dwu- i dwukrotnie jednoosobowe).
Oddziały gimnazjalne liczyły od 5 - 13. W latach 2003 - 2013 prywatne gimnazjum ukończyło 79 uczniów.

W 2003 r. wyniki uczniów szkoły podstawowej były wyższe od średniej w gminie i w powiecie. Potem przez kilka lat nieznacznie gorsze niż w gminie. W ostatnich latach dystans zwiększył się aż o 20-30%.
W gimnazjum podobnie. Po niezłym wyniku w 2003 i dobrym w 2004 nastąpił spadek efektów nauczania. Uzyskiwane wyniki z końcowego egzaminu były od 15 - 28 % nizsze niż średni wynik w gminie.

Trudno orzec ilu uczyło się w tej szkole uczniów z naszej gminy. W roku szkolnym srednio pobierało tam naukę w szkole podstawowej 24 uczniów i 20 w gimnazjum. 
W tym roku było 2 maturzystów.

Nie wiem, jakie są plany dyrekcji w/w szkół. 
Na stronie szkoły jest informacja o rekrutacji na rok szkolny 2013/2014

Szkoła korzystała z mienia gminnego ponosząc niewielkie opłaty - płaciła 3 tys. na kwartał. Od września 2012 r. za bezumowne korzystanie z obiektu czynsz podniesiony został do 3 tys. miesięcznie ( na mocy porozumienia z 30 czerwca 2012 r.)

Miejsce, na którym wisiała tablica z nazwą szkoły. Poniżej Państwo Kręgielczakowie na audiencji u papieża Jana Pawła II.


KomentarzeOrwell
2013-08-14 11:38:03
Informacja dla tych, którzy wybierają się w piątek do Urzędu załatwić sprawę. Zostańcie w domu. Urząd nie obsłuży Was. Wszyscy pracownicy wzięli w ten dzień urlop. Stwierdzili, że nie ma sensu odpracowywać w jakąś sobotę. Inne okoliczne Utrzędy pracują. Taka Gmina pod rządami Z.S.
JAGA
2013-08-13 22:04:15
Zgadzam się z Małym , że szkoła prywatna toczysty zysk dla wszystkich. Wiem nawet, że poznańskie szkoły prywatne wcale nie pobierają wysokich opłat od Rodziców i bardzo dobrze funkcjonują. Powszechnie wiadomo, że system zatrudniania i rozliczania w tego typu szkołach jest inny i na tym inwestor może zaoszczędzić. Ale nie wiadomo czy w Mosinie nie byłoby problemu z dobrą kadrą, bo w szkołach prywatnych pod każdym względem pracuje się inaczej dlatego marzeniem młodego pedagoga jest dostać się do szkoły publicznej. Jednak mimo wszystko powiem,że wszystko jest możliwe przy odrobinie dobrej woli. Chyba tylko z braku dobrej woli nie będzie szkoły prywatnej w Krośnie, a tam szczególnie by się przydała. Jak usłyszałam, że w tym roku w tamtej szkole zostanie zlikwidowany pokój nauczycielski i przerobiony na klasę dla dzieci to myślałam, że się przewrócę. Gdzie my jesteśmy? A co na to inspekcja pracy? A co zrobią w przyszłym roku? Przecież z 4 oddziałów przedszkolnych w szkole będzie w przyszłym roku przynajmniej 4 I klasy, tym bardziej, że dojdą jeszcze przedszkola. Można by tak dalej.
taboret
2013-08-13 11:19:14
@ mały ::: Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Miałem na myśli wyznaczenie minimum do przetargu.
logiczny
2013-08-13 10:55:55
logika: Bo w Pecnej nie chodziło ani o pacjentów, ani o finanse gminy. Pani Tafelska miała przegrać, więc przegrała.
logika
2013-08-13 07:35:29
W przetargu na wynajem pomieszczeń dla przychodni w Pecnej oferta korzystniejsza finansowo dla gminy przegrała, bo gmina postawiła na specjalistów. Specjalistów jest dwóch, ale nie z NFZ tylko za 100 zł za wizytę. Czy o to gminie chodziło? Jest strata dla gminy, a udogodnienie dla pacjentów jest dyskusyjne.
mały
2013-08-13 07:10:35
Czynsz nie powinien być równy kosztom amortyzacji ale powinien być ustalany na przetargach.
taboret
2013-08-12 21:37:01
mały ::: Po części masz rację, lecz to zależy w czyich budynkach te szkoły by funkcjonowały.Jeżeli w gminnych to czynsz powinien być wyższy lub równy kosztom amortyzacji,a o ile jest mniejszy to gmina dotuje taką szkołę (kwestia umowy). Co do prywatnych budynków masz rację lecz tam koszty najmu będą większe, a tym samym czesne. Pozdrawiam :)
mały
2013-08-12 17:37:50
Szkoły prywatne to czysty zysk dla mieszkańców i gminy. Władza powinna walczyć o to żeby było ich jak najwięcej. Powinny być o różnych poziomach i profilach. Tak jak przedszkola prywatne rozwiązały w dużym stopniu problem z brakiem miejsc tak szkoły prywatne rozwiązały by problem dwuzmianowości. Różny poziom nauczania oraz profili dałby komfort wyboru rodzicom oraz uczniom. Gmina do szkół gminnych dopłaca, w przypadku prywatnych przekazuje tyko subwencje. Ważnym aspektem jest brak konieczności inwestowania w następne budynki. Pieniądze wydawane na budowę rozbudowę i remonty szkół można by przeznaczyć na np. drogi.
Karol
2013-08-10 14:19:43
Jeśli ktoś buduje szkołę czy przedszkole ponosi duże nakłady - tu koszty były za lokal minimalne. Jak ktoś wynajmuje mieszkanie to płaci tysiąc złotych.
Jaga
2013-08-10 13:37:59
Z informacji Pani Małgosi wynika, że szkoła miała niezłe rokowania. W takim razie co się stało, że sprawy przyjęły taki bieg ? Szkoda bo dobra szkoła prywatna naprawdę by się przydała. A co do ostatnich roczników to uczęszczały tam dzieci które w szkołach publicznych bardzo kiepsko funkcjonowały. A ich rodzice jak to się zwykle mawia twierdzili, że nauczyciele się ich czepiają. Powiem, że szkoda tych dzieciaków i szkoda, że tak kończy u nas szkoła prywatna. Nie wiem czy znajdzie się ktoś kto będzie chciał zrobić zryw na nowo. A swoją drogą najem-jak za darmo.