CZAS MOSINY
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej

Kalendarz wydarzeń

Drukuj PDF Wyślij link

Siłownia zewnętrzna - prezent od Luveny

Autor: Małgorzata Kaptur 

2 czerwca w Czapurach została przekazana mieszkańcom siłownia zewnętrzna.

Siłownia znajduje się obok placu zabaw przy kapliczce na ul. Poznańskiej. Wygląda bardzo solidnie. Adresowana jest do osób starszych. Kosztowała 30 tys. zł. (gmina za siłownię w Ptasim Parku zapłaciła 43 tys. zł.)Pan Waligórski podkreślał, że ten oczywisty dla mieszkańców prezent od kłopotliwego sąsiada zza Warty de facto nim nie jest.

Mówił:
- Tę siłownię ufundowały nam zakłady chemiczne Luvena sąsiad z drugiej strony pod warunkiem takim, że nie jest to prezent za coś, tylko po prostu z dobrej woli ufundowali nam jako dobrosąsiedzka współpraca.

Co ciekawe, otwarcia nie dokonał fundator tylko Burmistrz Gminy Mosina.
Jest to kolejna siłownia w naszej gminie. Pierwsza była w Krośnie, druga w Ptasim Parku w Mosinie - więcej TUTAJ i TUTAJ.
W tym roku powstaną kolejne siłownie: 

  • na terenie osiedla nr 4 "Za Barwą"
  • w Krosinku.

 


Plac zabaw i siłownia są usytuowane obok kapliczki, którą mieszkańcy Czapur wznieśli w 1871 roku, czyli 143 lata temu. Kapliczkę w 1941 roku zniszczyli Niemcy. Dwa lata po zakończeniu wojny mieszkańcy ją odbudowali. Całkiem niedawno została gruntownie odnowiona. 
To kawał naszej lokalnej historii.


Komentarzetaboret
2014-06-07 23:02:23
Komentarz usunięty dnia: 7.06.2014: przeniesiony do wątku o statutach
Magneto
2014-06-07 22:37:24
Komentarz usunięty dnia: 7.06.2014: przeniesiony do wątku o statutach
taboret
2014-06-07 21:50:12
Komentarz usunięty dnia: 7.06.2014: przeniesiony do wątku o statutach
taboret
2014-06-07 21:04:23
Komentarz usunięty dnia: 7.06.2014: przeniesiony do wątku o statutach
babajaga
2014-06-07 20:55:17
Komentarz usunięty dnia: 7.06.2014: przeniesiony do wątku o statutach
baba jaga
2014-06-07 20:24:40
Moi kochani zamist zajmowac sie przynaleznosia do wiary kto jest w tym lepszy zajmijcie sie statutami solectw. Przynajmniej to sugeruje p. Radczyni jest smieszne, bo rada, jakaby nie byla stanowi nadzor, a tu sie okazuje , ze jest tylko komorka pomocnicza. Nie wiem gdzie ta osoba studiowala prawo, bo rada zawsze nadzoruje i kontroluje komorke, ktora ma byc wykonawca, a nie decydentem.
taboret
2014-06-07 20:06:29
Może i dokonałeś prowokacji lecz w bardzo pogardliwy i nieelegancki sposób wyrażając się tak o księdzu (kto sieje wiatr zbiera burzę). Czy uważasz to za argument?... w tym niestety, co uważam za obrzydliwe i cyniczne- religię. Co gorsza gawiedź się z tego cieszy Piszesz : „Zrobiłeś ze mnie wrogo kościoła i ludzi ...”Nie sądzisz że takimi wypowiedziami n/t religii i wiary, a także ludzi ( gawiedź, klecha) sam się na niego kreujesz ?(może niechcący) Pytasz o to czy są tylko dwa kolory, czarny i biały? W wielu przypadkach są właśnie tylko dwa, gdzie musisz się określić jednoznacznie. W wypadku wiary i religii z pewnością . Katolik nie może być trochę wierzący a trochę nie , albo nim jesteś albo nie. Pozdrawiam :)
tia
2014-06-07 18:43:34
@katolik,nie przyjmujesz zupełnie argumentów.Działasz na zasadzie dogmatów.Niestety na każdym kroku mnie szkalujesz.Skąd pomysł,że chciałem usunąć księdza? Zrozum,że celowo dokonałem prowokacji,żeby pokazać,że polityka na każdym szczeblu wykorzystuje wszelkie dostępne środki do autopromocji i ogłupiania ludzi (w tym niestety,co uważam za obrzydliwe i cyniczne - religię).Co gorsza gawiedź się z tego cieszy. Zobacz co się stało tutaj.Zrobiłeś ze mnie wroga kościoła i ludzi.... A mnie nie znasz... Rozumiesz do czego piję?Czy dla Ciebie są tylko dwa kolory,czarny i biały ?
katolik
2014-06-06 14:51:00
@ Tia chyba masz jakiś defekt. To Ty chcesz usunąć księdza, bo … i tutaj pojawia się Twoja głupia argumentacja. Ja jestem za równością i nie mam nic przeciwko agnostykom palaczom. No może tylko poza tym, że palenie szkodzi.
cCzapur
2014-06-06 13:48:43
Nie wiem czy tak jest, ale to są jego słowa, że pisze codziennie do Luveny. I to była odpowiedź wygłoszona publicznie (na zebraniu) na skargę mieszkańców Czapur na uciążliwego sąsiada. Tylko dotąd żadnego pisma nie pokazał. A teraz ten prezent, ale nie-prezent. To jakieś mętne wydaje się.
Do C. Czapur
2014-06-06 13:37:08
Jeżeli jest tak jak piszesz, ze Waligórski pisze codziennie jedno pismo do Luveny to można go nazwać OSZOŁOMEM. DLACZEGO? bo on tak nazywa mieszkańców innych dzielnic Mosiny skarżących się na hałas zakładów przemysłowych.
Anna
2014-06-06 12:10:29
Czy słyszał ktoś z forumowiczów, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty, Szkoła Podstawowa w Rogalinku kwalifikuje się do zamknięcia. Pytam, ponieważ dziecko przyszło ze szkoły z taką wiadomością i jest przerażone. Dzieci z sąsiedztwa również wspominają o tym, a także o jakichś ankietach i kontrolach.
c Czapur
2014-06-06 11:23:39
Panie Waligórski, jakoś mętnie Pan gada. Prezent, ale nie prezent. Czy nadal pisze Pan do Luveny o smrodzie w Czapurach jedno pismo na dzień? czekamy, kiedy Pan pokaże nam te pisma. Liczymy na uczciwość i prawdę.
tia
2014-06-06 08:26:42
@katolik ? Możesz udowodnić to co napisałeś? Skąd wiesz,że tam byli agnostycy? Zrozum proszę,że agnostyk w oparciu o etykę i moralność nie jest gorszy od osoby wierzącej. Kiepskie dałeś świadectwo miłości bliźniego.
katolik
2014-06-06 07:33:44
@ Tia. Wolność oznacza prawa dla wszystkich. W tym również dla katolików. Ksiądz poświęcił nowy sprzęt a agnostycy, w tym czasie odymili uroczystość paląc papierosa. Jednym niepodobna się zachowanie katolików a inny zachowanie ludzi niewierzących. I dlatego od czasów australopiteka ludzie uczyli się tolerancji. Niestety Ty, jak prehistoryczny człowiek nadal chcesz biegać z maczugą udowadniając swoje racje.
Walery
2014-06-05 22:30:34
Otwarcie siłowni na której nie ma Darczyńcy ? Siłownia dla 50+- nieźle kogoś pogięło. Mogli dać wagon superfosfatu. A czemu nie ? Za Gomułkę siła nabywcza rosła dzięki .... obniżce cen na lokomotywy. O jakiej współpracy mówił Waligórski ? Współpraca Luveny z Czapurami , chyba w zakresie smrodu i to współpraca jednostronna. Rozumiałbym zakup np. tablic multimedialnych dla szkoły jako wyraz zadośćuczynienia za uciążliwe sąsiedztwo. Wtedy taka deklaracja byłaby dla mnie autentyczna. Prawdopodobnie Wally nie chcąc być gorszy od Krosna zasugerował sponsoring siłowni. Sam mam 60 + i siłownia nie jest mi potrzebna. Jest rower , są kijki nordic walking, kije wędkarskie i wreszcie długie spacery. Waligórski bardzo lubi władzę ale słabo mu to sprawowanie władzy wychodzi. Chłop chciałby coś znaczyć ale sposób w jaki chce to osiągnąć od tego celu go oddala. Panie Waligórski daj sobie spokój z władza to nie jest zajęcie dla Ciebie to ja stary czapurok Tobie mówię.
taboret
2014-06-05 16:25:02
Jeśli ktoś deklaruje się być agnostykiem to chyba czyni to świadomie z wszystkimi konsekwencjami. Może się czuć urażony lecz to już jego osobisty problem. Jak dotychczas konstytucja gwarantuje każdemu wyznawanie swej wiary.
http://tiny.pl/q8mjf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tolerancja_wyznaniowa
Piszesz : "Wyobraź sobie w Polsce na budynkach gwiazdę Dawida,kwiat lotosu,swastykę (religijną) " . Podaj przykłady gdzie i kiedy to komuś zakazano ( oprócz swastyki, która prawnie zastała uznana jako symbol nie religijny a faszystowski)
http://www.youtube.com/watch?v=EPhczFzF3zE
Deklaracja Praw Człowieka : "Każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów."
Cd "Jedno w religiach budzi we mnie lęk.Jakakolwiek krytyka lub uwaga jest z punktu pacyfikowana:):" Może tylko rzeczowa dyskusja na argumenty?. Pozdrawiam:)
tia
2014-06-05 15:39:31
Strasznie wybiórczo podchodzicie do sprawy. Do księdza nic nie mam,ani do sytuacji. Mierzi mnie za to Polska rzeczywistość,w której otwiera się z pompą co się da,czasem drogi z obu stron :).Na otwarciu klatę do orderów wypinają "elyty" i przedstawiciele kościoła. Jak jest sukces,jest władza.Gorzej w razie porażki.Jak to mówią sukces ma wielu ojców,porażka jest sierotą. Ogólnie chodzi mi o styl rządzenia (czyli PR,PR i raz jeszcze PR). Wykorzystanie wiary katolików do realizacji celów politycznych jest nagminne i cyniczne. Szkoda tylko,że jak się na to zwróci uwagę,to robią z człowieka antyklerykała:)
dziwny jest ten świat
2014-06-05 15:03:33
tia: przyjmuję Twoje argumenty. Nie jestem fanatykiem religijnym, ale razi mnie koniunkturalne wykorzystywanie religii. Kiedy pasuje religia katolicka to ok, kiedy indziej katolik to niemodny fanatyk religijny. Mnie też nie podoba się cyniczne wykorzystywanie uczuć religijnych przez mosińską władzę, ale wylewajmy dziecka z kąpielą. Gdzie tu wina księdza zaproszonego do poświęcenia siłowni. Żadna. Był poproszony, więc poświęcił. Poza tym to wyjątkowo porządny gość.
Małgorzata Kaptur
2014-06-05 14:56:20
KONSTYTUCJA - PREAMBUŁA W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.
Małgorzata Kaptur
2014-06-05 14:48:37
Tak się złożyło, że uroczystość poświęcenia siłowni odbywała się z kapliczką w tle. Mieszkańcy Czapur wznieśli ją w 1871 roku, czyli 143 lata temu. Kapliczkę w 1941 roku zniszczyli Niemcy. Dwa lata po zakończeniu wojny mieszkańcy ją odbudowali. Całkiem niedawno została gruntownie odnowiona. To kawał naszej lokalnej historii. To nie tylko element krajobrazu, ale element naszej tożsamości narodowej. Krzyż i symbole religijne przez wieki towarzyszą Polakom i jeżeli symbole religijne kogoś irytują, to mnie to dziwi. Kiedy jestem w krajach islamskich zdejmuję buty i zakładam chustę na głowę wchodząc do meczetu. Katolicy mają takie samo prawo do szanowania ich przekonań religijnych.
tia
2014-06-05 14:37:00
Daleko mi do lewicowców,podobnie jak i do innych kierunków.Jestem człowiekiem... Na temat Jaruzelskiego nawet się nie wypowiadam. Nie obraża mnie poświęcenie siłowni,szczerze to mam to gdzieś. Nie obraża mnie krzyż.Twierdzę tylko,że pewne symbole (zwłaszcza religijne) mogą obrażać pewną grupę ludzie. W prostych słowach... Wyobraź sobie w Polsce na budynkach gwiazdę Dawida,kwiat lotosu,swastykę (religijną) ,etc.Myślisz,że Polacy przeszliby obok tego obojętnie?Stąd moje zdanie. Klecha?Jeśli kogoś obraża,przepraszam,to raczej żartobliwe określenie.Nazwiesz mnie białasem,to się nie obrażę. A jeśli chodzi o wiarę,to jestem agnostykiem,wg mnie nie ma możliwości na poznanie rzeczywistości ani udowodnienia istnienia Boga lub nie:) Jedno w religiach budzi we mnie lęk.Jakakolwiek krytyka lub uwaga jest z punktu pacyfikowana:)
Jola
2014-06-05 14:14:27
Rozumiem,że ksiądź poświęci krzyż we wsi,ze poświęci auto jesli katolik chce i takowym przyjedzie na święcenie ale na Boga po co święcić wszystko? Odeszliśmy jednak od tematu, mnie bardziej bawią błazny jak piekny nielot i butny sołtysina co to nic nie robia dla konkretnego a jedynie tna wstegi.
dziwny jest ten świat
2014-06-05 14:02:19
tia: klecha to jednak obraźliwe słowo. Nie rozumiem Twojego rozumowania. Obraża Cię poświęcenie siłowni, podobnie myśli wiele osób, w tym tych bardzo lewicujących. Ale obecność księży na pogrzebie Jaruzelskiego nawet tych najbardziej lewicujących nie obrażała.
tia
2014-06-05 13:54:07
Ksiądz jednak symbolizuje wiarę:) Ciężko o tym rozmawiać,bo nie bardzo chcecie nawet spróbować zrozumieć innego punktu widzenia. Konstytucja również mnie gwarantuje to samo:). Rozumiem,że Waszym zdaniem krzyż nie może obrazić człowieka? Nic nie mam do żadnego z wyznać,uważam jedynie,że albo wieszamy wszystkie symbole,krzyże,gwiazdy i inne albo nie wieszamy ich wcale. Katoliku,nikogo nie obraziłem i z nikogo się nie wyśmiewam.Stwierdzam jedynie fakt,że można otwierać obiekty bez klechy. Subtelna różnica polega na tym,że z punktu widzenia logiki brak symboli nie obraża nikogo,natomiast już obecność symbolu może obrażać. taborecie odwołałeś się do konstytucji. Jeśli mam prawo do wolności i odrzucam wszelkie religie(a poprawniej powinienem napisać kościoły jako instytucje),które próbują ingerować w moje życie,to jednak obecność symbolu danego kościoła może we mnie budzić pewien dyskomfort. Żeby było jasne,nie ma nic do wiary,niech sobie wiszą symbole wszędzie gdzie się da,ale wszystkie,każdego wyznania.
taboret
2014-06-05 10:51:11
@ Tia ::: Nie chce rozwijać tego wątku lecz;W pełni zgadzam się z wypowiedzą "katolik". Zważ na : http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/2.htm
samo stwierdzenie że może pewne osoby to dotykać jest irracjonalne.Pomyśl , kogoś mogą dotykać różne rzeczy ,czy to jest jakieś obrażanie lub ograniczanie wolności? Pozdrawiam :)
katolik
2014-06-05 08:40:06
Tia. Żadnych symboli religijnych tam nie umieszczono. Więc problemu nie ma. Natomiast wyśmiewanie się z katolickich zachowań świadczy o braku tolerancji religijnej. ... I dopiero teraz można powiedzieć : I tyle!
tia
2014-06-05 08:20:46
Drogi taborecie,wiesz,że cenię Twoje wpisy,ale na sprawy święceń takich miejsc trzeba patrzeć szeroko. Dla jednych ksiądz powinien święcić takie obiekty,dla drugich nie. Pamiętajmy,że moja wolność kończy się tam gdzie zaczyna Twoja:). Pamiętaj,że brak symboli religijnych nie obraża nikogo,a zawieszenie jednego symbolu jednak pewne osoby może już "dotykać". I tyle :)
taboret
2014-06-04 22:59:03
Jesteś niewierzący twoja sprawa. Drwić można ze wszystkich i ze wszystkiego, wystawiając świadectwo o sobie. Obyś sobie ich tam czasem nie rozbił.
eye
2014-06-04 21:38:56
1:54 panie boże pobłogosław tę siłownię ;))))))) ale jaja :))
zdzisław
2014-06-04 13:30:42
oleks mistrzu inteligencji a w którym to miejscu ja odnosiłęm siędo twojego wpisu (chyba, że ty jesteś autorem tego tematu Prezent który nie jest prezentem). To tam sherlocku jest właśnie zdanie do którego się odniosłem a mianowicie "Co ciekawe, otwarcia nie dokonał fundator tylko Burmistrz Gminy Mosina". Ale ty widocznie w ogóle nie czytasz co jest w temacie tylko dajesz swoje filozoficzne wywody na temat, Krzyżąnowskiego, którego tam w ogóle nie było. Twoje "przemyślenia" na temat sprawowania władzy mnie delikatnie mówiąc "mało interesują". Startuj na burmistrza będziesz mógł pokazać nowy styl. "burmistrzowania". Natomiast to, że ktoś ośmiesza to, że powstała kolejna siłownia pod chmurką tylko dlatego, że nie jest to jego pomysłem uważam za sczyt buractwa, ale buraków nie sieją same rosną
zxz
2014-06-04 12:23:42
Oleks, całkowicie Cię popieram i twoja ocena absolwenta wyższej szkoły lansu czyli młodego wicka jest jak najbardziej trafna. To, że Krzyżanowski przy siłowni się nie kręcił wydaje się czymś dziwnym, bo zawsze wszędzie się kręci.
oleks
2014-06-04 12:17:37
zdzisław@ - inteligencją nie błyszczysz i to czego nie rozumiesz nazywasz kłamstwem. Sfilmowane wydarzenie było dla mnie okazją aby skomentować to co ostatnio obserwuje, czytam i oglądam. Wielka ofensywa Krzyżanowskiego łącznie z jego facebookiem w którym komentuje każde gminne pierdnięcie.To jest zajęcie dla asystenta medialnego a nie dla burmistrza który za taką kasę powinien twórczo pracować a nie zajmować się pierdołami.
tia
2014-06-04 12:12:00
Mało zrozumiałeś zdzisiek,chodzi o styl zarządzania i o to jak władza rozumie swoją "misję". Po co klecha? Jesteśmy w mentalnym średniowieczu. Otwarcie obiektu,pan,wójt i pleban:) To się kiedyś skończy?
zxz
2014-06-04 12:12:00
Zdzisławie a pani Burmistrz tam nie widziałeś, i nie słyszałeś?
zdzisław
2014-06-04 11:38:06
Autor wpisu delikatnie mówiąc minął się z prawdą. Otwarcia dokonał Waligórski, co widać na filmiku, a właściwie pani Rózia, która "pedałowała" na rowerku. Potem ksiądz poświęcił siłownię. Dlaczego kłamiecie w żywe oczy?
Oleks
2014-06-04 11:03:44
Otwierają , zagajają, uświetniają, zaszczycają, uczestniczą, biorą udział i robią ludziom wodę z mózgu. Krzyżanowski jest wszędzie jak prawdziwy ojciec. Chętnie wezmę jego 10 tys. zł i będę mówił co mi ślina na język przyniesie. Czuje się w tej roli jak prawdziwy oficer polityczny. Do jasnej cholery po co nam zastępca który nic nie robi a tylko się mizdrzy i robi dobre miny a nawet wędkarzom zanęca. Czy Gmina dzisiaj tego najbardziej potrzebuje ? Czy festyn rodzinny musi być namaszczony przez burmistrza ? Nie, on tu przychodzi aby na pracy innych zabłysnąć i wryć się elektoratowi w pamięć ! Promuje się za nasze pieniądze ! Szanowna opozycjo pierwszy punkt Waszego programu wyborczego powinien brzmieć: Rezygnacja z z jednego zastępcy burmistrza - efekt w kadencji = co najmniej 400 000 zł tj. 4 km chodnika. Krzyżanowskiego próbuje naśladować Waligórski kreując się na zbawcę Czapur. Może by tak Sołtys zajął się osuwającą skarpą na Osiedlu Leśnym ? Ma przecież bezpośrednie dojście do Szefa FH ?