CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Spotkanie lekarzy i właścicieli spółek z radnymi

 Małgorzata Kaptur: 21.01.2014 .
Dzisiaj w posiedzeniu Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej uczestniczyli przedstawiciele spółek biorących udział w przetargu na wynajem przychodni przy ul. Dworcowej.

 

 

 

 

 

 11 radnych wysłuchało z ogromnym zainteresowaniem
  obydwu stron:
 
 

  • Konsorcjum Medicomplex i Mar-Max  (4 osoby)
     
  • Konsorcjum Vis Medica i Consensus (4 osoby, w tym prawnik),   3 panie stomatolog z Poradni Stomatologicznej Modent) oraz przedstawiciel Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dr Tomasz Ziąbka

Niestety na spotkanie nie przybyła ani burmistrz Zofia Springer, ani żaden z jej zastępców.

Mimo niewątpliwie trudnej sytuacji obydwie strony rzeczowo i spokojnie opowiedziały o swojej obecnej działalności oraz planach na dalsze funkcjonowanie.

Radnych pozytywnie zaskoczyło to, że konsorcja poczyniły już pewne uzgodnienia i zapewniały o dalszej współpracy.

Dzisiaj miało miejsce spotkanie u Wojewody z udziałem przedstawicieli przegranego konsorcjum oraz zastępcy burmistrza S. Ratajczaka. Jutro będzie rozstrzygnięcie Wojewody. 
Pani Ewa Andrusiak zapewniła, że w razie niekorzystnego wyniku, konsorcjum będzie odwoływało się dalej. 

Prawnik - przedstawiciel konsorcjum Vis Medica i Consensus - podkreślała niekorzystne warunki przetargu - urząd skalkulował remonty na 400 tys. zł. Wg obliczeń konsorcjum nakłady inwestycyjne przekroczyłyby 700 tys. Nie do przyjęcia było też ustalenie, że koszty remontów będą odliczane od czynszu dopiero po trzech latach wynajmu.
Funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej jest uzależnione od kontraktu z NFZ i mogłoby się okazać, że w przypadku braku kolejnego kontraktu po wykonaniu remontów spółki musiałyby opuścić budynek przy Dworcowej. 

Wskazywano, że poradnie funkcjonujące obecnie w przychodni zatrudniają 70 osób i zapewniają opiekę medyczną 22 tys. pacjentów i nie jest możliwe przerwanie działalności z dniem 1 stycznia, gdyż spółki, które wygrały przetrag/rokowania nie są w stanie z dnia na dzień przejąć tylu pacjentów. Powstałaby luka. Mieszkańcy byliby przez jakiś czas pozbawieni podstawowej opieki medycznej. Poza tym spółki leczące mieszkańców Mosiny przez ostatnich kilkanascie lat mają kontrakt z NFZ do 2016 roku.

Obydwie strony były zgodne, że musi to być płynna zmiana, że pomieszczenie będą przekazywane stopniowo.
Ustalono, że Vis Medica i Consensus opracują harmonogram przekazywania pomieszczeń.

Medicomplex zatrudnia obecnie 4 lekarzy podstawowej opieki medycznej i ma ok. 700 pacjentów. Zapewniano, że ma wielu lekarzy chętnych podjąć współpracę i są gotowi również nawiązać współpracę z lekarzami pracującymi obecnie przy Dworcowej.

Vis Medica i Consensus w razie negatywnego dla nich rozstrzygnięcia rozważają również wynajęcie innego lokalu.


Komentarzetia
2014-02-02 08:57:11
Wnikliwym? To proszę poprzeć swoją dedukcję konkretnymi zdaniami.
Ewa
2014-02-02 07:21:05
Po wnikliwym przeczytaniu wypowiedzi P. Katur to bardzo zależy jej na sp. Andrusiaka. A nam pacjentom nie chodzi kto będzie miał tylko żeby była ona prowadzona z potrzebami pacjentów i lekarzy godnych zaufaniu. Jak widać sprawa kręci się tylko o kasę.
taboret
2014-01-26 19:51:31
@ x ::: zwróć uwagę na słowa w artykule: Jutro będzie rozstrzygnięcie Wojewody. Pani Ewa Andrusiak zapewniła, że w razie niekorzystnego wyniku, konsorcjum będzie odwoływało się dalej.
Waldek
2014-01-26 18:19:41
A SKĄD TY x O TYM WIESZ ?
x
2014-01-26 18:11:34
Wojewoda nie stwierdził nieważności i nie wstrzymał wykonania zarządzenia burmistrza w sprawie przetargu to znaczy, że po sprawie.
Marysia
2014-01-25 20:36:19
Mam zapytanie - czy budynek Ośrodka Zdrowia jest ogrzewany jest duży mróz co się stanie jak rury pękną.
zyga
2014-01-24 11:39:47
To to samo co chyba w 1998 roku zrobił Dembny w Czempiniu wyrzucając starą firmę i wprowadzając Korwitę. Też chciała nowa spółka przejąc pacjentów i nic z tego. Korwita już dziś nie istnieje. Doradca Dembnego pracuje u was to co się spodziewać.
Maja
2014-01-22 21:45:17
Już od dawna ( rok temu) zrezygnowałam z usług naszej mosińskiej służby zdrowia po kilkutrotnych próbach zarejestrowania się do lekarza rodzinnego. Teraz leczą się u rodzinnych lekarzy w Medicorze w szpitalu w Puszczykowie. Zważywczy, że mieszkam na wsi i muszę zawsze dojechać do poradni to kilka kilometrów w tę czy w tamtą stronę nie stanowi różnicy. Tutaj na miejscu mam laboratorium a jak trzeba to i poradnie lekarzy specjalistów.
Waldek
2014-01-22 19:47:33
Ta rycerskość Waligórskiego ! Ta pryncypialność ! Ta wiernopoddańczość ! Chłopie daj sobie spokój ! Warty kijem nie zawrócisz. Napinasz się jak indyk a w rzeczywistości jesteś małym robaczkiem ! Opamiętaj się !
Adam P.
2014-01-22 19:46:12
@Joanna zgadzam się. Ja już w innej wypowiedzi wspominałem o tej przychodni w Wirach. Mówią, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.Dzięki temu całemu zamieszaniu w mojej rodzinnej Mosinie i tzw „poczcie pantoflowej” mojej teściowej znalazłem nową przychodnię, którą mogę serdecznie polecić. Otwarta chyba w sierpniu zeszłego roku, WIRMED w Wirach na ul.Komornickiej nad sklepem Społem. Czysto,jasno,nowocześnie i co najważniejsze miły kompetentny personel. Wszystko na czas bez kolejek z uśmiechem chyba jednak świat się trochę zmienia albo właściciele wiedzą jak to ma tak naprawdę wyglądać. Zapisaliśmy się tam z całą rodziną(2 osoby dorosłe + 3 dzieciaczków). Gratuluję takiego podejścia do pacjenta. Pozdrawiam
Joanna
2014-01-22 19:40:49
Ja tez już jestem zmęczona ogólna sytuacja i nie wyobrażam sobie, żebym miała czekać do momentu az sytuacja sie rozwiąże bo to moze jeszcze trochę potrwać. W całym zamieszaniu zapomniano o nas-pacjentach, wiec ja zapominam o przychodni. Wyszukalam Wirmed w internecie, znajoma już mi kiedyś mówiła o tej przychodni, zadzwoniłam i jutro sie wybieram. Tutaj nie byłam przecież z nikim i niczym związana. Poczytałam i posłuchalam opinii na temat pediatry i wszystko wskazuje na to, ze moja zmiana wyjdzie mnie a przede wszystkim moim dzieciom na lepsze. Na pewno podziele sie opinia
?
2014-01-22 11:20:30
Wyglada, że to zdzisław próbuje napuszczać pacjentów na radnych. Nieładnie.
Małgorzata Kaptur
2014-01-22 11:03:11
@ zdzisław - "Wielkie spotkania robicie" - to było posiedzenie komisji Ochrony Zdrowia wynikające z planu pracy. W tej komisji nie ma ani jednego radnego Koalicji. Wczorajsze posiedzenie w zastępstwie nieobecnego radnego Antoniego Karlińskiego prowadziła radna Aleksandra Miedziarek-Rogal. Ponieważ każde spotkanie komisji jest dostępne dla gości - był tam również radny Jacek Szeszuła, Łukasz Kasprowicz i ja. Siedzieliśmy w różnych częściach sali. Większość radnych wysłuchała w skupieniu informacji od poszczególnych spółek, tylko radny Waldemar Waligórski zdecydowanie opowiedział się po stronie Medicomplexu. "Chcieliście wypuścić pacjentów na burmistrza" - to pomówienie. Proszę zauważyć, że nie apelowaliśmy do kogokolwiek, by przybył na to wczorajsze spotkanie. Nie było tam wczoraj ani jednego pacjenta. Moja krótka relacja nie zawiera komentarzy, jest przedstawieniem informacji. Czym innym jest informowanie, a czym innym napuszczanie na kogoś. Niepodjęcie licytacji przez konsorcjum Vis Medica i Consensus było, jak wczoraj usłyszeliśmy, protestem wobec warunków przetargu. Dzisiaj poznamy werdykt Wojewody - on oceni prawidłowość ustaleń zawartych w zarządzeniu burmistrza i wtedy wszystko będzie jasne.
zdzisław
2014-01-22 09:38:53
A jakie kroki w celu zapewnienia opieki swoim 22 tys. pacjentów podjął andrusiak? Pierwszy przetarg był przecież chyba jeszcze w październiku czy na początku listopada. O warunkach wiedział bo były w specyfikacji. I co robi ten skrzywodzony przez świat pan? Staje do przetargu i nie licytuje. CZy w tym czasie podjął jakieś strarania o to aby mieć alternatywną siedzibę? Nic o tym nie wiadomo. Wydał tylko ulotkę, którą umieściliści ena stronie i wydrukował ją Kasprowicz, bo na pewno myśleliście, że pacjenci tysiącami zrobią jakąś pikietę przeciwko złej burmistrz. Tak, tak państwo radni zamiast łągodzić próbowaliście wypuścić pacjentów na burmistrz. A teraz wielkie spotkania robicie, po co teraz spotkania?
taboret
2014-01-21 21:47:02
Obydwie strony były zgodne, że musi to być płynna zmiana, że pomieszczenie będą przekazywane stopniowo.
I tu właśnie pies pogrzebany.Urząd tego a powinien brać pod uwagę. Pacjentom nie chodzi kto prowadzi daną placówkę lecz by była ona prowadzona z potrzebami pacjentów przez dobrych godnych zaufania lekarzy , a tego im nie zagwarantowano.