CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Modernizacja linii kolejowej - relacja ze spotkania połączonych komisji RM

 Jan Marciniak: 25.02.2014 r.
Wczoraj, tj. 24 lutego w świetlicy w Nowinkach odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Inwestycji, Mienia Komunalnego i Ładu Przestrzennego oraz Budżetu i Finansów. Głównym punktem była modernizowana linia kolejowa Czempiń-Poznań.

Obecni:

przedstawiciel Inwestora Polskich Linii Kolejowych S.A. ponadto trzyosobowa reprezentacja wykonawcy, szeroka reprezentacja sołectw: Krosno, Pecna, Drużyna-Nowinki, a także mosińskich osiedli: Za Barwą i Nowe Krosno.

na zdj. radni - od lewej: J. Szeszuła, J. Marciniak, M. Jabłoński, P. Wilanowski

Spotkanie było udane. Wszyscy byli bardzo aktywni. Wystąpienia oraz sposób zadawania pytań, jak i udzielane odpowiedzi były bardzo merytoryczne. Pytań pod adresem inwestora, wykonawców i także obecnego z-cy burmistrza Sławomira Ratajczaka było bez liku. Przede wszystkim poruszano kwestie dotyczące stanu dróg, którymi porusza się ciężki sprzęt. Sołtys Drużyny – Nowinek Erazm Walkowiak przedstawił za pośrednictwem monitora telewizyjnego zdjęcia dróg utwardzonych, jak i nie utwardzonych po wielomiesięcznych przejazdach samochodów i innego sprzętu wykonawcy.
Omawiano, zdecydowanie zbyt późne, informowanie przez wykonawcę sołtysów i szefów osiedli miejskich co do terminów zamykania przejazdów kolejowych oraz nie dotrzymywania pierwotnych terminów otwarcia tychże.
Choć wykonawca i szefowie jednostek pomocniczych, głównie sołectw nie narzekali na bieżącą współpracę, to z wypowiedzi zebranych można było wysnuć wniosek, że jeszcze jest na tej niwie wiele do zrobienia.

Omawiano także stan techniczny i wygląd budynków dworcowych w Mosinie i Pecnej, które niestety w ramach tej inwestycji nie będą realizowane (podlegają innej spółce PKP).

Dalej, poświęcono uwagę zmianie nazwy przystanku kolejowego w Pecnej. Radni uznali, że Burmistrz i Rada Miejska winni pilnie przejść do procedury administracyjnej zmiany nazwy przystanku w Pecnej. Nowa nazwa winna uwzględniać, poza Iłowcem także Pecną. (na marginesie; radny Łukasz Kasprowicz już 17 lutego 2011 r. wystąpił z wnioskiem w tej sprawie.
WNIOSEK
ODPOWIEDŹ
Niestety do chwili obecnej wniosek nie nabrał „mocy urzędowej”).

Budowa tunelu na ulicy Śremskiej. Przygotowania rozpoczną się w sierpniu/wrześniu. Budowa potrwa ok. 9 miesięcy. Rozpocznie się na przełomie października i listopada. W tym czasie ruch tranzytowy w kierunku Śremu ominie Mosinę - samochody pojadą przez Czempiń lub Kórnik.

Rozmawiano także o realizacji przejścia podziemnego z peronu dworca w Mosinie na stronę wschodnią, w kierunku Zuk-u. Z inspiracji Komisji, Rada wprowadziła środki finansowe na wykonanie projektu przejścia podziemnego. Obecnie projekt budowlanego za 30 tys. zł. Ma być zakończony w lipcu 2014r. Komisje wnioskują, aby znając rozwiązania projektowe, jak i kosztorys inwestorski Burmistrz przystąpił do rozmów z PKP PLK dotyczących finansowania budowy.

Inne sprawy:

Budowa tunelu w ciągu ulicy Śremskiej rozpocząć się ma w grudniu 2014  r, a zakończyć w listopadzie 2015r. Budowa przejścia podziemnego dla pieszych - wyjście z mosińskiego peronu w kierunku miasta ma być realizowana w lipcu 2015r.

Spotkanie, które trwało od 17.30 do 21.30 zakończyło się podjęciem jednogłośnie wniosków przez obie komisje. I tak:

  1. Komisje wnioskują o przedstawienie korespondencji między urzędem, a PKP PLK, w sprawie budowy tunelu – przejścia z peronu w kierunku wschodnim dzielnicy Mosiny, na etapie uzgodnień projektowych.
  2. Komisje zwracają się z wnioskiem o wystosowanie pisma do Zarządu Dróg Powiatowych, w sprawie protestu co do sposobu i terminu podejmowania decyzji o organizacji ruchu drogowego, w związku z zamykaniem przejazdów kolejowych na terenach przebudowy linii kolejowej E 59.
  3. Komisje wnioskują, aby na najbliższej sesji radni i przewodniczący jednostek pomocniczych otrzymali harmonogram przewidywanych zamknięć przejazdów kolejowych w Mosinie i na terenie gminy.
  4. Komisje wnioskują o przedstawienie trasy objazdu autobusu dowożącego dzieci z Drużyny do szkoły w Krośnie.
  5. Komisje wnioskują, aby Burmistrz Gminy Mosina przygotował projekt uchwały związany ze zmianą nazwy przystanku kolejowego „Iłówiec” na „Iłówiec-Pecna”.
  6. Komisje wnioskują, aby po wykonaniu projektu budowlanego tunelu-przejścia z peronu w kierunku wschodnim, Burmistrz przystąpił do rozmów z PLK w sprawie finansowania lub współfinansowania budowy tego tunelu.
  7. Komisje wnioskują, aby Gmina wystąpiła do spółki PKP Nieruchomości z zapytaniem o termin i zakres prac związanych z kapitalnym remontem budynków dworcowych w Mosinie i Pecnej.
      


Pan
Kazimierz Wróbel
sołtys wsi Pecna

W nawiązaniu do wczorajszego posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej: Inwestycji, Mienia Komunalnego i Ładu Przestrzennego oraz Budżetu i Finansów podczas, którego m.in. kilka słów poświęcono nazwie przystanku kolejowego w Pecnej, w załączeniu przesyłam wniosek z 17 lutego 2011r. radnego Łukasza Kasprowicza – członka naszego klubu, wraz z pozostałymi pismami w tej sprawie.
Niestety do chwili obecnej Burmistrz Gminy Mosina nie wykazał zainteresowania, aby sprawa nabrała biegu administracyjnego.
Żywię nadzieję, że w wyniku wczorajszej dyskusji, a w konsekwencji podjęciem jednogłośnie stosownego wniosku przez jedną, jak i drugą komisję sprawa znajdzie swój właściwy finał.

Jan Marciniak
 

 


KomentarzeJan Marciniak
2014-03-06 21:37:17
TLK na PLK poprawiono.
taboret
2014-03-06 17:00:21
Tak w rzeczywistości TLK to Twoje Linie Kolejowe https://www.google.pl/search?q=tlk&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=ctrl&ei=3ZkYU5aTJ8mI8QeqioHYDQ&gws_rd=cr Sprostował to p.M *Jan Marciniak 2014-02-26 21:49:36 Rzecz jasna, chodziło o PKP PLK.* , a najważniejsze że w protokole będzie prawidłowo.
h m
2014-03-06 16:22:29
Ależ ja o tym wiem - to co napisałem wcześniej było zwróceniem uwagi na błąd w artykule. Swoją drogą nie został on jeszcze poprawiony.
Jacek Fordon
2014-02-27 23:41:30
@h m NIE TLK to Tanie Linie Kolejowe (przewoźnik) a PLK Polskie Linie Kolejowe - spółka posiadająca całą infrastrukturę (tory, przejazdy, sygnalizację)
Jan Marciniak
2014-02-26 21:49:36
Rzecz jasna, chodziło o PKP PLK.
h m
2014-02-26 21:29:06
"PKP TLK"? Czy nie chodziło raczej o "PKP PLK"?
Wojciech
2014-02-26 20:12:28
Już się martwię jak się odnajdzie w powyborczej rzeczywistości ekologiczny sławek rat.
Jola
2014-02-26 13:14:26
@taboret, dziękuje.
taboret
2014-02-26 12:15:56
@ jola ::: Z pewnością trzeba rozmawiać, rozważać lecz na razie oficjalnie nie można podać takowych. http://glosujteraz.pl/wybory-samorzadowe-2014/komitety-wyborcze
taboret
2014-02-26 12:02:21
http://glosujteraz.pl/
Jola
2014-02-26 11:25:07
Boje się,ze nie będe miała wyboru,rozumiesz? Wiem ,że nielot szykuje sie na stołek a kto jeszcze?
Orwell
2014-02-26 11:06:01
ZS,nielot,WW+deweloper - nie, i słusznie. Boisz się, jak skomplikowanie piszesz o...alternatywę czytaj wybór. Niezbyt to jasne. Czy boisz się alternatywy. Ale jakiej, konktretnie.
prostuję
2014-02-26 11:03:10
niestety, piszesz , ze kolejne 4 lata rządzic bedzie 2 Waldemarów i deweloper. Niestety rządzi i rządził będzie (jest takie ryzyko) deweloper z 2 pachołkami Waldemarami, bo jak się wykonuje wszystkie zachcianki, to nie mozna mówic o rządzeniu, a służalstwie.
Jola
2014-02-26 10:06:59
@niestety, oczywiście,ze nie tego chcemy. Nie da się iśc do przodu i rozwijać, unowocześniać, ba czynic by nasz gmina była zwyczajnie ładniejsza z obecna ekipą w postaci Z.S. nielota czy tez WW i ,,walecznego,, dewelopera. Boje sie tylko o...alternatywe czytaj wybór.
niestety
2014-02-26 09:27:56
Dla sporej rzeszy mieszkańców taki PR to jest to,czego oczekują.I tak zagłosują,bo wolą wierzyć,że nie ma problemów. Trzeba powtarzać jak mantrę,król łgarzy,wróć facebooka,to ten sam kierunek władzy,co Zofija.Mam obawy,bo nasza demokracja jest w powijakach,ludzie wierzą w obietnice i ułudę.Jeśli w Mosinie demokracja nie zrobi kroku w przód,to kolejne 4 lata rządzić będzie dwóch Waldemarów i deweloper. Tego chcemy?
Nexers
2014-02-26 09:05:40
Nikogo bo zwykły Kowalski jest t tylko kolejną śmieciową jednostką..... Smutne.
lipa
2014-02-26 08:51:21
I znowu daje o sobie znać słynna dwójca z gminy Burmist S i p. K to już nie jest śmieszne. Tak jak pan mówi kogo to obchodzi i kto się liczy ze zwykłym Kowalskim niestety
Jacek Fordon
2014-02-26 00:08:43
W sierpniu 2013 roku zamknięty był przejazd w Drużynie na 14 dni i przedłużony do 21 dni. Uciążliwość dla społeczeństwa była dość duża. Fakt jest taki, że był to okres wakacyjny i ruch lokalny w uśpieniu. Po otwarciu przejazdu, co odbyło się w wielkich bólach (wykonawca znowu zawalił termin) udało się przejechać. Wtedy to podjąłem działania odnośnie ponownego zamknięcia przejazdu przy budowie toru NR1 Linie E59. Z tym tematem zwróciłem się do Pana Krzyżanowskiego. Jest to człowiek aktywny na Facebook szczycący się wieloma dokonaniami, mający sporo tytułów jakiegoś tam Menagera, itp. Wtedy to monitowałem wielokrotnie wraz z żoną, aby Gmina podjęła działania na przyszłość i uzgodniła z wykonawcą jak będzie wyglądał dalszy przebieg prac i zamknięcie przejazdu. Mam spore doświadczenie w tych sprawach, ponieważ pracowałem kiedyś przy takich przebudowach z ramienia PKP PLK. Niestety moje interwencje jak widać zostały zaniechane. Moja aktywność mocno zirytowała Króla Facebooka i zablokował mnie i moją żonę przed zadawaniem niewygodnych pytań na forum lansu Menagera z Daszewic. Eskalowałem problem dowozu dzieci do przedszkola w Krośnie jak i transport dzieci do szkoły Gimbusem. Odpowiedź p. Waldemara była prosta. Jak będę coś wiedział to powiem, a zresztą macie wyznaczone objazdy. Zamiast 2 km do przedszkola jest 19 km. Czy zatem nie zaniechać posyłania dzieci do szkoły i przedszkola w tym czasie? Chyba nie ma innego rozwiązania. Nie wspomnę już o zwiększonych kosztach dojazdu do pracy, ale kogo to obchodzi. Przypomną się wszyscy w listopadowych wyborach. To już blisko.