CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Data: 2014-05-19 
Drukuj PDF Wyślij link

"Dlaczego nie chcecie komputera???"

Autor: Małgorzata Kaptur 

Gmina ma trudności z zagospodarowaniem środków pozyskanych na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gmina pozyskała 2 mln zł. Ale są określone zasady - aby rozdać 200 laptopów, trzeba mieć komu (beneficjent musi spełnić szereg warunków) i z tym jest pewien problem. 

Zastępca burmistrza, Waldemar Krzyżanowski, niecierpliwi się, bo wnioski można składać tylko do końca maja. Pisze na swoim profilu fejsbukowym:
- Dziękuję Agnieszko (za udostępnianie plakatu). TAK TAK - Proszę przekazujcie dalej. Może kogoś znacie, kto potrzebuje taki sprzęt. Przyprowadźcie do mnie nauczę wypełniać jak trzeba!!
Dlaczego nie chcecie KOMPUTERA ??? Udostępniajcie i przekazujcie szkoda aby temat przepadł wraz z KOMPUTERAMI. Czasem są osoby które nie zgłaszają się ponieważ obawiają się formalności - W Urzędzie na pewno pomogą w wypełnieniu dokumentów NO ŚMIAŁO.

Przyłączam się do apelu W. Krzyżanowskiego - jeżeli wiecie o kimś, kto nie ma komputera i dostępu do Internetu i jest w trudnej sytuacji życiowej (ma niskie dochody), zachęćcie go do skorzystania z szansy pozyskania laptopa. Taka osoba będzie również przeszkolona, będzie miała zapewnione oprogramowanie i serwis przez 5 lat. Wszystko całkowicie za darmo.

WARUNKI, KTÓRE TRZEBA SPEŁNIĆ

Nie tak dawno ukazało się ogłoszenie o zamiarze zlecenia wykonania analizy wykluczenia cyfrowego w naszej gminie. TUTAJ

Kolejność powinna być odwrotna. Najpierw zbieranie informacji i analiza zakończona diagnozą problemu, później działanie zmierzające do rozwiązania problemu.

Dlaczego jest taka kolejność? I czemu to ma służyć na tym etapie? 

Wyniki takiego rozpoznania powinny być etapem poprzedzającym złożenie wniosku przez gminę.
 


Komentarzetaboret
2014-05-29 10:11:47
Termin składania wniosków został przedłużony do 30 czerwca 2014r
@ ze wsi
2014-05-22 22:40:47
A ja się dowiedziałem z ostatniego Czasu Mosiny. Choć sam nie potrzebuję kompa, to zainteresowałem tym kilka rodzin
babajaga
2014-05-21 16:38:14
Wiec do dziela drodzy Radni, moze da sie zrobic cos pozytecznego i w swietlicy, zamiast kasy dla soltysow zatrudnic swietlicowe/ych i tam na pewno znajdzie sie mlodziez, a takze i ci starsi, ktorzy chetnie beda korzystac z tych komputrow i zamienia piwko na nauke i wiedze. Szkoda, aby ta kasa zostala zmarnowana. Szkoda, ze zapomniano o dofinansowaniu na infrastrukture podziemna i drogowa, aby gmina trzecia pod wzgledem wielkosci mogla miec na terenie firmy, w tym sklepy, kawiarnie normalne przychodnie i produkcyjne firmy, ktore moga egzystowac tylko gdy jest cala infrastruktura.
Michał Kleiber
2014-05-21 14:28:55
Tu podobny deseń. http://wpolityce.pl/polityka/188753-50-milionow-zlotych-na-portal-dla-bezdomnych-czy-sprawa-zajmie-sie-najwyzsza-izba-kontroli-to-kpina-ze-strony-rzadu Ciekawe,że nikomu nie przyszło do głowy,że bezdomny nie ma dostępu do www. Próbowałem złożyć wniosek,tyle,że był potrzebny elektroniczny podpis(bezdomnemu):):) To idealnie wpisuje się w ten cyrk. Że kasa w błoto i mało skuteczne? Ważne,że ładnie wygląda. Czy ulotki były nie wiem.Do mnie nie trafiła,o akcji dowiedziałem się od Pani Małgosi Kaptur:)
z Czapur
2014-05-21 12:19:58
taboret, w tej sytuacji szanse są raczej znikome, żeby Krzyżanowski potrafił wydać otrzymane środki unijne do końca maja. To chyba nie jest normalne starać się o pieniądze, których wydanie jest bez realnych szans. Lepiej skupić się na działaniach pragmatycznych.
taboret
2014-05-21 12:02:07
Zapewne macie rację lecz do kogo ma trafić ten sprzęt jest ściśle określone w programie PWC. Natomiast w regulaminie Użyczający powinien zagwarantować chociażby prawo pierwokupu (po okresie 5-cio letniego używania w/g programu)
z Czapur
2014-05-21 11:41:19
babajaga, świetny pomysł ze świetlicą , czy biblioteką. Nasza wiejska świetlica została wykluczona nie tylko cyfrowo, ona jest zakluczona przez Waligórskiego, a udostępniana na podstawie chorego regulaminu. Przypomina to prywatne lokum z publicznych pieniędzy. Wydane prawie 2 miliony, a korzystanie ograniczone do minimum. Fajnie, gdyby mogły tam znaleźć się komputery. Dzieciaki ze wsi i nie tylko, na pewno chętnie by korzystali.
target group
2014-05-21 11:40:28
Ja ulotki widziałam w sklepie mięsnym na ladzie. Pan Krzyżanowski taki szkolony w PR a nie potrafi okreslić prawidłowo grupy docelowej?
babajaga
2014-05-21 11:19:26
. Kto weźmie komputer, jeżeli ma być kontrolowane jego zapisy. druga sprawa to ma być komputer na własność czy ulotek wypożyczony na 5 lat musi być jasno określone, a nie zdawkowe. Na ten temat powinno się pisać komentarze. a nie pisać bzdety. Zamiast ulotek należało robić zebrania i to tłumaczyć osobom, którym taki sprzęt chce się wydać. Proste jasne wyjście, myślę, że władzom gminy nie zależy, aby dostali ten sprzęt rodziny nie mające warunków na taki zakup. Takich rodzin w gminie są setki tylko one nie proszą o pomoc z szacunku dla siebie. pomogą tu proboszczowie z parafii, bo to oni wiedzą komu co można powierzyć, oni znają sytuacje rodzin, które o taki sprzęt zadbają. komputery powinny też trafić do świetlic lub bibliot
taboret
2014-05-20 23:27:51
@ Michał Kleiber ::: O ile mnie pamięć nie myli było wydrukowane 3000 lecz do kogo trafiły i kiedy nie wiem.
Michał Kleiber
2014-05-20 23:10:16
Do Moniki,ja wiadomo,że przyjdę :) I pewnie będzie "żelazny"skład:) Co do programu,to pewnie osoby,które się kwalifikują nie maja dostępu do internetu i nie wiedzą o możliwości uzyskania tego sprzętu.Zamiast pierdół,trzeba było wydrukować kilka tysięcy ulotek i wrzucić do skrzynek pocztowych.Dodatkowo takie rodziny mógłby typować MOPS. Ale może za dużo wymagam.
pawlok
2014-05-20 21:41:19
Ech kolejna socjalistyczna głupota eurokolchozu....w niedziele wybory byc moze JKM wejdzie i powoli glos rozsądku zacznie docierac do mas.... "Wykluczenie cyfrowe" - nie stac Cie nie bo ci ktos czegos nie da za darmo ..tylko nie stac Cie bo nie masz pracy godnie oplacanej za ktora spokojnie na bedziesz dobra z zakresu "wykluczenia cyfrowego"...a nie masz jej bo jej realizacja obarczona jest narzutami fiskalnymi za które urzędniczy pierdząc w stołek wymyślaja tego typu idiotyczne programy..
Dorota
2014-05-20 18:59:02
Ponieważ możliwości wykorzystywania środków unijnych są mocno obwarowane, a naprawdę zagrożonych wykluczeniem zmiany nie wiele obchodzą ( z różnych powodów ) może udałoby się wprowadzić zmiany w projekcie i ofertę skierować np: do rodzin wielodzietnych. Sama chętnie skorzystam. Albo do dzici zdolnych nie uwzględniając dochodu w rodzinie. Przecież wszyscy wiedzą, że jezeli ktoś nie osiąga pułapu dochodowego to oznacza, że przymiera głodem......lub ma problem z wykazywaniem dochodów. Bo obawiam się, że tych którzy zmieszczą się w obwarowaniach projektowych się nie znajdzie, a szkoda tego nie wykorzystać.
taboret
2014-05-20 16:49:42
Chyba tak jak pani zauważyła : Wyniki takiego rozpoznania powinny być etapem poprzedzającym złożenie wniosku przez gminę.
Poza tym już na wstępie zmiany druków
http://tiny.pl/q2d1f
W umowie użyczenia par. 5. p. 3. b, czytamy: zabronione jest ściąganie plików z internetu, które są chronione prawami autorskimi , w szczególności plików muzycznych i filmowych .
g. W celu kontroli przestrzegania w/w zasad Biorący ... ma obowiązek stawić się wraz z używanym sprzętem , określonym w par. 2 ust.2 na każde wezwanie Użyczającego, w miejscu i czasie w wezwaniu określonym. Osobiście nie chciałbym aby ktoś grzebał i zapoznawał się z moimi zamiłowaniami i np. korespondencją.
Monika Kujawska
2014-05-20 15:56:40
Nie wiem czy to jest kwestia chcenia, czy niechcenia. Trudno spełnić wszystkie warunki jednocześnie. A jak się już ktoś znajdzie, to jest wielki dylemat, czy faktycznie dadzą radę "utrzymać" ten sprzęt. Przy okazji zapraszam osoby, które chciałyby wziąć udział w organizacji Trzeciego Dnia Dziecka na Orliku na spotkanie organizacyjne 27 maja o 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Rozdaj Siebie ul. Wawrzyniaka 13 (budynek Eskulap). Proponowana data imprezy to 21 czerwca, do negocjacji ;-)
babajaga
2014-05-20 13:39:51
Nie można tak obdzielić swoich takich biednych, zwłaszcza tych co prowadząc działalność mają niskie dochody i pięcioro dzieci. Nie da się?
matematyka trudna rzecz
2014-05-20 11:40:15
Jasne,ilość rodzin,migracja,wsp.dzietności. Raczej banał:)
pacyniakowa
2014-05-20 10:11:00
Kolejny przypadek? Podobnie było z grantem dla przedszkola w Pecnej. Jak się już udało to nerwowe szukanie dzieci, które z projektu skorzystają. Nie dało się przewidzieć wcześniej jakie może być zapotrzebowanie...
net
2014-05-20 09:12:18
Internet też da się za darmo załatwić:) i to w 100 % legalnie.