CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Ważna droga? O co tutaj chodzi?

 Małgorzata Kaptur: 22.10.2013 r.
W opracowywanym planie zagospodarowania części Czapur między ul. Spokojną, Poznańską a Gromadzką znalazła się nowa droga o szerokości aż 25 -33 metrów. Mieszkańcy, przez których działki przechodzi zadają pytania. Niestety nikt nie potrafi, a może raczej nie chce im na nie odpowiedzieć.

Droga jest uwzględniona w planie, bo wcześniej znalazła się w Studium uchwalonym w lutym 2010 r. Mieszkańcy o planach gminy dowiedzieli się jednak  dopiero na początku września, już po drugim wyłożeniu planu.

Dlaczego tak ważna informacja o planowanych zmianach ingerujących w prywatną własność dotarła do nich tak późno?

Przepisy mówią, że wystarczy umieścić obwieszczenie na stronie BIP urzędu i na tablicach informacyjnych.

Nikt nie zabrania jednak informować mieszkańców lepiej. Może a nawet powinien to zrobić sołtys i radny. W przypadku Czapur to jedna i ta sama osoba - Waldemar Waligórski.

Małgorzata Rajkowska, mieszkanka ul. Gromadzkiej w Czapurach powiedziała mi, że: " Sołtys oświadczył na zebraniu wiejskim we wrześniu, że chciał informować osobiście mieszkańców, przez których posesję miała iść droga,  o projekcie jej budowy. Chciał napisać krótkie powiadomienia i powrzucać zainteresowanym do skrzynek na listy, ale ZABRONIONO MU TEGO W GMINIE."Przez prywatne działki przebiegać ma nowa droga 1KDZ (szer. 25m - 33m). Poinformowano mnie - mówi pani Rajkowska - że jest to droga biegnąca z Poznania do Rogalinka i ma służyć ODCIĄŻENIU ULICY POZNAŃSKIEJ, USPRAWNIENIU RUCHU. Zapytałam zastępcę referatu planowania przestrzennego M. Szeligę - w jaki sposób ta droga ma odciążyć ul. Poznańską, skoro w planach nowa droga ma „wejść” w Poznańską, od naszej strony, przed mostkiem? Przecież tuż obok jest problematyczny, niebezpieczny wyjazd z Osiedla Leśnego na ul. Poznańską.

Dla mnie jest to totalny absurd. Mam nadzieję, że inni mieszkańcy Czapur, Wiórka i Babek, którzy widzą problem stwarzającego zagrożenie dla życia i zdrowia oznaczenia dróg w miejscach takich jak np. wyjazdy z osiedla wybudowanego przez Family House i zwiększonego tam natężenia ruchu zrozumieją, że droga ta na pewno nie służy do zmniejszenia natężenia ruchu w Czapurach.

Na razie jeszcze nie wiem jaki jest cel tej inwestycji, nie jest on dla mnie zrozumiały - mówi Małgorzata Rajkowska.

W Prognozie Oddziaływania na Środowisko do ”naszego”  planu na str. 27 gmina informuje , że w projekcie planu wyznaczono przebieg nowej drogi 1KDZ w celu poprawienia komfortu akustycznego w tym rejonie.
Na str. 22 znajdujemy informację, że ”istotny problem ze względu na emisję hałasu komunikacyjnego może stanowić droga powiatowa nr 2460 Poznań - Rogalinek.”

W tym opracowaniu kilkakrotnie stwierdza się jednak, że nie ma pomiarów natężenia hałasu, ani pomiarów natężenia ruchu pojazdów osobowych i ciężkich. Stwierdza się, że jest to problem na podstawie obserwacji własnych.
Czyich obserwacji? - zastanawia się pani Małgorzata Rajkowska - pani Burmistrz Zofii Springer, pana Waligórskiego?
„Na podstawie obserwacji własnych” planuje się więc tak kosztowną, niczym nieuzasadnioną inwestycję, a pani Burmistrz za wszelką cenę nie chce powiedzieć komu ta droga ma służyć?

Informacje zawarte w tekście są sprzeczne, gdyż na str. 16 zapisano, że na stan powietrza ma wpływ niewątpliwie brak w okolicy dróg o (bardzo) dużym natężeniu ruchu.
Na str.8 czytamy: „ teren objęty planem posiada dobry dostęp komunikacyjny. Przylega do dwóch dróg powiatowych ( Poznańska i Gromadzka),oraz do drogi gminnej (ul. Spokojna)”


Czy taka droga jest zatem konieczna, czy ma szanse powstać? Czy jest to rozwiązanie dobrze przemyślane? 

Mam poważne wątpliwości.
 

W prawie już uchwalonym planie dla wsi Wiórek *) ta droga nie została uwzględniona, mimo że w Studium była. 
Niebieska przerywana linia zaznaczona przeze mnie na planie (MPZP) to przybliżony przebieg drogi zaznaczonej w Studium czarną linią przerywaną.

Ważna droga w Czapurach jest nieważna w Wiórku? 

O CO TUTAJ CHODZI?

 

*) radni przegłosowali wszystkie uwagi do planu i tylko jedna z nich dot. oczyszczalni przydomowych została przez uwzględniona,  nie przekłada się jednak  na rysunek planu)


Komentarzegorzala
2013-10-30 19:11:54
Rozumie, że to łapownictwo.
Adam
2013-10-30 17:32:42
Ambroży to arogant, prezentujący prymitywny sposób rozumowania. Nie rozumie, że jest to forma dania w łapę. Dokonał dewastacji wsi na wiele, wiele dekad. Udaje, że nie rozumie że przestrzeń jest własnością wspólną.
taboret
2013-10-30 16:35:24
Chyba jedyna droga to zaskarżenie w/w WZ do sądu NSA przez czujących się poszkodowanymi taką decyzją.
Jola
2013-10-30 14:28:42
Nie znam sie na przepisach budowlanych ale gołym okiem widac ,że cos nie halo z tą zabudową przy ul. Gromadzkiej. Przy domach jedenorodzinnych tych nieco starszych ale i przy tych nowszych, ba domach na tzw ukonczeniu postawiono bloki. Bliskośc jest porażająca a teraz słyszumy jeszcze o budowaniu drogi która ewidentnie ma służyć deweloperowi, drogi za budową której będzie kolejna krzywda kolejnych ludzi. Czy tak być musi, czy juz od tego stanu rzeczy nie ma ucieczki?
granda
2013-10-30 13:38:16
Deweloper bedzie budował na wz, strzeżone ścisła tajemnicą. Teraz mamy plan z tajemnicza drogą, która ma zniszczyć działki i zycie osób, którzy tam mieszkają. To świństwo, że urzędnicy robią to ludziom. A Ambrozy udaje głupa, że projekty dla Pyzy i wydawanie wz dla niego to nie konflikt interesów urzędnika i projektanta. To pełna symbioza, za którą płacimy jako podatnicy gminy.
babajaga
2013-10-30 13:14:58
Czy tak trudno sie domyslic. Przeciez za jakis czas bedzie niezbedny dla p. A.juz dzis w czapurach mowi sie, ze wkrotce bedzie buowal deweloper po prawej stronie gromadzkiej patrzac od strony Poznanskiej. Ile trzeba dac?
the naturat
2013-10-28 14:52:03
Państwo może, że przypomnę prywatyzacje za "złotówkę ", ani Ty , ani ja nie możemy. Tzn. możemy , ale kara jest 100 % . Struktury państwowe same w sobie są konieczne, ale ludzie u tego żłoba w 99 % traktują etat jako dojną krową.
podatnik
2013-10-28 14:26:49
Jeśli burmistrz może sprzedać ziemie 10 razy taniej i to jest zgodne z prawem, to niech wszystkie przepisy o działaniu dla dobra wspólnego, bezstronności, rzetelności, gospodarności etc. znikną, a zamiast tego wpisać, że burmistrz może kupować i sprzedawać według „widzi mi się”. Wtedy nikt nie będzie się czepiał.
the naturat
2013-10-28 12:48:45
Postępowanie zostanie zamknięte, wystarczy pamiętać, kto i dla kogo tworzy przepisy. Za przestępstwo (ciężkie) przeciwko cywilom ( gwałt, pobicia) wyrok żałośnie mały... Podnieś rękę na państwo ( fałszerstwo), to z punktu czapa. W ustawie mamy informacje, że burmistrz może odwołać jeśli są przesłanki. Może....słowo klucz. I tyle temacie. Za podnoszenie ręki na władzę, władza rękę odrąbie.Nie pomnę kto,bale chyba Cyrankiewicz.
Imięjego44
2013-10-28 12:03:11
No to już bym przygotowywał odwołanie do sądu na decyzję o umorzeniu. Pewna kancelaria obsługująca min.gminy Mosina, Dopiewo,Rokietnica ma w pakiecie tzw.dupochron. Trzeba sobie odwowiedziec kto łączy te 3 gminy i wynik da odpowiedź na pytanie,kto jest jego twórcą . Ta sama osoba osoba wprowadziła kancelarię do 3 gmin, za co ta jest dozgonnie wdzięczna. Synowie prokuratorów też muszą gdzieś aplikowac i syn Prokuratora Rejonowego Poznań Grunwald wybrał właśnie tę kancelarię. Ta jednostka prokuratury nie obsługuje co prawda Mosiny,ale dojście się znajdzie.
Jan Marciniak
2013-10-28 09:10:03
Obecnie trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie sprzedaży za śmieszne pieniądze działki nr 205 w Czapurach. Tyle co wiem jest na ukończeniu.
Jola
2013-10-28 06:56:29
do Pana Marciniaka :) czy sprawy zgłaszane do prokuratury tam utkneły ?
babajaga
2013-10-27 21:49:05
Wiadomo juz dawno, ze po praewj stronie Gromadzkiej, patrzac od strony ul Poznanskiej ma powstawac dalsze osiedle mieszkaniowe, wiedza o tym dzieci.
Mieszkaniec
2013-10-27 12:34:57
To oczywiste że DROGA jest planowana pod kątem KOLEJNEGO OSIEDLA FH! I to jest jedyny powód. Tak samo było z remontem gromadzkiej
Waldek
2013-10-26 17:57:43
,,Głos z Czapu,,r pisze że nie wierzy w żadne słowo Waligórskiego. Dlaczego zatem w ostatnich wyborach dostał tyle głosów ? Czy w Czapurach nie ma osoby która mogłaby skutecznie wyeliminować Waldemara ? Czy Waligórski to wizytówka Czapur ?
Małgorzata Kaptur
2013-10-26 16:52:04
Władza powinna na takie tematy rozmawiać, tłumaczyć mieszkańcom czemu taka zmiana ma służyć. Najgorsze jest zaskakiwanie, przemilczanie. To rodzi podejrzenia, że coś jest do ukrycia. Zamiast zaufania do władzy pojawia się podejrzliwość. Dlaczego nie pisze się o projektowanych zmianach w Merkuriuszu? Daje się mieszkańcom informacje lekkie łatwe i przyjemne, a w tym samym czasie za ich plecami szykuje się takie niezrozumiałe niespodzianki. Mieszkańcy nie są traktowani poważnie jak równorzędny partner. Miejsce mieszkańca gminy Mosina jest na festynie a nie przy stole, gdzie omawia się ważne sprawy.
Z Czapur
2013-10-25 19:45:46
do Kasi: my też nie wierzymy w żadne słowo p. burmistrz, a dodatkowo jej zastępców, p. Szeligi, p. Ambrożewicza oraz p. Waligórskiego. W żadne słowo! Zbyt wiele razy nas okłamano.
Małgorzata Kaptur
2013-10-25 11:44:07
Pani Kasiu, droga w Rogalinku na opracowywanym planie ma 15 m. Drogę w Czapurach, która w czasie poprzedniego wyłożenia miała 25 m zwężono o 10 m. i teraz ma też 15 m.
Kasia
2013-10-25 09:57:21
a czy Pan Panie Łukaszu mógłby być obecny na zebraniu wiejskim w Rogalinku 12.11. ? Będzie ponowne wyłożenie planu. U nas ta droga niby ma mieć 16m ale jak to mozliwe, że w Czapurach 25 a u nas 16? Nie wierzę, w żadne słowo p. burmistrz i więcej osób ma podobne zdanie u nas ( młodych osób )
taboret
2013-10-24 13:43:09
http://www.youtube.com/watch?v=0Dn1Oe-sqPo&list=PLvNvpBu_qR3aCR816AFaMml9SRNFgjQ9U#t=140
Jan Marciniak
2013-10-24 12:40:23
do Fotel: Opozycja robi co może. O Czapurach, o patologiach dot. Os. Leśnego, miejscowych planów i innych usłużnych działaniach w Czapurach, możesz się zapoznać na tej stronie. Jest tego sporo. Piszemy o tym także w gazecie Czas Mosiny. Mówimi i to głośno, aby być słyszalnymi na komisjach, sesjach. Sprawę sprzedaży dz. nr205 w Czapurach tj. skandaliczną sprzedaż działki przez gminę Famyli House , jak i inne bulwersujące sprawy zgłosiliśmy do prokuratur. Do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zgłosiliśmy sprawę budowy Os. Leśnego. Piszemy i informujemy o tym wszystkim od trzech lat, aby podnieść swiadomość społeczną. Czytelnik, mieszkaniec gminy też może zgłaszać wszystkie bulwersujące go sprawy gdzie chce, nawet do Prezydenta RP. Czy skorzystałeś z tej możliwości? Obserwowanie i nawet pozytywne kibicowanie opozycji to za mało. Właczcie się wszyscy. W jedności siła! Tak, jak było to zauważalne przy wspólnym sprzeciwie w sprawie tzw. pyrolizy, czy sprzedaży terenów na Wartą pod pole golfowe, powinno być zawsze. Władze nie za bardzo zwracają uwagę na 6 osobową opozycję, ale jeśli wybucha powszechny sprzeciw, to jej reakcja jest już całkowicie inna. Zapewniam Cię fotel, że pracujemy sporo i z mozołem posuwamy się do przodu.
taboret
2013-10-24 11:29:01
@ Fotel ::: Może podpowiesz do kogo i co ma zgłosić opozycja, przedstaw argumenty skoro zadajesz takie pytania.
ppp
2013-10-23 23:25:56
Szykuje się kolejne osiedle i po to ta droga
Fotel
2013-10-23 22:40:08
CZEMU CZEMU CZEMU!! CZEMU opozycja tylko potrafi się żalić i głośno krzyczeć. CZEMU nic z tym nie zrobi, nie zgłosi, nie walczy. No powiedzcie mi CZEMU!!??
taboret
2013-10-23 13:37:44
Na stronie : http://wiorek.pl.tl/AKTUALNO%26%23346%3BCI/index-2.htmZnikający las wokół Wiórka --znalazłem taki artykuł: adamczeski data 12.09.2013, um 07:08:52 W lasach prowadzi się gospodarkę. Ta gospodarka jest planowana a w lasach państwowych pod szczególnym nadzorem. Stare drzewostany są planowane do wyrębu i odnowienia, czyli wprowadzenia nowego pokolenia drzew. Poza lasami ochronnymi (w tym parki narodowe i rezerwaty), we wszystkich lasach prowadzi się normalną gospodarkę, której poważny udział, to produkcja drewna. Które powierzchnie przeznaczyć do cięć na dany rok planowane są w dziesięcioleciu i decyduje o tym miejscowa służba leśna w nadleśnictwach oraz ujmuje w planie na nadchodzący rok wraz z oszacowanymi ilościami drewna do pozyskania z każdej powierzchni (w/g gatunków i rozmiarów). W ten oto sposób w lesie okalającym naszą miejscowość rozpoczęło się zanikanie drzewostanu. Kto jeszcze nie zauważył to na wysokości ulicy Sosnowej w Wiórku krajobraz zmienił się nie do poznania. Do wyciętych w ubiegłych latach fragmentów lasu dołączyły wycięte dalsze połacie lasu, które w całości stanowią okazałą przestrzeń. Stan ten przepełnia niesmakiem, oburzeniem nas ludzi z pokolenia, który w tym pięknym "Naszym" lesie się wychowywali. W złości można by posądzić nadleśnictwo o przygotowywanie gruntu pod osiedle Leśne, ale miejmy nadzieje, że się tak nie stanie, a w miejsce wykarczowanego lasu posadzone zostaną nowe drzewka. Nie znam tych miejsc , lecz czy to nie jest związane z budową tej "autostrady"? ( Jest też filmik)
bez wątpliwosci
2013-10-23 13:32:12
Odpowiadam na pytania Czy taka droga jest konieczna? Niekonieczna, ale korzystna dla zainteresowanego drogą. Czy ma szanse powstać? Należy zapytać radnych nowoczesnych. Czy jest przemyślana? Bardzo, zwłaszcza przemyślany jest sposób dezinformowania mieszkańców, a szczególnie tych, którym zabiera się ziemię i "wchodzi" droga niemalże do domów. Są to wspólne przemyślenia burmistrza i Waligórskiego.
drogowiec
2013-10-23 11:46:33
Z mapy wynika, że droga ta odciąży póki co ruch na cmentarz. Skąd wynika potrzeba drugiej drogi 25-33 m na cmentarz? Bo Spokojną dojeżdża się na cmentarz bez problemu. Na razie nie widać tego tranzytu Poznań - Rogalinek, a jeśli nawet będzie, to po co odciążamy drogę przez las, żeby w środku wsi przed osiedlem FH droga "wchodziła" w Poznańską. Nawet w komunie ludziom takiego kitu nie wciskali.
Jola
2013-10-23 10:59:01
Adam ,ale przeciez funkcja nie jest dożywotnia można powiedzieć,ze los Czapur w dłoniach (piórach) mieszkańców.
Adam
2013-10-23 10:19:01
Tak się przyspawali do żłobu, że zrobią wszystko. Ten Waligórski to arogancki g...ek
Jola
2013-10-23 09:42:35
Smierdzi tu Pyżalskim i klamka zapadła?
Małgorzata Kaptur
2013-10-23 08:44:23
Jak wynika z pisma p. M. Rajkowskiej skierowanego do sołtysa i przewodniczącego Rady W. Waligórskiego i do wiadomości radnych o planach przebudowy układu dróg w Czapurach i o projekcie budowy drogi 1KD-Z (tej o szerokości 25 m) nie wiedziała również Rada Sołecka. Mimo że temat był na ostatnim zebraniu wiejskim szeroko omawiany w protokole nie ma ani jednego zdania o tej nowej drodze klasy zbiorczej, która ma przejąć podobno cały ruch tranzytowy na trasie Poznań — Rogalinek.
ktoś z Czapur
2013-10-22 21:48:18
Oj, pani Zofia będzie niezadowolona z Waldka. Pewnie był bardzo zestresowany i palnął, że gmina zabroniła informować zainteresowanych. To znaczy pani Zofia zabroniła informować, ale zabroniła też o tym mówić, a Waldek przypadkiem powiedział prawdę. Zdarza się nawet największym lizusom.
taboret
2013-10-22 21:44:06
Chyba pomału wychodzi szydło z worka dlaczego przystąpiono do prac nad całym nowym studium, a nie jakie były oczekiwania w celu wykreślenia zapisu o polu golfowym. Co tam jeszcze ukryto czas pokaże.
Waldek
2013-10-22 21:08:21
Obszar ten znajduje się w niedalekiej odległości od stacji radarowej i z tego względu jest tam chyba jakieś ograniczenie. Pioruny jasne, robio co chco.
sołtysowa
2013-10-22 20:33:39
Tu i ówdzie słychać, że pola uprawne ciągnące się od JW w Babkach aż do Rogalinka są obiektem zainteresowania pewnego dewelopera i kilku znanych nazwisk. Nie wiem kto kupił pola po dawnym PGR Głuszynka Leśna, ale podobno są już sprzedane. Pewnie dlatego ta droga z Czapur w stronę radarów i dalej. Miejscowi rolnicy mówią, że są zakusy aby powstały osiedla, aż do Rogalina i dlatego pojawiły się kłopoty Majątku Rogalin. Myślę, że coś jest na rzeczy, bo po co taka droga z Rogalinka przez pola do Czapur.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2013-10-22 18:04:01
Wystarczy spojrzeć co było w planach wzdłuż tej drogi przed studium w 2010, a co było po studium z 2010 oraz co jest tam obecnie w projekcie mpzp i wszystko będzie jasne. Może się okazać, że będzie tam podobna sytuacja jak z łącznikiem ekologicznym. Wcale bym się nie zdziwił.
the naturat
2013-10-22 15:50:13
Chciał napisać krótkie powiadomienia i powrzucać zainteresowanym do skrzynek na listy, ale ZABRONIONO MU TEGO W GMINIE." To sołtys nie ma wiadomo czego się się wystraszył. A po co ta droga ? Może trzeba zapytać dewelopera ?
the naturat
2013-10-22 15:48:38
Mało przewidujący jesteście.... To jest pas startowy dla naczelnego pilota Mosiny. Pasuje do idealnie do koncepcji klasy lotniczej w szkole.
jurek
2013-10-22 14:40:53
Zapowiada się rekord Guinnessa - najkrótsza autostrada w Europie. Myślę, że o to tutaj chodzi.