CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Ku pamięci - uczcić Kaszniców

 17.11.2013 r.
W niedzielę 17 listopada, mija 55. rocznica śmierci profesora Stanisława Wincentego Kasznicy - rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1929-1931. Z tej okazji, w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta.

Po mszy św., aktor Teatru Nowego w Poznaniu Zbigniew Grochal przeczyta fragment książki Stanisława Kasznicy zatytułowanej „Rozważania”, ukazującej refleksje profesora nad jego życiem i życiem jego rodziny. Uroczystość uświetni Chór Kameralny UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza. Na fletni Pana zagra Dumitru Harea.

Rodzina Kaszniców, która pochodzi z Krosinka k. Mosiny, ma wielkie zasługi dla naszego kraju i dla regionu. Msza upamiętniająca rocznicę śmierci profesora Stanisława Kasznicy, będzie podsumowaniem wszystkich tegorocznych działań miasta Poznania na rzecz pamięci o Kasznicach.

Prof. Stanisław Kasznica – mieszkaniec Krosinka, był wybitnym znawcą prawa. Od 1919 r. był szefem sekcji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, od 1920 r. dziekanem Wydziału Prawno-Ekonomicznego, w latach 1929-1931 rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1922-1927 senatorem w Senacie II RP, sędzią Trybunału Kompetencyjnego. W czasie II wojny światowej uczestniczył w Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Zmarł 17.11.1958 r. w Krosinku. Na cmentarzu parafialnym w Mosinie, gdzie został pochowany, żegnało go nie tylko środowisko akademickie, ale wszyscy, dla których był drogowskazem także wówczas, gdy występował z pozycji grożącego palcem autorytetu. Więcej TUTAJ
 

Profesor Stanisław Wincenty Kasznica został uhonorowany pośmiertnie najwyższym lokalnym wyróżnieniem gminy Mosina – Medalem Rzeczpospolitej Mosińskiej. Profesor miał pięcioro dzieci, które wychował na patriotów.

Stanisław Józef Kasznica (1908–1948), pseudonimy „Maszkowski”, „Przepona”, „Wąsal”, „Wąsowski”, „Stanisław”, „Stanisław Piotrowski”, był porucznikiem Wojska Polskiego, podpułkownikiem i komendantem Narodowych Sił Zbrojnych, kawalerem orderu Virtuti Militari V klasy i dwukrotnie Krzyża Walecznych. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. w szeregach Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Konspiracyjną działalność niepodległościową rozpoczął w szeregach Grupy „Szańca”. Po utworzeniu NSZ pełnił funkcję szefa Administracji Ogólnej w strukturach Służby Cywilnej Narodu. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Od września 1944 r. do stycznia 1945 r. był komendantem Okręgu NSZ Częstochowa, następnie - komendantem Inspektoratu „Zachód”, szefem wywiadu OP, a od sierpnia 1945 r. p.o. komendanta głównego NSZ-OP. Aresztowany w lutym 1947 r. w Zakopanem, podczas śledztwa był torturowany. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 2 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W roku 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał wyrok za nieważny.
W roku 2009, Stanisław Józef Kasznica został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.
Ppor. Jan Kasznica (1912 – 1939), uczestnik wojny obronnej 1939 r., zginął w bitwie nad Bzurą.
Andrzej Kasznica (1923-1993), żołnierz Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim w pułku „Baszta”, batalionie „Bałtyk”, w stopniu kaprala podchorążego, pseudonim „Ostoja”. Został ciężko ranny, przejściowo całkowicie utracił władzę w nogach i do końca życia miał problemy z chodzeniem. Wyszedł z powstania z ludnością cywilną. Po wojnie wstąpił do zakonu dominikanów.

TABLICA PAMIĄTKOWA

Radny Łukasz Kasprowicz w uznaniu dla zasług rodziny tych wielkich Patriotów, zwrócił się z wnioskiem do Burmistrza Gminy Mosiny, aby synów profesora Kasznicy ppłk. Stanisława i ppor. Jana, upamiętnić kamieniem lub tablicą pamiątkową. Celem wniosku radnego było kultywowanie pamięci o zasługach mieszkańców Krosinka w walce o wolność Ojczyzny.
Burmistrz Zofia Springer odmówiła. W tej sytuacji Łukasz Kasprowicz wspólnie z pasjonatami historii, tradycji i kultury: Przemysławem Mielochem i Witoldem Wilhelmem, podjął inicjatywę upamiętnienia Żołnierzy Wolności. Obecnie trwają konsultacje nad opracowaniem odpowiedniego tekstu, który zostanie umieszczony na płycie lub kamieniu. Jego odsłonięcie planuje się na przyszły rok.

 

WNIOSEK RADNEGO      i       ODPOWIEDŹ BURMISTRZA
 


Komentarzetaboret
2013-11-17 13:38:19
Dziękuję za przypomnienie tej rocznicy, dobrze też że chociaż po pięćdziesięciu czterech latach ta wspaniała i zasłużona rodzina została uhonorowana medalem Rzeczpospolitej Mosińskiej.Smuci fakt że to wystarczy, bo koszty są niewspółmiernie niskie w stosunku do naszej świadomości o tych zasługujących na wieczną pamięć odważnych i prawych ludziach. Z takiej znajomości naszej lokalnej historii powinni moim zdaniem wykazać się wszyscy kandydujący na radnych(obecni też ) aby nie było takich żenujących pytań jak p.Rogalki " A CZYM SIĘ ONI ZASŁUŻYLI DLA MOSINY ? wstyd.