CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-05-04 
Drukuj PDF Wyślij link

Trzy w jednym

Autor: Małgorzata Kaptur 

Kanonizacja Jana Pawła II, 10 rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej i 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydawało się niemożliwe, a jednak 2 maja udało się to jakoś połączyć...

Początek jak zwykle z Tadeuszem Kościuszko w roli głównej - wystrzał armatni, składanie kwiatów pod pomnikiem, przemowa Burmistrza Gminy Mosina oraz jednego z gości - Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Posłowie - Bożena Szydłowska i Tadeusz Dziuba głosu nie zabrali.
Następnie przemarsz przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu orkiestry dętej pod pamiątkowy głaz ustawiony przy kościele. Tu w asyście chóru św. Cecylii i chóru z francuskiego miasta Beauvais przecięcia wstęgi dokonali wszyscy zacni goście oraz mieszkańcy Mosiny, którzy przyczynili się do tego, że przy kościele stanął okazały głaz z różowego granitu z tablicą upamiętniającą kanonizację naszego wielkiego Rodaka. 

Na zdjęciu w poblizu głazu - Witold Wilhelm, Stanisław Kornosz i Jacek Trzeszczyński 


Miłośnicy przemówień mogli ponownie wybierać między talentem oratorskim Burmistrza i Marszałka. 
Po wspólnym odśpiewaniu "Barki" dalsza część uroczystości miała miejsce w kościele.
Główny celebrans zgrabnie przechodził z języka francuskiego na polski i z polskiego na francuski. 
Po mszy św. rozpoczął się nietypowy koncert. Oprócz wymienionych chórów i znanej nam wszystkim orkiestry wystąpił duet śpiewaków z Teatru Muzycznego w Poznaniu - Agnieszka Wawrzyniak i Bartosz Kuczyk.
Całość zakończył utwór instrumentalny: Remigiusz Szuman - gitara i diakon Michał Tomiak - saksofon zagrali melodię z serialu "Polskie Drogi".

Nie wiem, kto zaprosił francuski chór do Mosiny, ale był to bardzo dobry pomysł. Francuzi bawili się śpiewem i ich dobry nastrój udzielił się wszystkim. 

Zachęcam do odsłuchania innego występu chóru z podparyskiego Beauvais. Nagranie nie jest może najlepsze, ale radość ze śpiewania podobna...

Beauvais leży na północ od Paryża. Znajduje się tam duże lotnisko (bezpośrednie połaczenie z Poznaniem) i osobliwa gotycka katedra. Ma ona najwyższe sklepienie gotyckie na świecie, o wysokości 48,5 metrów. W czasie budowy doszło do trzech katastrof. Powstało tylko prezbiterium i transept. Nawa, której strop runął w 1573r., nie została ukończona.
Więcej o katedrze
TUTAJ
 

 


Komentarzetaboret
2014-05-04 22:20:24
Przepraszam wszystkich strażaków, których z rozpędu pominąłem, a którym życzę - Oby Wam nigdy wody nie zbrakło!
http://tiny.pl/q2hmc
Wychodzi "pięciopak"
kod 3R
2014-05-04 22:15:36
Marszałek robi kampanię, więc jeździ, gdzie się da http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,15875800,Marszalek_na_celowniku_za_kampanie_wyborcza.html. A co się stało, ze burmistrzowa nie zaprosiła Waldemara Witkowskiego?
taboret
2014-05-04 21:26:37
Jakby tak dobrze poszukać to wyszedłby "czteropak".
http://www.zolnierzewolnosci.pl/portal/pl/Krotki_sen_o_Polsce_Joanna_Nowaczyk_1.html
Z jednej strony dobrze - tak doniosłe rocznice należy obchodzić , z drugiej- ekonomia bierze górę.