CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-04-30 
Drukuj PDF Wyślij link

Dziesięciolecie Mosiny w Unii

Autor: Małgorzata Kaptur 

Okres 2004-2014 przypadł w całości na rządy Zofii Springer. Czy to dziesięciolecie zostało dobrze wykorzystane? 

Przez wiele lat Mosinie nie udawało się pozyskiwać środków z funduszy unijnych. Największą porażką było niepozyskanie dofinansowania na budowę Szkoły Podstawowej w Krośnie. (wniosek składano dwukrotnie).

Wieża widokowa była pierwszym sukcesem. Potem przyszły kolejne - boiska, świetlice wiejskie...Jednak jak pokazuje siłownia w Ptasim Parku i Zielony Rynek nie zawsze to, co jest łatwo pozyskać jest dobrej jakości, czy służy zaspokajaniu najważniejszych potrzeb mieszkańców.

Pewno oburzą się zwolennicy burmistrza, kiedy napiszę, że opozycja jest jednym z ojców tego sukcesu. Pamiętacie Państwo zapewne jak  wytykaliśmy burmistrzowi nieudolność w pozyskiwaniu środków. 
W 2010 r. gmina Mosina w rankingu Rzeczpospolitej zajęła jedno z ostatnich miejsc wśród polskich gmin.
Sama burmistrz w wywiadzie z 2009 r. przyznała, że żadnych dużych pieniędzy, niestety, nie uzyskaliśmy z UE.

O
d kiedy do Urzędu przyszły dwie nowe panie - Magdalena Salewicz-Olejniczak i p. Katarzyna Lewandowska gmina środki pozyskuje. 
Niezadługo mieszkańcy będą mogli obejrzeć obiecaną w wyborach tężnię solankową w Ptasim Parku.

Trudno odnosić się do pozyskanych w ostatnich trzech latach środków, bo co prawda w prasie urzędowej wymienia się poważne kwoty, ale już na stronie gminy nie sposób znaleźć ich potwierdzenia. 

Tu czas się zatrzymał na 2010/2011 r.

Może to wina strony, na której w natłoku informacji gubią się nie tylko mieszkańcy, ale również urzędnicy i której nie ogarnia jak widać nawet wybitny specjalista od PR zastępca Waldemar Krzyżanowski.

Poniżej widok strony o funduszach unijnych 

W związku z dziesięcioleciem czlonkostwa w Unii zapraszam do oddania głosu w ankiecie.

Jak oceniasz wykorzystanie przez naszą gminę szans, które stworzyło wejście do Unii?


Jutro w Mosinie będziemy uroczyście świętować 10 - tą rocznicę wstąpienia do Unii. Obchody są połączone z Świętem 3 Maja. Będzie też akcent kanonizacyjny - odsłonięcie głazu pamiątkowego przy kościele.

PROGRAM
 - TUTAJ

 


Komentarzetaboret
2014-05-03 12:59:08
Jeżeli o te te zmiany chodzi to na razie projekt, nad którym proceduje sejm i już ma zastrzeżenia prawidłowej implementacji. Nadzorujący p.Gawłowski nic jeszcze ciekawego nie wdrożył, więcej potrafi namieszać niż to możliwe, lecz cóż takich mamy kompetentnych z-ców min ??? w ochronie środowiska.( śmieci, wiatraki, geotermia ) http://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r478,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-Prawo-wodne-oraz-niektorych-innych-ustaw.html
babajaga
2014-05-02 21:36:37
List.pdf.bip.kprm.gov.pl. zmiany w Prawie wodnym polecam poczyta P. Jago.zarzadzanie to nie zabawka w piaskownicy.
taboret
2014-05-02 16:19:06
@ jaga ::: To prawda że w tej materii dyrektywy nie narzucają nam w co i kiedy inwestować ( choć niejednokrotnie wyznaczany jest termin dostosowania naszego krajowego ustawodawstwa , zgodnie z art. 288 tiret)
http://wadliwaimplementacja.pl/pl/article/508/wadl.html
Sądzę że warto wyjaśniać, po co zaraz skrzydełka? Pozdrawiam :)
jaga
2014-05-02 15:16:14
Babajago, od razu widać, że naprawdę znasz sie na dyrektywach unijnych, aż miło! Tylko gratulować głupoty. Jak to było - gdyby głupota mogła latać, to unosiłabyś się jak gołębica (lub podobnie) - i to cały komentarz do wpisu babyjagi! No i jeszcze, że głupota ludzka nie zna granic!
babajaga
2014-05-02 10:36:03
No coz znajomosc przepisow UE tez by sie p. Burmistrz przydala, niestety juz z samych przedsiewziec widac, ze nawet podstawowych nie zna. Moze by zaczela obowiazujace dyrektywy, to by wiedziala na co i jak powinna wydawac kase w pierwszej kolejnosci. Smieszny jest fakt, ze zamiast na ulice, chodniki, kanalize wydaje kase na bzdury jak ten smieszny zielony rynek , jeszcze w tak niefortunnym miejscu, gdzie brak miejsc parkingowych i bardzo niebezpiecznie. Co do kasy nalezalo ja roztropnie wydawac, bo wydawanie rozsadne daje bogactwo w okresie pozniejszym. No coz umiejetnosc logicznego myslenia nie jest domena tej osoby.
taboret
2014-05-01 22:10:47
@ babajaga ::: Co do poprawnie napisanego wniosku w pewnym sensie masz rację, lecz tu też trzeba zauważyć wkład własny gminy, a jak kasa ledwo zipie to cóż robi się tak żeby nie "przedobrzyć",(robimy lecz nas odrzucili bo kryteria... et cetera) Dlatego powinny być wybierane sensowne inwestycje z ich dofinansowaniem a nie "duperele" ( choć i takie cieszą lecz nie może to być "kiełbasa wyborcza") W nowej perspektywie będzie jeszcze trudniej;
http://nowaperspektywa.ngo.pl/wiadomosc/866112.html
babajaga
2014-05-01 18:23:15
Aby uzyskać środki unijne najpierw trzeba poprawnie napisać wniosek, a ta Pani i jej pomagierzy nie potrafili tego zrobić,ani też nie postarali się poszukać osób które by to zrobiły.Szkoda, bo mogła być gmina skanalizowana i mogły być zbudowane ulice i chodniki w gminie. Pani Burmistrz zrobiła dużo, bo w ramach rozwoju wsi zbudowała zielony rynek z piecem chlebowym ale w mieście,topiąc w tym pół miliona zł .Rzeczywiście osiągnięcie, bo nie daj Boże gdyby właśnie tam wydarzyło się poważne nieszczęście, które wywoła panikę to obecni na rynku nie będą mieli gdzie uciekać. Najważniejsza Wodna i Rynek, reszta już mniej ważna.
mieszkaniec
2014-05-01 10:53:44
Niestety, Zofia Springer nie potrafiła wykorzystać szansy na skok jakościowy Mosiny dzięki środkom z UE. Podczas , gdy inni to zrobili, p. Zofia Springer uplasowała Mosinę na jednym z ostatnich miejsc w kraju. Podobny stosunek do tematu ma W. Krzyżanowski, który wykazując superaktywność internetową w sprawie pozyskiwania środków z UE zatrzymał się w 2011 roku. Co innego jak chodzi o własne pobory, np. odprawę emerytalną. Wtedy jakoś i chęci i prawnicy się znaleźli, żeby próbowac kasę wyciągniąć. Dla siebie.