CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-04-14 
Drukuj PDF Wyślij link

Czy w Krośnie powstanie farma fotowoltaiczna?

Autor: Małgorzata Kaptur 

Być może w Krośnie na powierzchni 3,5 ha powstanie elektrownia fotowoltaiczna. Firma z Gorzowa złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowej.Pierwsza naziemna farma fotowoltaiczna w Polsce o mocy 1 MW powstała w 2011 r. w gm. Wierzchosławice pod Tarnowem. Pod koniec roku 2013 rozpoczęła się w Gierczycach (woj. małopolskie) budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce o mocy prawie 1,4 MW. 

Póki co, nie mamy dobrych doświadczeń z wytwarzaniem energii, może tym razem okaże się, że to jest dobry pomysł. 
 1. W centrum Mosiny miał powstać zakład przetwarzający zużyte opony w procesie pirolizy, a następnie spalający powstałe w jej wyniku gazy i olej popirolityczny. Energia uzyskana w ten sposób miała być jednym z produktów tej firmy.
  Mieszkańcy byli przeciwni temu pomysłowi i Burmistrz ostatecznie po wielu perturbacjach wydał odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.
   
 2. Od 2000 roku na Kanale Mosińskim niewielka elektrownia wodna wytwarza prąd. Piętrzenie wody jednak ma ujemne skutki - zalewane są pola okolicznych rolników. Pisze o tym dzisiejszy "Głos Wielkopolski".  więcej
   TUTAJ

 3. Farma fotowoltaiczna

  Burmistrz Gminy Mosina, zawiadamia, iż zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji wolnostojących paneli fotowoltaicznych o mocy do 3 MW, o powierzchni zabudowy do 3,5 ha, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do krajowej sieci energetycznej. Budowa infrastruktury technicznej – instalacji wolno stojących paneli fotowoltaicznych na stelażach wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do krajowej sieci elektroenergetycznej w miejscowości Krosno,

Postępowanie wszczęto na wniosek:

PHU Darmir

Mira Amaddeo – Fenger

ul. Dobra 14

66-400 Gorzów Wlkp.

 W siedzibie Urzędu Miejskiego w Mosinie w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa można zapoznać się z dokumentacją, w godz. 9ºº- 17ºº w poniedziałki oraz w godz. 7ºº- 15ºº od wtorku do piątku, pokój 11.
Więcej TUTAJ
 
Ponieważ zakładanie farm wykorzystujących energię słoneczną jest stosunkowo nowym zagadnieniem warto poczytać na ten temat.

TUTAJ
 


Komentarzetaboret
2014-07-11 15:44:30
http://isi.agh.edu.pl/_media/administracja:materialywarsztatyfotowoltaiczne_konieczny.pdf
babajaga
2014-04-24 22:44:15
No ja to rozumiem, jednak nie rozumiem " koncepcji" jako inwestycji w roku 2013. Dziekuje za wyjasnienia, jednak bawi mnie uzywanie w rozliczaniu inwestycji koncepcji i szacunku kosztow, ktorych gmina nie zamierzala ponosic, chociaz tu mogla otrzymac dofinansowanie z Funduszy UE i zapewnic dobrej firmie kontrakt. Skorzystam z linka.pozdrawiam.
taboret
2014-04-24 19:14:13
@ babajaga ::: Przed projektem wykonuje się koncepcję tegoż analizując optymalne warunki podjęcia takiej inwestycji. Po akceptacji przystępuje się do projektowania w którym obliczane są koszty danej inwestycji. Przykład koncepcji; http://www.bip.kalety.pl/upload/Koncepcja%20kanalizacji%20%5B3%5D.pdf
babajaga
2014-04-23 23:09:47
W Kurierze doczytalam sie ze w roku 2013 w inwestycjach gminnych znalazl sie " projekt koncepcji kanalizacji dla Czapur i Wiorka" co to znaczy i ile wyniosl jego koszt. Nic z tego nie rozumiem, bo jeszcze nie tak dawno odmawiano udzialu w kosztach, chociaz kanalizacja jest wymogiem unijnym. Prosze mi wytlumaczyc co to za koncepcja?
Krzychu
2014-04-23 08:16:48
No jasne wystarczy kumulacja w totka i startujemy w biznes energetyczny.
elektrownia na słońce
2014-04-22 12:40:01
@krzychu - żeby założyć taką elektrownię słoneczną nie trzeba mieć hal produkcyjnych u siebie - wystarczy komputer i konto w banku. Po drugie firma, czy osoba występująca o wydanie decyzji środowiskowej nie musi być tą, która zbuduje elektrownię. Czasem jest to ogniwo pośrednie.
taboret
2014-04-22 11:34:36
@Krzysztof:::http://maps.geoportal.gov.pl
tężnie
2014-04-22 09:44:54
A tężnie,radio w Mosinie ? Obwodnice ... Ciekawe,że starosta twierdzi,że nie ma szans na obwodnicę Mosiny.Szkoda,że władza w Mosinie uważa ludzi za idiotów,karmiąc ich stekiem bzdur.Co gorsze,spora część ludzi przyjmuje te bzdury jak mantrę:(
Krzychu
2014-04-22 09:17:44
Obawiam się że to sciema. Pod tym adresem na street view w googlach jest zwyczajny domek jednorodzinny. To raczej przedwyborczy PR.
Małgorzata Kaptur
2014-04-16 09:05:46
Wstawiłam mapkę - jest to teren położony z dala od dróg, między polami, za zabudowaniami RSP Krosno
Gospodarz
2014-04-15 23:51:31
Na jakiej działce miałaby powstać owa Farma? A co do pkt.2 to jest najzwyklejsza "polska zawiść" że ktoś coś może zarobić Bo spiętrzenie wody na kanale dla rolników z naszej gminy ma akurat zbawienny wpływ gdyż są u nas gleby bielicowe o podłożu żwirowo-piaszczystym i poziom wody gruntowej często decyduje czy w ogóle "coś" się zbierze. Podtopienia które występują wiosną pomiędzy Dymaczewem Starym, Dymaczewem Nowym a Kanałem Mosińskim występowały od wielu, wielu lat i są uzależnione od poziomu jeziora Dymaczewskiego - rozwiązaniem swego czasu było wykonanie rowów melioracyjnych którymi owa woda szybko spływała ale o nie nikt nie dbał a co niektórzy "chciwi" rolnicy pozasypywali oby mieć trochę więcej pola. Artykuł w Głosie jest tendencyjny gdyż maksymalny poziom wody przy maksymalnym spiętrzeniu na odcinku 2km czyli do lasu jest o 1,0-1,5m poniżej poziomu sąsiadujących gruntów - (źródło operat wodno prawny dla terenu pomiędzy obydwoma mostami w Bolesławcu zatw. przez wydział ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Poznaniu), zalania występujące na zdjęciu występują na prawie każdych terenach po roztopach i ulewnych lipcowych deszczach w obniżeniach terenu. Po za tym argument p. Dudziaka że traci 16tys na ha jest wyssany z palce gdyż siejąc zboże jego przychód na tych ziemiach w latach urodzajnych i zakładając że umie je prawidłowo uprawiać (odpowiednie odmiany, agrotechnika, nawożenie, ochrona itd) może wynieść przy plonie 3-4t/ha i przy cenie 700-800zł/t 2100-3200 na ha. A nie znane są na tych terenach całkowitego zniszczenia upraw przez zalanie -źródło UM Mosina wydział Ochrony Środowiska Ps. a tak właściwie głównym zainteresowanym jak największym osuszeniem terenu jest Wiązek gdyż marzy mu się sprzedaż terenów bagiennych jako działek nr 203-205 obręb Dymaczewo Stare http://otodom.pl/dzialka-mosina-dymaczewo-stare-xxx-id22320535.html
taboret
2014-04-15 23:19:20
Rzeczywiście pomysł dobry lecz trochę zbyt optymistyczny. Jeśli w Gierczycach na pow. 2 ha. osiągnie moc 1,4 MW to w Krosnach na 3,5 ha góra 2, 45 MW tj (ok. 3MW) Życzyć powodzenia.
Jacek Fordon
2014-04-15 23:10:41
W Niemczech rolnicy dostawali dotacje do takich farm. Zwykle dla lepszego(?) efektu mocuje się je na zboczach południowych. Z tymi instalacjami powstał jednak problem, ponieważ zainteresowanie i możliwości budowy przerosły wszystkich. Rolnicy zamiast siać pola zaczęli obstawiać się właśnie takimi instalacjami. Nie wiem jak teraz ten problem wygląda, ale kilka lat temu była obawa o zachwianie systemu rolnictwa w niektórych landach.