CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Czyste środowisko? - Czy reforma śmieciowa zadziałała?

Małgorzata Kaptur: 3.03.2014 r.
Czy 8 miesięcy po wprowadzeniu reformy śmieciowej jest lepiej? Czy powietrze jest czystsze, a w czasie wiosennych spcerów w lesie możemy podziwiać tylko przebiśniegi? Jakie są Państwa spostrzeżenia?

 PARK STRZELNICA - MOSINA


Z daleka widać wypełniony po brzegi kosz i reklamówkę pełną butelek.  
Nie są to jednak podrzucone smieci tylko wyzbierane w okolicy ławki i ścieżki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
CZAPURY - OSIEDLE LEŚNE

Na terenie osiedla palone są duże ilości folii. 
więcej TUTAJ
KomentarzeOLA
2014-03-06 18:03:21
SM.ŚMIESZNY NIE POTRZEBNY ORGAN POBIERAJĄCY NASZE PIENIADZE ZA NIE RÓBSTWO
Jola
2014-03-06 14:56:24
@Mariusz i wtedy ci śmiecący i łamiący przepisy szybko poczuli by się prześladowani a ten kto zadzwoniłby do odpowiednich słuzb zostałby nazwany donosicielem. Mentalnośc większości społeczeństwa ,że d..ę urywa ,ale przeciez przykład idzie z góry a na górze sama zgnilizna.
taboret
2014-03-06 12:48:03
@ Hanna ::: może nie wszyscy radni miejscy i powiatowi, http://czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/4914/nieprawidlowosci-w-oznakowaniu-sladem-interwencji-radnego-powiatu oraz chociażby ta strona, widać opór materii zbyt duży. Są to konsekwencje niewyłączenia tych terenów z pod działalności gospodarczej(środek miasta) i przeznaczenia pod budownictwo mieszkaniowe, tym bardziej że następuje nacisk na rozwój kolei metropolialnej.Takich mamy(mieliśmy) wizjonerów jak zwolniony superurbanista.
HANNA
2014-03-06 11:50:48
Czy ktoś wie jak wygląda komendant policji i dzielnicowy dla ul. Gałczyńskiego. Mieszkam tu juz parę lat ale ani jednego ani drugiego w moim rejonie nie widziałam. Widze za to ciągle Tiry parkujące po kilka dni przed wjazdem do obozu pracy o nazwie Stora. Stoja nawet w niedziele bo może nie wszyscy wiedza ze Stora tez pracuje i hałasuje w niedziele.
prowda
2014-03-06 11:31:29
Ano Pani kochana,bo wef Mosinie,rządzi inwestor i deweloper,a mandat do tej władzy nadała im władza.O,ironio, mandat władzy nadaliśmy my :(
Hanna
2014-03-06 11:23:29
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. PRAWO O RUCHU DROGOWYM ART. 49.1 ZABRANIA SIE ZATRZYMANIA POJAZDU PKT 4 W STREFIE ZAMIESZKANIA, W OBSZARZE ZABUDOWANYM O MASIE CAŁKOWITEJ 16T O DŁUGOŚCI PRZEKRACZAJĄCEJ 12 M. TAK STANOWI PRAWO POLSKIE. DLACZEGO NIE JEST EGZEKWOWANE PRZEZ SŁUŻBY PORZĄDKOWE POLICJE, STRAŻ MIEJSKA W MOSINIE???????? PO CO MAMY AZ 3 BURMISTRZÓW KTÓRYM TE SŁUŻBY PODLEGAJA. PO CO MAMY KOMENDANTOE , KTORYM TE SLUZBY PODLEGAJA. DLACZEGO INWESTORZY MAJACY SWOJE SIEDZIBY PRZY UL. GALCZYNSKIEGO MAJA PRZYZWOLENIE NA ŁAMANIE PRAWA. DLACZEGO DO CHOLERY TAK JEST W MOSINIE????? DLACZEGO RADNI MIEJSCY I POWIATOWI NA TO PRZYZWALAJĄ?????? DLACZEGO W MOSINIE JEST TAKI SYF Z PARKUJĄCYMI SAMOCHODAMI CIĘŻAROWYMI. DLACZEGO INWESTORZY NIE SA KARANI SUROWYMI MANDATAMI ZA SYTUACJE PRZED ICH ZAKŁADAMI TRWAJĄCA OD KILKUNASTU LAT??????
mariusz
2014-03-06 11:04:34
I zgodzę się z Twoim "prowda" twierdzeniem że są niepotrzebni bo nie wypełniają swoich obowiązków do jakich zostali powołani - do kontrolowania i bezwzględnego egzekwowania przepisów porządkowych. Moim zdaniem co najlepiej robią to p.....ą w fotele w pomieszczeniach służbowych bądź samochodowych podczas łapania kierowców radarem. Z autopsji wiem że naruszenia prawa administracyjnego lub porządkowego trzeba im pokazać palcem, bo sami takich przypadków niedostrzegą choć przeszliby obok, i na dodatek podać podstawę prawną. A potem trzeba pilnować żeby wyegzekwowali to co im się zgłosiło. I tak w gminie syf, kiła i mogiła - wystarczy przejść się po terenach okolicznych osiedli, posesji, wałach przy kanale i cmentarzu, parku w mosinie i w Ludwikowie etc... Ale przyznajmy że głównym powodem syfu w gminie są jego mieszkańcy i ich rozumienie i "podejście" do prawa oraz do szacunku do innych mieszkańców. Nie pojmują że: „ja podrzucam śmieci komuś a ten ktoś mnie”. I koło się zamyka. Moim zdaniem wiele by się zmieniło w mentalności Polaków, gdyby prawo było nieuchronne i bezwzględnie egzekwowane poprzez kary pieniężne. Jakby jakiś delikwent za wywiezienie śmieci do lasu stracił z kieszeni 10 000 zł + pojazd którym je przetransportował szybciutko taki zwyczaj się skończył.
prowda
2014-03-06 10:10:35
Taką informację udzieliła mi SM w Mosinie,mogę wejść na posesję,ale ich zdaniem nie mogą wejść do kotłowni. Czy im się chce,czy nie chce nie wiem. W ubiegłym roku pies wielkości owczarka wałęsał się po ulicy i szturmował ludzi, w odpowiedzi na telefon,dostałem informację,że jak sam złapię,to mam przywieźć:) Dla mnie są zbędni.
mariusz
2014-03-06 10:07:05
@prowda 2014-03-04 09:52:16 Straż Miejska na podstawie Ustawy o ochronie środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627) art. 379 na prawo kontrolować posesję. Tylko albo nie wiedzą co jest mało prawdopodobne, albo im zwyczajnie się niechce lub unikają tego rodzaju interwencji z uwagi na i tak ogromną niechęć obywateli do nich.
marcin
2014-03-04 23:54:20
Dodam jeszcze do wypowiedzi pani Małgorzaty, że wymienione środki chemiczne (głównie metale ciężkie typu kadm, ołów, rtęć) kumulują się w organizmie. Czyli organizm ludzki ich nie wydala. Jeżeli komuś się wydaje, że to, czego się nawącha zimą, wydali latem, to się myli. Następnej zimy dołoży sobie jeszcze kolejną porcję, a kolejnej jeszcze jedną. Wracając do tematu. Niestety w Mosinie ( i pewnie nie tylko) panuje ciche przyzwolenie na wyrzucanie odpadów na "ziemie niczyje". Teraz, na wiosnę, kiedy nie ma już śniegu a jeszcze liści na drzewach, widać to bardzo dokładnie. Każdy zagajnik, krzaki, niewykoszony teren jest upstrzony papierami, foliami i butelkami. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem. Wyrzucanie śmieci ogrodowych. Bo to przecież tylko trawa, tylko liście, to sru za płot do lasu, na miedzę, pod nasyp kolejowy. A jak w zimie w piwnicy pogniją jabłka, to co? To samo, za płot. Chciałbym tu przy okazji zaprosić nasze władze na spacer ulicą Czwartaków (równoległa ulica do torów kolejowych). Na całej długości ulicy wala się masa śmieci. Dosłownie wszystko. Od papierów, przez stare telewizory, kłęby folii, po śmieci organiczne. Większego wysypiska śmieci , niż Czwartaków, nie ma. Jest to dobitny przykład tego, o czym pisałem wyżej. Po co sobie zapełniać kubeł, skoro można po zmroku wynieść pod tory. Na prawdę zapraszam na wizję lokalną. Jest co oglądać.
prowda
2014-03-04 20:37:12
Miko,a przeczytałeś artykuł? Od kiedy zamożny = snob ? Można być biednym i snobem....
Małgorzata Kaptur
2014-03-04 20:05:29
Tu chyba nie chodzi o palenie węglem, tylko o spalanie plastików. W czasie spalania plastików uwalniają się do atmosfery gazy i pyły w tym dwutlenek węgla i metale ciężkie. Spalanie w warunkach domowych odpadów takich jak płytki PCV, plastikowe wiadra czy miednice prowadzi do powstania m.in. furanów i dioksyn, które są najbardziej trującymi chemicznymi syntetykami znanymi człowiekowi. 1kg poliuretanów, występujących m.in. w gąbkach, uszczelkach czy podeszwach daje 30 do 50 litrów cyjanowodoru, czyli tzw. kwasu pruskiego, a wiec jednej z najsilniejszych trucizn. Powstające podczas spalania plastików dioksyny są związkami chemicznymi, które nawet w śladowych ilościach są niebezpieczne – są one 10 tys. razy bardziej trujące od cyjanku potasu jak np. TCDD - najsilniejsza z dioksyn. Związki te są rakotwórcze, działają mutagennie, naruszają strukturę kodu genetycznego, obniżają odporność immunologiczną, osłabiają proces wzrostu i powodują zaburzenia neurologiczne i hormonalne, powodują poronienia i wysypki alergiczne. Toksyczne działanie tych związków polega na powolnym uszkadzaniu wielu narządów wewnętrznych tj. wątroba, nerki, rdzeń kręgowy i kora mózgowa. Ponadto wytwarzane podczas spalania plastików dioksyny opadają na glebę, pola uprawne i wodę, przedostają się do wód gruntowych, a tym samym do łańcucha pokarmowego. Stwierdzono, że ponad 50% dioksyn przenika do naszego organizmu z pożywieniem, głównie w postaci produktów mięsnych, mleczarskich i ryb. Związki te są niezwykle trwałe z uwagi na to, że w glebie rozkładają się około 10 lat, natomiast w organizmie ludzkim odkładają się w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie i działają tam bardzo destrukcyjnie.
miko
2014-03-04 19:32:41
Jak snobów stać to mają gaz a biedni ludzie palą węglem, nikt nie kazał sprowadzać się oszołomom do Mosiny można mieszkać w Poznaniu i wąchać spaliny z autobusów, banda d.......
DOKTOR G
2014-03-04 18:50:50
Zapraszam na ul. Strzelecka na budowę szeregowcow LECHBUDU . W każdą sobotę robią porządek i palą folie i plastikowe wiadra
Jolka
2014-03-04 16:35:10
Dzieci nie palą śmieci na budowach ani w piecach. Mają zajęcia ekologiczne już w przedszkolu i potem w szkole. Myślę, że mają doskonałą świadomość ekologiczną i to zaprocentuje w przyszłości. To MY dorośli musimy się uczyć bo sami widzimy braki na każdy kroku. Nam nikt w szkole nie mówił o ekologii, inne czasy były, sprzątało się papierki i tyle. Myślę, że największym problemem są stare nawyki, które trudno zmienić. Pewnie dużo wody w kanale upłynie zanim zrozumiemy, że czyste środowisko to największy nasz skarb. Opłaty do Selektu jak widać nie rozwiązały problemów. Edukacja dorosłych to klucz do sukcesu. Może na początek w Merkuriuszu Mosińskim znalazłby się stały kącik ekologiczy. Druga rzecz to warto sprawdzić czy wszystkie osoby, które zadeklarowały segregowanie śmieci faktycznie to robią. W dniu wywozu widać gołym okiem kto segreguje, a kto nie. Fakt są osoby, które nie segregują, mają takie prawo, ale to na pewno jest mniejszość.
Hanna
2014-03-04 16:05:48
A do kogo można składać skargę na BEZCZYNNOŚĆ I BEZRADNOŚĆ SM?? A może by poprosić burmistrza Puszczykowa o przysłanie swojej straży. Tam w Puszczykowie SM wie jak działać i kiedy interweniować skutecznie nie to co w mosinie.
Nexers
2014-03-04 14:58:13
Ogólnie zawsze twierdziłem, że SM bo mega idiotyczny twór i darmozjad. Po co i komu to potrzebne...?
taboret
2014-03-04 13:55:15
@ Hanna ::: Słać maile. Takie telefoniczne zgłoszenia nie są u nich rejestrowane, a statystyka rośnie.
Hanna
2014-03-04 13:42:22
Dzwonilam do komendanta SM w sprawie halsu na Gałczyńskiego o godz. 6.00 to mnie wysłał do WIOSIU. A na parkujące na zakazie w środku miasta Tiry do Starostwa. To ja sie pytam PO CO NAM 9 OSOBOWA SM W MOSINIE. Uważam, ze pieniądze na utrzymanie SM sa wyrzucane w błoto.
Jola
2014-03-04 10:03:19
Nie znam sytuacji na ul. Gałczyńskiego chociaz co nieco tu na stronie koalicji wyczytałam o tym problemie . W mojej wypowiedzi miałam na mysli przyzwolenie na spalanie smieci budowlanych na osiedlu FH a przeciez ludziska tam mieszkający to widza i co i nic. Tym co maja Was w dupie drogi przedmówco (przedmówczyni) przy wyborach trzeba pokazać palec ten środkowy
Do Joli
2014-03-04 09:53:41
Droga Jolu reagujemy na bałagan i bezprawie przy ul.Gałczyńskiego od 2005 r. Niestety nie mamy możliwości wystawiania mandatów kierowcom Tirów, którzy parkują po kilka dni na poboczu ulicy załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne pod naszymi plotami. SM nie reaguje, 3 burmistrzów podobnie Policja i komendant Policji z Poznania tez ma w nosie ten problem. Jakie ty widzisz wyjście z tej sytuacji. Zrób porządek na ul. Gałczyńskiego dla bezpieczeństwa dzieci, które muszą omijać bezprawnie parkujace Tiry. Zgłaszaliśmy i zgłaszamy ten problem Ratajczakowi, Krzyżanowskiemu i Waligórskiemu. Maja to w dupie. tak Jolu.
prowda
2014-03-04 09:52:16
" SM - śmiechu warty organ - pasożyt, który nic nie może w sprawie spalania śmieci w domowych piecach. Szkoda." Tak to niestety wygląda. Kwestia świadomości ludzi. W śmieciach znajduję się różny chemiczny syf,palenie tym w piecu,to zwyczajne trucie innych.
Michał 2
2014-03-04 08:52:28
Niestety nic się nie zmieniło. Wychodząc wieczorem z psem na spacer nadal nie można normalnie oddychać bo smród palonych plastików rozchodzi się po całej Mosinie. W lasach też nie jest lepiej bo śmieci zalegają nie tylko te stare ale i całkiem nowe. Mieszkańcom nadal bardziej OPŁACA się przepalić śmieciami, które mają za darmo niż włożyć do pieca trochę drzewa czy węgla, za które niestety wcześniej musieli zapłacić. SM - śmiechu warty organ - pasożyt, który nic nie może w sprawie spalania śmieci w domowych piecach. Szkoda.
Michał
2014-03-04 08:34:43
Myślę, że w tym przypadku zabrakło po prostu świadomości ekologicznej. Dzieci jak i młodzież powinny uczyć się w szkołach dbałości o środowisko (ale nie wystarczy tutaj tylko 1 dzień Ziemi na rok). Jeżeli u siebie będziesz miał czysto i dbać będziesz o swoja okolicę, to świat będzie zupełnie inny. Wystarczy ruszyć trochę makówką, bo to co pozostawiamy po sobie na ziemi, będą odczuwać nasze dzieci, wnuki... EDUKACJA!!! to podstawa :)
Jola
2014-03-04 08:22:58
Czy SM zareagowała by czy nie tego nie wiem ,ale najpierw to ludzie reagować powinni na takie zachowanie. Ogólne przyzwolenie na bezprawie i bylejakośc a pózniej dziwota ,że takie miernoty jak ,,prezesunio,, panoszą sie juz nie tylko w urzędzie.
Nexers
2014-03-03 23:31:57
Ustawa by brać pieniądze od zwykłych ludzi, a resztę zawsze można pominąć. Tak to się robi w polskim państwie prawa.....
XXX
2014-03-03 22:28:54
Gdyby był ogłoszony konkurs na niesłowność to burmistrz Krzyżanowski byłby nie do pokonania.
do Waldka
2014-03-03 22:26:14
Osiedle Za Barwa tez nie wierzy w Straż Miejska. Na najbardziej niebezpiecznej ul. Gałczyńskiego SM nie była jeszcze w tym roku. Tu SM zastępują kierowcy Tirów. Widzimy dwa wyjścia rozwiązać SM albo wymienić stan osobowy np. z Poznaniem.
Waldek
2014-03-03 21:45:51
iks@ - co ty piszesz ? nie wierzy w SM ? to niech zatelefonuje do kapitana w stanie spoczynku Waldemara z Daszewic Krzyżanowskiego !
iks
2014-03-03 21:18:01
Nie wezwał, bo nie wierzy w skuteczność SM.
Waldek
2014-03-03 21:06:14
Autor zamiast robić zdjęcia powinien wezwać straż miejską !
pawel
2014-03-03 21:03:53
śmieci po wprowadzeniu nowej reformy dzielą się na dwie kategorie,te które można palić w dzien i te które można palić nocą.