CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Do czego straż miejska jest nam potrzebna?

Rośnie liczba gmin, które zdecydowały się zlikwidować straż miejską. Władze większości z nich tłumaczą to oszczędnościami oraz niewielką skutecznością tej formacji. Najczęściej nie ma tam planów ponownego powoływania straży. 
Kiedyś mosińska straż odławiała bezpańskie psy - teraz robi to firma FALCO, która podpisała umowę opiewającą na 83 600 zł. Śmieci w centrum miasta przy ul. Kolejowej leżały ponad dwa tygodnie. Co zajmuje naszych strażników? Gdzie oni są? 
Proszę mieszkańców o przemyślenia dotyczące straży miejskiej, również te pozytywne.

Ta kupa śmieci przeleżała w centrum miasta - przy ul. Kolejowej na poziomie peronów ponad 2 tygodnie.
Rację miał radny Waldemar Wiązek, kiedy proponował zakup rowerów dla straży miejskiej. Kiedy strażnik jedzie samochodem nie widzi, tego co powinien.
 

Stalowa Wola

Decyzja o likwidacji straży miejskiej zapadła w 2008 roku, a jednym z głównych argumentów były oszczędności. Gmina na straż wydawała 1 mln zł rocznie. Władze miasta uznały, że obowiązki policji i straży miejskiej dublują się, a pieniądze te można wykorzystać lepiej. Od 2008 roku gmina dofinansowuje policję kwotą 150 tys. zł rocznie. Policjanci wykonują m.in. dodatkowe patrole.

- Naszym zdaniem była to bardzo dobra decyzja. Policja z wielkim powodzeniem zastępuje straż miejską. Nie zaobserwowaliśmy żadnego negatywnego efektu tej decyzji, np. w statystykach dotyczących przestępczości. Wpływy z mandatów rzeczywiście są mniejsze, ale miasto i tak wychodzi na plus - mówi Andrzej Dorosz, szef kancelarii prezydenta Stalowej Woli.

W mieście nie ma dyskusji na temat przywrócenia straży, z miasta nie płyną żadne sygnały, że jej brakuje.

Żory (woj. śląskie)

To jedna z pierwszych gmin w Polsce, która zdecydowała się zlikwidować straż miejską. Stało się to w 1999 roku, po ośmiu latach funkcjonowania tej formacji. W straży pracowało około 20 osób, które znalazły pracę m.in. w magistracie, wojsku, straży więziennej i policji.

Likwidacja straży miejskiej to znaczne oszczędności dla miasta. Roczny koszt jej utrzymania wynosił około 1 mln zł, część pieniędzy zasiliła budżet tamtejszych oddziałów policyjnych. Miasto sponsoruje nie tylko etaty policyjne, ale i dodatkowe patrole, które odbywają się poza godzinami pracy wyznaczonych do nich policjantów.

Decyzja związana z likwidacją straży nigdy nie spotkała się z oporem społecznym, nigdy też nie wnioskowano o jej przywrócenie. 

Trzebinia

Straż Miejska w Trzebini została zlikwidowana w lipcu 2001. Budżet tej formacji w ostatnich dwóch latach wynosił około 120 tysięcy złotych. Odchodzący strażnicy dostali propozycję przejścia do służby w policji, większość z niej skorzystała.

Jak wyjaśnia rzecznik Trzebini Robert Siwek ówczesne władze gminy podjęły taką decyzję, gdyż uznały, że policja ma większe możliwości niż straż miejska, dlatego wolą dofinansować dzielnicowych kontraktowych oraz piesze patrole policji w sołectwach i osiedlach. Piesze patrole kosztują gminę 40-50 tys. zł rocznie.

 Grajewo

Straż miejską zlikwidowano w 1 września 2013. Przyczyną była niska efektywność i wysokie koszty utrzymania. Straż w Grajewie liczyła w momencie likwidacji trzy osoby, kosztowała gminę 300 tys. zł rocznie. Funkcjonariusze zostali przeniesieni do odpowiedniego wydziału grajewskiego ratusza. Lokalna społeczność nie protestowała przeciwko zamknięciu tej służby.

Miasto finansuje dodatkowe patrole policji w miesiącach wakacyjnych, na współpracę z policją (także współfinansowanie sprzętu) wyda 60 tys. zł rocznie.

Zdaniem Ryszarda Wolwarka, sekretarza miasta straże miejskie mają większą rację bytu w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, w mniejszych społeczność bardziej się kontroluje. Ponadto w jego opinii straż miejska powinna zajmować się sprawami natury sanitarnej czy porządkowej, a nie ruchem drogowym. 

Łask (woj. łódzkie)

Straż miejską zlikwidowano w 2011 roku jednogłośną decyzją rady miejskiej. Straż miejska w Łasku kosztowała 300 tys. zł rocznie, teraz miasto kosztem 20 tys. zł za sezon opłaca w czasie wakacji dodatkowe patrole policji. Rozwiązanie to się sprawdza, mieszkańcy oceniają je pozytywnie, nie ma zmian w statystykach dotyczących przestępczości.

- W miejsce straży miejskiej rozważam powołanie 2-3 emerytowanych policjantów, ich obecność z pewnością wpłynie na utrzymanie czystości w gminie - twierdzi Gabriel Szkudlarek.

Chrzanów

Straż miejską zlikwidowano w 2008 roku. Jak zaznacza Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa nie chodziło o oszczędności, ale o to, że straż się nie sprawdziła. Spotkania z mieszkańcami wskazywały, że praca straży miejskiej była nieefektywna. 

Ryszard Kosowski wyjaśnia, że w momencie likwidacji straż miejska kosztowała Chrzanów 700 tys. zł, dziś na taką jednostkę (13 funkcjonariuszy) trzeba wydać 1,1 mln zł.

Od momentu likwidacji straży miejskiej Chrzanów rozwija monitoring miejski, finansuje też dodatkowe patrole policji, które kosztują 100 tys. zł rocznie. 
 

Strzegom

Straż miejską zlikwidowano w 1 kwietnia 2012. Jak zaznacza Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia decyzja nie była podyktowana względami ekonomicznymi. Chodziło o formułę funkcjonowania tej formacji, która nie zdała egzaminu. 

Uchwałę o likwidacji przygotował burmistrz Strzegomia po zapoznaniu się z audytem straży miejskiej i analizie funkcjonowania tej formacji. Decyzja rady miejskiej nie oznaczała całkowitej likwidacji straży miejskiej. Została ona włączona w struktury urzędu miejskiego, gdzie utworzono wydział straży miejskiej. Ma on zajmować się sprawami edukacyjnymi, porządkowymi czy sanitarnymi związanymi z ustawą śmieciową.

Zakroczym

Decyzję o likwidacji straży miejskiej podjęto w 2012 roku. Przyczyną były koszty - utrzymanie trzech strażników i pojazdu kosztowało gminę 200 tys. zł rocznie.

- Wątpliwości budził zakres działania straży miejskiej, radni w momencie powoływania tej formacji inaczej go sobie wyobrażali. Okazało się, że skuteczność działania straży była niewielka, a koszty spore - wyjaśnia Krystyna Kaczor, sekretarz gminy.

W miejsce straży funkcjonują dodatkowe dyżury policji, na które gmina przekazała 30 tys. zł.

 


 

tekst artykułu pochodzi ze strony www.portalsamorzadowy.pl


Komentarzecyklista
2014-04-14 16:58:05
Ktoś tu pisał, że radny Wiązek zgłaszał wniosek, żeby kupić im rowery. To świetny pomysł - więcej widać, bo jednak wolniej się jedzie, wszędzie można dotrzeć, jest to rozwiązanie ekonomiczne i jeszcze poprawia kondycje, a wydatek nieduży. Popieram
do pawloka
2014-04-14 15:43:52
Zapomniał Pan dodać,że to wraz z rodzinami lekko licząc 50 głosów.I to całe wytłumaczenie. Strażnik jeśli już jest,powinien trzymać formę fizyczną i budzić respekt. Od siedzenia raczej sylwetka się nie kształtuje:)
pawlok
2014-04-14 14:30:56
SM, gminna i tego typu formacje we wszelkich gminach to jednostki patologiczne. Mosinska niczym sie pod tym wzgledem nie wyroznia - cieple etaty dla krewnych i znajomych krolika...ZUS oplacony i mozna robic swoje.... Pawlok
Małgorzata Kaptur
2014-04-06 19:34:00
Jakiś zdenerwowany Strażnik - statystyk - domagał się ode mnie 22 marca danych ogólnopolskich na temat straży - dziś wpadły mi w oko, więc podaję: W 1994 r było w Polsce 410 jednostek straży, w 2013 r. istniało 596 jednostek SM. W latach 1994-2013 (stan na 01.09.2013) zlikwidowano 23 straże gminne/miejskie. W Polsce jest ogółem ok. 2,5 gmin. Tyle statystyka. Pozdrawiam jej miłośników, w tym panów strażników.
komunista
2014-04-06 00:43:06
Komentarz usunięty dnia: 6.04.2014:
Jurek
2014-04-05 23:36:37
Krzyżanowskiemu się wydaje, że jak pstryknie zdjęcie tu i tam i wstawi na fb to już wszyscy wszystko wiedzą. Straż ma swoją stronę, ale trudno tam coś znaleźć.
kubaba
2014-03-29 19:36:16
witam odnośnie straży miejskiej - dzwonię, że ktoś leży - oni nie mogą bo od tego jest policja, dzwonię, że chleją i drą pape - oni nie moga od tego jest policja, dzwonię, że pies biega - i co?? oni nie mogą od tego jest inna firma ergo - oni nic nie mogą tylko z radarem stoją...
b
2014-03-23 21:51:04
Do Saly, powinno byc opozycjonistom, pisz prosze poprawnie, a moze jestes bylym uczniem p. ZS. Dziwne wpisy, czyzby " student mial tak nie wiele do powiedzenia w sprawie artykulu?
IP
2014-03-22 23:15:48
To nie kwestia IP,te nocne wpisy poczynił analfabeta,błędy takie,że zęby bolą.Jeśli to strażnik,to szkoda słuf. A sama próba oszustwa na poziomie wyznawców ZS.
taboret
2014-03-22 15:58:41
Resume i pozostałe clown`y to nudzący się kierowca tira .
Do Resume
2014-03-22 13:10:57
Resume vel Maciarewicz głupoty piszesz. Oprócz wady słuchu brak ci rozumu.
Nexers
2014-03-22 09:57:16
Ludzie tego pokroju są naprawdę dziwni. Myślą, że każdy jest głupi. Prawda boli....
Małgorzata Kaptur
2014-03-22 09:29:58
Widzę, że powstał nocny klub dyskusyjny - Resume, patrzę z boku, Vera, Saly, alex i statystyk zebrali się dziś między 3.21 a 4.00, by wymienić poglądy na temat niegodziwości radnej, która ośmieliła się wstawić zdjęcie ze śmieciami i przedruk artykułu, a tym samym wywołała temat. Wszystkie te "osoby", które nocną dyskusję przeprowadziły to jedna osoba pisząca z IP:79.184.56.120. Zresztą każdy logicznie myślący doszedłby do takiego wniosku, gdy komentarze dodawane są o tak nietypowej porze jeden po drugim. Teraz, kiedy wiemy, że pisał to jeden STRAŻNIK, pozwolę sobie skomentować to święte oburzenie - próbowałam zgłębić temat - ale w MERKURIUSZU brak informacji, a Wasza strona zatrzymała się na 2012 r. Sami nie potraficie rzeczowo poinformować o tym, co robicie, a ode mnie życzyłby Pan sobie nawet statystyk ogólnopolskich? Potraktuję Pana poważnie, jeżeli pod swoim nazwiskiem zamieści Pan merytoryczną informację dla mieszkańców na temat faktycznej działalności Straży Miejskiej. Jeżeli mi Pan taki materiał prześle, zamieszczę go natychmiast po otrzymaniu. Wtedy dyskusja będzie pogłębiona. Zamiast zarzucać wkładanie kija w mrowisko, poważniej byłoby stanąć do dyskusji, podając merytoryczne argumenty na "tak" i przekonać mieszkańców do swoich racji.
Jerzy Nowaczyński
2014-03-22 06:31:25
Oj widzę panowie i panie, że strach Wam zajrzał w oczy. Nie wiem o co się tak oburzacie. MK dała tylko przedruk na temat SM, o czym mowa pod nim i opatrzyła zdjęciem kupy śmieci z Mosiny, która leżała na pewno dwa tygodnie, jak nie więcej w miejscu publicznym.
statystyk
2014-03-22 04:00:42
Śmiech na sali ! Na SM Mosina mam swoje zdanie. Ale redaktorka tego pseudo artykółu jeśli coś opisuje to niech sie postara i będzie bardziej rzetelna w statystykach. Nie interesuje mnie ile straży zlikwidowano. Chcę wiedzieć ile jest ich w Polsce i ile ze zlikwidowanych powołano ponownie. To da dopiero rzetelny aktualnego stanu rzeczy.
alex
2014-03-22 03:47:21
Zgadzam się z Saly ale nie do końca. Opozycja być musi ale nie na zasadzie "nie bo nie" tylko konstruktywnego wsparcia i krytyki obecnej władzy. Jako student UAM wiem, że tak powinna wyglądać ten model. W Mosinie niestety opozycja spłyca sie tylko do kąsania.
SALY
2014-03-22 03:41:07
A ja miałam złudzenia, że mosiniaki widzą co jest grane i nie dadzą się wodzić za nos opozycjonistą, którzy nic nie wnosząc jeszcze szkodzą.
Vera
2014-03-22 03:36:22
Zaczynam patrzeć na te sprawy inaczej ! Sorka ale Pańcia MK niech buduje swój kapitał wyborczy na swoch osiągnięciach a nie na krytykowaniu wszystkich wokół lub zachęcaniu do krytyki innych.
patrzę z boku
2014-03-22 03:32:20
RESUME w tym co piszesz chyba coś jest. Pani MK wszystko przedstawia bardzo tendencyjnie i bez wiekszego zagłębiania się w temat.
RESUME
2014-03-22 03:21:40
Przyglądam się tym postom i nie wierzę, że chwytacie Państwo tematy Pani Małgorzaty K. niczym kaczki chlebek na kanale. Kij w mrowisko to jej motto wyborcze. Trzeźwo myślący mieszkaniec gminy Mosina zanim da się podpuścić powinien trochę bardziej wnikliwiej przyjżeć się faktycznemu stanowi rzeczy i przepiom prawnym. Jeden z dyskutantów na tym forum zarzucił SM skupianie się na blokowaniu kół, jako mieszkaniec tego miasta nigdy nie widziałem tego typu praktyk. Inny dyskutant podniósł kwestię przekraczania uprawnień i kompetencji przez strazników. Skoro padł ich ofiarą to dlaczego nie zgłosił tego do prokuratury ? Pozostaje w końcu kwestia tematu głównego czyli smieci. Jak ustaliłem były one na terenie PKP a dwutygodniowy termin ich usunięcia wynikał z opieszałości tej firmy. A tak na marginesie mieszkam przy ul. Gałczyńskiego i w żadnym przypadku nie identyfikuję się z oszołomami, którzy tak jak ja kupili nieruchomość w tej okolicy a teraz dążą do likwidacji istniejących od lat firm. Nikt już nie myśli o miejscach pracy dla nas ? Jedyne z czym można się zgodzić na tym nieszczęsnym forum to to, że brakuje na bieżąco rzetelnej informacji o pozytywnych poczynaniach naszych służb. No cóż mamy społeczeństwo krytykantów. Dyshonorem jest pochwalić kogokolwiek !
Ania
2014-03-21 17:52:50
Ten organ nie jest skuteczny, nie potrzebny , darmozjady i największe lenie. Policja jest do pilnowania porzadku.
kierowca
2014-03-21 15:11:37
ja strażników miejskich często widzę jak sie pętają po obrzeżach Mosiny z radarem. A w środku miasta bałagan. Tu rządzą tirowcy jadący do Rohra i Story. Chyba SM nie wie o istnieniu Prawa o ruchu drogowym. Gdyby tego pilnowali nikt by nie miał do nich zastrzeżeń.
sorry
2014-03-21 11:45:37
Panie Robercie, może ma pan trochę racji, ale śmieci w tym miejscu nie powinny leżeć wcale, a jeżeli leżały 2 tygodnie to porażka odpowiednich służb w gminie. Jeśli są deklaracje śmieci powinny być w kuble, jak leżą na ulicy, to znaczy nie ma deklaracji. To jest porażka i jako płacący za siebie domagam się, zeby gmina z tego wyciągnęła odpowiednie wnioski.
Robert
2014-03-21 11:22:37
Może dlatego tyle niepochlebnych opinii, że mieszkańcy mało wiedzą o pracy strazników, w gminie nie informuje się rzeczowo o pracy strażników. Burmistrz Krzyzanowski specjalista od informowania wyraźnie zaniedbuje ten temat, a przecież SM mu bezpośrednio podlega.
bo
2014-03-21 10:20:52
miało być to NIE obchodzi burmistrza
bo
2014-03-21 10:19:44
Straż jest potrzebna, bo to kolejne głosy wyborców. Czytaj strażników i ich rodzin. Że nieekonomicznie, to obchodzi burmistrza. Przecież my płacimy, a Springer sprawuje władze i nie chce jej oddać. Tak to działa.
w oparach absurdu
2014-03-21 10:16:26
Mieszkańcy Gałczyńskiego płacą z podatków pensje burmistrzom, komendantowi SM, a ci zamiast działań wysyłają niezadowolonych do WIOS. Więc te płacone pensje są TYLKO za uzyskanie informacji, że trzeba iść do WIOS?
PANI MAŁGORZATO
2014-03-21 09:54:25
Proszę spytać Pana Komendanta SM dlaczego od roku 2005 jak powstała STORA ani razu pomimo skarg schorowanych mieszkańców nie zastosował wobec hałaśliwego inwestora przepisów Kodeksu Wykroczeń. Obecnie mieszkańców skarżących sie na hałas firmy pracującej w niedziele (4 zmiany) odsyła do WIOS. Chyba nadeszła pora aby o tej bierności SM i burmistrzów powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich, Starostę i Wojewodę.
eye
2014-03-20 22:00:33
takie pozytywne postulaty wyborcze proponuję wam w tzw. "częsci negatywnej" programu: 1. likwidacja SM https://www.facebook.com/ZlikwidowacStrazMiejska 2. wyłączenie kamer monitoringu http://camsoff.wordpress.com/ 3. likwidacja stanowisk wiceburmistrza 4. likwidacja płatnej strefy parkowania - dochodu zdaje się wielkiego nie przynosi, a frustruje. teraz czas na "część pozytywną" :)
kontrola
2014-03-20 22:00:19
Ostatnio coś sie ruszyło, to znaczy dopiero ruszy. Burmistrz za pośrednictwem straży miejskiej przystępuje do kontroli obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Kontrola będzie zapowiedziana 7 dni przed. Trzeba mieć przygotowane rachunki, umowy.
piachem wef ślepia
2014-03-20 18:24:05
Dodam z pierwszej ręki od wolontariuszy i innych osób powiązanych ze schroniskiem,że nazwijmy to pociotek władzy - hycel kasuje od dostarczonego psa kasę.Celowo użyłem słowa dostarczonego,bo podrzuca psy w przeróżnym stanie zdrowia,sztuka,to sztuka(wg oceny osób ze środowiska,często dosłownie zbierane a nie odławiane.Do weterynarza już się nie raczy.Stawki też nie pomnę(jakoś umknęło)ale coś w okolicy 3-4 stów. Mosina to zorganizowana grupa o wiadomym charakterze.Nie ma sfery działalności,gdzie nie sięgają macki. A co do straży miejskiej,nie chcę być chamski,ale praca strażnika wymaga sprawności fizycznej i sportowej sylwetki.Czasem trzeba pogonić psa,czasem chuligana.Brzuszki od tego nie rosną.
beata
2014-03-20 18:15:32
Jeszcze w zeszłym roku zgłosiłam odłowienie bezpańskiego psa w Mosinie odławiali u mnie jeszcze strażnicy. Szukałam w internecie i znalazłam informacje o firmie Falco bip.mosina.pl/bip/zamowienia-publiczne/wyniki-przetargow/penienie-caodobowego-pogotowia-interwaencyjnego-ds.-zwierzt-dzikich-i-domowych-na-terenie-gminy-mosina1.html dawniej Ptasior http://www.pkt.pl/ptasior-szymczak-m/3080527/5-1/ dalsze powiązania http://www.nowoczesna-mosina.pl/ (ta czarna pani to mama właścicieli firmy) czyli następna układanka FALCO=PTASIOR=NOWOCZESNA MOSINA=UM FALCO=PTASIOR= i mamy odpowiedź dlaczego straż nie odławia psów
Jola
2014-03-20 16:38:05
Tak racja, bierna spolegliwa postawa komendanta SM w Mosinie doprowadzi do tego, ze ośmiu młodych strażników straci prace.
XXX
2014-03-20 16:20:27
Skuteczni to może i są ale w stosunku do zwykłych mieszkańców (emerytow). Natomiast interwencje w stosunku do inwestorów łamiących prawo sa do NICZEGO. Bierni marni, nic nie mogą. Do dupy z taka SM.
HANNA
2014-03-20 16:15:09
Moim zdaniem bierna, niekonsekwentna postawa komendanta SM wypacza cały obraz SM w Mosinie. Komendantem SM powinien być człowiek młody ASERTYWNY, któremu zależy na pracy.
Nexers
2014-03-20 16:11:06
Od dawna sądzę, że straż miejska to darmozjady. Totalnie nie potrzebna instytucja na którą są marnowane pieniądze. Nic innego nie robią jak fotoradary i blokady na koła. Przekraczają swoje uprawnienia nagminnie. Wydaje mi się, że nie do tego zostali stworzeni.... Nie widać skuteczności tego organu piękny przykład na zdjęciu i można by wymieniać, a wymieniać.
ul. Galczynskiego
2014-03-20 16:08:27
Sądzę, że naszych 9 strażników z powodzeniem zastąpiłby jeden strażnik z Poznania Pan Piwecki. Zna i stosuje Kodeks Wykroczeń jak i Ustawę o ruchu drogowym. U nas w Mosinie SM ROBI ŁASKĘ JAK MA PRZYJECHAC NA INTERWENCJE aby usunąć Tiry parkujące na terenach zamieszkałych.
po przemyśleniu
2014-03-20 15:21:45
Nieskutecznie i drogo. Zlikwidować. Przy okazji zlikwidować stanowisko zastępcy burmistrza odpowiadającego za straż i fejsa. Jak WK chce startować w wyborach, to niech za swoje pieniądze się reklamuje. Zapewne jako menager wysokiej jakości z certyfikatem szybko znajdzie dobrze płatną pracę.
podatnik
2014-03-20 15:15:21
Umowa na 83600 zł. Chcę wiedziec ile kosztowało złapanie 1 psa.