CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Gmina na 5+ Mosina frontem do inwestora

 Małgorzata Kaptur: 6.02.2014 r.
Sukces gminy cieszy każdego mieszkańca. Opozycję również.  Mosina została Gminą na 5. I chociaż ocena dotyczy nie całej gminy, tylko jej strony internetowej, w dodatku nie całej, tylko jej części, to i tak jest to osiągnięcie. Gmina na tle innych wypadła dobrze. Ranking jest przemyślany, a jego wyniki profesjonalnie opracowane.


W rankingu wzięło udział 600 witryn internetowych.  Oceniano strony internetowe w części przeznaczonej dla inwestorów. Najcenniejszy w raporcie jest moim zdaniem opis dobrych praktyk w obsłudze przedsiębiorców w innych gminach.
Mam nadzieję, że zdopingowani sukcesem wcielimy niektóre z nich w życie. 


Mimo że znaleźliśmy się w grupie 90 najlepszych, uzyskaliśmy tylko 21,5 pkt. na 39 możliwych. 

 1. Nasza witryna internetowa w ocenianym zakresie uzyskała 12,5 pkt. na 15 możliwych. 
 2. Odpowiedź na maila dotyczącego inwestowania w Mosinie została oceniona na 9 punktów na13 możliwych. Na ocenę miała wpływ nie tylko treść, ale również czas odpowiedzi.
 3. Trzecią "konkurencją" była odpowiedź na maila w języku angielskim - tu otrzymaliśmy 0 punktów.

Na ocenę witryny miały wpływ następujące elementy:

 • bezpieczeństwo,
 • wersja anglojezyczna, inna wersja językowa,
 • możliwość tłumaczenia za pomocą translatora,
 • możliwość powiększania czcionki,
 • wersja  dostosowana do urządzeń mobilnych,
 • wyszukiwarka,
 • "mapa serwisu",
 • łatwe do znalezienia dane kontaktowe, adres e-mail lub formularz kontaktowy, godziny pracy urzędu, struktura organizacyjna urzedu,
 • kalendarium wydarzeń/kalendarz,
 • osobna zakładka "dla inwestora/przedsiebiorcy",
 • informacja o wolnych terenach inwestycyjnych,
 • plany zagospodarowania przestrzennego - tego nie ma,  od trzech lat ponawiam wnioski o ich zamieszczenie,
 • formularze dotyczące rejestracji działalności gospodarczej,
 • poradnik "jak założyć przedsiębiorstwo",
 • dostęp do baz danych, np. spis przedsiębiorców, hoteli,
 • profil na serwisie społecznościowym,
 • bieżąca aktualizacja,
 • estetyka,
 • brand (marka, znak graficzny)
 • przyjazna nawigacja,
 • obecność unikatowego, rekomendowanego rozwiązania.

Warto zajrzeć na strony internetowe gmin, które uzyskały maksymalną ilość punktów oraz  zapoznać się z rozdziałem   5. Innowacje i dobre praktyki w obszarze inwestycji, turystyki i komunikacji, gdzie autorzy raportu zebrali najciekawsze elementy zaobserwowane w witrynach internetowych gmin bioracych udział w rankingu.

Gratuluję pracownikom urzędu, których działania  widoczne na stronie gminy zaowocowały wyróżnieniem "Gmina na 5".

Mam nadzieję, że za rok będą już na stronie plany zagospodarowania przestrzennego, o co wytrwale, aczkolwiek z niezrozumiałych przyczyn bezskutecznie, proszę w trosce o mieszkańców i inwestorów.
 

opracowanie rankingu TUTAJ

 


Komentarzemieszkanka
2014-02-24 19:33:57
Kasiu, obejrzyj zdjęcia "atrakcyjnych mieszkań" przy murze oporowym i skarpach.
kasia
2014-02-24 18:11:46
moim zdaniem gmina mocno zyskała na atrakcyjności dzięki os. lesnemu. No i kolejny plus, że mamy teraz więcej mieszkańców, którzy płacą podatki do lokalnego budżetu.
tia
2014-02-11 08:12:33
Takich ma słuchaczy,to nawija taki makaron :) Co było oceniane to było :)i w tych słowach zawarł Waldek uniwersalną prawdę. Czeka nas ciężki czas pod ręką tego magika.
Jacek Fordon
2014-02-10 20:37:10
Słowa Pana Krzyżanowskiego na FB odnośnie tej nagrody "Oczywiście przyjdzie czarodziej i wszystko zmieni Naiwności "Ty Moja" Co było oceniane to było. Proszę sobie poczytać. Tak czy owak my taki tytuł mamy inni nie! I to jest fakt niezaprzeczalny - prawda?" Kim zatem jest owy CZARODZIEJ? Ja swój typ mam.
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2014-02-07 20:02:49
Fajnie, że frontem do inwestora, a szkoda tylko, że tył(kie)em do mieszkańca...
Łukasz Kasprowicz-radny gminy
2014-02-07 20:00:36
Szkoda tylko, że tyłkiem do mieszkańca...
aga
2014-02-06 20:52:24
Estetyka jest niemierzalna, ocena zależy od gustu oceniającego. Nasza gminna strona jest przeładowana gadżetami. za dużo miejsca zajmują ruchome banery.
bo
2014-02-06 17:22:09
Bo brak informacji o planach miejscowych jest po coś. Bo plany dla jednych a wz dla wybranych są po coś. To nie dzieje się bez przyczyny, która nazywa się kasa. I żeby było jasne nie chodzi o kasę gminną , a o prywatna kieszeń urzędnika.
"Mieszkanka Czapur"
2014-02-06 16:08:21
W dniu 3 lutego zostałam poinformowana w naszej Gminie, w BOI przez pracującego tam urzędnika,że naszą gazetą miejscową,w której są Obwieszczenia o projektach planów miejscowych jest Merkuriusz Mosiński. Gdy zapytałam, czy nie jest to Gazeta Wyborcza, otrzymałam odpowiedź, że nie. W końcu jest to Biuro Obsługi Interesanta i urzędnik tam pracujący, zakładam, że wie co mówi. No chyba, że on też nie wie, że jest to Wyborcza.....No to chyba już coś NAPRAWDĘ jest nie tak.....
Małgorzata Kaptur
2014-02-06 13:40:21
Ja mam podobne marzenie. Jednak nie tylko, by BIP był czytelny, ale by było tam wszystko, co być powinno. Jednak nic nie wskazuje, aby się to miało zmienić. Od czasu "spalarni"opon, kiedy brak informacji na BIP -ie spowodował, że dopiero z "Wyborczej" dowiedzieliśmy się o planach firmy Dudek&Kostek i zgodzie Burmistrza na tę inwestycję na wszystkie możliwe sposoby staram się zabiegać o dobrą informację dla mieszkańców. Opór ze strony Urzędu jest silny i niezrozumiały dla mnie. Komisja Rewizyjna rozpatruje skargę na burmistrza dot. nieprawidłowości przy opracowywaniu mpzp dla części Czapur. Mimo że nie jest uchwalony, na BIP - ie nie ma nic na ten temat. Pani Szeliga przekonywała nas też, że miejscowa prasa to dodatek lokalny do Wyborczej, a nie Merkuriusz Mosiński, dlatego Urząd zamieszcza tam ogłoszenia dotyczące planu. Najważniejsze jest to, żeby wojewoda widział, że informacja była. To czy mieszkaniec widzi informację nie ma znaczenia. Im mniej mieszkańców wie, tym szybciej idzie procedowanie planu.
taboret
2014-02-06 13:07:53
Cieszę się jednocześnie marzy mi się ranking na czytelność BIP.